CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
BIRD LAMP Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
BIRD LAMP Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
BIRD LAMP Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
BIRD LAMP Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
BIRD LAMP Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
BIRD LAMP Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
BIRD LAMP Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
BIRD LAMP Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
BIRD LAMP Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BIRD LAMP

In jos

BIRD LAMP Empty BIRD LAMP

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Iun 19, 2012 9:04 pm



Radiatiile UV, desi reprezinta 5% din spectrul solar, sunt foarte puternice. exista 3 tipuri de radiatii: UVA, UVB si UVC.
UVC sunt oprite de stratul de ozon, dar UVA si UVB ajung la nivelul pamântului. Cantitatea de radiatii UV care ajunge la nivelul pielii variaza în functie de mediul înconjurator. Razele pot fi reflectate de: zapada (85%), apa în miscare (20%), nisip (17%), apa, iarba.

Principalele diferente dintre razele UVA si UVB sunt faptul ca razele UVB sunt prezente între orele 10-16 :00 si afecteaza epidermul, producând arsuri solare si insolatii, în timp ce razele UVA patrund adânc în piele, ajungând pâna la derm, ducând la îmbatrânire cutanata si alergii solare. Radiatiile UVA sunt constante de la rasaritul soarelui pâna la apus atâta timp cât exista lumina vizibila, si prezente pe parcursul întregului an. De asemenea, din pacate actiunea UVA-urilor nu se simte la nivelul pielii si nu sunt filtrate de nori si sticla
UVB: B de la Brûlure (Arsura).
Razele UVB sunt raspunzatoare de insolatie.
Razele UVB ating epiderma. Ele stimuleaza productia de melanina si, prin urmare, aparitia bronzarii, însa ele sunt raspunzatoare de insolatii si de o alterare a ADN-ului celulelor cutanate.


UVA: A de la Âge (Vârsta).
Razele UVA sunt raspunzatoare de îmbatrânirea pielii.
Razele UVA reprezinta 95% din razele UV ce ating pielea. Razele UVA sunt prezente pe toata durata anului, la toate latitudinile, traverseaza norii si sticla.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Tehnologia vine in sprijinul crescatorilor de pasari(in special cei care folosesc spatii inchise ) cu un bec care reproduce perfect lumina spectrului solar si are urmatoarele roluri:imbunatateste alimentatia dar si comportamentul din perioada de reproductie,intareste sistemul imunitar si ajuta penajul pasarilor , ofera o vedere si un comportament cit mai natural aducind beneficii asupra sanatatii pasarilor, in special a celor care nu intra in contact direct cu razele solare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum