Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Proteine , zer de lapte
Ieri la 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

» Pagina Facebook
Mar Feb 06, 2018 7:03 pm Scris de cristianurzica

» LA MULTI ANI
Sam Feb 03, 2018 6:49 pm Scris de cristianurzica

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

MUTATII DE STICLETE

In jos

MUTATII DE STICLETE

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Dec 10, 2012 8:52 am

MUTATIA BRUN
Poate fi foarte usor confundat cu un sticlete ancestral de departe,dar apropiindu-ne mai mult si deschizind aripa vedem nuanta de brun foarte clar.Este mutatia cea mai des intilnita in salbaticie si asa cum stiti este vorba despre o mutatie care absoarbe melanina neagra,iar tot maroniul ancestral este redus in anumite doze.Masca rosie si galbenul de la aripa ramine neschimbat.Aspectul global este destul de placut chiar daca in lumea culorilor (vorbind de ornicultura)culoarea brun este echivalentul cuvintului urit.
Mutatia brun este o mutatie legata de sex si trebuie amintit faptul ca toti puii se nasc cu ochii bruni ,culoare care se schimba in negru cind puii implinesc 8-10 zile.Acest lucru este important pentru cei care cresc aceasta mutatie deoarece le permite sa identifice daca tatal este purtator cu citeva zile inainte ca puiului sa-i creasca penajul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Lun Dec 10, 2012 9:22 am, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 42
Localizare : iasi

Sus In jos

MUTATIA AGATA

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Dec 10, 2012 9:05 am

Asa cum ne-am obisnuit mutatiile legate de sex apar mai des in lumea culorilor dar sticletele agata in salbaticie este mai rar intilnit decit sticletele brun.
Primul lucru pe care il putem observa la sticletele agata este melanina maro de pe spate si de pe piept (mult mai evidenta pe spate)de culoarea cafea cu lapte.Tot restul ne aduce aminte de sticletele ancestral,eumelanina neagra raminind intacta asa cum ne-am obisnuit sa-l vedem imbracat in hainutele ancestrale.Masca rosie si galbenul din aripi ramine neatins.La sticletele agata putem spune ca apare primul factor de reducere asupra melaninei brune ancestrale care nu aminteste nimic de piatra agata (lucru vazut la canar) iar datorita acestui lucru expertii in canaricultura din acele vremuri l-au numit agata.Daca ne uitam la cozile unui ancestral si unui sticlete agata putem vedea acelasi pigment negru fara nici o diferenta de nuanta .

Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Lun Dec 10, 2012 9:24 am, editata de 2 ori
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

MUTATIA ISABEL

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Dec 10, 2012 9:21 am

Acum ca avem brunul si agata nu putem decit sa-i imperechem iar masculul purtator rezultat sa-l imperechem la rindul sau cu oricare femela(ancestrala,agata sau bruna) pentru a obtine femele isabel.Asa putem" fabrica" sticletele isabel.
Am vazut cum primul factor de reducere aplicat pe un ancestral a dat agata,sa vedem ce obtinem daca aplicam primul factor de reducere pe un brun.Rezultatul nu poate fi decit un brun mai deschis cu oxidatii de agata si care inspirat tot din canaricultura se cheama isabela(provenit din spaniola "isabellino"-culoarea lenjeriei intime a reginei Isabella 2 A).
Uitindu-ne la coada unui sticlete isabel si a unui sticlete brun putem observa imediat diferenta de nuanta bruna.
Din aceste 3 mutati am invatat ca daca un pui se naste cu ochii bruni este brun iar daca se naste cu ochii rosii este isabel.Sa nu uitam ca culoarea ochilor se schimba in negru cind puii au 8-10 zile de viata ,raminind in schimb doar penajul care va ramine neschimbat toata viata.

Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Lun Dec 10, 2012 10:07 am, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Re: MUTATII DE STICLETE

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Dec 10, 2012 9:44 am

DIFERENTA DE PENAJ intre sticlete ancestral si sticlete isabel

DIFERENTA DE PENAJ intre sticlete agata si sticlete isabel

DIFERENTA DE PENAJ intre sticletele brun si sticletele isabel
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

MUTATIA EUMO

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Dec 10, 2012 10:06 am

Prima oara cind este intilnit poate fi usor confundat cu mutatia agata dar la mutatia eumo puii se nasc cu ochii rosii iar dupa 8-10 zile se schimba in negri.Se numeste Eumo deoarece respecta eumelanina (baza fiind agata atunci cind a fost creat) si este o mutatie legata de sex.
Sticletele eumo este in realitate un agata mai deschis pe spate(reduce spatelele maro la o nuanta cafea cu lapte dar mai slab in cafea) si pe piept (unde putem spune ca este aproape alb).Mentine masca rosie,negrul din cap si aripi ramine intact ,la fel si galbenul alar din aripi.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

MUTATIA albino

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Dec 10, 2012 11:08 am

Mutatia albino la sticlete este caracterizata prin prezenta acelui alb pur in contrast cu masca portocalie si galbenul alar din aripi .Aici se observa cum mutatia a absorbit in totalitate toata melanina neagra si bruna exceptie facind puful care este brun deschis.Trebuie amintit faptul ca primul albino(sticlete cu ochii rosii) a fost prins in natura in urma cu 40 de ani dar la acea vreme nimeni nu a reusit sa fixeze mutatia,lucru facut de belgianul Roland Raskin citiva ani mai tirziu cu o pereche cumparata din Polonia si aici trebuie adaugat faptul ca a avut si el multe peripetii (femela a murit inainte de a fi imperecheata cu fiii).La ora actuala detine matca cea mai buna din aceasta mutatie.

cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Lun Dec 10, 2012 2:28 pm

Cu adevarat de folos. Multumim Sorin pentru informatii ! bounce
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 35
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Dec 10, 2012 7:02 pm

Multumim Sorin pentru acest articol pe intelesul tuturor!
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1111
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mar Dec 11, 2012 4:01 pm

Mutatia albino este o mutatie autosomica recesiva deci toti puii vor fi purtatori.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mar Dec 11, 2012 7:18 pm

Foarte interesanta prezentarea si istoricul mutatiilor la sticlete.mc sorine
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 817
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUTATIA SATINE

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mier Dec 12, 2012 5:23 pm

Este o mutatie legata de sex si am putea spune ca se imparte in doua:mutatia lutino si mutatia satine.Din pacate numai una este recunoscuta de OMJ.
Mutatia satine (lutino+brun)este o mutatie cu ochii rosii si exact ca si mutatia albino absoarbe toata melanina bruna iar din melanina neagra de pe aripi,coada si cap mai ramine un brun foarte deschis.Restul penajului este alb ,masca ramine rosie la fel si galbenul alar din aripa.Are un desen mai marcat decit lutino,in special pe cap,aripi si coada.
Putem spune ca are un anumit respect pentru melaninele brune(isabel)dar cind se afla in fata celor negre(agata) il face pur si simplu sa dispara.
MUTATIA LUTINO are ochii rosii si este foarte asemanatoare cu satine(satine este mai puternic in eumelanina bruna care da o tonalitate calda pe cind la lutino culoarea bej este mai rece si mai stearsa.)Se observa cum maroniul din zona ciupercii este inlocuit cu un galben strident.

Sticlete satine

Sticlete lutino
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

STICLETELE CU CAP ALB

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mier Dec 12, 2012 5:38 pm

In urma cu ceva ani englezii au inceput sa lucreze cu citiva sticleti atinsi de leucism,reusind sa creeze o noua "rasa " si anume sticletele baltat cu pete simetrice.Nu se stie motivul pentru care proiectul a fost abandonat si incet ,incet se pierdu.
La prima vedere pare a fi un sticlete atins de leucism ,dar privit mai atent se poate observa cum aceasta mutatie a pierdut numai negrul de pe cap.Melanina neagra care atinge ochiul(acea pata micuta dintre cioc si ochi)este inlocuita cu un gri.Un alt fenomen pe care-l putem observa este zona melaninica bruna de pe piept si de pe laterale care este foarte redusa si este inlocuita cu un galben.Aripile si coada ramin intacte.
Mutatia sticlete cu cap alb este o mutatie autosomica recesiva.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

STICLETELE OPAL

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Vin Dec 14, 2012 9:58 am

Este o mutatie particulara unde nu sint atinsi pigmentii ci mai degraba structura penei iar atunci cind este privit ,eumelanina bruna dispare si este inlocuita cu un alb argintiu,iar cea neagra se transforma intr-un griu de culoarea otelului sau plumbului.Masca rosie ramine neatinsa,desenul din cap in forma de T este gri plumburiu.Remigenele si coada reflecta o culoare azurie.Galbenul alar ramine neschimbat iar ochii si unghiile sint inchise la culoare.
Efectul pare mult mai interesant in exemplarele agata si agata -eumo.
Este o mutatie autosomica recesiva.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Sam Dec 15, 2012 3:15 pm

Uitindu-ne la culoarea picioruselor putem vedea ca acest sticlete nu este nascut in captivitate.A fost prins de amicii nostri spanioli si este o subspecie(parva).
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

MUTATIA PASTEL

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mier Dec 19, 2012 8:50 am

Este o mutatie legata de sex unde eumelanina bruna si neagra se reduce,masca rosie ramine neatinsa,desenul negru din cap in forma de T devine gri inchis.Spatele este de culoarea gri-brun iar pe piept ciuperca este de un brun deschis.Galbenul din aripi ramine intact ,iar aripile si coada devin gri inchis cu un efect perlat.Ochii sint negri ,la fel si unghiile.
In primele generatii mutatia pastel poate fi usor confundata cu mutatia agata,efectul pastel fiind mai vizibil si mai clar pe generatiile tinere.La mutatia agata puful este de culoare neagra,iar la pastel puful este gri.

cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mier Dec 19, 2012 4:14 pm

Mai ramine mutatia galbena si asa am terminat cu mutatiile recunoscute de COM.Toate celelalte mutatii le putem cataloga ca "alte tipuri de mutatii" nefiind recunoscute si omologate de OMJ.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

MUTATIA GALBENA

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Dec 23, 2012 9:01 am

La aceasta mutatie se observa mai bine influenta galbenului in zonele albe de pe piept si abdomen.Cotorul aripii este verzui si cu un galben foarte pronuntat pe tot corpul dind origine unui sticlete care pare atins de hepatita.Multi sticleti galbeni au un penaj dezordonat ,galbenul in exces fiind provocat de o schimbare in structura penei.
Mutatia galbena la sticlete este o mutatie autosomica dominanta .Genetica sticletelui galben este la fel ca cea a canarului intens,deci daca imperechem 2 galbeni obtinem 50%galbeni,25%ancestrali,25%factori letali.Procentajul de 50% galbeni va avea un penaj foarte slab.

cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat