CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


am revenit la acest hobby inapoi

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Vin Mar 06, 2015 1:14 pm

Multumesc de sfaturi, nu am nici un fel de mascul canar in casa. Azi incep sa dezinfectez coliviile si le pun la treaba sa obtin mai multi puisori.
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Sam Mar 07, 2015 4:52 am

sint in dilema; acumm citeva zile doi pui au iesit din cuib dar sau reintors inapoi si de atunci nici unul din cei patru nu vor sa mai paraseasca cuibul si sint destiu de marisori, femela pune hirtie rupta bucati peste ei , deci ea incearca sa faca a doua ponta, dar puii nu vor sa plece din cuib, nu stiu ce sa fac.
Azi am vazut afinitati intre mugurarul desertului ( desert finch) si femela de mugurar mexican, cred ca ar iesi niste hibrizi interesanti
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  Dan Sam Mar 07, 2015 5:49 am

Incearca sa muti cuibul cu puii jos si alaturi pui o cutiuta cu hrana.In locul cuibului vechi pui unul nou asemanator.Cred ca prind curaj si ies din cuib.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  Dan Sam Mar 07, 2015 6:20 am

Pentru urmatorul an,o incercare ar fi : femela hibrid mexican x canepar.Rezultatul 3 in 1. Cantareti cu un repertoriu mult mai diversificat.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  cristianurzica Sam Mar 07, 2015 11:08 am

mihainyc a scris:sint in dilema; acumm citeva zile doi pui au iesit din cuib dar sau reintors inapoi si de atunci nici unul din cei patru nu vor sa mai paraseasca cuibul si sint destiu de marisori, femela pune hirtie rupta bucati peste ei , deci ea incearca sa faca a doua ponta, dar puii nu vor sa plece din cuib, nu stiu ce sa fac.
Azi am vazut afinitati intre mugurarul desertului ( desert finch) si femela de mugurar mexican, cred ca ar iesi niste hibrizi interesanti
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Scoate-le cuibul Mihai. Baga-l peste 2 zile in alt loc. Cate zile au puii? Pune-le mancare moale pe jos, poate incep sa manance singuri.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Sam Mar 07, 2015 3:00 pm

puii sint destiu de marisori, pe Februarie 19 a iesit primul pui deci peste 2 saptamini jumate aproape 3 saptamini dar acum citeva zile ( sa fie vreo 4 zile) au iesit din cuib si au putu sa zboare singuri inapoi la cuib de atunci nu vor sa paraseasc cubul deloc. Mincare da le pun am oua fierte tocate marunt , plus am cinepa si floarea soarelui decojata si taiata marunt. Ii mai las 2 zile daca nu ies atunci trebuie sa scot cuibul afara. Puii i-am verificat sint bine, deoarece inainte am patit ca puii se legase de firele cuibului si isi deformasera picorul, de aceea verific puii in fiecare zi, deci atentie si la voi toti, puii trebuie verificati in fiecare zi si sa fiti siguri ca nu au fire de cuib strangulate de picoruse.
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Sam Mar 07, 2015 6:44 pm

citeva poze cu mugurarul mexican , canarita si puii care nu vor sa paraseasca cuibul, cine stie se simt bine in cuib
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  elyhu82 Mar Mar 10, 2015 1:47 pm

Foarte frumos Mihai, si eu iti urez bun venit si mult succes in acest an ! bounce
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Mar Mar 10, 2015 10:00 pm

elyhu82 a scris:Foarte frumos Mihai, si eu iti urez bun venit si mult succes in acest an ! bounce
Multumes, am revenit si se vad deja roadele, asta imi da spirit pozitiv...puii au inceput sa parasesca cuibul

avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Dum Mar 15, 2015 3:10 pm

in sfirsit au iesit puii afara, am scos cuibul deoarece femela incepuse sa reonstruiasca cuibul, si inainte de a o pune din nou la cuib doresc sa dezinfectez complet colivia si cuibul, asta o voi face saptamina viitoare pe joi, atunci voi intarca puii. Puii se hranesc singuri dar tot vad ca mai sint hraniti de femela
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  Dan Lun Mar 16, 2015 5:33 am

Foarte frumos mihai ! ma bucur pentru reusita ta.Asa ne incarcam noi pasararii bateriile,cand efortul este rasplatit.Felicitari ! am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 3739562452
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Mier Apr 01, 2015 2:31 pm

am trecut cu bine de perioada separarii puiilor , acum ei sint bine fiecare in colivia lui si le pun un CD cu cintec de mugurar mexican, cinepar, si privighetoare, dintre toti 4 numai unul il aud cintind, sa sper ca si restul sint baieti, miine o sa pun niste poze cu puii. Femela mama este din nou pe cuib, deci vine urmatoarea ponta, plus o alata canarita e pe cuib iar masculul este cinepar.
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  cristianurzica Mier Apr 01, 2015 6:34 pm

Felicitari Mihai! Vad ca vrei sa recuperezi perioada scurta de inactivitate. Cum se inteleg caneparul cu canarita?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  mihainyc Mier Apr 01, 2015 6:46 pm

cristianurzica a scris:Felicitari Mihai! Vad ca vrei sa recuperezi perioada scurta de inactivitate. Cum se inteleg caneparul cu canarita?
da, recuperez si vad ca am succes, din pacate n-am loc de ajuns sa pot creste mai mult,nici nu stiu ce o sa fac cu atitea pasari...despre canepar cu canarita ea e deja pe cuib de mai bine de o saptamina, in citeva zile vreau sa verific ouale sa vad daca sint fertile, va tin la curent
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  cristianurzica Joi Apr 02, 2015 5:59 pm

Daca are o saptamana, deja poti verifica oualele. DIn ziua 5 poti vedea daca sunt fertile. Succes!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

am revenit la acest hobby inapoi - Pagina 2 Empty Re: am revenit la acest hobby inapoi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum