CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Amestec pentru sticleti !

+2
cristianurzica
elyhu82
6 participanți

In jos

Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Empty hrana pentru sticleti

Mesaj  johnsmith31 Mier Feb 10, 2016 1:19 pm

cristianurzica a scris: Salut! Avem rubrica adresata alimentatiei de aceea am mutat subiectul pentru a evita haosul. Legat de amestecul de baza dedicat sticletilor, ar trebui sa arate astfel:  
-perilla alba;
-perilla bruna;
-niger;
-seminte de conifere;
-in
-ovaz;
-mei alb japonez(panico);
-seminte papadie;
-ridiche;
-chia;
-mac;
-salata alba;
-susan;
-cicoare;
-trifoi;
-glant;
-floarea soarelui striata;
-seminte de arin si mesteacan;
-sofranel;
-varza;
-floarea soarelui neagra marunta;
-seminte de cocut;
-seminte luminita de seara;
-seminte ciulini, scaieti;
-dughie;
-fonio paddy;
-rapita;
-traista ciobanului etc.
Cu cat este mai complex un amestec cu atat este mai util pasarilor in captivitate.
Semintele de ciulini reprezinta hrana de baza pe timpul iernii. Acestea sunt sursa coloritului specific al mastii in acest anotimp.
Tebuie sa tii cont de anotimp si de specificul alimentatiei din natura si astfel sa realizezi amestecurile. Totusi baza trebuie sa o reprezinte semintele albe pe tot parcursul anului.
Sper ca ti-am putut fi cat de cat de ajutor. Succes! Very Happy  

imi puteti spune de unde se pot procura aceste seminte? eu sunt mai exact din ploiesti iar la noi la targ se gaseste doar mei, in canepa si rapita. imi plac f mult aceste pasari si as dori sa le pot oferi o hrana adecvata sanatoasa si bineinteles sa ii tin in viata .. eu in mometul de fata ii hranesc cu floarea soarelui si o combinatie de mei canepa si rapita asta neavand de unde sa procur hrana. poate ma puteti ajuta si cu alte sfaturi.multumesc
johnsmith31
johnsmith31
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 2
Puncte : 2
Data de inscriere : 10/02/2016

Sus In jos

Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Empty hrana pentru sticleti

Mesaj  johnsmith31 Mier Feb 10, 2016 1:20 pm

Admin a scris:ma uitam pe lista cu amestecul si chiar vroiam sa va intreb de susan eu le dadeam cam tot timpul.
Herodot si Teofrast, de asemenea, vorbesc in scrierile lor despre cultura susanului. In antichitate, egiptenii foloseau semintele de susan pentru tratarea astmului.

In Romania, susanul se cultiva, mai ales, in regiunile din sudul tarii. Susanul infloreste in luna iulie si are flori albe, galbene sau violet. Fructul, de forma unei capsule lungi de patru cm, cand ajunge la maturitate, adaposteste 60-70 de seminte albe, galbui, cenusii ori negre. Semintele de susan sunt mici, turtite si ovale.

Pe cat sunt de mici, pe atat sunt de bogate in minerale, vitamine si fibre. Semintele de susan contin cupru si mangan, minerale. Trebuie mentionat ca manganul intervine in procesul metabolic al grasimilor si carbohidratilor, prevenind ingrasarea.

Desi semintele de susan ajuta la reglarea metabolismului, se recomanda consumul lor cu prudenta, deoarece au foarte multe calorii. 35 de grame de seminte, cam un sfert de ceasca, contin in jur de 200 de calorii.

Cuprul are rol vital in absorbtia fierului, ajutand astfel la prevenirea si tratarea anemiei. In plus, are si calitati antiinflamatorii, mai ales la nivelul oaselor si articulatiilor.
Semintele de susan contin si calciu, magneziu, fier, zinc, fosfor, vitamina B1 si fibre.

imi puteti spune de unde se pot procura aceste seminte? eu sunt mai exact din ploiesti iar la noi la targ se gaseste doar mei, in canepa si rapita. imi plac f mult aceste pasari si as dori sa le pot oferi o hrana adecvata sanatoasa si bineinteles sa ii tin in viata .. eu in mometul de fata ii hranesc cu floarea soarelui si o combinatie de mei canepa si rapita asta neavand de unde sa procur hrana. poate ma puteti ajuta si cu alte sfaturi.multumesc
johnsmith31
johnsmith31
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 2
Puncte : 2
Data de inscriere : 10/02/2016

Sus In jos

Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Empty Re: Amestec pentru sticleti !

Mesaj  cristianurzica Mier Feb 24, 2016 10:32 pm

Salut! Si eu sunt tot din Ploiesti, la fel si elyhu. Poti gasi si prin Ploiesti seminte, dar nu foarte multe din cele enumerate. Personal iau din Bucuresti(Voluntari) sau din Baicoi. Am inteles ca s-a deschis un magazin Versele Laga in Bucov, dar inca nu am ajuns. Trebuie sa sun. Te tin la curent!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Amestec pentru sticleti ! - Pagina 2 Empty Re: Amestec pentru sticleti !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum