Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» La inceput de drum
Joi Sept 28, 2017 5:05 pm Scris de bliviudaniel

» CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)
Lun Aug 07, 2017 8:39 am Scris de Dan

» HIBRIZI
Mier Iul 12, 2017 3:49 am Scris de Dan

» VAND
Mier Iul 12, 2017 3:47 am Scris de Dan

» Femele emancipate
Mar Iun 13, 2017 10:18 am Scris de alinel

» Collins
Dum Iun 04, 2017 10:16 pm Scris de cristianurzica

» Deli Nature
Joi Iun 01, 2017 2:18 pm Scris de Dan

» COLIVII NU VOLIERE
Mier Mai 31, 2017 3:52 am Scris de Dan

» Inarita
Mar Mai 30, 2017 9:08 am Scris de Bogdan P

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Pagina 13 din 16 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  vali_iasi la data de Lun Apr 15, 2013 3:38 pm

cristi mult succes...la mn femela de mugurar care a facut oua anul trecut s-a accidentat la aripa(si-a rupto).S-a refacut dar nu mai poate zbura ca nu-i mai cresc penele pe aripa aia...nu cred ca va mai face oua anul acesta......numai ghinioane am cu femelele de mugurar offfff....
Mai incerc cu o pereche de sticleti carora am observat ca li s-au albit ciocurile.....ii tin impreuna cu mugurarii intr-o voliera de 120x80x80 .....oare va merge impreuna cu mugurarii ?ati mai incercat?..la sticleti am probleme cu materialul pt cuib(le-am pus radacinutze si par de cal dar nu le accepta)....stiu ca merge lana de oaie dar nu am de unde sa fac rost....cine cunoaste mai indeaproape sticletii si care a reusit sa-i inmulteasca ii rog sa scrie ...............mult succes tuturor pe 2013

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 32
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Apr 15, 2013 5:42 pm

Referitor la sticleti,daca ai posibilitate imparte voliera in doua adica 60cm sunt suficienti e bine sa stea singuri.Un pic de vitamine in apa de baut + vitamina E cu seleniu,verdeata germinate,papadie,stelaria,mazare si ou fiert.Cuibul mascat si trebuie sa oua.
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 801
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Apr 15, 2013 6:41 pm

Multumesc Vali de sprijin! Mult succes iti doresc, iar treaba cu aripa ranita nu trebuie sa te descurajeze. La mine totul decurge normal. Azi a ouat al 4-lea ou. Am separat masculul in celalalt compartiment si am pus celelalte 3 oua in cuib, scotand cele 2 oua false. Femela a inceput sa petreaca mai mult timp in cuib. Sper sa decurga totul la fel de bine in continuare. Va tin la curent. legat de ce intreba Vali, intradevar spatiul propus de nea Dan este optim. Ins a am avut experiente pozitive cu alte 2 fringillidae asociate cu mugurarii: florintii si caneparii, de aceea inclin sa cred ca va fi posibila si aceasta asociere. Sper sa o pot incerca in acest an. Wink
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1092
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mar Apr 16, 2013 6:36 am

Daca e posibil spatiul destinat reproduceri sa fie stil boxa,sau se acopera partea de deasupra si lateralele,pentru evitarea stresului si siguranta cuibului.Conteaza foarte mult.Nu uitati de un bec de veghe pe timp de noapte,in cazul in care pasarea se poate speria din anumite cauze sau zgomote,sa poata reveni pe oua sau pui.Sunt destule cazuri in care pasarile raman fara pene,nu mai vad si raman prinse de gratii,pana la aparitia lumini pentru a reveni pe cuib. Ouale se racesc sau puii mor de frig.O cauza pot fi zgomotele puternice tantari sau acarieni,care sunt activi noaptea.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mar Apr 16, 2013 7:44 am

Si la mine a venit caldura iar azi dimineata am observat in cuibul inaritei ancestrala care este imperecheata cu masculul pastel(agata cum ii spun belgienii) al 3-lea ou.Nu pot spune ca sint fecunde deoarece nu am observat masculul calcind femela datorita faptului ca am fost foarte ocupat in ultima vreme.Va tin la curent cu noutati....
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Apr 16, 2013 10:49 am

Azi am gasit al 5-lea ou, iar femela pe cuib.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Apr 16, 2013 5:18 pm

cristi viitorul suna bine....abia astept sa scoata cineva din romania mugurari (ca sa-mi pot achizitiona si eu inelati)..bafta....intr-adevar a mai scos dl sorin florea dar nu ma pot apropia de preturile dansului

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Apr 16, 2013 5:21 pm

nea dan nu mai pot imparti voliera in doua....am sa incerc impreuna cu mugurarii...cine stie......cu materialul pt cuib stau rau....stand la oras greu pot face rost de lana de oaie (preferata sticletilor pt cuib)

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Apr 16, 2013 8:54 pm

vali_iasi a scris:nea dan nu mai pot imparti voliera in doua....am sa incerc impreuna cu mugurarii...cine stie......cu materialul pt cuib stau rau....stand la oras greu pot face rost de lana de oaie (preferata sticletilor pt cuib)
Incearca cu bumbac si sfoara de canepa taiata la 10 cm. Mai poti folosi discuri demachiante. Very Happy
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Apr 16, 2013 8:55 pm

vali_iasi a scris:cristi viitorul suna bine....abia astept sa scoata cineva din romania mugurari (ca sa-mi pot achizitiona si eu inelati)..bafta....intr-adevar a mai scos dl sorin florea dar nu ma pot apropia de preturile dansului
Multumesc pentru incurajari!
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Apr 16, 2013 9:33 pm

discurile demachiante sa fie taiate fasii?

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mier Apr 17, 2013 9:58 am

Se pot folosi si mopuri,acestea sunt din bumbac.Mop Bumbac 250G (5,95 RON) taiate la 4-5cm sunt perfecte,sac de canepa taiat in bucati de 5cm.La maxi pet au material digerabil pentru cuib Sisal 50g sau cocos.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Apr 17, 2013 2:28 pm

La ce pret este materialul la petshop?
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Apr 17, 2013 2:29 pm

vali_iasi a scris:discurile demachiante sa fie taiate fasii?
NU se taie, se descompun cu mana pur si simplu.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Apr 17, 2013 2:30 pm

cuciureanu_sorin a scris:Si la mine a venit caldura iar azi dimineata am observat in cuibul inaritei ancestrala care este imperecheata cu masculul pastel(agata cum ii spun belgienii) al 3-lea ou.Nu pot spune ca sint fecunde deoarece nu am observat masculul calcind femela datorita faptului ca am fost foarte ocupat in ultima vreme.Va tin la curent cu noutati....
Ma bucur Sorin! Masculul tau de inarita este in calduri?
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Mier Apr 17, 2013 4:54 pm

Salutare dragi colegi, m-am bucurat mult sa-l vad pe Cristi ca are succes cu cele 5 ouă de la mugurari.
Am surprins si eu mugurarii mei astazi jucandu-se si femela "mestecand " niste material de cuib(nuca de cocos), si am zis sa dau drumul la camera. Imi cer scuze pt claritate, camera care o am montata in voliera intre timp i-au murit niste pixeli.
Pe la minutul 1.47 apare femela cu material in cioc.
Toate cele bune !

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 450
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 35

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mier Apr 17, 2013 5:38 pm

Aveti aici si lista de preturi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cocos mai avantajos au aici la acvaristica [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Apr 17, 2013 6:14 pm

Astazi femela mea a depus si al 6-lea ou. Am vazut filmarea ta Cosmin si va d ca pasarile sunt in forma. Mai au pana intra la cuib dupa parerea mea. Intai incep sa se curteze si apoi mai trece cam o luna pana se calca. Cuibul l-as masca mai mult cu crengi de pin. Ce plante verzi le administrezi in perioada aceasta? Eu le dau masiv Stellaria media si astept papadia sa faca samanta. Smile Cu ou i-ai invatat? Este cunoscut faptul ca au nevoie pe timpul cresterii puilor de foarte multa proteina animala, asadar trebuie sa le procuri o asemenea sursa: cea mai la indemana pentru crescatorii de mugurari o reprezinta viermii de faina(mealworms). Incearca sa congelezi acesti viermi inainte de a-i administra, pentru ca anul trecut am pierdut un cuplu splendid din cauza aceasta. Pacat ca nu m-a anuntat nimeni de acest dezastru si acum imi fac datoria fata de voi. Mult succes tutror in cultivarea acestor pasari maiestuoase.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Apr 17, 2013 6:21 pm

Dan a scris:Aveti aici si lista de preturi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cocos mai avantajos au aici la acvaristica [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Multumim nea Dan! Ca intotdeauna veniti cu informatii pretioase in sprijinul pasiunii noastre comune.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Joi Apr 18, 2013 1:32 pm

elyhu82 a scris:Salutare dragi colegi, m-am bucurat mult sa-l vad pe Cristi ca are succes cu cele 5 ouă de la mugurari.
Am surprins si eu mugurarii mei astazi jucandu-se si femela "mestecand " niste material de cuib(nuca de cocos), si am zis sa dau drumul la camera. Imi cer scuze pt claritate, camera care o am montata in voliera intre timp i-au murit niste pixeli.
Pe la minutul 1.47 apare femela cu material in cioc.
Toate cele bune !

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mult succes cu ei.Am avut si eu o camera in mini voliera la botgrosi dar din pacate firul avea o lungime de 5m si se pierdea semnalul .Oricum sint momente faine atunci cind ii privesti.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Joi Apr 18, 2013 1:35 pm

cristianurzica a scris:
cuciureanu_sorin a scris:Si la mine a venit caldura iar azi dimineata am observat in cuibul inaritei ancestrala care este imperecheata cu masculul pastel(agata cum ii spun belgienii) al 3-lea ou.Nu pot spune ca sint fecunde deoarece nu am observat masculul calcind femela datorita faptului ca am fost foarte ocupat in ultima vreme.Va tin la curent cu noutati....
Ma bucur Sorin! Masculul tau de inarita este in calduri?
Cristi sincer nu prea stau pe acasa in perioada asta si ii tin numai in seminte deoarece nu mai am timp sa fac nici germinate....dar descoperim in urmatoarele zile.Puii pe care i-a scos Boss au murit datorita punctului negru dar pe aici se cam pling toti ca-s pasari dificile deoarece femela nu prea hraneste puii.Ramine de vazut .
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Sam Apr 20, 2013 10:40 am

bounce
Dan a scris:Referitor la sticleti,daca ai posibilitate imparte voliera in doua adica 60cm sunt suficienti e bine sa stea singuri.Un pic de vitamine in apa de baut + vitamina E cu seleniu,verdeata germinate,papadie,stelaria,mazare si ou fiert.Cuibul mascat si trebuie sa oua.

Salut nea Dan, cu privire la ce ati scris aici, am cautat vitamina e cu seleniu in plafar si farmacii si nu am gasit. Tot ce au putut ei sa-mi ofere a fost gelule cu seleniu.Unde a-s putea gasi? Banuiesc ca sunt picaturi, nu?
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Sam Apr 20, 2013 10:47 am

Am gasit pe Okazii.ro asa ceva :[url= [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum se administreaza aceste gelule, se extrage cu siringa ?
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Sam Apr 20, 2013 10:50 am

cristianurzica a scris:Astazi femela mea a depus si al 6-lea ou. Am vazut filmarea ta Cosmin si va d ca pasarile sunt in forma. Mai au pana intra la cuib dupa parerea mea. Intai incep sa se curteze si apoi mai trece cam o luna pana se calca. Cuibul l-as masca mai mult cu crengi de pin. Ce plante verzi le administrezi in perioada aceasta? Eu le dau masiv Stellaria media si astept papadia sa faca samanta. Smile Cu ou i-ai invatat? Este cunoscut faptul ca au nevoie pe timpul cresterii puilor de foarte multa proteina animala, asadar trebuie sa le procuri o asemenea sursa: cea mai la indemana pentru crescatorii de mugurari o reprezinta viermii de faina(mealworms). Incearca sa congelezi acesti viermi inainte de a-i administra, pentru ca anul trecut am pierdut un cuplu splendid din cauza aceasta. Pacat ca nu m-a anuntat nimeni de acest dezastru si acum imi fac datoria fata de voi. Mult succes tutror in cultivarea acestor pasari maiestuoase.

Cristi multumesc f mult pt toate sfaturile imi sunt de ajutor !

Astazi am observat insa un lucru si anume ca mugurarii mei nu mananca mazare si porumb. Ai vostri au mancat din prima ?
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Sam Apr 20, 2013 11:12 am

Asta e buvabila pentru pasari [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos