Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Reproducere scatii!
Vin Sept 07, 2018 2:41 pm Scris de minacandrei

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Lun Iun 04, 2018 4:12 am Scris de Dan

» Proteine , zer de lapte
Mier Apr 25, 2018 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pasari la hranitoarea din gradina

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Pasari la hranitoarea din gradina

Mesaj  bliviudaniel la data de Lun Noi 23, 2015 9:38 am

Duminica asta n-am mai rezistat si am facut 2 filmulete cu pasarile ce-mi viziteaza hranitoarea din gradina.
In prezent "clientii" sunt in mare numar pitigoi mari, 2 pitigoi albastri (primii de anul asta) si cativa pitigoi de culoare gri (de munte sau de bradet) care n-au vrut, totusi, sa apara la filmari. Desi la nici 100m sunt stoluri de vrabii, momentan nu viziteaza gradina mea.
In primavara erau multi florinti (mai multi decat pitigoii mari), vrabii, 2 perechi de botgrosi si nelipsitii pitigoi mari (din care o pereche si-a facut cuib si a crescut pui in cutiuta/casuta de pe gard - se vede la finalul filmuletelor).
Acum sunt doar pitigoi, dar probabil dupa ce da zapada o sa inceapa sa apara si alte specii, mai ales ca le simt prin preajma.

Un lucru interesant prins in filmuletul de mai sus, apare la momentul 0:52 cand gainile reactioneaza la sunetul de alarma al pitigoilor; ele isi continua activitatea, dar totusi reactioneaza. Am vazut asta de multe ori.

bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Puncte : 120
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 38
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

Re: Pasari la hranitoarea din gradina

Mesaj  bliviudaniel la data de Sam Ian 09, 2016 3:57 pm

La capitolul pasari salbatice mai vin eu azi cu inca 2 filmulete din gradina:

bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Mar Ian 12, 2016 9:47 am

Postez cateva poze facute in primavara tarzie si vara 2015 in gradina mea. Rezolutie este, din pacate, cea permisa de sunphoto, dar tot se intelege ceva in imagini.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Ian 13, 2016 10:13 pm

Felicitari! Smile
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1111
Data de inscriere : 27/02/2011
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Joi Ian 14, 2016 9:08 am

Multumesc!
Acum sunt in faza in care ma chinui sa fotografiez sau sa filmez un uliu pasarar (Accipiter nisus) care-mi sperie pitigoii si imi irita gainilie de vreo 2 saptamani. Sambata dimineata, dupa ce s-a luminat afara, a venit de 3 ori dar de fiecare data s-a speriat de mine si a fugit fara sa pape sau sa apuc sa fac poze. Duminica m-am trezit frumos de la 7 dimineata Sleep , m-am camuflat pe terasa cu gand ca prind vreun "eveniment" live. Si am asteptat...degeaba ca n-a mai venit No  In schimb, luni dimineata, la opt fara un sfert, cand trebuia sa fug repede la serviciu, a aparut baietasul (cred ca e mascul fiindca e cam bej pe burtica), parca anume sa-mi faca in ciuda Mad O sa mai incerc week-end-ul asta, ca doar nu mi-am cumparat trepied degeaba Embarassed
In alta ordine de idei, in vara am descoprit ca gradina mea e in plin teritoriu de vanatoare a unei perechi de uliu porumbar(Accipiter gentilis). Care porumbari, mi-au papat 3 puiegani de gaina, pana sa-l vad si sa ma prind unde dispareau fara urma gainile mele. Femela de porumbar e realmente mare, aproape cat o curca; cand am vazut-o prima data, aproape ca m-am speriat What a Face, nu mai vazusem uliu de aproape pana atunci. Ma mai viziteaza si acum, dar gainile si cocosii au ajuns la maturitate si nu se mai obosesc cu ele. Mi se pare, totusi, uimitor ca uliul pasarar vaneaza pe teritoriul uliului porumbar , i-ar putea deveni lejer hrana celui din urma. Se pare ca hranitoarea la care vin zeci de pitigoi si vrabii e o tentatie prea mare pentru uliul pasarar, ca sa-l mai intereseze ca ar putea deveni el insusi prada Rolling Eyes
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 21, 2016 9:24 pm

Intradevar teritoriile se intersecteaza in czul rapitoarelor, intrucat vizeaza prazi diferite. In acest fel nu se "deranjeaza" o specie pe alta, neexistand concurenta directa. Totusi sunt si exceptii: O data am vazut in timpul unei plimbari intr-o padure de foiaoase, cum un uliu porumbar urmarea un pitigoi mare, fara succes insa.

La rapitoare, femelele sunt vizibil mai mari decat masculii. La Accipiter nisus, masculul este mai mic si este roscat pe piept. De regula prazile voluminoase sunt capturate de femele, mai mari si mai puternice. In schimb masculii sunt mai agili.
Am asistat la un episod care merita filmat. Un stol de porumbei devenise compact si zbura foarte sus, la 300-400 de metri. Porumbeii se tot inaltau si dadeau rapid din aripi, stolul rotindu-se in cercuri concentrice.

Acest lucru m-a facut sa urmaresc ce se va intampla, chiar daca nu vedeam pradatorul. Dintr-o data un porumbel deschis la culoare(alb/baltat/galben/argintiu) s-a rupt din stol si o silueta inchisa la culoare s-a luat dupa el. In scurt timp, pradatorul avusese succes. Insa.... Surpriza!
Uliul porumbar insfacase porumbelul, insa nu putea sa-l duca. Am banuit ca era un mascul tanar de A. gentilis, intrucat se vedea de la distanta ca este de talie mica. Dupa cativa metri de zbor greoi, in care efortul era vizibil, uliul a dat drumul prazii de la acea inaltime, porumbelul cazand ca un bolovan din vazduh.
Uliul si-a urmat zborul, cu "gusa umflata", iar porumbelul s-a zdrobit de sol. Ma gandesc cum art fi fost sa te trezesti cu un astfel de porumbel pe masina in mers. Smile
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Joi Ian 21, 2016 9:26 pm

Intradevar teritoriile se intersecteaza in czul rapitoarelor, intrucat vizeaza prazi diferite. In acest fel nu se "deranjeaza" o specie pe alta, neexistand concurenta directa. Totusi sunt si exceptii: O data am vazut in timpul unei plimbari intr-o padure de foiaoase, cum un uliu porumbar urmarea un pitigoi mare, fara succes insa.

La rapitoare, femelele sunt vizibil mai mari decat masculii. La Accipiter nisus, masculul este mai mic si este roscat pe piept. De regula prazile voluminoase sunt capturate de femele, mai mari si mai puternice. In schimb masculii sunt mai agili.
Am asistat la un episod care merita filmat. Un stol de porumbei devenise compact si zbura foarte sus, la 300-400 de metri. Porumbeii se tot inaltau si dadeau rapid din aripi, stolul rotindu-se in cercuri concentrice.

Acest lucru m-a facut sa urmaresc ce se va intampla, chiar daca nu vedeam pradatorul. Dintr-o data un porumbel deschis la culoare(alb/baltat/galben/argintiu) s-a rupt din stol si o silueta inchisa la culoare s-a luat dupa el. In scurt timp, pradatorul avusese succes. Insa.... Surpriza!
Uliul porumbar insfacase porumbelul, insa nu putea sa-l duca. Am banuit ca era un mascul tanar de A. gentilis, intrucat se vedea de la distanta ca este de talie mica. Dupa cativa metri de zbor greoi, in care efortul era vizibil, uliul a dat drumul prazii de la acea inaltime, porumbelul cazand ca un bolovan din vazduh.
Uliul si-a urmat zborul, cu "gusa umflata", iar porumbelul s-a zdrobit de sol. Ma gandesc cum art fi fost sa te trezesti cu un astfel de porumbel pe masina in mers. Smile
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Mier Feb 15, 2017 7:34 am

Iarna asta au fost conditii oleaca mai grele pentru pasarile salbatice. Vreau sa va arat un filmulet facut la mine in gradina in ianurie. Afara erau -19 grade Celsius si batea un vant de numai-numai. Nici n-am putut fizic filma mai mult de 1 minut, ca-mi ingheta mana pe camera. Si anul asta nadajduiesc ca am salavat ceva pitigoi oferindu-le seminte de floarea soarelui.

bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mier Feb 15, 2017 12:38 pm

Felicitari pentru tot ce faci!O gradina,livada sanatoasa are nevoie de pitigoi.Strainii monteaza cuiburi in livezi si renunta la stropit,in felul asta au fructe bio care mentin o sanatate buna a fructelor.
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 818
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Mier Feb 15, 2017 12:47 pm

Multumesc! Am pus si eu 3 cuiburi artificiale in 3 puncte oarecum indepartate ale gospodariei, iar in unul din ele am avut o pereche de pitigoi mari cu pui asta primavara-vara. Intr-adevar, pitigoii sunt insecticide bune. Am stat intr-o duminica si i-am urmarit si am vazut ca la fiecare minut mai veneau cu o omida sau alta nevertebrata mica in cioc. Vrabiile ma cam deranjeaza fiindca se baga la mancarea gainilor, dar m-am obisnuit cu ele, n-am ce sa le fac.
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Sam Feb 03, 2018 5:57 pm

Si anul asta am facut pomana cu mancare pasarilor din gradina mea, stramtorate de vremea grea de iarna:

bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Sam Feb 03, 2018 6:47 pm

Felicitari pentru initiativa! Esti un norocos ca ai zapada, in aceste conditii poti profita la maxim de un hranitor. Ce specii vin la el?
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Sam Feb 03, 2018 8:17 pm

Vrabie de casa, vrabie de camp, pitigoi mare si pitigoi albastru. De cateva ori,anul trecut, am vazut si cativa mugurari.
E posibil sa vina, cand nu-s acasa, sticleti si florinti, fiindca le aud frecvent glasul prin copacii din jur. Dar la hranitoare, nu i-am vazut niciodata. Faza e ca la vale de curtea mea e un fel de camp plin de spini din genul Dipsacus si cred ca sticletii isi cam fac veacul pe-acolo in loc sa vina la hranitoarea mea.
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Sam Feb 03, 2018 8:18 pm

A, era sa uit o specie care vine frecvent la hranitoare sa pape: Accipiter nisus, uliul pasarar Very Happy
Numai ca e asa de fricos si precaut, ca n-am reusit sa-l prin niciodata in imagini.
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Feb 03, 2018 8:49 pm

Bravo frumos , spre ex. unde locuiesc eu au fost puse afise pt. oameni sa nu uite sa lase hrana pasarilor salbatice

Admin
Admin

Puncte : 529
Data de inscriere : 26/02/2011
Localizare : Berlin

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Sam Feb 03, 2018 10:21 pm

bliviudaniel a scris:Vrabie de casa, vrabie de camp, pitigoi mare si pitigoi albastru. De cateva ori,anul trecut, am vazut si cativa mugurari.
E posibil sa vina, cand nu-s acasa, sticleti si florinti, fiindca le aud frecvent glasul prin copacii din jur. Dar la hranitoare, nu i-am vazut niciodata. Faza e ca la vale de curtea mea e un fel de camp plin de spini din genul Dipsacus si cred ca sticletii isi cam fac veacul pe-acolo in loc sa vina la hranitoarea mea.

Stii cumva Liviu cum se numesc aceste 2 specii de "ciulini"?

Acestea sunt speciile vizate cu preponderenta in aceasta perioada de catre sticleti. Nu gasesc nicaieri cum se numesc...

EDIT: a 2-a se numeste cornuti(Xanthium strumarium), iar prima ar fi scaiete...
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Feb 04, 2018 6:32 am

Prima cred ca e Brusture, lipan (Arctium lappa) ,dar a 2a asa se numeste cum ai zis Cornac, cornuți, scaietele popii (Xanthium strumarium) e foate tare de spart si cu dintii,nu cred ca se hranesc cu asa ceva.Buruiana constituie o problemă pe pajişti prin faptul că plantele tinere sunt toxice pentru taurine, cai şi porci, iar fructele se agaţă uşor de blana animalelor, îndeosebi a oilor (răspândindu-se pe această cale) şi creează probleme la prelucrarea lânii, depreciindu-i calitatea.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Feb 04, 2018 7:17 am

Multumesc Nea Dan. Nu imi trecea prin cap ca ar fi brusture. Legat de a 2-a specie, este consumata de anumite populatii de sticleti si doar in aceasta perioada. Datorita frigului devin “accesibili”. Va promit ca voi elucida misterului consumului lor si va il voi impartasi cu voi.
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Dum Feb 04, 2018 7:29 am

Primul e brusture si al doilea cornuti. De ambele se gasesc in jurul curtii mele. In copilarie ma chinuiam strasnic cu cornutii cand ma puneau bunicii la scarmanat lana oilor Sad
In februarie 2016 am vazut un sticlete in gradina la mine cu un cornut uscat in cioc. L-a luat de jos si a zburat cu el intr-un copac.
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Feb 04, 2018 8:33 am

bliviudaniel a scris:Primul e brusture si al doilea cornuti. De ambele se gasesc in jurul curtii mele. In copilarie ma chinuiam strasnic cu cornutii cand ma puneau bunicii la scarmanat lana oilor Sad
In februarie 2016 am vazut un sticlete in gradina la mine cu un cornut uscat in cioc. L-a luat de jos si a zburat cu el intr-un copac.

Brusturele este baza la sticleti.

Ciudat ca nu vin mai multe specii la tine in gradina. Am observat ca pe langa granivore, vin si specii insectivore care nu se hranesc spre exermplu cu floarea soarelui pe care o folosesc la hranitor.
Astfel anii precedenti am observat pantarusi, macalendrii, silvii cu cap negru si piesa de rezistenta: brumarita de padure. Am numarat intr-o saptamana peste 20 de specii diferite in gradinita mea.
Anul acesta a fost unul sarac, neavand mai mult de 2 zile zapada si atunci in strat foarte subtire. Eu si noul meu hranitor inca mai asteptam zapada...
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Dum Feb 04, 2018 9:58 am

Intr-adevar, iarna nu prea sunt specii multe in gradina. In schimb, incepand cu primavara, apar mierla neagra, sturzul cantator, sfranciocul rosiatic, florintele si inca vreo 2 care nu le-am recunoscut. In plus, in salcamii de langa casa se aude seara si cantec de privighetoare. Din martie-aprilie pana in august-septembire, in fiecare dimineata si seara canta sturzul si mierla.
In fiecare sezon din 2015 de cand m-am mutat, am avut in curte in vizita, sfrancioci cu puisorii lor. Cateodata, mai cumpar viermi de la magazine de pescari si stau si-i admir cum "curata" imediat locul...Uite aici niste poze din vara 2015. Fiecare poza are o descriere cu specia de pasare, dar trebuie facut oleaca de zoom in browser fiindca sunphoto micsoreaza pozele:

In poza asta, apar 2 specii, sfranciocul la viermii de faina si florintele la semintele dde floarea soarelui:

Casa mea e cumva la marginea unei parti a satului, inconjurata de zavoi de salcami in laterale si o pajiste cu scaieti la vale. La 300m in linie dreapta am padure. Cred ca majoritatea pasarilor reusesc sa-si gaseasca hrana in afara curtii si doar speciile mai tupeiste, precum vrabiile si pitigoii vin in curte.
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Feb 04, 2018 12:22 pm

Frumoase poze si superb masculul de botgros... Multumim pentru imagini!
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Vin Feb 16, 2018 5:24 am

Cine are curte e pacat sa nu amplaseze si 2 - 3 cuiburi pentru acesti sanitari,cantatori ai gradinilor.Sigur veti avea fructe mai sanatoase si Eco. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Vin Feb 16, 2018 4:51 pm

Dragalasi foc!
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  bliviudaniel la data de Sam Feb 24, 2018 11:09 am

Fiindca a dat iar zapada si gerul, imi fac iar datoria fata de pitigoii din gradina Smile

bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat