Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» La inceput de drum
Joi Sept 28, 2017 5:05 pm Scris de bliviudaniel

» CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)
Lun Aug 07, 2017 8:39 am Scris de Dan

» HIBRIZI
Mier Iul 12, 2017 3:49 am Scris de Dan

» VAND
Mier Iul 12, 2017 3:47 am Scris de Dan

» Femele emancipate
Mar Iun 13, 2017 10:18 am Scris de alinel

» Collins
Dum Iun 04, 2017 10:16 pm Scris de cristianurzica

» Deli Nature
Joi Iun 01, 2017 2:18 pm Scris de Dan

» COLIVII NU VOLIERE
Mier Mai 31, 2017 3:52 am Scris de Dan

» Inarita
Mar Mai 30, 2017 9:08 am Scris de Bogdan P

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cantec fringillidae indigene

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cantec fringillidae indigene

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 10, 2013 1:53 pm

Am lansat urmatoarea intrebare pe facebook:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Voi ce parere aveti?
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1092
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Re: Cantec fringillidae indigene

Mesaj  mihainyc la data de Joi Ian 10, 2013 3:30 pm

primul pentru cintec ar fi caneparul, dupa aceea ar urma sticletele, florintele, cinteza, si scatiul

mihainyc
Utilizator
Utilizator

Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 10, 2013 3:34 pm

mihainyc a scris:primul pentru cintec ar fi caneparul, dupa aceea ar urma sticletele, florintele, cinteza, si scatiul
Multumesc Mihai pentru ierarhizare. Eu am o slabiciune pentru scatii. In copilaria mea am avut un scatiu mare cat un sticlete, care canta tare si clar comparabil cu un sticlete. Imi amintesc ca avea in cantec sticlete, cintezoi, pietrusel, pitigoi mare si albastru, ticlean si ciocanitoare. Very Happy Dupa parerea mea un scatiu bun bate multi sticleti sau canepari, mai ales ca unii pot avea si privighetoare in cantec. Ati intalnit asemenea scatii?
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  mihainyc la data de Joi Ian 10, 2013 3:38 pm

nuuu, n-am avut niciodata, am avut scatii dar am fost dintodeauna dezamagit despre cintecul lor, ai avut noroc asta inseamna ca ai afinitati spre scatii, fiecare are parerea si placerea lui

mihainyc
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  gaboru4all la data de Joi Ian 10, 2013 3:42 pm

Eu personal prefer florintele si cantecul lui.Insa dupa parerea mea sticletele urmat de cintezoi sunt cei buni cantareti:)
gaboru4all
Utilizator
Utilizator

Puncte : 46
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti/Ilfov

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 10, 2013 3:42 pm

mihainyc a scris:nuuu, n-am avut niciodata, am avut scatii dar am fost dintodeauna dezamagit despre cintecul lor, ai avut noroc asta inseamna ca ai afinitati spre scatii, fiecare are parerea si placerea lui
Intradevar, parerea se formeaza in functie de experienta proprie. De exemplu am intalnit o persoana care aprecia foarte tare cantecul de canarus, pentru ca invatase de la un sticlete si avea un cantec aparte. Un prieten mi-a povestit de curand de cineva care era inebunit dupa cantecul de inarita comuna dupa ce detinuse un mascul din aceasta specie foarte talentat.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  mihainyc la data de Joi Ian 10, 2013 5:15 pm

exact, doar ca in privinta caneparului , parerea e unanima, deci caneparul are cintecul imprimat la toate exemplarele, problema cu caneparul este ca nu are culoare si se imblinzeste greu, de aceea nu e prea tinut in colivii, dar are un cintec frumos, la celelete specii sint cazuri singulare, sticletele ii urmeaza deoarece are un cintec placut plus culoare plus se imblinzeste usor, dar asa cum am scris anterior asta e parerea mea, fiecare are parerea lui

mihainyc
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 10, 2013 5:33 pm

La canepar sunt multe probleme legate de intretinere: alimenatatie, dezechilibrul hormonal in perioada calda a anului si naparlirea in captivitate.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Joi Ian 10, 2013 6:35 pm

Clar gusturile nu se discuta,fiecare cu pasarica lui.Adevarat sunt pasari care exceleaza si sunt bune ca profesor pentru pui,sunt pasari care bat un canar la cantec,o mare influenta are mediul in care se nasc,daca sunt privighetori in zona sau alte pasari,acesta imprumuta fragmente pe care le reproduce aproape perfect.Daca ar fi sa judecam cinstit dupa cantecul specific fara alte combinati in cantec,eu cred ca sticletele,caneparul,florintele,scatiul si canarusul.Cam asta ar fi ordinea,deci facem abstractie de cazurile iesite din tipar.
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 801
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 10, 2013 6:38 pm

Dan a scris:Clar gusturile nu se discuta,fiecare cu pasarica lui.Adevarat sunt pasari care exceleaza si sunt bune ca profesor pentru pui,sunt pasari care bat un canar la cantec,o mare influenta are mediul in care se nasc,daca sunt privighetori in zona sau alte pasari,acesta imprumuta fragmente pe care le reproduce aproape perfect.Daca ar fi sa judecam cinstit dupa cantecul specific fara alte combinati in cantec,eu cred ca sticletele,caneparul,florintele,scatiul si canarusul.Cam asta ar fi ordinea,deci facem abstractie de cazurile iesite din tipar.
Clar gusturile nu se discuta, iar daca vorbim de canarii comuni, acestia dupa parerea mea sunt depasiti de toate indigenele enumerate mai sus de nea Dan, in afara de canarus. Canarusul nu m-a impresionat niciodata prin cantecul lui nativ. Vorbeam cu cineva care a avut ocazia sa ajung ain Insulele Canare si sa asculte canari salbatici, iar cantecul acestora este mult mai melodios decat al ceaperului atat de apreciat in ultimul timp pentru diferitele culori "atractive" sau forme diverse.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Tase la data de Dum Ian 13, 2013 9:39 pm

cristianurzica a scris:Multumesc Mihai pentru ierarhizare. Eu am o slabiciune pentru scatii. In copilaria mea am avut un scatiu mare cat un sticlete, care canta tare si clar comparabil cu un sticlete. Imi amintesc ca avea in cantec sticlete, cintezoi, pietrusel, pitigoi mare si albastru, ticlean si ciocanitoare. Very Happy Dupa parerea mea un scatiu bun bate multi sticleti sau canepari, mai ales ca unii pot avea si privighetoare in cantec. Ati intalnit asemenea scatii?

Da!!! Am intalnit si sunt fix de aceeasi parere! Ajunge sa imite mai toate pasarile cu cantec frumos daca este un exemplar tanar si este "educat" in acest sens. Cu multi ani in urma, "educarea" cantaretilor se facea cu "profesori"; in zilele noastre am vazut ca sunt cd-uri cu durata de 1h si care se pun invataceilor cam de 2 ori pe zi si care contin diverse triluri (unul dintre cele mai cunoscute astfel de cd-uri este postat pe youtube avand cantec de sticlete imprimat).
Scatiii au in general o mare pofta de cantat; rar pasare atat de voioasa.
off-topic: Am fost recent la o expo in Bucuresti si era un stand urias cu indigene; sincer m-am asteptat sa fiu dat pe spate de cantecul lor si nu a fost asa. Cantecul lor era destul de "subtirel"; ar avea vreo legatura cu faptul ca majoritatea erau mutatii de culoare? La expozitiile pe care le-am vizitat in afara tarii, nu te putea auzi de cantec!
Tase
Utilizator
Utilizator

Puncte : 21
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Ian 13, 2013 11:31 pm

Tase a scris:
cristianurzica a scris:Multumesc Mihai pentru ierarhizare. Eu am o slabiciune pentru scatii. In copilaria mea am avut un scatiu mare cat un sticlete, care canta tare si clar comparabil cu un sticlete. Imi amintesc ca avea in cantec sticlete, cintezoi, pietrusel, pitigoi mare si albastru, ticlean si ciocanitoare. Very Happy Dupa parerea mea un scatiu bun bate multi sticleti sau canepari, mai ales ca unii pot avea si privighetoare in cantec. Ati intalnit asemenea scatii?

Da!!! Am intalnit si sunt fix de aceeasi parere! Ajunge sa imite mai toate pasarile cu cantec frumos daca este un exemplar tanar si este "educat" in acest sens. Cu multi ani in urma, "educarea" cantaretilor se facea cu "profesori"; in zilele noastre am vazut ca sunt cd-uri cu durata de 1h si care se pun invataceilor cam de 2 ori pe zi si care contin diverse triluri (unul dintre cele mai cunoscute astfel de cd-uri este postat pe youtube avand cantec de sticlete imprimat).
Scatiii au in general o mare pofta de cantat; rar pasare atat de voioasa.
off-topic: Am fost recent la o expo in Bucuresti si era un stand urias cu indigene; sincer m-am asteptat sa fiu dat pe spate de cantecul lor si nu a fost asa. Cantecul lor era destul de "subtirel"; ar avea vreo legatura cu faptul ca majoritatea erau mutatii de culoare? La expozitiile pe care le-am vizitat in afara tarii, nu te putea auzi de cantec!

Intradevar, cantecul mutatiilor nu este unul cultivat. Acest "dar" se mosteneste ca orice talent inascut si bineinteles trebuie cultivat. Pasarile mutate sunt apreciate pentru ornament si nu i-a interesat pe crescatori cantecul(din pacate). Spun din pacate, deoarece un fringillid este o pasare care canta frumos in primul rand, apoi putem vorbi de aspect. Cand zici sticlete primul gand te duce instinctiv la un cantaret de soi si nu la frumusetea unei mutatii(eumo, lutino, agat etc.). Totusi am intalnit si exceptii de la regula, personal avand un florinte agat care canta foarte bine. Acest lucru nu este foarte relevant pentru florinti, cunoscut fiind faptul ca nu sunt foarte harnici intr-ale cantatului. Pe acest mascul l-am putut asculta in perioada de reproductie la adevaratul lui potential, insa am avut placuta surpriza sa-l aud si acum o saptamana. Pe net am auzit si un scatiu bun care era tot mutatie de culoare. Din pacate cazurile sunt destul de rare si este pacat ca nimeni nu depune acelasi efort ca cel depus pentru crearea mutatiilor.

PS pentru Tase: Ai experienta cu educarea puilor cu ajutorul CD-ului? Ai reusit ce ti-ai propus? Am vorbit cu mai multe persoane si rezultatele nu au fost pe masura asteptarilor(canari si cintezoi). Sunt voci care sustin ca tot profesorul ramane de baza.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Tase la data de Lun Ian 21, 2013 8:46 pm

cristianurzica a scris:PS pentru Tase: Ai experienta cu educarea puilor cu ajutorul CD-ului? Ai reusit ce ti-ai propus? Am vorbit cu mai multe persoane si rezultatele nu au fost pe masura asteptarilor(canari si cintezoi). Sunt voci care sustin ca tot profesorul ramane de baza.

Nu, nu am. Si imi place de obicei atunci cand vorbesc din propria experienta sa precizez, iar cand este din "auzite", la fel. Insa, am testat pe la diversi prieteni ocazional sau la mine sa vad cum se comporta pasarile cand aud inregistrari de pe un telefon mobil cu sunet hd. Si fara nici un dubiu pasarile au devenit brusc agitate, masculii recunoscand niste presupusi rivali si incarcand sa-i domine cu cantecul. Am incercat cu canari, sticleti, scatii, eu avand doar pescarusi japonezi si cioc de argint in clipa de fata (canarii i-am dat recent).
Despre aceasta "educare" am citit si am gasit multe cd-uri incarcate pe net. Si eu as crede ca tot proful ramane baza; e doar o parere.
Tase
Utilizator
Utilizator

Puncte : 21
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Ian 29, 2013 5:06 pm

am avut intr-o voliera mascul pietrusel,unul de sticlete si un canar malinois...n-am cuvinte sa descriu cat de frumos se aude.....imi place in special cantecul pietruselului

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Puncte : 208
Varsta : 32
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Ian 29, 2013 5:08 pm

vali_iasi a scris:am avut intr-o voliera mascul pietrusel,unul de sticlete si un canar malinois...n-am cuvinte sa descriu cat de frumos se aude.....imi place in special cantecul pietruselului
Te cred... Daca e un canepar bun, face malinoisul de-si baga unghia-n gat. Very Happy
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Ian 29, 2013 5:16 pm

cristi mult succes cu frumoasele perechi de mugurar...eu mai incerc si anul asta cu ei,dar mai am un mascul pe care il am de 3 ani si il bag cu o canarita ,poate scot un hibrid(stiu ca masculii calca f rar dar poate il seduce canarita:) )

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Feb 04, 2013 2:15 pm

Cum spunea cristianurzica,mare pacat ca la mutatiile de culoare nu se urmareste si cantecul,ar trebui sa fie mult mai bun ca la o pasare salbatica.Bietele pasari uita limba lor,datorita crescatorului.O sa ajungem sa scriem pe colivie ce pasare este, dupa cantec nu se mai poate indentifica.Aici o mare vina o au arbitrii care uita de concursurile de cantec,aceste fringillide sunt pe primul loc cu trilurile lor melodioase.Hai sa imbinam placutul cu utilul si vedem rezultatele.Asa au procedat la canari,in loc sa aibe culoare si cantec,crescatorul a omis intentionat sa mai cultive cantecul care necesita un pic de munca in plus.Dupa ce ies pui din cuib se pot vinde,fara scoala de cantec Un crescator care se respecta o face din pasiune,urmareste ca munca lui sa satisfaca toate gusturile.Numai in felul asta te clasezi printre crescatorii de elita.Cand toata lumea-i multumita. Exclamation
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 801
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  CRISTIAN75 la data de Lun Feb 04, 2013 6:18 pm

Salut,VALI nu iti recomand imperecherea mugurarului cu canarita deoarece parada nuptiala a masculului de mugurar sperie mereu femela de canar.hibrizii nu s-au obtinut niciodata din aceasta imperchere si nici nu exista nimic documentat ,pentru hibridizare se folosesc femele de mugurar cu masculi din alte specii.

CRISTIAN75
Utilizator
Utilizator

Puncte : 90
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 42
Localizare : craiova -roma

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Feb 04, 2013 8:37 pm

CRISTIAN75 a scris:Salut,VALI nu iti recomand imperecherea mugurarului cu canarita deoarece parada nuptiala a masculului de mugurar sperie mereu femela de canar.hibrizii nu s-au obtinut niciodata din aceasta imperchere si nici nu exista nimic documentat ,pentru hibridizare se folosesc femele de mugurar cu masculi din alte specii.
Confirm cele spuse Cristian. Daca tu Vali ai informatii despre incrucisarea in sens invers decat cel enuntat de Cristian te rog sa ne prezinti date.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Feb 05, 2013 4:13 pm

multumesc baieti pt sfat ...stiu ca imperecherea cu mugurari masculi e f grea (aproape imposibila), dar merg pe varianta unei intamplari...am un mascul pe care il am de 3 ani si vreau sa incerc ...mai mult decat vreo 20 de zile cat tine clocitul plus facutul cuibului nu am ce pierde.....ambii stiu ca sunteti crescatori de mare valoare si orikand as asculta un sfat de la voi,dar lucrul asta e nebunia mea..Razz va salut

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Feb 05, 2013 5:41 pm

Mult succes Vali! Sper sa reusesti.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mar Feb 05, 2013 7:05 pm

vali_iasi a scris:multumesc baieti pt sfat ...stiu ca imperecherea cu mugurari masculi e f grea (aproape imposibila), dar merg pe varianta unei intamplari...am un mascul pe care il am de 3 ani si vreau sa incerc ...mai mult decat vreo 20 de zile cat tine clocitul plus facutul cuibului nu am ce pierde.....ambii stiu ca sunteti crescatori de mare valoare si orikand as asculta un sfat de la voi,dar lucrul asta e nebunia mea..Razz va salut
Mult succes Vali si nu uita sa ne impartasesti si noua experienta ta.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Apr 29, 2013 2:46 pm

Am lansat pe facebook pe adresa clubului nostru inca o provocare:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]