CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Boli la canari Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Boli la canari Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Boli la canari Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Boli la canari Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Boli la canari Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Boli la canari Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Boli la canari Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Boli la canari Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Boli la canari Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Boli la canari

+2
Dan
elyhu82
6 participanți

In jos

Boli la canari Empty Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Sam Mar 03, 2012 1:11 pm

Am si eu o intrebare, am un canar care de ceva timp cand il iei in mana se aude respiratia lui ca un harait plus cand canta, canta incet de tot si iti da senzatia de ragusit sau ceva de genul asta. Poate cineva sa imi spuna ce este cu el. Mentionez ca nu sta umflat sau alte probleme...poate fi de la faptul ca i-am dat ou cu morcov si pesmet de la frigider? cu toate ca hrana asta am lasat-o 10-15 min la temp camerei si apoi le-am dat-o; si de ce nu fac toti asa? ca doar i-am hranit pe toti cu acelasi fel. Apa le-am dat de la temp camerei. Va rog sa imi spuneti si mie daca aveti idee. Ms
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Dan Sam Mar 03, 2012 1:50 pm

Cauta TYLAN pulbere hidrosolubila si pui in apa de baut 2 gr la litru timp de 5 zile.Mai mult ca sigur boala o avea de la cel care ti-a dat pasarile.Sa ne ti la curent cu rezultatul.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Sam Mar 03, 2012 1:53 pm

ok, o sa cumpar luni ca maine sigur nu gasesc ca este Duminica.
Multumesc de informatie.
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Admin Sam Mar 03, 2012 1:55 pm

din ce zici tu pare a fi Micoplasmoza si ca tratament se foloseste enrofloxacina ( baytrill ) il tratezi timp de 5-6 zile apoi pauza tot atatea zile
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Sam Mar 03, 2012 1:58 pm

Dan a scris:Cauta TYLAN pulbere hidrosolubila si pui in apa de baut 2 gr la litru timp de 5 zile.Mai mult ca sigur boala o avea de la cel care ti-a dat pasarile.Sa ne ti la curent cu rezultatul.

Inca ceva, daca l-am tinut impreuna cu femela, tb sa dau la amandoi banuiesc, nu ?
Ce fel de boala este si spune-mi daca se ia la om, sotia mea este insarcinata si trebuie sa nasca, colivia o am in sufragerie; copilul va sta in dormitor, afecteaza cu ceva?
Ms !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Dan Sam Mar 03, 2012 2:10 pm

Boala nu se transmite la om,poti sta linistit.Tylanul este cam singurul antibiotic care da rezultate in bolile respiratorii la canari.Poti incerca la o avicola au mai mult ca sigur.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Sam Mar 03, 2012 2:12 pm

Dan a scris:Boala nu se transmite la om,poti sta linistit.Tylanul este cam singurul antibiotic care da rezultate in bolile respiratorii la canari.Poti incerca la o avicola au mai mult ca sigur.

Admin imi spunea sa dau endrofloxaciana(baytrill). Ce sa aleg ?
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Dan Sam Mar 03, 2012 2:14 pm

Nu este indicat in perioada de reproducere nici un tratament cu antibiotice.Fertilitatea poate scadea la 0.Ramane la aprecierea ta ce faci.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Sam Mar 03, 2012 2:16 pm

Dan a scris:Nu este indicat in perioada de reproducere nici un tratament cu antibiotice.Fertilitatea poate scadea la 0.Ramane la aprecierea ta ce faci.

Pai atunci las sa termine de ouat canarita si il scot pe el si il tratez, dar spune-mi cu ce? Cu Tylan sau Enrofloxaciana ?
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Dan Sam Mar 03, 2012 2:30 pm

Enrofloxaciana este prea slaba si asa nu se stie daca scapa,aceste pasari se exclud de la reproductie si din crescatorie.Pasarea cand se achizitioneaza se asculta cum respira.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Boli la canari Empty Acarioza respiratorie

Mesaj  elyhu82 Mar Mar 06, 2012 10:32 am

Dupa mai multe pareri referitor la canarul meu, in sfarsit am aflat diagnosticul.
Este vorba de acarioza respiratorie. Ce am citit aici pe forum, scrie ca tb sa-l tratez cu evomec (ivermectina) diluat cu 1/9 propilen glicol. Pana aici toate bune si frumoase, am cumparat evomec dar nu gasesc nicaieri propilen glicol. Intrebarea mea este daca pot dilua acest evomec cu alta solutie gen ser fiziologic, sau daca stie cineva de unde pot procura propilen glicol.
A doua intrebare a mea este daca pot sa-i dau febantel 15 mg(Avicas) - Un sfert de comprimat la 8 zile in loc de tratamentul de mai sus?

Va rog sa ma ajutati si pe mine in aceasta privinta. Multumesc ! Smile
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  adybugady Mier Mar 07, 2012 8:23 am

dun cite am inteles propilen glicol nu se mai foloseste ca si in trecut ,eu am gasit foarte greu ,prin cineva de la studentii la medicina sau laboranti ,la farmacii nu am gasit la nici una,bafta.
adybugady
adybugady
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 84
Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 47
Localizare : timisoara

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Mier Mar 07, 2012 4:34 pm

adybugady a scris:dun cite am inteles propilen glicol nu se mai foloseste ca si in trecut ,eu am gasit foarte greu ,prin cineva de la studentii la medicina sau laboranti ,la farmacii nu am gasit la nici una,bafta.

Am observat si eu ca nu prea se mai gaseste....
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Mar 07, 2012 4:49 pm

Este sigur micoplasmoza si cel mai eficient tratament ca sa zic asa este Tylanul ,dar chiar daca-si revine canarul din pacate revine si boala deoarece este cronica asa cum spune si nea Dan.


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Mier Mar 07, 2012 10:54 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Mier Mar 07, 2012 5:12 pm

cuciureanu_sorin a scris:Este sigur microplasmoza si cel mai eficient tratament ca sa zic asa este Tylanul ,dar chiar daca-si revine canarul din pacate revine si boala deoarece este cronica asa cum spune si nea Dan.

Simptomele sunt identice cu ce scrie mai jos. Nu este micoplasmoza.



Acarioza respiratorie

Etio-patogeneza:
Sternostoma trachaeocolum este agentul care produce aceasta infestatie la pasarile devoliera.
Poate afecta multe specii de pasari ale ordinului Passeriformes sau Psittaciformes: canari, papagali si exotice(in special gulzii). Acesta este un acarian demici dimensiuni 0,3x0,4 mm de culoare neagra cu un corp globulos inzestrat cu patru perechi de picioare.
Actiune patogenica a acarienilor este direct proportionala cu agresivitatea agentului patogen si rezistenta organismului parazitat:- actiune microtraumatica si iritativa la nivelul mucoaselor si pielii favorizand penetrareaagentilor patogeni virali sau bacterieni;
- actiune spolianta si hematofaga care se traduce prin extragerea substantelor nutritive sisange;
- actiune toxico-alergica ca urmare a eliberarii substantelor iritante.
Transmiterea acestora se realizeaza prin contact direct ca urmare a hranirii puilor si aregurgitarii de la mascul la femela in timpul ritualului de imperechiere.
Deasemenea consumul de apa si alimente infestate cu oua de acarieni expulzate de canarii bolnavi intimpul episoadelor de tuse poate fi o alta modalitate de transmitere a bolii.
Acarieniitraiesc si se reproduc la nivelul lumenului traheal, al bronhiilor si sacilor aerienihranindu-se cu sange si avand un ciclu vital care dureaza intre 15 si 20 de zile.
Simptomatologie:
E util de precizat ca boala se intalneste mai frecvent in perioade August-Octombrie si estein directa dependenta cu stresul legat de naparlire.
Primele simptome pot sa apara dupa cateva saptamani de la infestatia initiala datorita faptului ca ciclul reproducator al acarianului este lent si doar un numar substantial de paraziti poate produce dificultatirespiratorii.
Simptomele de ordin general sunt debilitate, pierderea apetitului, penajumflat si instabilitate pe bat. Cadrul clinic este de boala respiratorie putin contagioasa cuevolutie lenta.
Simptomele caracteristice cuprind respiratia cu cicul deschis si miscari alecozii sincronizate cu cele respiratorii. Accese astmatiforme in special seara, emisia unuisunet specific metalic care se poate asculta apropiind pasarea de ureche, modificari alevocii cu pierderea sau distorsiuni ale cantecului.
Exista atat forme fara exudat sero- cataral (seci) dar de cele mai multe ori apar emisii la nivelul narilor cu murdarirea penajului adiacent.
Diagnostic si tratament:
Diagnosticul este relativ usor de pus la subiectii morti dar mai greu la cei infestati.Examenul traheei va evidentia la examenul microscopic micii acarieni, mai ales la nivelul bifurcatiei.Dezinfestatia crescatoriei cu un produs pe baza de permetrina pulverizat pe podea, pereti,ferestre si cu atentie in interiorul custilor.
Tratamentul eficace al pasarilor bolnave se face cu un produs pe baza de ivermectina(Ivomec), molecula cu efect paralizant asupracentrilor nervosi ai acarienilor.
Dilutia produsului in raport de 1/9 cu propilen glicol. O picatura introdusa direct pe cioc este de cele mai multe ori suficienta pentru efectul terapeutic la un canar fara o infestare grava.

Considerand absorbtia buna a ivermectinului transcutanat, o alta metoda deadministrare (mai putin eficienta) este aplicarea a 1 sau 2 picaturi din produs pe piele, posterior la baza gatului. In cazurile grave sunt necesare doua sau trei aplicatii la intervalde o saptamana.
Atentie la manifestarile toxice care pot sa apara. E indicat ca intai sa fietratati subiectii cu mai mica valoare genetica pentru a se putea observa reactia lor lamedicament
.






















































elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Dan Mier Mar 07, 2012 7:07 pm

Rugamintea mea este: sa ne tineti la curent,dupa efectuarea tratamentului.O sa va rog daca imi puteti da mai multe informatii despre simptomele lor, as vrea sa imi dau seama daca sunt paraziti in gusa, canarii adesea au aceste probleme cu parazitii. Ati putea sa va uitati in ciocul lor, cineva sa va ajute sa le deschideti ciocul bine si cu o lanterna sa va uitati foarte atent daca se vad niste puncte negre in gatul lor si pe traheea care se deschide la baza limbii. Pana acum le-ati facut vreo deparazitare interna? si cu ce medicament? Sau daca va puteti uita la aceste 2 pagini si sa va dati seama dupa simptome daca ei ar putea avea asa ceva "air sac mite". Daca nu intelege-ti bine engleza puteti da un copy la text si il puneti pe Google translator din engleza in romana.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  neagumihai Mier Mar 07, 2012 7:48 pm

cuciureanu_sorin a scris:Este sigur microplasmoza si cel mai eficient tratament ca sa zic asa este Tylanul ,dar chiar daca-si revine canarul din pacate revine si boala deoarece este cronica asa cum spune si nea Dan.
Ai dreptate, daca incerci sai bagi in carantina cu o mica crestere a temteraturi pare ok.,dar cand il readuci sintomele revin (din pacate cand m-am lovit de boli respiratori au fost fatale mai devreme sau mai tarziu).
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Dan Mier Mar 07, 2012 8:29 pm

Eram copil,cand am fost pacalit de un mare crescator de canari.Asta e......
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  elyhu82 Joi Mar 08, 2012 8:35 am

Dan a scris:Rugamintea mea este: sa ne tineti la curent,dupa efectuarea tratamentului.O sa va rog daca imi puteti da mai multe informatii despre simptomele lor, as vrea sa imi dau seama daca sunt paraziti in gusa, canarii adesea au aceste probleme cu parazitii. Ati putea sa va uitati in ciocul lor, cineva sa va ajute sa le deschideti ciocul bine si cu o lanterna sa va uitati foarte atent daca se vad niste puncte negre in gatul lor si pe traheea care se deschide la baza limbii. Pana acum le-ati facut vreo deparazitare interna? si cu ce medicament? Sau daca va puteti uita la aceste 2 pagini si sa va dati seama dupa simptome daca ei ar putea avea asa ceva "air sac mite". Daca nu intelege-ti bine engleza puteti da un copy la text si il puneti pe Google translator din engleza in romana.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu am stiut cand am cumparat canarul ca este bolnav, nu dadea nici un semn de asa ceva. Cu referire la ce ai scris mai sus am citit ce scrie pe acele site-uri si acolo zice de ivermectina adica EVOMEC(IVOMEC) ca trtament. Momentan il tratez cu AVICAS 15mg([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]); daca nu da rezultate nici asa, o sa ii aplic EVOMEC sub cioc. Deocamdata astept. Din ceea ce vad, astazi este a doua zi in care urmeaza sa ii dau AVICAS si deja dupa cum vad starea lui este destul de buna. O sa va tin la curent cu starea lui.
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Boli la canari Empty Re: Boli la canari

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum