CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
ARTA HIBRIDIZARII Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


ARTA HIBRIDIZARII

+7
adybugady
cristianurzica
neagumihai
Dan
Admin
kratos
cuciureanu_sorin
11 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 03, 2011 3:19 pm

De mic copil ,fiind atras de padure am inceput sa cresc citeva specii de fringilide capturate din padure.apoi ca marea majoritate am continuat cu perusi si canari.m-am oprit o vreme apoi am revenit la prima mea pasiune:fringilidele
nu am fost pasionat de hibrizi,nu sint nici acum ,nici macar nu am incercat asa ceva,.nu am avut experiente directe ,tot ceea ce va spun acum sint chestii pe care le-am citit .in lumea ornitologiei,hibridarea se poate numi o arta.pentru altcineva un lucru iesit din comun.se pot obtine multe satisfactii,bucurii,emotii dar si multe esecuri.caracterul perechilor folosite nu poate fi niciodata la fel.difera de la caz la caz.
prima oara se vor alege subiectele,de preferat dupa perioada de napirlire.masculul trebuie sa aibe cel putin un an ,iar femela sa fie la prima imperechere.daca a fost imperechiata cu un mascul din specia ei e foarte greu sa mai accepte un alt mascul din alta specie.odata alese pasarile ,trebuie introduse intr-o colivie despartita cu un divizor unde se vor tine toata iarna ,apoi apoi dupa un timp se poate scoate peretele care ii desparte provizoriu ,apoi definitiv.daca totul decurge normal se vor lasa impreuna dar avind la dispozitie tot timpul 2 beverine ,2 tavite cu mincare, 2 bucati de mar ,etc.daca masculul este interesat de femela ,va incepe sa cinte si sa o hraneasca.dupa ce femela depune primul ou ,masculul trebuie indepartat.ajunsi la acest punct nu trebuie decit sa visati la oua fecundate.hibrizii cei mai intilniti sint cei cu canarii.si intre fringilide sint foarte multe combinatii.pentru cine este interesat o sa va dau ceva amanunte care sper sa va foloseasca:
mugurarul-se foloseste numai femela care accepta orice mascul
sticletele-poate fi folosit atit masculul cit si femela
mugurarul mexican-este folosit numai masculul care va garanta 100%oua fecundate
cineparul-se foloseste si femela si masculul
canarul de mozambic-se foloseste masculul deoarece femela e greu sa accepte o alta specie
forfecuta-este folosita cu succes femela,deoarece masculul nu este interesat de alte femele
florinte-femelele accepta orice mascul,fiind foarte blinde
tintarul-pot fi folositi amindoi
cinteza-poate fi folosita numai femela
dar totul tine de...........imaginatia fiecaruia.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty arta hibridizarii

Mesaj  kratos Lun Apr 11, 2011 6:33 pm

un alt truc folosit la hibridizare este de a le creea intimitate ...mai exact acoperiti jumatate de colivie cu ceva ... dupa posibilitati ...crengi de brad etc ..eu de exemplu folosesc plasa de aia verde care folosesc si constructorii la izolatiile pe exterior a blocurilor, cea cu care se acopera schelele....este foarte buna.....este de preferat sa se acopere partea cu cuibarul ....spor la treaba cheers
kratos
kratos
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 10
Puncte : 21
Data de inscriere : 03/04/2011

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  Admin Lun Apr 11, 2011 9:43 pm

foarte folositoare aceste informatii multumim sorin , dupa cum a zis si kratos si eu am imbracat jumatate de colivie cu plasa verde si in cealalta parte unde este cuibul am pus crengute de brad artificial cuibul fiind bine mascat si cu toate astea pasarile se vad a fi mai relaxate
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty arta hibridizarii

Mesaj  Dan Mar Apr 12, 2011 2:18 am

Grasit,deci in parte cu cuibul se pune plasa,sau se poate acoperi tot e si mai indicat,Sunt deacord cu kratos,pasarile asta urmaresc intimitate si cuibul sa fie cat mai ferit privirilor si inacesibil de ajuns la el.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  Admin Mar Apr 12, 2011 10:31 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cam asta e ce am facut eu si am pus plasa in partea stanga a coliviei ca pe acolo e intrarea in balcon
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  neagumihai Dum Mar 04, 2012 10:15 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 20, 2012 2:18 pm


Il mai recunosti Sorin? Este foarte agitat in filmare, intrucat de abia l-am separat de amicii lui. Este foarte harnic si canta 100% sticlete. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Mar 20, 2012 2:23 pm

A devenit super simpatic.Cred ca-l putem duce la expo deoarece are culorile frumoase.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  adybugady Mar Mar 20, 2012 5:32 pm

superb,cum i-ti dai seama daca este M sau F dupa cintec ?
adybugady
adybugady
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 84
Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 47
Localizare : timisoara

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 20, 2012 8:40 pm

Si dupa cantec, dar si dupa masca si colorit. O alta deosebire o poti face dupa punctele albe din coada, la femela nefiind intinse ca suprafata. Nu ma pricep prea bine la hibrizi, asa ca ii las pe ceilalti colegi care stiu si alte deosebiri.


Ultima editare efectuata de catre cristianurzica in Mier Mar 28, 2012 9:39 pm, editata de 1 ori
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Mier Mar 28, 2012 9:35 pm

De ceva timp tin impreuna o canarita alb intensiv cu un sticlete ancestral. Cei 2 se impaca foarte bine, se pupa si se hranesc. mai mult sticletele sta langa intrarea in cuib, cand aceasta ia loc in "fotoliu". Femela si-a facut cuibul, dar cei 2 nu s-au calcat. Astazi "jucandu-ma" cu hormonii canaritei, careia i-am pus "muzica" de canar s-a pus barcuta... Numai ca al meu sticlete ii tot da tarcoale, ba chiar da sa se urce pe ea, dar tot nu o calca. Urmarind acest episod si gandindu-ma ca acest sticlete nu este pregatit 100%, am observat unul dintre masculii mei de florinte agat ca se agita foarte tare la apucaturile canaritei. Atunci mi-a venit ideea! Very Happy ... si dupa cum va asteptati si voi am introdus si florintele agat in colivie. Shocked Nu va ganditi ca este inghesuiala, caci colivia are 60 de centrimetrii cu o latime si o inaltime de aproape 50 de cm. Bag melodia preferata de femela si astept... bounce Dar nu trece mult si iarasi ia pozitia de "barcuta" si agatul nu pierde ocazia. Era atat de fericit mai apoi ca incepuse sa piuie duios langa canarita. Dupa ce si-a terminat reprezentatia, l-am trecut la locul lui intre confratii verzulii. Din pozitia lui nu-si mai lua ochii de la canrita, turband de furie cand sticletele se apropia romantic de canrita lui. Acum se naste o intrebare... cum vor arata puii? Voi ce parere aveti? Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  Admin Mier Mar 28, 2012 9:58 pm

foarte interesanta experianta ta cristi acum ma intreb daca o calca si sticletele ce o sa iasa? Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Mar 29, 2012 8:05 am

Canarul alb recesiv din cite stiu se comporta ca un galben in hibridare,dar dupa cum stii nu exista reguli fixe deci cred ca ar fi fost ok cu florintele verzui.Eu zic sa vedem cum apar puisorii(vorbesc de desen) apoi vom trage concluzii si asa vom sti si vom invata mai bine ce sa facem pe viitor si aici ma refer la valoarea ornitologica a pasarii expusa in cadrul mostrelor.Oricum am putut vedea pina acum ca imperecherea dintre sticlete cu canarul mozaic pe rosu da nastere unui hibrid care are masca portocalie si capul ardezia?Sau gresesc Cristi?Sa fii atent sa nu folosesti coloranti artificiali deoarece va fi penalizat .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Joi Mar 29, 2012 1:02 pm

Nu am observat Sorin diferente notabile intre hibridul aflat in filmarea de mai sus si alti produsi rezultati din incrucisare cu canarite comune. Sunt curios sa vad si eu ce rezulta din cei 2 genitori: florinte agat mascul si femela canar alb dominant.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Mar 30, 2012 11:10 am

Sint sigur ca daca vei reusi sa imperechezi canarita alba dominanta cu sticletele la a doua ponta vei vedea ca hibrizii au un desen aparte si aici ma refer la faptul ca vor fi baltati ,adica vor avea ceva pete albe pe aripi (cam aceleasi care apar la un sticlete atins de leucism).Privind hibridul nostru observ ca are desenul de pe aripi destul de clar si curat..Oricum in expozitie am vazut ca arbitrii prefera sau mai degraba au o slabiciune pentru hibrizii dintre sticlete si canarii cu factor rosu sau negru deoarece au un desen mai clar motiv pentru care sint si premiati.Astept si eu cu nerabdare puisorii.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Vin Mar 30, 2012 1:11 pm

Am lasat florintele agat cu canarita si iarasi s-au calcat. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Vin Mar 30, 2012 6:28 pm

Astazi am luat parte la un moment inedit, dar pe care nu l-am putut imortaliza, deoarece nu eram pregatit. Poate voi reusi maine, dar sa vi-l povestesc si voua pe scurt: ajuns la pasari am pus cantecul de canar pentru a stimula canarita alba. Zis si facut... Nu a reactionat insa din prima si in timp ce urmaream ritualul florintilor, acea lupta intre sexe de care am vorbit acum ceva luni in concursul nostru, am vazut cu coada ochiului cum florintele o calca pe canarita. Nimic nou, dar dupa copulatie vine repede sticletele, da florintele la o parte si calca si el canarita. Am asistat la un singur act cu 3 pasari... Ati mai vazut asa ceva? Eu nu. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  Admin Vin Mar 30, 2012 6:54 pm

pai o sa ai pui cu trasaturi de sticlete , canari si florinti culorile la toti 3 pe o singura pasare Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Vin Mar 30, 2012 8:01 pm

Admin a scris:pai o sa ai pui cu trasaturi de sticlete , canari si florinti culorile la toti 3 pe o singura pasare Very Happy
Ce bine ar fi Ionut, dar asta este imposibil... Va "castiga" masculul cu cei mai iuti spermatozoizi/care traiesc mai mult lupta pentru acest ovul. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  Admin Vin Mar 30, 2012 9:15 pm

tanand cont ca sunt mai multe oua ,,,,,,, nu se stie ce o sa iasa Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Sam Mar 31, 2012 8:17 am

Admin a scris:tanand cont ca sunt mai multe oua ,,,,,,, nu se stie ce o sa iasa Very Happy
Vedem, cert este ca va fi unul dintre indigeni tatal puiului, nu amandoi. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  vali_iasi Sam Feb 16, 2013 11:07 am

cristi au iesit pana la urma pui de la imperecherea cu florintele si sticletele?
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Sam Feb 16, 2013 1:17 pm

Din pacate nu. Femela a murit subit la o saptamana. Dar am un pui hibrid superb de florinte canar, care tocmai a inceput sa cante. Canta florinte, dar fara pauzele obisnuite din cantecul florintelui. Sunt foarte multumit de el, mai ales ca este si o pasare f f frumoasa.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cristianurzica Lun Apr 08, 2013 5:43 pm

cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Apr 09, 2013 3:24 pm

Se pare ca ai parte de adevarate concerte.Eu am vorbit cu un bun prieten din copilarie sa-mi trimita o pereche de canari salbatici(serinus canaria) din Spania.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

ARTA HIBRIDIZARII Empty Re: ARTA HIBRIDIZARII

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum