CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Un nou membru UNICAT

+5
Admin
adybugady
cuciureanu_sorin
elyhu82
Dan
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  CRISTIAN75 Lun Feb 24, 2014 9:05 am

EU inca astept un raspuns oficial final sa am posibilitatea sa incerc eu cu aceasta pasare .
avatar
CRISTIAN75
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 75
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 48
Localizare : craiova -roma

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cristianurzica Lun Feb 24, 2014 5:33 pm

CRISTIAN75 a scris:EU inca astept un raspuns oficial final sa am posibilitatea sa incerc eu cu aceasta pasare  .


Cred ca am dezbatut destul aceasta tema Cristian. Stii raspunsul meu. Oficial!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Feb 24, 2014 7:07 pm

CRISTIAN75 a scris:EU inca astept un raspuns oficial final sa am posibilitatea sa incerc eu cu aceasta pasare  .
Si raspunsul meu oficial  si final este acelasi de saptamina trecuta,adica NU.Nefiind membru al clubului poti doar sa visezi....
Cosmin , masculul a calcat femela multe dimineti  consecutive dar din pacate....cu rezultate 0.Nimic nu este degeaba ,este doar placerea mea. ok
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  elyhu82 Mar Feb 25, 2014 7:37 am

Așa este, nimic nu este degeaba, satisfacția o ai pentru ca ai început cu ei. Succes cu următoarea pontă! Un nou membru UNICAT - Pagina 2 3739562452 
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 13, 2014 7:39 am

Cred ca aveam in jur de 10 ani cind am venit acasa cu prima pereche de scatii cumparata din piata cu banii de la bunici .Au trecut multi ani de atunci gindindu-ma mereu la acrobatiile care le facea masculul in colivia construita de micii mestesugari ai Iasului de atunci.Anii au trecut repede si uitasem cum e sa stai ore in sir sa-i privesti si sa le urmaresti miscarile ,cind in primavara lui 2012 Cristian imi spune ca detine o femela baltata si e dispus sa mi-o cedeze.Bineinteles refuz, deoarece nu-i o specie care ma atrage asa mult.Trec luni bune pina cind intr-o buna zi ochii imi cad pe o fotografie cu femela de scatiu si observ ca unghiile sint albe si atunci il rog pe bunul meu prieten sa-mi dea mie femela deoarece sint interesat sa o reproduc in captivitate iar daca reusim ,un succes pentru club mergind pe un drum nou si nu unul batatorit de multi altii. Zilele trec foarte repede si deja ma gindesc unde sa-i cazez deoarece casa e mica si spatiul limitat .Sint asa de entuziasmat incit uit ca ceasul este 2,30 dimineata cind plec in graba dupa pachet.Ajung acasa si imediat scot femela cu o pata alba pe cap si un mascul ancestral foatre frumos.Perechea de scatii se acomodeaza repede impreuna iar pe 6 decembrie incep sa le dau germinate (niger si cinepa) uscate cu un pastone care are ou in compozitie si mai adaug o lingurita de vitamine Candiomix riproduzione. Las germinatele 5 zile pe saptamina intr-o hranitoare interna iar in weekend le inlocuiesc cu un amestec de seminte pentru spinus.Din adapatori nu lipseste vitamina E cu seleniu,iar in meniu mai adaug legume si frunze de papadie.Separat intr-o alta hranitoare se afla grit si carbune iar colivia este acoperita cu ramurele de pin deoarece acele sint un bun antiseptic.In prima zi a saptaminii urmatoare scot semintele si introduc germinatele la care adaug mazare si graunte dulci.Nu folosesc deloc pastone cu insecte si nici viermi vii deoarece am avut experiente negative in trecut si de atunci sint precaut.Masculul incepe sa cinte in fiecare dimineata si controlez abdomenul lor deoarece sint specii foarte mincacioase care se pot ingrasa foarte rapid in citeva saptamini.Masculul este intr-o forma excelenta iar femela un pic grasuta si asta e bine.Decid sa continui cu germinatele in fiecare zi iar in weekend sa inlocuiesc cu semintele uscate.Dupa o luna introduc un cuib exterior de plastic verde si putin material de construit dar efectul este zero.Situatia se schimba cind introduc un cuib intern si observ ca masculul doarme seara pe el iar femela incepe sa-l frecventeze a doua zi.Femela consuma foarte mult nisip,saruri minerale si carbune .Pe 30 ianuarie femela incepe construirea cuibului si il termina pe 1 februarie iar masculul face de garda toata noaptea .Vorbind cu Cristi despre acest lucru tragem concluzia ca la aceasta specie masculul este cel care alege locul.Pe 1 februarie masculul calca imediat femela si in cuib apare primul ou si atunci scot vitamina e din meniu iar pastonele cu o felie de castravete iau locul germinatelor.Fac lucrul acesta deoarece vreau sa-l introduc si in meniul puilor iar parintii trebuiesc obisnuiti sa manince.Pe 1 februarie apare primul ou si imediat urmeaza alte 4.Curios este faptul ca femela incepe sa cloceasca de la primul ou si am mai vazut lucrul asta intr-un reportaj facut in Austria unde femela de forfecuta si femela de scatiu facusera lucrul asta deoarece incepuse sa ninga afara si simteau ca ouale pot ingheta.Dupa cum spuneam mai sus eu le tin in bucatarie pe dulap si tin geamul deschis deoarece gatesc si nu vreau sa-i deranjeze aerul sec si mirosul de mincare.Dar dupa 2 saptamini separ masculul de femela deoarece ouale sint limpezi si incep din nou cu vitamina e si germinate,iar de data aceasta adaug separat seminte de chia si niger.A doua ponta este goala si schimb masculul iar la a treia ponta, femela depune 2 oua iar primul pui iese pe 12 aprilie.Femela acopera puii si ii hraneste foarte bine.Astept sa treaca zilele ca sa-i inelez si sa vad daca s-a transmis anomalia la unul din pui.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 13, 2014 8:48 am

Femela de scatiu baltata o puteti vedea aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cristianurzica Dum Apr 13, 2014 9:50 am

O experienta foarte frumos detaliata. Cine doreste sa reproduca scatii, poate culege cateva sfaturi utile.
Mult succes Sorin si ma bucur ca dupa mai multe esecuri ai ales sa continui, iar succesul si-a facut prezenta. Smile
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  elyhu82 Dum Apr 13, 2014 11:27 am

Si eu te felicit Sorin pentru detaliile pe care ni le-ai oferit si petntru rezultate ! Sa-i vedem pe bat si pestriti ! La anul trebuie sa-i reproducem din nou Smile
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 13, 2014 11:32 am

Normal ca vom lucra un pic in consangvinizare mai ales daca vom avea si un mascul purtator sau de ce nu ,baltat.Matca trebuie sa o formam noi incet, incet.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Apr 14, 2014 12:46 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty salut

Mesaj  craivan Mar Apr 15, 2014 2:45 pm

frumos... f frumos
craivan
craivan
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 117
Puncte : 135
Data de inscriere : 18/02/2014
Varsta : 41
Localizare : PONTECURONE(ITALY)

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  Admin Joi Iul 03, 2014 5:57 am

noutati?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un nou membru UNICAT - Pagina 2 Empty Re: Un nou membru UNICAT

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum