CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

5 participanți

In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Sept 13, 2012 7:03 am

Are talia de 21-22 cm si il putem gasi in padurile de stejari,conifere ,padurile mixte din Afganistan,India,Nepal si Pakistan.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Il putem intilni la altitudini de 1800-3000m ,chiar si 3500m si au o predilectie pentru bradul alb si cedrul din Himalaya.
Masculul are capul,aripile si coada de un negru opac iar restul corpului este de un galben lamaie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Femela are aripille si coada negricioase ,gitul, abdomenul de culoare gri -brun.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ciocul este verde pe toata durata verii iar iarna devine galben ca ceara.
Traiesc in copie sau in mici grupuri,iarna coborind si la inaltimi de 750-1500m.
In lunile aprilie-iulie atit masculul cit si femela construiesc un cub format din crengi subtiri,iarba,muschi,licheni ,de obicei intr-un conifer la inaltimi cuprinse intre 3-18m de sol si depune 2-3 oua albe cu puncte verzui sau maro.Cind conditiile sint favorabile perioada de reproductie se poate prelungi pina in septembrie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In natura stau foarte des in virful arborilor ,ascunsi in frunzisul des al copacilor si pot fi mai mult auziti decit vazuti.
Sint in mare parte vegetarieni hranindu-se cu conifere,fructe de padure ,melci.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty Re: BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  Admin Joi Sept 13, 2012 10:43 am

Si astia imi plac , interesanta masca masculului
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty Re: BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  cristianurzica Joi Sept 13, 2012 1:03 pm

Aceasta specie are un areal mai restrans decat M. affiinis. Aria de raspandire se suprapune in anumite zone si este interesant daca apar hibridari. Pentru mine unul este imposibila delimitarea celor de specii. Sorin tu ai identificat semne distinctive care sa faca diferenta intre aceste 2 specii?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty Re: BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  vali_iasi Joi Sept 13, 2012 5:41 pm

pffoaiii ce frumos arata specia asta...poate o sa apara si prin ROMANIA la crescatori..
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty Re: BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Sept 13, 2012 6:40 pm

cristianurzica a scris:Aceasta specie are un areal mai restrans decat M. affiinis. Aria de raspandire se suprapune in anumite zone si este interesant daca apar hibridari. Pentru mine unul este imposibila delimitarea celor de specii. Sorin tu ai identificat semne distinctive care sa faca diferenta intre aceste 2 specii?
Sint pasari foarte greu de gasit in crescatoriile din vest si daca mai pui si pretul care ajunge la citeva sute sau chiar mii de euro....Sincer nu am observat mari diferente dar sint convins ca exista ceva legat de penaj,culoarea picioarelor sau a unghiilor,culoarea ciocului.Cred ca trebuie sa stai printre ei sau sa-i cresti ca sa ii recunosti .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty Re: BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  elyhu82 Sam Sept 15, 2012 8:49 pm

Absolut superbi! Mi-ar placea o pereche si mie :d
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

 BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES) Empty Re: BOTGROSUL NEGRU CU GALBEN (MYCEROBAS ICTERIOIDES)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum