Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» La inceput de drum
Joi Sept 28, 2017 5:05 pm Scris de bliviudaniel

» CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)
Lun Aug 07, 2017 8:39 am Scris de Dan

» HIBRIZI
Mier Iul 12, 2017 3:49 am Scris de Dan

» VAND
Mier Iul 12, 2017 3:47 am Scris de Dan

» Femele emancipate
Mar Iun 13, 2017 10:18 am Scris de alinel

» Collins
Dum Iun 04, 2017 10:16 pm Scris de cristianurzica

» Deli Nature
Joi Iun 01, 2017 2:18 pm Scris de Dan

» COLIVII NU VOLIERE
Mier Mai 31, 2017 3:52 am Scris de Dan

» Inarita
Mar Mai 30, 2017 9:08 am Scris de Bogdan P

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Pagina 15 din 16 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  elyhu82 la data de Vin Mai 03, 2013 8:59 am

Dan a scris:O nota discordanta este si acea culoare roz care nu are ce cauta in peisajul coliviei de reproducere.Ma refer la Cosmin.totul trebuie sa fie cat mai natural.

Nea Dan o sa incerc sa maschez si acea laterala de culoare roz care este de fapt peretele balconului. Multumesc pentru sfat !
Felicitari Cristi pentru reusita !
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 450
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 35
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Vin Mai 03, 2013 11:01 am

Eu folosesc [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] gasesti pe la constructi o bucatica de mascare.
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 801
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Sam Mai 04, 2013 7:51 pm

Astazi am inelat 3 pui din cei 4. Cum va spuneam unul a ramas in urma cu cresterea si nu stiu daca va ajunge la maturitate, dar cele 3 femele pastel-brun evolueaza foarte bine. Very Happy
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1092
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Sam Mai 04, 2013 8:06 pm

Am primit de la un amic ungur, crescator de mugurari mutatii un sitte-calculator de mutatii, mai exact ce rezulta in urma incrucisarii a 2 exemplare. Este foarte interesant ca poti selecta de exemplu pentru oricare dintre genitori si daca este sau nu purtator de o anumita mutatie. Spor la calcule pentru amatori: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Mai 05, 2013 4:02 am

Sa urmaresti inelele sa nu le scoata femela.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Lun Mai 06, 2013 7:37 am

cristi nu ai idee cat ma bucur ca pana acum iti merge bine....eu am fost ghinionist anul acestacu mugurarii ca mi-a murit femela dar nu ma las....sper sa scot la celelalte specii de pasari pe care le detin...sa postezi poze cand le da penajul daca poti

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Puncte : 208
Varsta : 32
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Mai 06, 2013 9:05 am

Multumesc frumos Vali! Voi face cu siguranta poze. Mai sunt 3, pentru ca cel mic a murit si el. Au ramas 3 femele brun-pastel si totul evolueaza foarte bine. Inelele sunt pe picioare, deci am trecut si de acest hop.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Mai 06, 2013 9:25 am

Ce a fost greu a trecut, ma bucur ca visul dorit a devenit realitate.Tot inainte
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Mai 06, 2013 11:01 am

cristianurzica a scris:
cuciureanu_sorin a scris:Eu cred ca este destul de bine mascat.De azi am reluat si eu germinatele la pasari.Inarita are 3 oua deocamdata dar masculul nu este inca pregatit,deci cu siguranta outele sint limpezi din nou.Mult succes in continuare celor care cresc indigene si incearca reproducerea lor in captivitate.Ma bucur mult Cristi pentru tine deoarece stiu ca asteptai de foarte mult timp momentele astea si sper sa-i si intarci.
Mersi Sorin!
Incearca mai mult niger in amestecul masculului, ca sa-l fortezi un pic.
Mult succes!

Cristi anul asta am folosit doar niger si cinepa.Azi am observat in cuibul inaritei ca sint 6 oua si in cuibul femelei de mexican 3.In minivoliera botgrosii isi dau de mincare si am observat cum femela se pune barcuta pe bat atunci cind se apropie masculul.Ieri vazind ca n-au de gind sa inceapa constructia cuibului am mai introdus un cuib deja preparat din fire de cocos si deja am vazut mare agitatie.Cred ca zilele astea se va intimpla ceva divers deoarece azi femela a intrat in cuib.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Mai 06, 2013 11:05 am

cristianurzica a scris:Multumesc frumos Vali! Voi face cu siguranta poze. Mai sunt 3, pentru ca cel mic a murit si el. Au ramas 3 femele brun-pastel si totul evolueaza foarte bine. Inelele sunt pe picioare, deci am trecut si de acest hop.
Bravo,bravo.Felicitari.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Mai 06, 2013 11:10 am

Felicitari sorine, efortul tau nu a fost in zadar.Vad ca ecoul nu se lasa asteptat,lumea a inceput sa fie motivata si rezultatele incep sa apara.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Mai 06, 2013 11:14 am

Dan a scris:Felicitari sorine, efortul tau nu a fost in zadar.Vad ca ecoul nu se lasa asteptat,lumea a inceput sa fie motivata si rezultatele incep sa apara.
Este efortul nostru.....
Stiu ca Cristi filmeaza si noteaza tot ce se intimpla in colivia cu familia de mugurari iar eu unu astept cu nerabdare sa citesc ce a combinat....
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Mai 06, 2013 2:08 pm

cuciureanu_sorin a scris:Cristi anul asta am folosit doar niger si cinepa.Azi am observat in cuibul inaritei ca sint 6 oua si in cuibul femelei de mexican 3.In minivoliera botgrosii isi dau de mincare si am observat cum femela se pune barcuta pe bat atunci cind se apropie masculul.Ieri vazind ca n-au de gind sa inceapa constructia cuibului am mai introdus un cuib deja preparat din fire de cocos si deja am vazut mare agitatie.Cred ca zilele astea se va intimpla ceva divers deoarece azi femela a intrat in cuib.
Ma bucur mult pentru reusitele tale. Sper sa decurga bine totul la inarite si botgrosi. Proteina animala le-ai dat botgrosilor? Incearca sa le oferi pui de melci, ar trebui sa-i consume cu placere. Cand zic melci ma refer la cele 2 specii des intalnite: Melcul de livada(Heli pomatia), puii la dimensiunea samburelui de cirese sunt perfecti, dar merg si un pic mai rasariti; si Melcul de coasta mediteranean(Theba pisana), cei care nu au ajuns la maturitate. Cele relatate sunt raportate ce-i drept la mugurari, dar botgrosii avand un cioc mult mai puternic, cred ca pot consuma exemplare mai mari. Succes si asteptam vestile frumoase.

PS: Voi face cateva fotografii si un film cu femela si puii de mugurar. Intradevar, Pregatesc un mic documentar cu toti pasii reusitei la mugurari si incerc sa incarc cu poze acest material.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Mai 06, 2013 2:17 pm

2 filmulete de acum 4 zile cu femela hranind puii:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  vali_iasi la data de Mar Mai 07, 2013 2:16 pm

eu cred ca mi-as lua concediu daca mi-ar iesi vreun pui la indigene...as sta acasa si as umbla pe dealuri dupa mancare:)) bafta cristi..sunt adorabili

vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Puncte : 208
Varsta : 32

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Mar Mai 21, 2013 6:58 am

Cristi, asteptam poze cu micutii mugurari crescuti Very Happy
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Mai 26, 2013 8:25 am

Salutare tuturor! Imi cer scuze ca nu am raspuns in acest interval. Am fost plecat la sedinte si nu am avut ocazia sa scriu. Din pacate am pierdut toti puii. In noaptea 11, femela nu a mai dormit pe pui. Ramasesera 3 femele care crescusera foarte bine pana atunci. Dimineata cel mai mare dintre pui era deja in agonie, iar pana la pranz asi murit. Am urmarit cu atentie femela si incerca sa hraneasca puii, dar nu statea pe ei iar ei isi pierdeau fortele. Am hotarat sa mut puii la o rolerita. Un pui nu a crescut si a murit dupa 2 zile si am ramas intr-un pui. Acesta a evoluat foarte bine,, deja avea remige si retrice dezvoltate , iar el crestea pe zi ce trecea. Il hranea canarita cu seminte, ou, mar si verdeata, iar noi cu pupe de furnici. Cerea de mancare si era foarte vioaie. deja luase forma unui mugurar si era foarte simpatica. In seara a 18-a de viata a mancat foarte bine, insa a 2-a zi de dimineata am gasit-o fara suflare in cuib. Nu stiu de ce s-a intamplat acest lucru. Sad
Femela(mama) cred ca a fost iritata de un alt mascul(de deasupra) care tot isi chema femela la cuib. Era foarte agitata in dimineata in care nu mai statuse pe cuib, mereu incercand sa se uite sus la cealalta perech. Dupa 4 zile a inceput sa oua din nou, dar a refuzat sa mai cloceasca. Acum sper sa reusesc o ultima serie, din care sa rezulte puisorii.

"Secrete" mugurari

Am discutat cu o serie de crescatori straini si vazandu-ma impacientat m-au linistit si m-au asigurat ca nu este nimic complicat:
1. femela sa fie mama buna si sa hraneasca puii;
2.in primele 7 zile de viata sa li se ofere mealworms, melci si pupe oricat de mult doresc sa consume(de aceea mureau puii mei in ultimii ani);
3. daca mama este buna nu trebuie hraniti la mana, ajutorul putand fi dat dfemelei dupa ziua 10 de viata, cand se pot administra pupe de furnici.

Va doresc tutror mult succes si sa stiti ca-s tare draguti puii de mugurar dupa ziua 15. Merita! Smile
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Dum Mai 26, 2013 1:59 pm

Regret nespus pierderea... e trist atunci cand te implici cu tot sufletul in asa ceva si vezi ca totusi rezultatele nu sunt in masura asteptarilor.
Cred ca in final o sa reusesti ! Iti urez zucces la noua ponta !
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  adybugady la data de Dum Mai 26, 2013 2:07 pm

Din pacate pe baza acestor experimente invatam cum sa fim mai aproape de reusita data viitoare.I-mi pare rau de pierdere.
adybugady
Utilizator
Utilizator

Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 40
Localizare : timisoara

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Mai 26, 2013 6:31 pm

Nu e usor sa treci prin asa ceva,cristian are puterea si taria sa mearga mai departe si trebuie sa reuseasca.Sunt sigur,la el este problema timpului acordat pasarilor foarte scurt,cand ai un servici e mai complicat.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mier Mai 29, 2013 12:18 pm

Bineinteles ca rezultatele se vad atunci cind ai la dispozitie voliere foarte spatioase dar faptul ca tu incerci de ceva ani sa-i reproduci in colivia de 120 cm inseamna foarte mult.Sper sa dai de o femela buna si sa reusesti sa iti faci o matca buna cu care sa poti lucra linistit in urmatorii ani.
Mult succes in continuare Cristi
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Aug 21, 2013 7:33 am

cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Aug 21, 2013 7:34 am

Va prezint femela de mugurar pastel brun obtinuta in acest an din mascul paste brun si o femela ancestrala:

Naparleste masiv in aceasta perioada si nu este fotogenica, insa am tot amanat momentul in care sa v-o prezint si voua.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Vin Aug 23, 2013 8:04 pm

Foarte frumoasa Cristi, succes mare la anul iti doresc dar si celorlalti colegi, aaa....succes si cu modificarile pe care le vei face in crescatorie, daca ai nevoie de ajutor apeleaza-ma !
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Sam Aug 31, 2013 4:13 am

Sint sigur ca la anul vei avea rezultate mult mai bune daca vei incerca sa-i reproduci la lumina naturala.La mine lucrurile stau prost deoarece atunci cind m-am intors din vacanta am gasit doar perechea de botgrosi in viata.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos