Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» LA MULTI ANI
Joi Ian 04, 2018 5:35 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Joi Sept 28, 2017 5:05 pm Scris de bliviudaniel

» CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)
Lun Aug 07, 2017 8:39 am Scris de Dan

» HIBRIZI
Mier Iul 12, 2017 3:49 am Scris de Dan

» VAND
Mier Iul 12, 2017 3:47 am Scris de Dan

» Femele emancipate
Mar Iun 13, 2017 10:18 am Scris de alinel

» Collins
Dum Iun 04, 2017 10:16 pm Scris de cristianurzica

» Deli Nature
Joi Iun 01, 2017 2:18 pm Scris de Dan

» COLIVII NU VOLIERE
Mier Mai 31, 2017 3:52 am Scris de Dan

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Din folclor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Din folclor

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Joi Apr 17, 2014 12:19 pm

Pe internet circula de mai multă vreme o listă a inteligenţei şi inventivităţii româneşti contemporane. Considerăm că este NORMAL să afle cât mai mulţi patrioţi despre aceşti oameni ai neamului, adevărate valori naţionale care reprezintă un motiv de mândrie pentru toţi românii!
Cunoastem cu totii nazdravaniile lui Nica din copilarie  cind se juca cu pupaza si facea case populare din nisip dar intre timp a crescut si el ,iar panorama Ozanei a fost inlocuita cu stadionul ala vechi de 2000 de ani unde faceau concurs toti muschiulosii din imperiu.Din bojdeuca sa, s-a apucat sa-si depene amintirile iar cele mai interesante mi s-au parut anumite retete demne de patrimoniul nostru asa ca m-am gindit sa le adun de pe FEISBUC  si sa le public pe forumul  nostru iar cind vor ajunge la numarul 10 sa le publicam intr-o revista de specialitate ,apoi sa-i inminam  o diploma.
Luati aminte si bagati la cap cei interesati de reproducerea indigenelor:
RETETA NR .1
Reteta nou descoperirea apei calde .
Azi o noua reteta pentru ,,cotetarii" din club sa invete si ei diete inventate:)
-pastone Cristian 75 bineanteles inventat hahahah:)
-ou,mazare,seminte fierte,nekton MSA.
Apa calda nu am mai pus ca era un pic de la oua  iar in loc de misto azi am pus un pic de caterinca nu baltata ci olteneasca:).
RETETA NR.2
PASARI HRANITE CU PASTONE CRISTIAN75.
Toate pasarile au fost stimulate si hranesc puii doar cu seminte incoltite ,seminte fierte toate impreunate in pastonele Cristian75.Si nu cu "produse inventate",misto sau inventia ,,apa calda,, cum scriu pe forum anumiti anonimatii in ornitologie asa numitii de mine cumparatori si detinatori de fringilide,ca de reprodus scot doi pui in 3 ani .
RETETA NR .3
Mario 2.
Praful este un complex pentru toate speciile de pasarii si porumbeii .Promoveaza o buna reproducere si o buna crestere a pasarilor tinere si ajuta la combaterea STRESULUI ,FOARTE UTIL IN PERIOADA NAPIRLIRI ,DA FORTA SI PERFORMANTA LA PASARII SI PORUMBEII.
Da rezultate foarte bune daca este administrat inaintea
sezonului de reproducere.Contine vitamine, minerale, oligoelemente si ingrediete active pe bază de tetracicline antibiotic cu spectru larg si de prevenire impotriva coccidiozei.
RETETA NR .4
Formula poate fii modificata in functie de specia de insectivore crescuta in captivitate.
Mario 2007 -pateu pentru pasarii insectivore :mierle,matasari,sturzii ,mierle indiene ,graurii ,privichetori ect.Disponibil in doua varietatii :cu fructe sau cu insecte.
Contine 3 tipuri de granulate(ecstrusi ,palets),fructe de padure ,vitamine,aminoacizii ,minerale,cereale ,estras de proteina vegetala,antioxidantii inbunatatit cu faimosul Florastimul probiotic care stimuleaza flora intestinala si ajutata in caz de probleme intestinale
RETETA NR.5
Perle moi+ pastone Cristian75+mazare.
Asa arata perlele moi uscate dupa care se adauga o cantitate dubla sau chiar tripla de apa.Avantajul ca in aceasta apa se pot pune Vitamine, minerale,probiotice ,medicamente sau orice produs ornitologic.

Pentru cei care  nu se descurca cu limba mama :

Si può dare a qualsiasi specie insettivoro-granivori FRUCTIVORA che diventa la insettivora quando alleva(periodo reproduczione):-PYRRULA Pyrrhula, Fringilla coelebs-, coccothraustes coccothraustes, Fringilla montifringilla (Capodarcus Messicanus), ECT

Si bineinteles  nu lipsesc dedicatiile:

Auzi la unii NEANSEMNATII in ale ornitologiei ca daca ai intrebi ce dieta folosesc la pasarii le aduci jignirii si ei te avertizeaza ca iti dau ban pe forum hahahahahah
ok ce problema este mai sant si alte forumuri intre timp mai studiatii cu fringilidele si ascultatii dedicatia mea pentru voi:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Imi pare rau sa cred, dar dovezile indica clar ca sintem un neam de cocolari si manelisti ridicati la rang de sfinti.
Asteptam cu nerabdare sa-ti inminam diploma dar trebuie sa urmezi sfaturile mele:
-Pentru lb.romana apasa tasta 1
-Pentru lb.italiana apasa tasta 2
Bineinteles ca exista si o alternativa:sa suni acasa si sa ceri ajutorul dar si acolo se pare ca lucrurile stau cam nasol deoarece v-ati certat  ca chiorii la ultima sedinta .
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 42
Localizare : iasi

Sus In jos

Re: Din folclor

Mesaj  Admin la data de Mier Iul 02, 2014 9:36 pm

Smile interesante descoperiri

Admin