Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Reproducere scatii!
Sam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Lun Iun 04, 2018 4:12 am Scris de Dan

» Proteine , zer de lapte
Mier Apr 25, 2018 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

NISIPUL

In jos

NISIPUL

Mesaj  Dan la data de Dum Ian 06, 2013 5:12 pm

Este bun sau nu pentru pasarile noastre ?
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 818
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Re: NISIPUL

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Ian 06, 2013 7:51 pm

Din experienta pe care o am cred ca este foarte bun. Daca reusim sa le administram pasarilor nisip de pe litoral care contine si scoica macinata, cu atat mai bine pentru aportul de Calciu. Contine si clorura de sodiuu(sare) si aceasta este necesara pasarilor noastre. Pasarile noastre au pipota si toata lumea stie principiul folosirii pietricelelor in digestie la gaini sau porumbei. Iarasi nisipul cu un gradient maricel poate suplini aceasta etapa din digestia pasarilor.
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1112
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Ian 06, 2013 8:17 pm

Asa stiam toti,dar cercetatori sustin ca nisipul este bun doar pentru pasarile care nu decojesc semintele.Pentru celelalte pasari care decojesc semintele,chiar dauneaza creand zgarieturi si sangerari sau poate duce si la axfisiere,nici minerale nu contine,sunt speculatii ale marilor producatori de alimente pentru pasari,pentru a vinde nisip cu scoica.Acesta este bun la porumbei gaini etc.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Ian 06, 2013 8:39 pm

Dan a scris:Asa stiam toti,dar cercetatori sustin ca nisipul este bun doar pentru pasarile care nu decojesc semintele.Pentru celelalte pasari care decojesc semintele,chiar dauneaza creand zgarieturi si sangerari sau poate duce si la axfisiere,nici minerale nu contine,sunt speculatii ale marilor producatori de alimente pentru pasari,pentru a vinde nisip cu scoica.Acesta este bun la porumbei gaini etc.

Nu am stiut aceste lucruri. Trebuie sa studiem subiectul, dar ma tem ca inca nu sunt foarte multe date la dispozitie.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Ian 06, 2013 8:43 pm

Aici gasiti mai multe detalii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Cat traim invatam.Acesta este scopul acestui club.

Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Ian 06, 2013 8:45 pm

Dan a scris:Aici gasiti mai multe detalii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Cat traim invatam.Acesta este scopul acestui club.

Corect nea Dan. Acum cautam si eu date despre acest lucru si am gasit date legate despre nisipul pe care unii crescatori il pun pe fundul coliviei. Se pare ca pe langa faptul ca se polueaza foarte usor, irita picioarele pasarilor.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Ian 06, 2013 8:56 pm

EXEMPLU.Unul dintre scatii scosi de Chira Claudiu a murit din cauza scoici care a provocat o leziune grava.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Ian 06, 2013 9:43 pm

O alta dezbatere interesanta este cea a sarii de bucatarie, tema gasita pe un anumit forum: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Daca trebuie sa nu folosita. O modalitate inedita o recomanda doi anumiti ornitologi Ian Harman & Dr. Matthew M. Vriends, in lucrarea intitulata: "All About Finches and related seed-eating birds". Autorii recomanda administrarea de sare de bucatarie o lingura la jumatate de litru de apa asociata cu var. Avantajele sunt legate de cresterea fertilitatii si implicarea in formarea cojii oului prin aportul substantial de iod, clor, sodiu,d ar si alte minerale. Se specifica ca sarea nu este buna daca nu este asociata cu var. Chiar daca nu se specifica ce fel de var se recomanda(stins sau nestins), cred ca este vorba de cel stins(CaCO3).Ati folosi aceasta schema pasarilor domniilor voastre?
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Ian 07, 2013 8:56 am

Acolo unde nu exista sare, nu exista viata!
Nici un mamifer nu poate trai fara sare. “In curtea fiecarui taran se gaseste un bulgare de sare pentru animalele curtii si pentru turme.Cind plecau cu oile ,ciobanii isi luau , in desagi ,sare ,sa le ajunga pina la primavara. In contractele ,incheiate inca pe raboj, cei ce isi dadeau oile la stina aveau obligatia de a duce, la date fixe, malai si sare.” (Gabriel Gheorghe, Sarea, criteriu pentru regândirea Istoriei, in Getica, tomul 1; 1992; nr. 1-2.)

Gospodariile taranesti aveau fiecare “drobul de sare”. “Prostia omeneasca” si “Capra cu trei iezi” care aducea “drob de sare in spinare”, ale lui Ion Creanga sunt edificatoare.

Necesitatea sarii in consumul animal este cunoscuta, se pare, dintotdeanuna. Animalele nu primesc cantitati suficiente de sodiu in alimentatie. Dieta echilibrata influenteaza covarsitor sanatatea si reproducerea acestora. Pentru acest considerent, suplimentul de sare este esential.
Sarea nu are cum sa faca rau pasarilor.Este doar parerea mea.In ceea ce priveste varul stins stiu ca in natura este utilizat la vopsirea tulpinii pomilor împotriva înghețului și a insectelor dar lucrind in constructii pot sa confirm faptul ca este foarte iritant pentru piele.Poate doar in mortarul care-l folosim la zidarie dar acolo il gasim amestecat cu nisip.Eu unul l-as folosi mai degraba ca dezinfectant.Cit despre nisip cred ca ar mai trebui dezbatuta problema de medicii veterinari care fac disectii pe pasari dar in Romania este cam greu pentru muritorul de rind sa-si duca pasarea la autopsie pentru a vedea cauza decesului.Cu multi ani in urma aveam doi ciobanesti caucazieni luati de pui iar in alimentatie le introduceam niste pastile facute din cochilii de scoici.Acest lucru il fac si acum cu pasarile doar ca am inlocuit pastilele cu un amestec de nisip fin si cochilii sfarimate.Trebuie avut grija sa alegeti un amestec cit mai fin si sa-l scoateti din colivie sau voliera pe toata perioada cit parintii hranesc puisorii,deoarece gusa puilor este foarte firava iar muchia ascutita al unei bucati de scoici poate provoca o leziune grava sau chiar mortala .
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 42
Localizare : iasi

Sus In jos

despre nisip

Mesaj  mihainyc la data de Mier Ian 09, 2013 1:12 am

din cultura mea generala si din cartiile citite atit in limba germana cit si in limba engleza, nisipul curat este foarte bun, chiar esential pentru organismul functional al pasarii. Nisipul ajuta la digestie si de aceea trebuie dat pasariilor indiferent ca e omnivora, insectivora sau granivora, pasariile le vor consuma cu placere. Eu folosesc nisip curat pe care pot sa-l achizitionez de la magazinele specializate de animale, este nisip curat, iar pasariile mele granivore il consuma cu placere. Am citit mai jos ca in forum ca ar exista ceva nisip cu scoici , sincer sa fiu aici in USA n-am vazut asa ceva, dar asa cum au scris alti membri ar trebui evitat, nu-i vad sensul si vorba aceea poate duce la accidente pe care nu le-am dori. Eu folosesc completarea de calciu cu coaja de ou pisata marunt, deci nu-i vad rostul cozii de scoica, dar nisipul curat este esential

mihainyc
Utilizator
Utilizator

Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Mesaj  Tase la data de Dum Ian 13, 2013 10:08 pm

cristianurzica a scris:
Dan a scris:Aici gasiti mai multe detalii casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/hrana/ Cat traim invatam.Acesta este scopul acestui club.

Corect nea Dan. Acum cautam si eu date despre acest lucru si am gasit date legate despre nisipul pe care unii crescatori il pun pe fundul coliviei. Se pare ca pe langa faptul ca se polueaza foarte usor, irita picioarele pasarilor.

Ma numar printre cei care pun nisip pe fundul coliviei; un strat fin si grit la dipozitia pasarilor + os de sepie. Nu am avut niciodata nici un fel de probleme cu iritarea picioruselor sau orice alt gen de probleme, boala sau orice in peste 20 de ani de cand ma ocup cu pasarile. Nu am fost si nu cred ca sunt consecvent insa in a ma specializa pe un anumit gen de pasare, dar am avut si perusi multi ani.
Este interesant ce am patit cu o pereche de canari, primiti de la un amic care nu le-a pus niciodata nisip la dispozitie. Au mincat in prima zi foarte mult, atat de mult incat am crezut ca se vor ineca cu el si ii voi pierde. Nu stiu sincer daca a fost o pura intamplare sau de ce au simtit nevoia sa faca asta.
Tase
Utilizator
Utilizator

Puncte : 21
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Ian 13, 2013 11:36 pm

Probabil lipsa de Calciu i-a determinat sa fie atat de "hamesiti", asta daca acel nisip continea scoica pisata marunt. Smile
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Ian 14, 2013 8:23 am

cristianurzica a scris:Probabil lipsa de Calciu i-a determinat sa fie atat de "hamesiti", asta daca acel nisip continea scoica pisata marunt. Smile
Asa cred si eu ,deoarece in urma cu ceva ani cind am amestecat grit,carbune vegetal si minerale , am introdus hranitoarea inauntrul coliviei iar pasarile au mincat doua zile neincetat apoi incet ,incet l-au abaandonat ciugulind cind si cind.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Tase la data de Lun Ian 14, 2013 7:02 pm

cristianurzica a scris:Probabil lipsa de Calciu i-a determinat sa fie atat de "hamesiti", asta daca acel nisip continea scoica pisata marunt. Smile

Este foarte posibil! La amicul meu nu au avut nici coaja de ou pisata marunt, nici alta sursa de calciu la dispozitie. Nici scoica pisata.
Interesanta observatia cu scoica; pare sa aiba un sambure de adevar. Nisipul fusese adus de mine de la Siret, de la o exploatare de gen si continea si bucatele de scoici, este foarte adevarat! De acolo plecau camioane intregi, eu am luat doar o sacosa! Very Happy
Tase
Utilizator
Utilizator

Puncte : 21
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Vin Feb 22, 2013 9:09 am

De multe ori,iarna cind eram in masina si mergeam pe strazi sau autostrazi observam grupuri foarte mari de cinteze care se asezau pe margine si mincau.Sincer credeam ca vin sa bea apa pe cimentul care se incalzeste de la caldura soarelui si topeste zapada ,dar azi in sfirsit am reusit sa dezbat misterul.Atunci cind ninge si apar baietii de la dezapeziri aruncind cu sare , micile pasarele se aduna in grupuri si ciugulesc micile bucatele de minerale . bounce
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  adi_bustei la data de Sam Ian 04, 2014 6:47 pm

nea dane esti un izvor de cunostinte bv tino tot asa

adi_bustei