CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Păsările din Cernobâl au creierele micsorate

In jos

Păsările din Cernobâl au creierele micsorate Empty Păsările din Cernobâl au creierele micsorate

Mesaj  Dan Lun Mar 19, 2012 8:00 pm

Unul dintre efectele profund negative ale exploziei de la reactorul atomic din Cernobâl, a fost recent dat publicităţii de către o echipă de ornitologi care a descoperit cu stupoare că păsările care trăiesc în zona afectată de explozie acum 25 de ani, au creierele mai mici decât păsările din aceleaşi specii care trăiesc în alte regiuni.

Descoperirea vine în urma studierii unui eşalon de 55 de păsări care aparţin la numai puţin de 48 de specii distincte care trăiesc în împrejurimile Cernobâlului, iar rezultatele au fost publicate iniţial în prestigiosul jurnal PloS One.

Sumbra descoperire, care ridică pe această cale întrebări legitime referitoare la soarta oamenilor încă afectaţi de radiaţii, a fost făcută de o echipă de cercetători din Norvegia, Franţa, Ucraina şi Statele Unite.

Micşorarea progresivă a creierului păsărilor are ca prim efect direct reducerea capacităţii congnitive a acestora.

Sursa: BBCNews

Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum