Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Lun Iun 04, 2018 4:12 am Scris de Dan

» Proteine , zer de lapte
Mier Apr 25, 2018 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

» Pagina Facebook
Mar Feb 06, 2018 7:03 pm Scris de cristianurzica

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Alimentatia in perioada de reproducere si naparlire la mugurari

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Alimentatia in perioada de reproducere si naparlire la mugurari

Mesaj  elyhu82 la data de Sam Iun 29, 2013 10:28 pm

Am reuşit să traduc un material de pe un site din Anglia pe care l-am gasit si cred ca este unul din asa numitele "secrete" in reproducerea mugurarilor pe care foarte multi crescători nu vor să-l divulge.

Reproducerea mugurarilor ... Modul meu
de P. Girvan

Reproducerea mugurarilor nu este o sarcină deloc uşoară şi mulţi crescători care fac acest lucru au eşuat datorită mai multor motive. Nu pretind in nici un fel că aş fi un expert in reproducerea mugurarilor sau că deţin vreo certificare medicala sau de nutriţie, dar am avut succes in reproducerea de mugurari şi aş dori să vă impărtăşesc cateva din experienţele mele cu aceste păsări, inclusiv sfaturi cu privire la adăposturi si dietă.
Pentru început mugurarii sunt predispuşi la o boală  ce se numeşte  "căscat" şi "gafaieli" care pare sa fie cauzată de regimul alimentar gras, in special la păsările ţinute in spaţii mici şi reduse d.p.d.v al zborului.
Mugurarii nu sunt deloc ieftini sa-i cumperi şi poţi pierde cateva păsări pană te experimentezi intr-un an sau doi. Recunosc că in trecut şi eu am pierdut mugurari pană am învăţat şi asta pentru că am ales calea grea. Am descoperit că atunci cănd mixtul conţine cînepă, floarea soarelui şi şofrănel acest lucru poate duce la moartea lor timpurie. Acest lucru nu este atat de des intalnit în crescătoriile mari (voliere) pentru că îşi pot arde excesul de grăsime, dar intr-o cuşcă mică, fiind private de zbor, pot apărea probleme şi pot duce la simptomele mai sus menţionate ca şi "căscaturi". Am folosit ca alimentaţie un mixt de mugurari bine cunoscut pe piaţă la păsările mele atunci cand aveam voliere in aer liber, iar pentru că nu pierdusem păsări pînă la acel moment, am considerat că amestecul este bun dar după ce m-am mutat si am fost nevoit să reduc spatiul lor intr-o cameră, am realizat ca "gafaitul" a început să reprezinte o problemă serioasă si am cautat soluţii la acest lucru. Am auzit ca un factor ce ar contribui la o dietă bogată ar fi un mix bun de mugurari. Am inceput sa-i hranesc cu un mixt facut de o companie Belgiană dar nici acest lucru nu a ajutat. În  aceeaşi perioadă am vizitat un crescator prolific de mugurari din Scoţia care m-a sfătuit să administrez "Intradine"([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]) in apa de baut in primele 5 zile ale fiecărei luni. Acest lucru m-a ajutat foarte mult deoarece in prezent mugurarii mei trăiesc in mod regulat 5 ani.
Pe langa acest "intradine" există mai multe "ingrediente" care vor ajuta ca pasarile sa ajunga la acestă vîrstă cum ar fi :
- O felie de măr roşu cel puţin de trei ori pe săptămînă. De asemeni le administrez cel putin o dată pe săptămînă un varf de cuţit de seminţe de mac şi desigur o muţime de plante in funcţie de sezonul in care ne aflăm.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe tot parcursul timpului pana la epuizarea lor hranesc mugurarii cu capsule de papadie dar atat capsulele  cat si frunzele şi radacinile acestei plante sunt o conditie esentiala in alimentaţia lor.
Un factor important pe care trebuie sa-l mentionez in special in cazul femelelor  este ca, ele vor da semne de reproducere inca din lunile februarie, martie.Nu va inselati, sunt doar semne care arata
starea  lor de bine.Ele vor cara in ciocul lor material de cuib,vor fi active si chiar vor putea fi auzite cantand...da femelele sunt printre putinele specii de pasari a caror cantec este asemanator cu cel al masculului.
Unii crescatori, in special cei neexperimentati, vad acest comportament si merg inainte pregatindu-le cuibul,dar credeti-ma este  mult prea devreme.Sunt si exceptii de la regula,dar pregatirea lor prea devreme este calea sigura spre esec; de aceea unii crescatori esueaza.
Luniile mai,iunie,iulie si august sunt cele mai productive pentru reproducerea lor; orice alta luna este doar o exceptie .
Pentru a se adapta fara probleme, pasarile ar trebui sa stea in interioare  de dimensiuni minime de 100x60x60, acest spatiu fiind minim pentru reusită. Cuibul se poziţionează în dreptul unei odihnitori iar deasupra  lui se va pune o crenguţă de conifere sau de la un pom artificial de craciun,  prinsă cu sîrmă, pentru a camufla cuibul cît mai bine. Se va face acelasi lucru cu o crenguţă şi pe faţa cuştii in dreptul cuibului pentru pentru a le conferi o siguranţă cat mai mare. La mine funcţionează perfect ceea ce v-am spus  inclusiv la cînepari, inariţe, mugurarii si florinţii. Din fotografie veţi putea inţelege mult mai bine.

Alimentaţia in perioada de reproducere:

-Pe toată perioada reproducerii păsările mele le hrănesc cu amestecul de seminţe pentru mugurari plus stelaria cat de multă vor ei să mănînce. Am observat că rezultatele mele au fost mult mai bune în anii cînd am avut stelaria din abundenţă faţă de anii in care am depus eforturi de a procura această plantă.
-Am inclus si alte plante de sezon cum ar fi Sow Thistle and Groundsel. ( nu stiu exact despre ce plante este vorba).
- Tot odată, la 2 kilograme de eggfod am adaugat un kilogram de Quiko Fauna si o mînă de mini mealworms dupa care am amestecat cu putina apă rece pînă amestecul devine usor sfărîmicios.
- Germinate zilnic – eu folosesc un amestec de la Verselle Laga pe care l-am gasit adecvat.
Mugurarii sunt parinţi foarte buni iar eu incerc in totdeauna să las puii cu părinţii lor naturali . Din păcare mai sunt şi cazuri in care masculul aruncă puii din cuib.O problemă ar fi ca de obicei este prea tîrziu cand vezi asta dar daca masculul face astfel, niciodată să nu ai încredere în el. Ca sa previ un astfel de lucru, după ce femela a terminat de ouat il poţi pune intr-o altă cuşcă . Unii crescători preferă să lase masculul la vederea femelei dar eu nu am avut nici un fel de problemă mutîndu-l  fara sa fie la vedere.
Cînd femelele sunt la perioada de incubaţie ele pot deveni foarte afectuoase, iar pentru a evita parasirea cuibului este bine sa nu umblam excesiv la cuib pentru a controla ouăle.

În a 9 sau a 10 zi de la eclozare inelez puii. Din nou alţi crescători au tendinţa de a inela mult mai devreme puii dar acest lucru este greşit. După aceste 10 zile puii vor începe a defeca pe marginea cuibului. Înainte de aceste zile puii fac in cuib iar femela mănîncă aceste fecale ale puilor pentru a igieniza cuibul. In acest caz foarte uşor femela poate confunda inelul cu un obiect străin sau fecale şi va incepe sa tragă puiul de picior pana la aruncarea lui din cuib. Cînd puii părăsesc cuibul părinţii vor continua sa-i hrănească iar masculul va prelua această sarcină daca femela decide să meargă  la cuib mai devreme. De indată ce i-am vazut hranindu-se singuri i-am şi mutat in alt spaţiu pentru că ei vor încerca sa ceară de mancare veşnic si acest lucru ii vor impiedica să devină cat mai repede independenţi. Odată cu separarea lor si pînă la finalizarea năpîrlirii, dieta lor va consta in seminţe germinate, eggfod si plante de sezon, evitîndu-se seminţele cu coajă tare.  Ca de obicei stelaria este benefică în acest caz. Semintele de stevie de asemeni sunt disponibile pe scara larga in aceasta perioada si sunt o baza pentru alimentatia lor. Semintele de mesteacan se coc la sfarsitul lui august si sunt ideale pentru consum. Cea mai benefică hrană pentru ele in perioada critică a napîrlirii sunt fructele frasinului de munte cunoscut si sub denumirea de Rowan. Aceste fructe sunt bogate in caroten ajutînd la căpătarea culorii la momentul potrivit.

De asemeni imi place să-mi colorez pasarile pentru expozitie si folosesc  rosu carophyll (Bogena) o jumatate de lingurita la un litru de apa. Pînă se termina complet naparlirea, timp de 5 saptamani le administrez Intradine. Concentraţia pe  care le-o administrez este de 5 ml la 1 litru de apa,  5 zile iar 2 pauza. Acest lucru este usor de retinut: de luni pana vineri solutie de intradine iar sambata si duminica apa proaspata.
Daca-i vedeti că cască si gafaie administratile Tylan in concentraţie  de o linguriţa la 1 litru de apa timp de 10 zile. Tylanul se va dizolva mai intai intr-o ceasca mica cu apa calda si apoi aceasta solutie se va pune la litrul de apa rece.

Mult succes !
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 36
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Re: Alimentatia in perioada de reproducere si naparlire la mugurari

Mesaj  Dan la data de Dum Iun 30, 2013 3:39 am

Multumim Cosmine,ai reusit sa dai de cap la mugurari,e un lucru foarte mare.Povestea cu ASII din maneca de care se tot discuta pe forum e pentru adormit copii.Asta e adevaratul SECRET.Tot ce s-a scris este valabil la toate indigenele,eu de la anul voi inela pasarile cu inele de canar, la 9-10 zile.La 6 zile este un calvar.Foarte bun materialul cosmine,de RERINUT pentru toti iubitorii de indigene.Mini mealworms cred ca se refera la unii preambalati in conditii sterile,nu vi cu bacteri.Cu Tylanul este un pic mai complicat,dar cred ca se mai gaseste pe la columbofili sau avicola.Este idispensabil la reusita cu mugurari,am mai citit undeva.La treaba baieti,inca mai e timp.   ok 
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 818
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Iun 30, 2013 6:10 am

Pentru acest articol atat de interesant si de ajutor pentru toti crescatorii de mugurari,cat si pentru efortul depus pentru reproducerea de indigene,Cosmin va primi in dar din partea clubului o pereche de sticleti scosi in captivitate de mine.Dar din dar se face raiul.Si eu am primit la randul meu din partea lu Sorin acelasi cadou.Exemplul rolleristilor este foarte frumos si bine de urmat.Sper ca si alti colegi sa urmeze exemplu lu cosmin sa ne putem mandri impreuna de rezultate.Mai facem si noi un schimb de pasarici. Felicit pe toti care se implica pe acest forum.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Dum Iun 30, 2013 8:12 am

Vă mulţumesc foarte mult nea Dan pentru tot, in primul rand pentru tot ajutorul acordat pe parcursul timpului si apoi pentru felul cum trataţi oamenii aici. Mult succes le doresc colegilor care îşi doresc sa aibe reuşite cu aceste feluri de păsări. Mugurarii sunt unii dintre preferaţii mei după scatii şi sticleţi. Anul acesta mai mult ca sigur că am dat-o in bară cu ei pentru că nu am fost destul de informat din timp dar la anul cu ajutorul lui Dumnezeu voi incerca să am rezultate bune si la restul indigenelor.bounce 
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Dum Iun 30, 2013 8:34 am

O singură greşeală de traducere pe care aş dori să o rectific cand spune : "Semintele de mesteacan se coc la sfarsitul lui august si sunt ideale pentru consum" aici este vorba de seminţele de frasin nu de mesteacăn. Îmi cer scuze era noapte cand am terminat textul de tradus şi eram obosit

Seminţe de frasin :

Quiko Fauna :

Rowan:

elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Iun 30, 2013 10:45 am

[quote="cuciureanu_sorin"]
Dan a scris:Multumim Cosmine,ai reusit sa dai de cap la mugurari,e un lucru foarte mare.Povestea cu ASII din maneca de care se tot discuta pe forum e pentru adormit copii.Asta e adevaratul SECRET.Tot ce s-a scris este valabil la toate indigenele,eu de la anul voi inela pasarile cu inele de canar, la 9-10 zile.La 6 zile este un calvar.Foarte bun materialul cosmine,de RERINUT pentru toti iubitorii de indigene.Mini mealworms cred ca se refera la unii preambalati in conditii sterile,nu vi cu bacteri.Cu Tylanul este un pic mai complicat,dar cred ca se mai gaseste pe la columbofili sau avicola.Este idispensabil la reusita cu mugurari,am mai citit undeva.La treaba baieti,inca mai e timp.   ok     

Chestia cu inelatul la 10 zile poate fi aplicata la diferite specii de pasari si asta este doar parerea mea.Cred ca totul depinde de conformatia piciorului  dar eu unul am incercat la scatiu anul asta in a 9- a zi sa-l inelez cu inel A si nu am reusit asa ca a trebuit sa-i aplic un B deoarece nu aveam Y.In cazul tipului probabil era vorba tot de inel B si posibil sa fi fortat un pic si piciorusul.
Felicitari Cosmine pentru traducere.
Cit despre asii din mineca mai bine o lasam balta deoarece atunci cind iti petreci 8-10 ore pe zi in crescatorie putem vorbi de fenomenul Baby-sitter .
Felicitari nea Dane pentru gestul frumos....
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 42
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Dum Iun 30, 2013 1:27 pm

cuciureanu_sorin a scris:
Dan a scris:Multumim Cosmine,ai reusit sa dai de cap la mugurari,e un lucru foarte mare.Povestea cu ASII din maneca de care se tot discuta pe forum e pentru adormit copii.Asta e adevaratul SECRET.Tot ce s-a scris este valabil la toate indigenele,eu de la anul voi inela pasarile cu inele de canar, la 9-10 zile.La 6 zile este un calvar.Foarte bun materialul cosmine,de RERINUT pentru toti iubitorii de indigene.Mini mealworms cred ca se refera la unii preambalati in conditii sterile,nu vi cu bacteri.Cu Tylanul este un pic mai complicat,dar cred ca se mai gaseste pe la columbofili sau avicola.Este idispensabil la reusita cu mugurari,am mai citit undeva.La treaba baieti,inca mai e timp.   ok     

Chestia cu inelatul la 10 zile poate fi aplicata la diferite specii de pasari si asta este doar parerea mea.Cred ca totul depinde de conformatia piciorului  dar eu unul am incercat la scatiu anul asta in a 9- a zi sa-l inelez cu inel A si nu am reusit asa ca a trebuit sa-i aplic un B deoarece nu aveam Y.In cazul tipului probabil era vorba tot de inel B si posibil sa fi fortat un pic si piciorusul.
Felicitari Cosmine pentru traducere.
Cit despre asii din mineca mai bine o lasam balta deoarece atunci cind iti petreci 8-10 ore pe zi in crescatorie putem vorbi de fenomenul Baby-sitter .
Felicitari nea Dane pentru gestul frumos....

Sorin sincer prefer sa inelez cu un tip de inel putin mai mare decat sa am surprizele neplacute pe care le-am avut pana acum. Am pierdut doi pui pe aceasta tema. Nu stiu daca la el este vorba de a inela fortat pasarile dar personal mi s-a parut sincer in ceea ce a spus si in detalii.
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Iun 30, 2013 1:37 pm

Este alegerea fiecaruia dar in cazul in care crescatorul doreste sa participe cu pasarea la diferite mostre sau concursuri este bine ca pasarea sa fie inelata corespunzator.In cazul meu scatiul de Barbados si-a transformat galbenul alar intr-un rosu ,ciocul este al unei inarite si in plus este rosu maroniu pe git.Nu este culoarea originala dar este simpatic.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Dum Iun 30, 2013 7:30 pm

Un inlocuitor al Tylanului dar cu aceeasi substanta(Tilozina):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Iun 30, 2013 10:54 pm

Si eu m-am inspirat citind acest articol in  anii anteriori. Intradevar este cam singurul articol care se apropie de adevar. Acest Tylan este pentru Mycoplasmoza si este folosit din cate mi-a zis Sorin intrebandu-i la randul lui pe crescatorii din Italia in tari aflate pe coasta marina. Acolo apar frecvent problemele respiratorii.
Personal am reusit in acest an fara Tylan. Femela pastel brun este bine, deja a inceput sa manance si sa bea apa singura.
Cand face referire la mini-mealworms, intradevar exista o varianta mai mica de talie de viermi(Tenebrio obscurus), specie diferita de mealworms normali(T. molitor).

Rowan = Scorus de munte, despre care am scris la capitolul "ierbar".

Multumim Cosmin pentru traducere, caci nu toata lumea se descurca cu limba engleza si in acelasi rand felicitari nea Dan pentru gestul extraordinar. Very Happy

Sow Thistle = Susai si Groundsel = Cruciulita.
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1111
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Iul 01, 2013 7:25 am

Sa faci si poze cu puiutul pastel brun ,Cristi.ok 
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Iul 01, 2013 7:50 am

cuciureanu_sorin a scris:Sa faci si poze cu puiutul pastel brun ,Cristi.ok 

Nu am pus pana acum pentru ca de fiecare data cand ii expuneam imi mureau... Am strans cateva poze si voi mai face. O sa o vezi cat de curand, pentru ca este o femela.

Ultima editare efectuata de catre cristianurzica in Lun Iul 01, 2013 7:51 am, editata de 1 ori
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Lun Iul 01, 2013 7:50 am

Ok, am vorbit despre tylan dar ce spuneti despre intradine? Am observat ca ei il administreaza regulalt la pasari si am mai observat ca are ca si baza compusul chimic sulfamidina sodica care ajuta în tratamentul infectiilor bacteriene ale aparatului digestiv si respirator (enterite, salmoneloza, pasteureloza, rinita atrofica).

Îl dăm păsărilor noastre sau nu ?
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Iul 01, 2013 7:52 am

elyhu82 a scris:Ok, am vorbit despre tylan dar ce spuneti despre intradine? Am observat ca ei il administreaza regulalt la pasari si am mai observat ca are ca si baza compusul chimic sulfamidina sodica care ajuta în tratamentul infectiilor bacteriene ale aparatului digestiv si respirator (enterite, salmoneloza, pasteureloza, rinita atrofica).

NU sunt de acord cu administrarea antibioticelor pentru a preveni. Pentru asta exista probiotice.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Iul 01, 2013 8:28 am

Atunci folositi probiotice,daca inca nu ati descoperit ce aliment din hrana mugurarilor contine aceste probiotice sau ce plante consuma pentru a-si mentine sanatatea si duce puii pana la capat.Pana la descoperirea lor e bine sa folositi reteta de mai sus pentru reusita.In marile ferme ar da probiotice cu sacul sa nu mai foloseasca antibiotice DAR nu se poate fara.Cel putin deocamdata pana trecem de prima serie.Probabil ca dupa o sa mearga fara.BAFTA la detinatorii de mugurari.study 
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Iul 01, 2013 9:23 am

Ma gandesc poate solutia este lutul,sau pamantul de care amintea neagumihai,cand femela lui dupa ouat s-a imbolnavit si cu asa ceva a pus femela pe picioare rapid.Columbofilii folosesc,probabil este o carenta de ceva anume care o exista in pamant.Bacterii sigur exista,da care sunt alea bune?
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Iul 01, 2013 11:26 am

cristianurzica a scris:
elyhu82 a scris:Ok, am vorbit despre tylan dar ce spuneti despre intradine? Am observat ca ei il administreaza regulalt la pasari si am mai observat ca are ca si baza compusul chimic sulfamidina sodica care ajuta în tratamentul infectiilor bacteriene ale aparatului digestiv si respirator (enterite, salmoneloza, pasteureloza, rinita atrofica).

NU sunt de acord cu administrarea antibioticelor pentru a preveni. Pentru asta exista probiotice.

Cred ca si probioticele se pot inlocui cu o hrana adecvata ,curatenie,local adecvat si pasiune.Tylanul este bun asa cum zice Cristi in tarile cu un climat marin si la pasarile care sufera de boli respiratorii si asta doar atunci cind pasarile sint bolnave cu adevarat.In Italia a fost scos de pe piata si nu se mai gaseste dar stiu ca este folosit foarte mult in tarile din nord.
Tylanul luat preventiv il vad si eu ca pe o mare prostie (e ca si cum noi oamenii am lua in fiecare luna antibiotic pentru a ne feri de raceala )si cred ca poate distruge si flora bacteriana si din nou ajungem la probiotice.
Despre intradine nu stiu ce sa spun deoarece nu-l cunosc
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  adybugady la data de Lun Iul 01, 2013 11:36 am

multumim Cosmine si felicitari pt articol iar pt nea Dan jos palaria
adybugady
Utilizator
Utilizator

Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Lun Iul 01, 2013 1:11 pm

cristianurzica a scris:

Cred ca si probioticele se pot inlocui cu o hrana adecvata ,curatenie,local adecvat si pasiune.Tylanul este bun asa cum zice Cristi in tarile cu un climat marin si la pasarile care sufera de boli respiratorii si asta doar atunci cind pasarile sint bolnave cu adevarat.In Italia a fost scos de pe piata si nu se mai gaseste  dar stiu ca este folosit foarte mult in tarile din nord.
Tylanul luat preventiv il vad si eu ca pe o mare prostie (e ca si cum noi oamenii am lua in fiecare luna antibiotic pentru a ne feri de raceala )si cred ca poate distruge si flora bacteriana si din nou  ajungem la probiotice.

Preventiv era vorba doar de intradine nu de Tylan.
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Iul 01, 2013 2:29 pm

Haideti sa fim realisti,intr-o crescatorie oricat ai vrea nu poti sa le oferi pasarilor curatenia si hrana adecvata,in natura nici nu ating excrementele,care sunt un focar de infectie,sa nu mai zic de hrana pe care sunt obligate sa o consume,boabe alterate ou statut apa clocita ETC.Stresul la care ele sunt supuse este um factor esential,poate observati,cand vine seara pasarile intra intr-o agitatie pana obosesc si se linistesc.Oare dc.?clar ceva nu le convine.Nu suntem noi devina? Totul depinde de noi cum stim sa observam si sa simtim problemele lor.Nici climatizarea nu rezolva mare lucru chiar e daunatoare pentru pasari,este un aer viciat care se recircula cu o temperatura mai scazuta,plin de bacterii daunatoare.Tot aerul curat este bun + razele ultraviolete care distrug multe bacterii,da stiu sunt si becuri cu asa ceva dar...Inca avem multe de invatat.Nici eu nu sunt pro antibiotice,dar daca trebuie nu satepta sa pice pasarea,decat sa intervi cand e prea tarziu,mai bine previ din timp sau aplici tratamentul in prima faza cand nu e prea tarziu.De obicei se intervine prea tarziu si se pierd multe pasari.Natura e mult mai sterila decat mediul nostru din case sau balcoane.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Iul 01, 2013 4:13 pm

elyhu82 a scris:
cristianurzica a scris:

Cred ca si probioticele se pot inlocui cu o hrana adecvata ,curatenie,local adecvat si pasiune.Tylanul este bun asa cum zice Cristi in tarile cu un climat marin si la pasarile care sufera de boli respiratorii si asta doar atunci cind pasarile sint bolnave cu adevarat.In Italia a fost scos de pe piata si nu se mai gaseste  dar stiu ca este folosit foarte mult in tarile din nord.
Tylanul luat preventiv il vad si eu ca pe o mare prostie (e ca si cum noi oamenii am lua in fiecare luna antibiotic pentru a ne feri de raceala )si cred ca poate distruge si flora bacteriana si din nou  ajungem la probiotice.

Preventiv era vorba doar de intradine nu de Tylan.

Preventiv era vorba de intradine doar in traducerea facuta de tine despre tipul cu mugurarii, deoarece acest produs este mai folosit in UK pentru ca se gaseste mai usor dar pot sa te asigur ca in Europa acest lucru este foarte des intilnit in crescatorii numai ca este inlocuit cu Tylan-ul.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Iul 01, 2013 4:27 pm

Dan a scris:Haideti sa fim realisti,intr-o crescatorie oricat ai vrea nu poti sa le oferi pasarilor curatenia si hrana adecvata,in natura nici nu ating excrementele,care sunt un focar de infectie,sa nu mai zic de hrana pe care sunt obligate sa o consume,boabe alterate ou statut apa clocita ETC.Stresul la care ele sunt supuse este um factor esential,poate observati,cand vine seara pasarile intra intr-o agitatie pana obosesc si se linistesc.Oare dc.?clar ceva nu le convine.Nu suntem noi devina? Totul depinde de noi cum stim sa observam si sa simtim problemele lor.Nici climatizarea nu rezolva mare lucru chiar e daunatoare pentru pasari,este un aer viciat care se recircula cu o temperatura mai scazuta,plin de bacterii daunatoare.Tot aerul curat este bun + razele ultraviolete care distrug multe bacterii,da stiu sunt si becuri cu asa ceva dar...Inca avem multe de invatat.Nici eu nu sunt pro antibiotice,dar daca trebuie nu satepta sa pice pasarea,decat sa intervi cand e prea tarziu,mai bine previ din timp sau aplici tratamentul in prima faza cand nu e prea tarziu.De obicei se intervine prea tarziu si se pierd multe pasari.Natura e mult mai sterila decat mediul nostru din case sau balcoane.
Aveti dreptate nea Dane dar in cazul asta se poate inlocui INTRADINE  cu  BISEPTOL  ce credeti?Ca daca tot veni vorba de un antibacteric si vrem sa inlocuim Bactrim-ul ....
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Iul 01, 2013 5:56 pm

Nu cunosc decat un singur antibiotic universal,usturoiul.Dat in anumite cantitati omoara si omul....are destul arsenic.  
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Lun Iul 01, 2013 11:31 pm

Cred ca si in cazul antibiotic, antibacteric problemele apar in functie de speciile crescute.La un crescator de sticleti gasim intotdeauna ESB3 SI BAICOX deoarece stim cu totii ca aceste pasari sint mai predispuse la coccidioza iar singura medicina care functioneaza in cazul in care sticletele sta umflat este ESB3 foarte des folosit si asta in crescatoriile din nordul Europei.Pentru unul ca mine care creste botgrosi lucrurile stau altfel deoarece fiind pasari rezistente nu vad motivul pentru care as aplica un tratament preventiv.Dar fiecare alege ce crede el ca-i mai bine pentru pasarile pe care le detine. Eu unul, cred ca daca alegem si selectionam in timp pasari sanatoase cu care sa lucram vom ajunge in timp sa avem si pasari robuste.Cred ca o vina foarte mare o au si crescatorii care reproduc mutatii (asa cum spunea si tipul cu mugurarii - foarte costoase) si de frica sa nu-i piarda apeleaza la toate medicamentele de pe piata iar lucrul asta devine mai clar in generatiile care vin din urma deoarece vedem cu totii cit sint de sensibile.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Iul 02, 2013 7:56 am

Intradine este si el un antibiotic si la el m-am referit ca nu trebuie dat preventiv. Pe post de probiotic poate fi utlizat si un iaurt; nea Dan a folosit in anii trecuti si va poate spune de rezultatele obtinute.
Din pacate coccidioza este problema majora si la mugurari. Majoritatea exemplarelor pe care le-am pierdut s-a datorat acestui agent infectios. Deci trebuie avut in atentie si la aceasta specie, cu atat mai mult cu cat perioada umeda a anului si aglomerarile de efective duc la imbolnavirea pasarilor.De aceea cred ca trebuie avut in vedere acest ESB3, care ne poate scuti de a pierde pasari de valoare. Dar repet, sa fie folosit doar in cazuri de a trata, nu de a preveni.

Ultima editare efectuata de catre cristianurzica in Mar Iul 02, 2013 1:48 pm, editata de 1 ori
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos