CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

4 participanți

In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Noi 08, 2011 7:23 am

Cu cei 19-21 de centimetri este cel mai mare carpodacus fiind intilnit si sub denumirea de mugurarul rosu major.
Frecventeaza zonele alpine la altitudini de peste 2500 m alegind de obicei versantul mai insorit .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Carpodacus rubicilla (Guldenstadt 1775) traieste in Afganistan,Azerbaidjan,China,Georgia,India,Kazachistan,Kirghistan,Mongolia,Nepal,Pakistan,Rusia,Uzbekistan.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A fost clasificat in doua specii:
-Carpodacus rubicilla(Guldenstadt 1775)
-Carpodacus severtzovi(Sharpe 1886)
Carpodacus rubicilla are la rindul sau 3 subspecii:
-carpodacus rubicilla rubicilla traieste in Rusia,Azerbaidjan,Georgia.
-carpodacus rubicilla diabolicus (Koelzer 1939) traieste in N-E Afganistan,Pamir.
-carpodacus rubicilla kordensis (Sushkin 1925) traieste in N-V Mongolia,China,Kazachistan.
Carpodacus severtzovi traieste in E-SE Kirghistan,SV China,N Pakistan,Nepal,India.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dimorfismul sexual este destul de accentuat,masculul avind penajul de culoarea rosu inchis cu puncte albe pe tot corpul si pe cap iar femela avind culoarea de fond gri-brun.Ciocul este gri-maroniu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Masculul este sedentar,iarna coborind pina la 2000m stringindu-se in mici grupuri pina in luna aprilie.
Pe toata perioada imperecherii masculul incearca sa capete increderea femelei cintind mereu.Odata aleasa perechea ,nidifica separat sau in mici grupuri.
In lunile mai-iulie femela construieste un cuib la adapostul unei stinci sau ascuns in ramurile unui copac.Depune de obicei4-5 oua de culoare blu-verzui cu mici puncte maro sau negru-brun.Incubatia dureaza 13-14 zile.
In captivitate se adapteaza foarte usor ,alimentatia sa constind intr-un amestec pentru mugurari.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  Admin Mier Noi 09, 2011 12:01 pm

Very Happy superbe pasari , multumim pentru subiect sorin
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  cristianurzica Mar Ian 08, 2013 10:51 pm

Am gasit informatii legate de aceasta specie cum ca dupa unii autori ar fi aceeasi specie cu Mugurarul mare(Carpodacus severtzovi).Acesta are ca areal de raspandire: Kashmir, Nepal, Tibet si SV Chinei. O poza cu un mascul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  vali_iasi Lun Feb 11, 2013 8:58 pm

va jur ca daca as avea toate speciile de mugurari descrise pe crf as fi fost cel mai tare din Romania....pfoaiiii bestiali
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  cristianurzica Lun Feb 11, 2013 9:01 pm

vali_iasi a scris:va jur ca daca as avea toate speciile de mugurari descrise pe crf as fi fost cel mai tare din Romania....pfoaiiii bestiali
Very Happy Oricum esti tare!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  vali_iasi Lun Feb 11, 2013 9:04 pm

de ce sunt tare cristi? Laughing
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  cristianurzica Lun Feb 11, 2013 9:08 pm

vali_iasi a scris:de ce sunt tare cristi? Laughing
Din foarte multe motive; eu iti enumar 2 si tu le stii pe celelalte: esti CRF-ist si iti plac mugurarii. Smile
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  vali_iasi Lun Feb 11, 2013 9:19 pm

e putin spus imi plac...sunt obsedat de ei...cand mi-au facut oua am urlat pe scara blocului cat m-a tinut gura (serios)...in asia daca as ajunge doar mugurari de toate felurile as cauta.......am avut pe cineva in japonia dar daca omul nu se pricepea parca vorbeam cu peretii.....am in italia la fel (le trimit poze ,le dau numere de telefon sa sune crescatori din italia ei nimic)..trist
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA) Empty Re: MUGURARUL CAUCAZIAN(CARPODACUS RUBICILLA)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum