CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA)

In jos

BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA) Empty BOTGROSUL DIN CHINA (EOPHONA MIGRATORIA)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Iul 13, 2011 5:46 pm

Acest fringilid se aseamana foarte mult cu celalalt botgros asiatic(eophona personata),singura diferenta fiind masca care coboara mai jos de ochi trecand chiar si de urechi.
Are intre 18-20 cm si traieste in padurile din muntii Siberiei,NE Chinei,Mongoliei,Coreei.Prefera padurile de conifere dar coboara si in parcuri,gradini,boschetii cu bambus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are doua subspecii:
-Eophona migratoria migratoria-care migreaza in Japonia
-Eophona migratoria sowerbyi care migreaza in China
Ciocul conic este complet galben pe toata perioada iernii iar varful capata un punct de culoare neagra primavara.Ochii sunt maro iar piciorusele de culoarea carnii.
Femela construieste un cuib in care depune patru oua albastrui iar apoi le incubeaza 12-13 zile.Puii parasesc cuibul dupa 12-14 zile dar devin independenti dupa alte 2-3 saptamani.
Si acest fringilid minunat a fost importat in Europa incepind cu sec.19 ,primele exemplare fiind expuse la un zoo din Berlin.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum