CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

+4
florica
cristianurzica
Admin
cuciureanu_sorin
8 participanți

In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Noi 30, 2011 9:35 am

Inarita mica rosie (Muller 1776) este cu siguranta cea mai mica inarita (11cm si 9-12g) si poate fi intilnita in insulele Britanice,Franta,Belgia,Olanda,peninsula Scandinava,coasta Danemarcei,muntii Alpi(fFranta ,Elvetia,Italia,Austria,Germania,muntii Carpati(cehoslovacia,romania),Polonia.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Arealul preferat este padurea de conifere,dar este intr-o mare expansiune in cautarea de noi teritorii dar si ca populatie.Date recente au evidentiat faptul ca s-a extins in tundra din nordul Europei dar si faptul ca a inceput sa coboare la cote mai joase . coborind din padurile de conifere in cele de mesteceni si altele.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In Italia nidifica la cote cuprinse intre 1400-2000m dar iarna coboara la inaltimi mai joase migrind inspre Spania,Sicilia,Malta,Balcani.
Este foarte asemanator cu inarita comuna(carduelis flammea flammea) avind mici diferente in penaj,care este mai inchis la culoare.
Perechile se formeaza la sfirsitul iernii,primavara femela construind un cuib in forma de cupa si folosind ramurele ,radacini,iarba,muschi,licheni iar pe interior captusind-ul cu pene,lina,par de animale.
Femela depune intre2-7 oua pe care le cloceste 12-15 zile.Puii sint foarte asemanatori cu femelaavind de obicei sub cioc o nuanta gri.
In anul 1862 in cadrul unei expeditii a fost introdus in Nelson(Noua Zeelanda)Este foarte comuna in South Island colonizind foarte multe insule off-shore.
S-a raspindit in Australia pe teritoriile din Macquariedar a fost vazut vagabondind si pe alte teritorii.Colonizarea a avut succes datorita faptului ca au fost plantate foarte multe conifere .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Dec 04, 2011 5:27 pm

Se pare ca amicii francezi au gasit o metoda mai simpla pentru a identifica sexul la mutatia cobalt(scuro).La mascul abdomenul este mai albicios:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Dec 21, 2011 12:00 pm

Yo,cum te descurci cu inaritele?Sa controlezi unghia din spate a picioarelor tot timpul.Am observat ca la aceasta specie creste cam mare si din cind in cind trebuie taiata.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Admin Vin Dec 30, 2011 12:26 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cristianurzica Vin Dec 30, 2011 3:32 pm

Foarte frumos rosul acestor pasari.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  florica Joi Ian 26, 2012 10:00 am

Inarita pastel pe 4 oua-ianuarie 2012
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
florica
florica
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 34
Puncte : 43
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 66
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Admin Dum Ian 29, 2012 8:48 pm

nea florica am vazut ca ati postat mai multe poze in care majoritatea pasarilor sunt pe cuib la clocit si intrebarea mea ar fi urmatoarea : nu cumva e cam devreme ?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  florica Lun Ian 30, 2012 8:48 am

yorasta, toata lumea se cam mira ca avem pasari pe cuib in aceasta perioada,deja multe au pui, altele au avut oua limpezi,asta se intampla si in aprilie ,dar una peste alta este considerat de noi un succes sa ai pui de mugurar ,sticlete ,florinte,cintezoi,in luna ianuarie.Conditiile pe care le-am creat pasarilor,hrana,vitaminizarea .lumina,toate au contribuit la reusita noastra,nu se pune problema de fortare, totul sa intamplat de la sine.
florica
florica
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 34
Puncte : 43
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 66
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Dan Lun Ian 30, 2012 3:34 pm

Adevarat daca ai dotarile necesare si conditiile adecvate,este usor sa pacalesti pasarile sa intre la cuiburi.Nu este nici un stres,cat timp au hrana cu proteine si vitamine, lumina programata,totul decurge de la sine.Multa bafta cu puiutii si asteptam noutati. santa
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Ian 30, 2012 7:48 pm

Sint de acord :caldura ,lumina si germinate .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  florica Lun Feb 06, 2012 11:40 am

A scos si Inarita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
florica
florica
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 34
Puncte : 43
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 66
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cristianurzica Lun Feb 06, 2012 6:04 pm

Sa va traiasca! Am o curiozitate: cu ce ii indopati? Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Admin Lun Feb 06, 2012 8:41 pm

frumusei sa puneti poze si cu evolutia lor
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  manzatu marian Sam Feb 25, 2012 5:58 am

superba pasare este inarita...felicitari pentru munca voastra , rezultatele vorbesc de la sine...bravo baieti
av voi cauta pt a cumpara de la voi o pereche de inarita cand voi termina de construit voliera
avatar
manzatu marian
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 10
Puncte : 12
Data de inscriere : 22/02/2012
Varsta : 50
Localizare : radauti

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cristianurzica Sam Feb 25, 2012 7:05 am

Salut Marian! Iti plac inaritele in general sau o subspecie anume? De exemplu, Sorin are cea mai mare subspecie a acestei specii si anume Carduelis f. rostrata, iar Ionut(admin) detine opereche de inarita rosie comuna(Carduelis f. cabaret). Mult succes cu voliera si sa o populezi cat mai inspirat! Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  manzatu marian Dum Feb 26, 2012 8:11 am

Salut Cristian, imi plac toate pasarile de talie mica si mijlocie,..dar cred ca cel mai dificil e sa cresti si sa inmultesti indigenele.
Dupa mine e o adevarata arta iar munca celor ce urmeaza acest drum este de sute de ori mai dificila decat a celor ce cresc pasari obisnuite.
Cei ce urmeaza aceasta cale a cresterii indigenelor sunt adevaratii pasarari...ei sunt deschizatorii de drumuri, cei care creeaza valul pe care merg si ceilalti.
Mi-as dori sa ajungem si noi la nivelul celor din vest...nu e imposibil dar trebuie rabdare ,munca si multa perseverenta. Aceasta nu se poate face decat cu oameni intr-adevar pasionati care au si un dram de nebunie si multa incapatanare in a-si atinge scopurile.
Stiu ca urmand acest drum vor fi si esecuri (inevitabile ), dar acestea nu trebuie sa ne faca sa renuntam ci sa ne intareasca. Esecurile sunt doar obstacolele pe care trebuie sa le trecem in drumul spre obiectivul nostru.Ele fac parte din acest drum , trebuie sa stim asta de la inceput, iar daca ne-am asumat acest drum, trebuie sa cceptam si piedicile si greutatile pe care le vom intampina.
Ca intotdeauna victoria este a celor care isi fixeaza obiective mari si nu renunta niciodata la a ajunge acolo unde isi doresc.
Sunteti niste oameni intr-adevar pasionati de ceea ce faceti ( tu Cristiane, Sorin , Admin...si altii )si mi-as dori sa ajung la nivelul vostru, dar am de muncit...Cu cat vom fi mai multi si mai uniti , vom realiza mai repede si mai usor ceea ce ne dorim.
avatar
manzatu marian
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 10
Puncte : 12
Data de inscriere : 22/02/2012
Varsta : 50
Localizare : radauti

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Admin Dum Feb 26, 2012 8:58 pm

Foarte frumos ce ai zis si ai mare dreptate trebuie multa munca , nervi de otel , cafea si tigari Very Happy cam cu ideia asta am plecat noi la drum sa fim uniti sa nu avem secrete si sa invete toata lumea ce stim pt. ca este vizibil ca multi crescatori sunt foarte rezervati cand e vb. de detalii la genul "vai eu stiu si nu zic la nimeni, ce interesant sunt eu" din punctul meu de vedere cu astfel de idei nu ai facut nimic pt. ornitologia din romania decat sa te unflii in pene. ( stiu ca forumul nostru e urmarit de mai multe persoane deci stati linistiti ca nu ma refeream la voi vb. asa in genere )
Si marian pana termini voliera ne poti pune si poze cu evolutia ei daca vrei binenteles
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  vali_iasi Lun Apr 16, 2012 9:10 am

admin inaritele sunt inelate?daca da de unde le-ai cumparat?
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Admin Lun Apr 16, 2012 2:30 pm

Da sunt inelate daca te uitai la crescatori ........ etc asa vedeai ca mi-au fost facute cadou de membri clubului de ziua mea
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  vali_iasi Lun Apr 16, 2012 2:40 pm

f frumos din partea lor ,sa ai mari realizari cu ele..
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Admin Lun Apr 16, 2012 3:07 pm

mc. mult si eu iti urez tie mult succes cu ale tale inaripate
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  CRISTIAN75 Sam Iun 02, 2012 6:24 pm

iata si cele 2 perechii de inarite clocind:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
CRISTIAN75
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 75
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 48
Localizare : craiova -roma

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Iun 03, 2012 5:53 pm

Salut Cristi .Inaritele tale sint din subspecia mica?Cea din ultima poza este mutatia pastel?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET) Empty Re: INARITA MICA ROSIE(CARDUELIS FLAMMEA CABARET)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum