CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
UN CANAR DE EXCEPTIE Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


UN CANAR DE EXCEPTIE

+2
Ionut
Dan
6 participanți

In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Dan Mar Oct 15, 2013 7:08 am

Pentru iubitori de cantec. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Ionut Mar Oct 15, 2013 7:29 am

foarte frumos, chiar ceva minunat
Ionut
Ionut
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 12
Puncte : 18
Data de inscriere : 08/09/2013
Localizare : Giurgiu

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  adybugady Mar Oct 15, 2013 11:18 am

cu adevarat spectaculos,pacat ca se gasesc foarte greu
adybugady
adybugady
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 84
Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 47
Localizare : timisoara

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty un canar de exceptie

Mesaj  paucornel Mar Dec 03, 2013 3:53 pm

Va salut in primul rind. dupa un timp destul de lung, am intrat pe forum si acum am ascultat canarul rusesc.marturisesc ca nu am mai auzit un canar sa cinte astfel.e fantastic.
avatar
paucornel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 35
Data de inscriere : 25/09/2011
Varsta : 71
Localizare : Resita

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Dan Mar Dec 03, 2013 4:20 pm

Pacat ca noi ne plafonam si ne complacem, nu facem nimic.Asteptam sa luam pasari de la altii,care muncesc.Eu cred ca avem si noi idei, am putea macar sa tinem pasul cu cei care au realizari,da pentru unii e greu sa si vorbeasca.Ma bucur sa discutam pe diverse teme folositoare care sa ne promoveze printre primii.ASTEPT PROVACARI la discutii pe diverse teme,pentru asta suntem aici.Tineti aproape si facem treaba buna impreuna.ok
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  cristianurzica Mier Dec 04, 2013 11:48 am

Este neplacut acest sentiment de neimplicare. Insa drumul este foarte anevoios cand vorbim de canari cu cantec indus. Sunt zeci de ani de cand se tot incearca obtinerea canarului care sa cante nativ privighetoare, dar si parti de pitigoi, cintezoi etc. Nu cred ca se va creea vreodata o asemenea rasa, ci doar grupuri sporadice de crescatori care vor detine pasari cu cantec indus. Nu mai am informatii despre dl Stefan Baroianu si tenorul romanesc. Domnia sa se inhamase la acest proiect, insa nu stiu unde a reusit sa ajunga.
In cazul meu raman fidel canarului roller, singurul care mi-a rapit inima. Daca sunt persoane care vor sa incerce un proiect pe aceasta linie, al carui finalitate ar putea reprezenta Romania ornitologica cu succes, le asigur de sustinerea mea. Daca vecinii nostri au incercat si nu au reusit sa formeze o rasa pe placul lor, poate noi suntem mai norocosi. Trebuie totusi sa se invete din greselile lor, pentru a nu se bate pasul pe loc. Merita incercat de catre cei cu inclinatie in acest sens intr-un sens autentic.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Dan Mier Dec 04, 2013 6:08 pm

Eu sunt de alta parere legat de cantecul canarilor,toti canarii cescuti in captivitate au fost invatati sa cante in descursul multor ani de captivitate.Toti au potential mare de invatare,dar totul depinde de noi,cei care am reusit sa le formam cantecul,pe care urechea noastra vrea sa il auda.NU EXISTA LIMITE totul tine de noi cat de mult ne implicam si urchea fiecaruia.Nu multi au ureche muzicala,numai un muzicolog poate face un repertoriu pentru aceste pasari,care exersand aceiasi partitura ani de zile la rand,pot imprima si transmite cantecul indus de noi urmasilor.Admir si incurajez pe cei care vor sa scoata pasari cu repertoriul imbunatatit.Nu vreau sa critic,da sa asculti la nesfarsit doar cateva triluri care se repeta parca devine ceva monoton.Noi ce facem? Mergem la concurs asteptam sa faca pasarea 5-6 triluri si sa luam eventual o diploma.Poate mentalitatea e invechita,nu vad sa se faca nici un salt peste stacheta ridicata de minierii care au scos rollerul din mina,unde anumite zgomote au fost implementate in creierul lor.Iubesc rollerul,dar vreu mai mult de la el,pentru ca are potential si multe rase de cantatori se trag din el.Voi nu faceti practic nimic pentru imbunatatirea cantecului la el.Va preocupati practic de reproducerea lui,ca el tot canta.E pasarea care poate intra in casa  oricui,sa fie admirat si placut,nu deranjaza ca alte pasari,Avantajul lui este fapul ca nu este strigdent sa ne supere la urche,putem adormi in cantecul lui placut.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  cristianurzica Mier Dec 04, 2013 10:02 pm

Rollerul putem spune ca a ajuns la maturitate, dupa foarte multe schimbari de-a lungul timpului, fiind foarte diferit de rollerii minerilor germani. Cu toate ca sunt atatea sute de ani de selectie, tot este foarte greu sa ajungi la pasari de elita. Este o mare provocare pentru fiecare crescator sa ajunga la performante, nefiind simpla reproducere. De exemplu anul acesta am avut un canar care canta angelic, insa ii lipsea pfeifen(tura de baza). Din 25 de barbatusi de abia am reusit sa selectionez 8 masculi pentru colectii. Nici nu incerc sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu aveam matca de inalta valoare. Oricum pentru a-i intelege cantecul, trebuie ascultat pe viu. Tot farmecul sta dupa parerea mea in aprecierea turelor si cand ajungi in aceasta faza nu-ti mai trebuie nimic cand ai un roller valoros in fata. Pe de alta parte rollerul prin cantecul sau se apropie foarte usor de sufletul omului, aducandu-i stapanului linistea, bucuria si armonia in casa. Cantecul sau este precum muzica clasica, trebuie sa il asculti de mai multe ori pentru a-l intelege. Insa o data intrat in suflet nu mai poate fi indepartat.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Dan Joi Dec 05, 2013 3:10 pm

Eu as proceda in felul urmator: As propune arbitrarea acestei rase,dupa varsta de un an,cand pasarea este echilibrata si are un cantec matur si stabil.Voi chinuiti niste pasari care sunt inca  la pubertate si sunt sigur ca acasa va raman pasari bune, care pe parcurs pot obtine clasamente bune,nu poti cerere unui copil la pubertate sa cante ca un adult,vocea esta in schimbare,iar dupa a 2 naparlire se pote vorbii de adevarata valore a unui canar profesor.Stiu ca e greu de convins unele persoane,da asta ar fi un criteriu elocvent pentru o pasare echilibrata si matura (profesor adevarat 90 puncte).Sunt multe de discutat dar...poate la intalnirile voastre este o tema buna de luat in considerare.Am vazut ca unii crescatori scot si alte culori verzi,rosi,albi.Voi ce faceti pentru imbunatatirea acestei rase....
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  cristianurzica Joi Dec 05, 2013 8:34 pm

Nu trebuie sa conteze aspectul fizic la o rasa de cantec. Totusi din acest punct de vedere am avut o reusita personala: am obtinut canari rolleri verzi. Dar culoarea nu conteaza in concurs. Conteaza ce canta nu cum arata. Este ca si in sportul columbofil. Important este sa ajunga primul acasa, nu ca este volt sau Maria Stuart.
Legat de cantecul rollerului va asigur ca este foarte mult de munca. Nu conteaza doar sa scoti pui. Se intampla sa reproduci canari de 90 de puncte cu surori de cuib ale altora canari de 90 de puncte si sa ai rezultate dezarmante. Insa se poate intampla sa imperechezi canar de 85 de puncte cu canarite din aceeasi linie sis a obtii canari foarte buni. Anul acesta spre exemplu din canar de 85 de puncte arbitrat in 2012 am obtinut masculi de 89, 88, 86 puncte. Astfel am reusit sa ma apropii de 90 de puncte cu canari cu un Hohrolle si Knorr superior celor de anul trecut, ture la care anul trecut am stat mai slab. Imi era si necaz la ce Pfeifen si Hohklingeln am avut sa am punctaj inferior la Hohrolle si Knorr.
Vizavi de arbitrajul pasarilor de peste 1 an nu sta in competenta mea. Am de prea putin timp rolleri ca sa trag cele mai bune concluzii, insa un canar roller de 8 luni poate canta de 90 puncte. Nu este nevoie sa se astepte 2 ani. Daca v-ati gandit cumva la canarii cu cantec indus, intradevar la aceia daca ii achizitionezi in primii 2 ani, ai toate sansele sa revina la cantec de ceaper dupa ce calci cu el sau naprleste pasarea. La rolleri nu este vorba de asa ceva. Faptul ca raman pasari bune acasa este problema crescatorului. Fie nu a stiut sa aleaga ce trebuie, lucru care se poate intampla la orice varsta a pasarii daca crescatorul nu are ureche, fie nu a inceput sa cante fiind scos prea tarziu sau nu a fost pregatit corespunzator de crescator pentru a canta. Faptul ca unanim pe Mapamond este acceptat acest sistem de a arbitra pasari din primul an, nu cred ca poate fi modificat. Sigur exista si alte argumente pentru care se procedeaza in acest fel.
O pasare care canta toata ziua nu poate fi chinuita, nea Dan. Pana la concurs are timp sa isi formeze cantecul dorit. Very Happy 
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty un canar de exceptie

Mesaj  paucornel Dum Dec 08, 2013 7:05 pm

am avut un canar de culoare agat negru galben, care statea intr-o voliera cu alti 30 de pui de canari de culoare.intr-o alta voliera erau canari maturi, printre care si un malinois pe care il aveam de 4 ani.de cind a inceput sa cinte puiul de agat negru galben, a cintat dupa malinois. el era singurul care cinta dupa malinois. dupa 10 luni l-am dat unui crescator,care mi-a spus ca dupa 2-3 luni canarul si-a revenit la cintecul normal.
avatar
paucornel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 35
Data de inscriere : 25/09/2011
Varsta : 71
Localizare : Resita

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Dan Dum Dec 08, 2013 8:41 pm

Un canar care este educat sa cante si nu are cantecul lui nativ,dupa perioada de naparlire uita mult din partile invatate.Asa cum a precizat si cristian.Totus el poate fi in continuare invatat, acesta va mentine cantecul dupa o perioada de 2-3 ani,numai atunci putem spune ca are un cantec format. Repetitia este mama invataturii.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Canar turcesc Bul-bul(privighetoare)

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 31, 2018 8:44 pm




Ce parere aveti?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  elyhu82 Vin Feb 02, 2018 2:08 pm

Imi place foarte mult cantecul de privighetoare, sper sa reusesc pe viitor sa pot face si eu cativa canari cu acest cantec minunat.
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

UN CANAR DE EXCEPTIE Empty Re: UN CANAR DE EXCEPTIE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum