Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Proteine , zer de lapte
Ieri la 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

» Pagina Facebook
Mar Feb 06, 2018 7:03 pm Scris de cristianurzica

» LA MULTI ANI
Sam Feb 03, 2018 6:49 pm Scris de cristianurzica

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Guma de mestecat

In jos

Guma de mestecat

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Mar Oct 29, 2013 2:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Astazi am dat din intimplare peste aceasta poza si voiam sa aflu si parerea voastra.
Lasam deoparte scena cu rindunica care plinge linga fratiorul sau surioara , deoarece cred ca aceasta mica vietate nici nu ar culege de pe jos asa ceva pentru ca este insectivora(poate in momentele cind are nevoie de material pentru constructia cuibului). Vazind imaginea , ma gindesc ca a fost difuzata de un ambientalist si aici sint de acord cu el deoarece citisem ca in natura guma de mestecat dispare in 5 ani .
Credeti ca o mica pasare poate minca asta dintr-o inghititura si daca da credeti ca ar putea sa o regurgiteze sau sucurile gastrice sa o elimine?
Ati gasit pe undeva studii facute cu guma de mestecat si impactul lor asupra pasarilor?
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 42
Localizare : iasi

Sus In jos

Re: Guma de mestecat

Mesaj  cristianurzica la data de Mar Oct 29, 2013 3:47 pm

Acest lucru l-am consemnat si eu. Randunica nu mananca paine, deci nu are de ce sa atenteze la guma. Nici o pasare de talia vrabiei nu s-ar pacali cu o guma, fiind mare isi da seama ca nu este ceea ce cauta. Insa un gugustiuc poate avea probleme.
Una peste alta este un exemplu prost ales, cu o randunica decedata probabil din cauza unei masini care a lovit-o. Este un exemplu emotional care nu are legatura cu realitatea. Oricum mesajul meita luat acasa.
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1111
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum