Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Reproducere scatii!
Sam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Lun Iun 04, 2018 4:12 am Scris de Dan

» Proteine , zer de lapte
Mier Apr 25, 2018 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Otetul de mere

In jos

Otetul de mere

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Ian 08, 2013 12:56 am

Pentru ca am luat in discutie tema nisipului, va propun cateva informatii despre OTETUL DE MERE.
Otetul de mere contine multe vitamine, minerale și alți nutrienți. Astfel îmbunătăteste starea de sănătate a păsărilor dumneavoastră. Otetul de mere le poate oferi enzime și minerale importante, cum ar fi potasiu, calciu, magneziu, clor sulf,, fosfor, fier, siliciu si alte minerale. Vitaminele continute in otetul de mere sunt bioflavonoide (vitamina P), beta-caroten (precursor al vitaminei A), vitamina C, E, B1, B2, B6. Taninii din peretii celulelor zdrobite de mere proaspete, precum și de acid malic, acid tartric, acid propionic, acid acetic și pectină (fibră) sunt de asemenea, in otetul de mere . Este foarte important sa se achizitioneze otel de mere fermentat natural, pentru a se beneficia de caracteristicile sale medicinale. Otetul de mere variază în culori de la auriu-o lumină la portocaliu.Dacă vedeți sedimente pe fundul sticlei aveti certitudinea ca ati ales otetul potrivit. Nu cumparati otet alb distilat, deoarece nu are nici unul dintre elementele benefice enumerate mai sus.

Alte beneficii ale otetului de mere ...

Otetul de mere are capacitatea de a preveni dezvoltarea bacteriilor și a mucegaiului, de aceea, adăugând-ul in apa proaspata ve-ti avea pasari sanatoase pe tot timpul anului. Conținutul de acid al otetului de mere va ajuta la reducerea riscului de creștere bacteriana sau fungic.

otetul de mere poate fi de asemenea, pulverizat pe semințe în timpul perioadei de germinare pentru a preveni creșterea de agenți patogeni, cum ar fi bacterii sau ciuperci. Pur și simplu pune otetul de mere într-o sticlă și se pulverizează. Stropiti-le cu otet dupa fiecare clătire cu apă proaspătă până când semințele sunt încolțite. Puteți clăti foile de varză înainte de a le da pasarilor dvs tot cu otel de mere. In cazul în care rămâne otet pe varză, nu va faceti griji pentru ca si acest lucru este bun.

Puteti folosi otetul de mere si in eliminarea reziduurilor de pesticide prin pulverizare de pe fructe si legume. Cu otetul de mere așteptați 5 minute dupa pulverizare și apoi clătiti. Pentru a elimina bacteriile din produse organice și convenționale, pulverizati cu otet de mere si apoi așteptați 5 minute dupa care clătiti.

Otetul de mere are multe calitati curative, precumi este si folosit in a ameliora anumite simptome de boală. De retinut este faptul ca otetul de mere nu vindeca propriu-zis de orice boală specifică, ci actioneaza prin stimularea sistemului imunitar al individului, cu calitățile sale nutritive si binefacatoare. Voi evidenția doar câteva dintre beneficiile cunoscute ale otetului de mere:

În primul rând, otetul de mere poate fi un remediu eficient pentru artrita, guta, boli de rinichi și de ajutor în atenuarea durerilor articulare. Conținutul de acid malic din mere dizolva depozitele de calciu. otetul de mere actioneaza pentru a echilibra nivelurile de acid-alcaline pH-ului din corp și ajută la oxigenarea sângelui.

Otetul de mere este de asemenea un ajutor pentru digestie, ajuta la descompunerea de minerale, proteine ​​si grasimi. De asemenea, inhibă dezvoltarea bacteriilor patogene în tractul digestiv. Otetul de mere detoxifica, intareste sistemul imunitar si poate ameliora infecțiile virale, bacteriene si fungice. Acesta este utilizat ca un medicament antibacterian, dar si ca antiinflamator și are un efect natural antibiotic. Beneficiile sale includ, de asemenea, tratarea infecțiilor respiratorii și ameliorarea poate reduce simptomele, cum ar fi lacrimarea ochilor si secretie nazala. În plus, otetul de mere poate fi de ajutor in eliminarea parazitilor interni și externi. Pe aceasta cale, personal il folosesc in apa de imbaiere.

Otetul de mere a fost folosit cu succes pentru pielea uscată, senzatia de mâncărime sau infectii și probleme de pene. Dacă se aplică local pe răni și arsuri se va reduce durerea și se faciliteaza vindecarea. Acesta stopeaza de asemenea sangerarile minore de la tăieturi șau zgârieturi. Pectina de mere, o fibră solubilă în apă , se leaga de toxinele dîn organism și ajută la eliminarea lor si poate ajuta in episoade de diaree si constipatie. Și, în fine, se poate reduce nivelul de colesterol si de a imbunatati sanatatea inimii prin prevenirea instalarii aterosclerozei. Otetul de mere nu ar trebui utilizat la nivel intern pentru păsările care au mucoasa tractului intestinal inritata.

NOTĂ: Otetul de mere ar trebui să fie utilizate pentru aplicarea pe piele doar in forma diluata. Se pune solutia într-un pulverizator si se administreaza pe zonele afectate. Aveti grija sa feriti ochii pasarii, datorita efectului iritant pe mucoase.

Cum să utilizați otetul de mere...
Unii crescatori recomanda administrarea de otet de mere sa faca în apa de băut(4 lingurite la 1 litru de apa). Mai nou se recomandă administrarea acestuia în produsele alimentare proaspete(legume, fructe), deoarece apa de băut destinata pasarilor ar trebui să nu contina aditivi, cu excepția unei soluții de electrolit sau a unui medicament care este utilizat pe termen scurt. Doza recomandata este de 1/4 lingurita. pentru fringillidae. Acesta poate fi de asemenea administrata pe cale orală diluat în apă, practica a crescatorilor cu experienta.

Otetul de mere poate fi foarte util pasarilor dvs. numai daca alimentatia este una variata, astfel niciodată nu ar trebui să privim otetul de mere ca un panaceu universal. Ingrediente proaspete alimentare, cum ar fi fructe, legume, cereale, leguminoase si seminte alcătuiesc totalitatea, care va ajuta în mod eficient sa obțineti pasari cu sănătate optimă.

De multe ori crescatorii din tara noastra caută un ingredient magic, care sa faca in mod miraculos pasărea lor bine. Fie că este un antibiotic, semințe de extract de grepfrut, aloe vera sau lapte de ciulini etc.; va exista întotdeauna ajutorul dar de otetul de mere si nu trebuie sa uitam de aceasta sursa la indemana oricui.

Nici un supliment sau ingredient nu va garanteaza sanatatea pasarilor dvs, dacă dieta este o pasare mananca este substandard. O dieta hranitoare este fundamentul pentru o sanatate optima si suplimentele sunt complementare la o astfel de dieta. Pe scurt, putem declara sus si tare ca: otetul de mere poate oferi pasăre cu minerale, acizi si enzime, pentru o viață lungă și sănătoasă.
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1112
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Re: Otetul de mere

Mesaj  elyhu82 la data de Mar Ian 08, 2013 1:57 pm

Bun, si de unde procur un otet de mere bun care nu este contrafacut?
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 36

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Ian 08, 2013 2:38 pm

elyhu82 a scris:Bun, si de unde procur un otet de mere bun care nu este contrafacut?
Te iei dupa culoare sa nu fie alb. Un alt indiciu este depunerea in cazul unui otet natural si din cate stiu si pe ambalaj este trecut calea de obtinere a produsului finit. Daca luam un produs care nu este cel mai ieftin de pe piata, cred ca acesta poate fi otetul cautat. Am sa caut pe piata noastra si voi veni cu sortimente in ajutorul vostru.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Mar Ian 08, 2013 3:14 pm

ok, multumesc de ajutor Cristi !
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mar Ian 08, 2013 6:40 pm

Foarte adevarat cele spuse de cristian,am mai amintit intr-un post,eu folosesc mereu si nu am avut probleme de sanatate la pasari,zilnic pun 3-4 picaturi la fiecare sonda sa mentin pH scazut al apei.Dar am rabdare 24h sa se elimine clorul din ea. ok
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 818
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Ian 08, 2013 7:39 pm

Multumim nea Dan pentru ca ne-ati impartasit acest detaliu din propria dvs experienta, mai ales ca nu am gasit multe date pe net despre dozaj. Unele surse recomanda o lingurita la litru de apa, alta 4 lingurite, iar alta 8.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  leonard la data de Mar Ian 08, 2013 7:51 pm

Otet de mere bun se gaseste la Plafar.

leonard
Utilizator
Utilizator

Puncte : 3
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  adybugady la data de Mar Ian 08, 2013 10:02 pm

salut,eu l-am cumparat de la farmacia naturista ,otet de mere cu miere
adybugady
Utilizator
Utilizator

Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mier Ian 09, 2013 11:11 am

Daca otetul este obtinut natural este bun,eu am luat un otet care abea acasa am sesizat ca mai are in compozitie si metabisulfit de potasiu si urme de sulfiti,dar nu l-am folosit. Nu cred ca e asa toxic dar nu risc..Probabil ca si omul,la o mancare mai bogata in grasimi, serveste si o acritura,tot asa si pasarile au nevoie de otet.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Tase la data de Dum Ian 13, 2013 10:10 pm

elyhu82 a scris:Bun, si de unde procur un otet de mere bun care nu este contrafacut?

Numai daca il faci personal! Very Happy
Tase
Utilizator
Utilizator

Puncte : 21
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

OTET natural DIN VIN

Mesaj  Dan la data de Mar Iul 09, 2013 7:39 am

Cum sa faci otet din vin
Deseori se intampla sa deschidem o sticla de vin delicios si sa nu o terminam atunci. Dupa doar cateva zile, vinul isi schimba gustul, pierzandu-si din calitati, prin urmare nu mai poate fi baut. Totusi, exista o solutie pentru a evita sa-l aruncati: transformati-l singur intr-un otet aromat si savuros, mult superior celui pe care-l luati din comert.

Toti cei interesati de gastronomie stiu ca otetul este unul dintre ingredientele principale ce ocupa camara. Cel mai ieftin vin pe care-l puteti bea este probabil de o calitate superioara otetului pe care il cumparati din magazin, ceea ce inseamna ca, prelucrandu-l, veti avea parte de un otet mai bun, mai complex si, in principiu, gratis intrucat il obtineti din resturile pe care altfel le-ati arunca.

Pentru aceasta procedura nu aveti nevoie de ustensile speciale. Va trebuie un borcan, un servet de hartie si un elastic de cauciuc.

Cum se transforma vinul in otet?
Cand vinurile sunt expuse oxigenului, se transforma in otet singure. Va puteti lasa vinul din sticlele neterminate sa-si urmeze singur metamorfoza sau puteti accelera si imbunatati procesul prin expunerea la oxigen si adaugarea catorva bacterii specifice (Mycoderma aceti) dintr-un alt otet pe care-l aveti in casa. Aceasta bacterie nu se gaseste in toate tipurile de otet, ci doar in cele nepasteurizate. Pe acestea, le puteti distinge pe baza depozitului lipicios care se formeaza la fundul sticlei.

Ce fel de vin poate fi transformat in otet?
Orice fel de vin poate fi transformat cu succes: rosu, alb, sampanie, dulce, pe scurt, orice sortiment care contine alcool. Evitati totusi vinurile cu sulfiti.

Majoritatea vinurilor contin mai mult alcool decat aveti nevoie, adica intre 12-14 procente, fiind prea puternic pentru ca bacteriile sa poata metaboliza. Prin urmare, va trebui sa-l diluati. Amestecati vinul cu o cantitate egala de apa, pentru a obtine un otet cu un grad de aciditate mediu. Daca doriti o aroma mai puternica, folositi 2 parti de vin si una de apa.

Apoi, turnati lichidul obtinut in borcane curate (iar daca aveti, utilizati un recipient cu robinet). Adaugati bacteria mai sus mentionata (daca o aveti). Acoperiti-le cu cu prosoape de hartie (acestea pastreaza oxigenul inauntru si musculitele de otet in afara), pe care le prindeti cu elastic de cauciuc si depozitati-le apoi intr-un loc intunecat.

In cateva saptamani veti remarca o pielita formandu-se deasupra - aceasta e noul depozit de bacterii necesare. Nu deteriorati aceasta pojghita, pentru ca se va scufunda si nu-si va mai face treaba.

Va trebui sa mai asteptati un timp pana cand alta noua se va forma, pentru a finaliza formarea otetului.

Cand se poate utiliza otetul obtinut din vin?
Dupa 2 luni, puteti incepe sa gustati. Pentru a nu perturba stratul de bacterii de deasupra, utilizati un pai cu care desprindeti cu grija pelicula de borcan.

Scufundati-l in lichid, puneti degetul pe capatul liber, apoi extrageti-l usor si gustati din lichidul pe care l-ati scos (daca ati pus de la inceput vinul intr-un borcan cu robinet, acum nu veti mai avea nevoie de pai, intrucat puteti obtine lichidul de la baza fara a perturba pelicula de la suprafata).

Daca otetul inca are un gust usor de vin si nu este suficient de puternic, mai lasati-l cateva saptamani. Daca e prea acru, mai adaugati apa.

Cand gustul vi se pare bun, strecurati-l si puneti-l intr-o sticla. Sunt preferate recipientele din sticla (de la vin, de exemplu). Otetul preparat astfel in casa va fi net superior celui din comert si va va aroma zilnic mancarurile
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

salutare

Mesaj  craivan la data de Joi Feb 20, 2014 8:31 am

vreau sa intreb crescatorii de pasarele daca gresesc punand 4 picaturi de otet de miere in apa zilnic. nu as vrea sa fie exagerat.Va multumesc.
craivan
Utilizator
Utilizator

Puncte : 135
Data de inscriere : 18/02/2014
Localizare : PONTECURONE(ITALY)

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Joi Feb 20, 2014 2:21 pm

La canari e suficient si 3 picaturi.Bafta cu puii si pune ceva intre ei sa nu se mai vada.Pentru asta folosesc crescatorii mai experimentati boxele.Sa aiba femela protectie sa nu fie stresata,pana cresc puii.Schimba mancarea mai des ca se altereaza,din cauza oului.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

salut

Mesaj  craivan la data de Joi Feb 20, 2014 2:51 pm

asa am sa fac ..multumesc mult pt. sfat...dar pt florinti,scatii ,sticleti cate picaturi de otet sa pun si pt cate zile la saptamana...multumesc mult pt informatii...
craivan
Utilizator
Utilizator

Puncte : 135
Data de inscriere : 18/02/2014
Localizare : PONTECURONE(ITALY)

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos