CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
La inceput de drum - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


La inceput de drum

5 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Lun Oct 10, 2016 9:14 am

Am văzut doar primul film. Ai dreptate. Sunt 2 fete. Tine-le pe amandoua, căci sunt foarte frumoase și sa faci rost de un mascul. Succes cu ele.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bogdan.jelea Lun Oct 10, 2016 4:11 pm

Salutare baieti,sunt nou pe forum si as vrea sa ma ajutati un pic cu o informatie in privinta fringilidelor deoarece in acest an am pierdut foarte multe pasari(pereche mugurari,trei sticleti trei canepari etc)si nu cunosc cauza..pasarile fiind tinute intr o voliera,iar acum am cumparat colivii duble de 60cm si as vrea la primavara sa incep reproducerea lor,momentan am o pereche de scatii si as dori sa mai iau o pereche sticleti si una de mugurari.Din cate am vazut pe forum la scatii si florinti ar fi mai simplu.Intrebarile ar fi urmatoarele:1sunt ok coliviile de 60cm decorate cu brad artificial si cuiburi deschise(nu albe).Pasarile se pot inela la maturitate?(am un dubiu in privinta crescatorului de unde le am luat).3 De unde pot lua o pereche de inarite sau forfecute? Multumesc
bogdan.jelea
bogdan.jelea
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 25/07/2016
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Lun Oct 10, 2016 8:44 pm

bogdan.jelea a scris:Salutare baieti,sunt nou pe forum si as vrea sa ma ajutati un pic cu o informatie in privinta fringilidelor deoarece in acest an am pierdut foarte multe pasari(pereche mugurari,trei sticleti trei canepari etc)si nu cunosc cauza..pasarile fiind tinute intr o voliera,iar acum am cumparat colivii duble de 60cm si as vrea la primavara sa incep reproducerea lor,momentan am o pereche de scatii si as dori sa mai iau o pereche sticleti si una de mugurari.Din cate am vazut pe forum la scatii si florinti ar fi mai simplu.Intrebarile ar fi urmatoarele:1sunt ok coliviile de 60cm decorate cu brad artificial si cuiburi deschise(nu albe).Pasarile se pot inela la maturitate?(am un dubiu in privinta crescatorului de unde le am luat).3 De unde pot lua o pereche de inarite sau forfecute? Multumesc


Bun venit, Bogdan!

In primul rand trebuie sa descoperi cauza pentru care ai pierdut acele pasari. Pentru mai multa siguranta trebuie sa dezinfectezi foarte bine voliera, in cazul in care vrei sa o mai folosesti. Nu au murit datorita faptului ca le-ai tinut in voliera, ci datorita unor factori independenti de ea.
In colivii de 60 poti reproduce speciile mentionate de tine, mai putin mugurarii. Un coleg de forum a reusit reproducerea lor in acest spatiu restrans, insa datorita stresului femela a parasit ponta. Eu lucrez de 3 ani in colivii de 70 cm lungime, dar late si inalte(50 cm adancime si 45 inaltime). Recomandarea la mugurari este sa ai minim 90 cm.
Pasarile mature nu se pot inela corespunzator: fara inele taiate si apoi lipite sau inele mai mari decat dimensiunea corespunzatoare speciei.
Ce te face sa crezi ca nu sunt reproduse in captivitate?


Mult succes! Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bogdan.jelea Mar Oct 11, 2016 3:25 pm

Multumesc pentru raspuns,am auzit tit felul de zvonuri cum ca se pot inela pasarile dupa prindere(braconaj)dar m-am uitat la inele si nu sunt cu dunga sau deschise..era doar un semn de intrebare deoarece am avut si pitigoi albastri inelati!!Pentru perechea de mugurari o sa ma orientez la o colivie de minim 90 iar pentru achizitie imi puteti recomanada un crescator?
bogdan.jelea
bogdan.jelea
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 25/07/2016
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Mar Oct 11, 2016 4:25 pm

bogdan.jelea a scris:Multumesc pentru raspuns,am auzit tit felul de zvonuri cum ca se pot inela pasarile dupa prindere(braconaj)dar m-am uitat la inele si nu sunt cu dunga sau deschise..era doar un semn de intrebare deoarece am avut si pitigoi albastri inelati!!Pentru perechea de mugurari o sa ma orientez la o colivie de minim 90 iar pentru achizitie imi puteti recomanada un crescator?

Din pacate nu te pot indruma catre un crescator de la care sa poti achizitiona acum mugurari.
De unde ai achizitionat acei pitigopi albastri inelati?
Orice s-a reprodus in lume, insa ma indoiesc ca erau inelati pe bune daca proveneau de la noi.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bogdan.jelea Mar Oct 11, 2016 7:17 pm

De la un crescator din Cluj,are o voliera foarte mare in curte cu mai toate speciile de indigene,ce am luat de la el au fost pasari de calitate si inelate absolut toate.am vazut si crescatoria lui nea Florica,oare vinde pasari si unde anume se afla?
bogdan.jelea
bogdan.jelea
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 25/07/2016
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Mar Oct 11, 2016 9:45 pm

bogdan.jelea a scris:De la un crescator din Cluj,are o voliera foarte mare in curte cu mai toate speciile de indigene,ce am luat de la el au fost pasari de calitate si inelate absolut toate.am vazut si crescatoria lui nea Florica,oare vinde pasari si unde anume se afla?

De vandut vinde nea Florica, dar nu stiu unde se afla locatia.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Lun Oct 17, 2016 7:43 am

Am vizitat sambata expozitia AOR de la Brasov. Pentru mine a fost pentru prima data cand am vazut diverse rase de canari pe viu Smile Ma asteptam sa fie si pasari indigene, dar eu n-am vazut. Doar cativa hibrizi de canar cu sticlete. Cu oamenii nu prea am vorbit fiindca am nimerit cand se facea arbitrajul si lumea era destul de agitata.
A fost o experienta placuta in general, singura dezamagire fiind ca n-am reusit sa vad niste indigene "de expozitie".
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bogdan.jelea Mar Oct 18, 2016 4:12 pm

Am gasit o femela de sticlete 2014 la un pret bun,este ok ca varsta pentru reproducerea din primavara?si o pereche de canarusi a mai lucrat cineva cu aceasta specia(am inteles ca se lucreaza bine cu ea)?
bogdan.jelea
bogdan.jelea
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 25/07/2016
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Joi Oct 20, 2016 6:55 pm

Varsta este ok, insa pretul daca este ok naste semne de intrebare. Poate are o problema... Sunt multe pasari care nu isi ingrijesc puii, iar de asemenea exemplare lumea lipsita de onestitate incearca sa scape. Trebuie sa ai incredere in crescator.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bogdan.jelea Joi Oct 20, 2016 7:30 pm

Nu cunosc crescatorul,ma gandeam ca este ok din moment ce este scoasa in captivitate(colivie),deasemena am cumparat o pereche de scatii inelati 2016 la primavara se pot imperechea avand varsta de 1 an?
bogdan.jelea
bogdan.jelea
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 25/07/2016
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Sam Oct 22, 2016 7:41 pm

bogdan.jelea a scris:Nu cunosc crescatorul,ma gandeam ca este ok din moment ce este scoasa in captivitate(colivie),deasemena am cumparat o pereche de scatii inelati 2016 la primavara se pot imperechea avand varsta de 1 an?

Scatii se pot reproduce, bineinteles. Cu femela de sticlete de 2 ani este o loterie. Inainte de toate ar trebui sa stii daca s-a reprodus anul trecut si eventual cati pui au crescut mari...
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Lun Oct 31, 2016 10:05 am

Cam care ar fi un minim de medicamente ce-ar trebui sa le am mereu in casa, in caz de urgenta? Speciile tinta fiind canar, canepar si sticlete.

Momentan am doar vitamine, Endectocid si Coccistop. Am patit-o anul trecut cu sticletele si de-atunci am grija sa am un coccistop mereu la indemana. In afara de asta, ma gandesc c-ar fi util sa am si altceva poate.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Se umfla pasarile si mor

Mesaj  minacandrei Lun Oct 31, 2016 6:39 pm

Salut daca mi-se umfla o pasare ce pot sa ii fac sa isi revina ?
minacandrei
minacandrei
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 7
Puncte : 11
Data de inscriere : 26/10/2016

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Lun Oct 31, 2016 9:47 pm

Eu unul nu folosesc medicamente, dintr-un rationament simplu: in foarte putine cazuri salvezi pasarea afectata, de cele mai multe ori prelungind agonia. Util ar fi sa detineti ESB 3 pentru coccidioza, boala cea mai frecventa la fringillidae, insa nu se gaseste la noi, iar in anumite tari precum Italia sau Germania din cate stiu se elibereaza cu reteta de la medic veterinar. Coccistop S pentru mine a fost apa de ploaie.
Concluzionand este mai bine sa prezvenim decat sa tratam. Cati dintre noi nu ne-am confruntat cu situatia in care o pasare era in forma maxima si canta si la o zi distanta sau chiar cateva ore o gasim "umflata".

Ca sfaturi: curatenie, lumina, caldura, sa evitam supraaglomerarile, macare de calitate si cat mai diversificata, cat mai putin stres si apa curata fara clor. Daca respectam acest mici reguli vom reduce foarte mult pierderile.

Succes tuturor!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Dan Mar Noi 01, 2016 4:48 am

Eu folosesc enrofloxacina [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] este singurul medicament care a dat rezultate in cazuri extreme.Nici eu nu sunt adeptul medicamentelor macarea buna,curatenia si apa sunt esentiale. Mai nou am am auzit ca nu e indicata nici rapita,persoana respectiva sustine ca nu a avut pierderi.Din ce am citit ovazul nu e bun la pasarile salbatice.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Noi 01, 2016 10:26 am

Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-e foarte clar si sunt total de acord ca igiena, hrana si un mediu de viata prietenos sunt cele mai bune tratamente. Totusi, cred ca si un medicament dat la o nevoie urgenta, poate ajuta. Daca e o pasare cu un organism mai rezistent, isi poate totusi reveni in ceva timp, cu putina ingrijire mai atenta.
In plus, in cazul meu particular, avand doar cate 2 exemplare din 3 specii de fringillidae(sticlete, canepar, canar), orice "pierdere" inseamna foarte mult.
Anul trecut, daca as fi avut un medicament impotriva coccidiozei sa-i fi dat sticletelui, cred ca ii salvam viata. El a rezistat saracu' si s-a chinuit piele si os vreo 2 saptamani, daca il ajutam si eu oleaca in timpul asta cu niste chimicale, poate scapa cu viata.
Acum doar incerc sa fiu pregatit. Macar ce mi-e clar c-am gresit anul trecut sa nu mai repet, ca oricum surprize pot sa apara...
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Mar Noi 01, 2016 7:03 pm

Când o pasare are coccidioza si ajunge piele și os (mușchii pieptului atrofiati)este foarte, foarte greu sa își mai revină, orice i-ai da. Tratamentul are efect dacă este administrat încă la începutul debutului bolii sau ca prevenție.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Noi 01, 2016 7:59 pm

Asa-i. Dar pana sa ajunga piele si os, bietul sticlete a avut simptome:statea umflat, nu mai canta. Iar eu l-am lasat asa si am crezut ca o sa-si revina singur. Pe cand daca stiam sa-i dau din primele zile un medicament, poate il salvam.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Noi 01, 2016 8:02 pm

O alta intrebare, apelez la experienta voastra. Am citit undeva (nu mai tin minte, era ori o carte ori un forum, in engleza), ca daca se schimba mancarea brusc la canari sau fringillidae, le poate face sa naparleasca. Voi ati auzit sau ati patit asa ceva?
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Mar Noi 01, 2016 8:52 pm

bliviudaniel a scris:O alta intrebare, apelez la experienta voastra. Am citit undeva (nu mai tin minte, era ori o carte ori un forum, in engleza), ca daca se schimba mancarea brusc la canari sau fringillidae, le poate face sa naparleasca. Voi ati auzit sau ati patit asa ceva?

Este adevarat si am si patiti-o cand am schimbat hrana. Ma refer la procentele semintelor din amestec.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Sticlete

Mesaj  minacandrei Mier Noi 02, 2016 5:06 pm

Salut am o noua poroblema ! Acum vro 3 zile am lasat sticletele in curte pus langa un copac si cand m-am uitat la el am vazut un erete pe colivia lui incerca sa il manance...Lam speriat si m-am dus sa vad sticletele daca e bine , pana la urma nu i-a facut nimic eretele dar problema mea este ca nu mai canta , el e sanatos dar nu canta. intrebarea mea este daca o sa mai cante ?
minacandrei
minacandrei
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 7
Puncte : 11
Data de inscriere : 26/10/2016

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mier Noi 02, 2016 5:18 pm

Este adevarat si am si patiti-o cand am schimbat hrana. Ma refer la procentele semintelor din amestec.
Inseamna ca din cauza asta a inceput sa naparleasca in ianuarie sticletele meu de anul trecut...Si pe fondul naparlirii cred ca a facut si coccidioza.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Mier Noi 02, 2016 10:11 pm

Este speriat, de acea nu cântă. Va reîncepe in maxim o luna.
PS: eretii (alb, vânat și de stuf) mănâncă soareci de regula. Cred ca la tine a fost un uliu pasarar(A ccipiter nisus).
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Joi Noi 03, 2016 7:18 am

pana la urma nu i-a facut nimic eretele
La atacul unei pasari rapitoare, sticletele poate sa moara nu doar daca pune ciocul sau ghiara pe dansul. Poate sa moara de frica sau izbindu-se puternic de gratiile coliviei.
La mine, cand tineam cusca cu prepelite afara neacoperita cu nimic, a venit intr-o noapte o bufnita la ele. O saptamana si ceva n-au mai facut deloc oua. Intr-o alta zi, a venit uliul porumbar la gaini, 4 am gasit moarte. Numai una era mancata, celelalte 3 n-aveau nici o urma, murisera de frica.

Asa ca nu te juca cu treaba asta. Daca ai rapitoare prin zona, nu lasa "carnea" la vedere, nesupravegheata.


Ultima editare efectuata de catre bliviudaniel in Joi Noi 03, 2016 7:22 am, editata de 1 ori (Motiv : reeditare)
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 3 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum