CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
HIBRIZII CU CINTEZA Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


HIBRIZII CU CINTEZA

In jos

HIBRIZII CU CINTEZA Empty HIBRIZII CU CINTEZA

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Ian 09, 2012 9:18 am

Cinteza este o pasare foarte rar folosita in hibridare datorita distantei genetice fata de celelalte specii din familia fringillidae dar si datorita comportamentului sau.Pare ciudat dar asa este si ne putem da seama de lucrul asta vazind numarul limitat de F1 pe care-i vedem la mostre sau expozitii.
Masculul de cinteza are o forma particulara si eleganta cu culori foarte frumoase si placute in perioada estiva si putin mai sterse in perioada invernala dar este o pasare foarte teritoriala si agresiva si din acest motiv se alege femela dar trebuie amintit ca si aceasta are un caracter care descurajeaza orice mascul.Pina acum s-au facut incrucisari foarte multe cu femela si doar citeva cu masculul si trebuie amintit faptul ca toti F1 au fost femele.
Dar punctind pe femelele mai blinde ,precizam cele nascute si crescute in captivitate am putut observa in cursul acestor ani acesti rari si minunati hibrizi.
Vazind puternica cantitate de feomelanina pe penajul hibrizilor ne dam seama ca lipocromii celuilalt parinte sint acoperiti de brunul care predomina si asta ne face sa ne gindim imediat ca atunci cind cautam celalalt parinte trebuie sa gasim si sa alegem unul care are sa aibe culori si trasaturi foarte bine definite.
Cam astea sint motivele pentru care foarte multi crescatori aleg alte specii si doar foarte putini aleg cinteza,dar datorita acestor persoane am putut observa putinele exemplare F1 in coliviile de la mostre.
Pina acum cinteza a fost imperecheata cu florintele de cele mai multe ori,sticletele mugurarul mexican si inarita.
Trebuie amintita si imperecherea dintre cinteza cu cinteza de iarna dar si cinteza cu cinteza Teydea ,dar aceste imperecheri s-au realizat in scopul de a transmite mutatiile la cele din urma.
Au mai fost facute tentative reusite si cu cei 3 florinti exotici:florintele din China ,florintele cu cap negru si florintele Himalayan.La toti hibrizii facuti cu florintele european putem observa cum desenul cintezei domina dar lasa sa treaca lipocromul galben de la florinte doar acolo unde trebuie.
Hibridul cu florintele Himalayan a fost realizat prima oara prin anii 90 si putem observa cum feomelanina se contopeste intr-o maniera perfecta cu lipocromul galben auriu.
Hibridul facut cu florintele cu cap negru are splendoarea sa si aici putem observa cum feomelanina apare pe tot corpul iar pe cap nu apare nici o pata de negru.
Acum ca s-au fixat diferite mutatii la cinteza sa speram ca vom putea admira un numar mai mare de hibrizi si de ce nu sa vedem si masculi F1 .
Citiva hibrizi facuti cu florintele:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Hibridul facut cu florintele Himalayan:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Hibrizi facuti cu sticletele:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Trebuie amintit ca hibrizii care au un parinte din genul Fringilla au un penaj care devine de la an la an mai frumos.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU CINTEZA Empty Re: HIBRIZII CU CINTEZA

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Ian 09, 2012 10:13 am

Un hibrid facut cu un florinte mutatia isabel:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU CINTEZA Empty Re: HIBRIZII CU CINTEZA

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Ian 13, 2012 8:18 am

Hibrid cinteza x cinteza de iarna
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU CINTEZA Empty Re: HIBRIZII CU CINTEZA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum