Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)
Lun Aug 07, 2017 8:39 am Scris de Dan

» scatiu
Sam Iul 15, 2017 3:07 pm Scris de mihai

» HIBRIZI
Mier Iul 12, 2017 3:49 am Scris de Dan

» VAND
Mier Iul 12, 2017 3:47 am Scris de Dan

» Femele emancipate
Mar Iun 13, 2017 10:18 am Scris de alinel

» La inceput de drum
Mar Iun 13, 2017 3:53 am Scris de bliviudaniel

» Collins
Dum Iun 04, 2017 10:16 pm Scris de cristianurzica

» Deli Nature
Joi Iun 01, 2017 2:18 pm Scris de Dan

» COLIVII NU VOLIERE
Mier Mai 31, 2017 3:52 am Scris de Dan

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica la data de Sam Iun 22, 2013 8:06 pm

Dan a scris:Astazi au mai iesit 3 pui,un ou a fost aruncat afara cu puiul mort,ma rog sa fie totul bine am mari sperante in ponta asta.ok

Stiu ca este o ponta speciala. Smile Va tin pumnii stransi!
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1092
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Iun 23, 2013 3:14 pm

Bravo.Si la mine vad ceva agitatie la cuib si cred ca miine se va apuca de a doua ponta femela de botgros.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 41
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Iun 30, 2013 1:34 pm

Azi am reusit sa prind femela de sticlete afara din cuibi sa le fac poze,vineri a inceput eclozarea,sunt 5 puisori.Sper sa aibe toti noroc sa traiasca,masa e la a2 ponta,a dus cu brio 4 puisori.    
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 801
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Iun 30, 2013 1:40 pm

Dan a scris:Azi am reusit sa prind femela de sticlete afara din cuibi sa le fac poze,vineri a inceput eclozarea,sunt 5 puisori.Sper sa aibe toti noroc sa traiasca,masa e la a2 ponta,a dus cu brio 4 puisori.    
cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers 
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

q

Mesaj  Gandalf la data de Dum Iun 30, 2013 4:24 pm

salut , ma bucur sa dau peste niste iubitori de pasari:)
am si eu din primavara anului trecut un sticlete ( mai exact o ea ) pe care am gasit-o pe jos , era pui , am avut grija de ea si s-a invatat cu noi , nu ne-a mai tinut inima sa o eliberam:) , as vrea sa ii cumpar si o pereche sa nu mai stea singura , are cineva de vanzare un pui/matur de sticlete?
Gandalf
Utilizator
Utilizator

Puncte : 3
Data de inscriere : 30/06/2013

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Iun 30, 2013 4:30 pm

Salut Gandalf.....bine ai venit pe forumul nostru.Ce pasari mai detii?
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

q

Mesaj  Gandalf la data de Dum Iun 30, 2013 5:28 pm

bine v-am gasit ,
mai detin 14 porumbei voltati , 3 porumbei voiajori si 5 perusi , 2 maturi care au oua , si 3 pui din prima serie, si sa nu uitam micuta noastra femela de sticlete:)
Gandalf
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Iun 30, 2013 5:56 pm

Salut Gandalf,bine ai venit in clubul nostru.Nu stiu ce intentionezi sa faci,da ca sa obtii rezultate trebuie sa ai o mica baza materiala si ceva cunostinte legat de cresterea si reproducerea sticletilor in captivitate.Am un mascul tanar de anul trecut scos din parinti adusi din Italia pretu il discutam pe PM e la jumatate fata de preturile practicate de alte persoane.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

q

Mesaj  Gandalf la data de Dum Iun 30, 2013 5:59 pm

nu vreau neaparat sa obtim rezultate , vreau un prieten pentru sticletele nostru:)
desigur , lasa-mi te rog un pm xD
Gandalf
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mar Aug 20, 2013 5:11 pm

Azi au iesit pe bete ultimi 2 pui, foarte blanzi.Vremea foarte calduroasa cu diferente mari noapte - zi face ca pasarile sa inceapa sa schimbe penajul.Sezonul de reproducere la bloc este incheiat.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Mier Aug 21, 2013 7:30 am

Felicitari nea Dan pentru reusitele acestui sezon. Totusi bucuria cea mare v-a fost implinita: pasarile dvs sa ajunga pe maini bune pentru a creste numarul pasarilor reproduse in captivitate la noi in tara. Sunteti un exemplu demn de urmat, intrucat vizati doar partea emotionala a pasiunii, nu si pe cea materiala. Reusita este cu atat mai mare cu cat pasarile dvs au fost ferite de tratamente nocive cum ar fi spre exemplu administrarea "preventiva" a antibioticelor.
Va felicit inca o data si va doresc succes pe mai departe in proiectele pe care doriti sa le interprindeti pe viitor!
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Mier Aug 21, 2013 11:42 am

Multumesc pentru incurajari.Am rugaminte si la ceilalti membri sa se implice mai mult.Cu o floare nu se face primavara.O sa aveti tot sprijinul meu si al colegilor,sa obtineti rezultate bune.Inceputul a fost greu,da am invatat din experienta de 3 ani cam tot ce au nevoie pasarile salbatice pentru a se reproduce.Urmatorul pas o sa incerc sa scot canepari,urmeaza cintizoi si mugurari.Eu sunt adeptul pasarilor care canta,mugurarul e mai mult de decor.Ma bucur ca sunt reusite si la scatii.Avand material genetic bun o sa putem face si diverse incrucisari.Nu uitati curatenia si un pic de soare,e mama sanatati la pasari.Va doresc succes.ok
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  elyhu82 la data de Vin Aug 23, 2013 8:08 pm

Felicitari nea Dan va multumesc foarte mult pentru sprijinul acordat in acest an. Si la mine sezonul de reproducere s-a incheiat, pasarile fiind la naparlire deja. Ultimul puiut de scatiu a fost intarcat de aprox 2 saptamani. Este o femela, deci tragand linie ar fi 2 femele si un mascul . La anul sper sa am mai mult succes la aceasta specie. ok 
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Puncte : 450
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 35

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Aug 25, 2013 5:23 pm

Ma bucur ca ai reusit sa spargi gheata la scatii,stiu ca nu a fost usor,ai acumulat multa experienta la anul va fi mult mai usor.Acum ai cu ce sa lucrezi.Felicitari,ai multa ambitie si perseverenta.Marele succes la anul va veni.ok
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Sept 02, 2013 1:42 pm

In aceasta perioada de refacere a penajului,sunt bune vitamine,putin ou si verdeata (busuiocul) verde e foarte indicat,este antibacterian,calciu coji de ou la discretie.Cotoare de ardei gras sau gogosar, floarea soarelui nu prea multa.Si nu uitati de apa pentru baie,foarte importanta .Multa bafta sa le auzim cantand la sfarsitul luni.ok
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Ionut la data de Vin Sept 27, 2013 3:26 pm

De ce dupa aproximativ 6 luni la sticleti si florinti li se decoloreaza penajul foarte rau,in special masca sticletilor devine galbena? Cu toate ca le dau melody mix amestecate cu mancare pt canari, multivitamine vita plus in apa si crengute de mei alb.
Ionut
Utilizator
Utilizator

Puncte : 18
Data de inscriere : 08/09/2013
Localizare : Giurgiu

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Vin Sept 27, 2013 4:26 pm

important este sa le dai cat mai multe plante verzi,pentru mentinerea culori,papadie.stelaria busuioc,si putin soare. Cam tot ce contine carotene,vezi ierbarul pasarilor.http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/t63-ierbar-ornitologic
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Vin Sept 27, 2013 5:36 pm

Ionut a scris:De ce dupa aproximativ 6 luni la sticleti si florinti li se decoloreaza penajul foarte rau,in special masca sticletilor devine galbena? Cu toate ca le dau melody mix amestecate cu mancare pt canari, multivitamine vita plus in apa si crengute de mei alb.
Pasarile prin luna august intra in perioada de napirlire(adica isi schimba penajul) iar pe toata perioada asta este foarte bine sa schimbi un pic meniul asa cum zice si nea Dan .Colorantul nu este asa de bun pentru sticleti deoarece se coloreaza si remigenele (galbenul de la aripi se transforma in portocaliu) .Indicat ar fi o alimentatie bogata in caroten,busuioc,ceva seminte oleaginoase pentru a da luciu noului penaj,foarte multa lumina naturala(razele directe ale sorelui ) si este foarte buna o baita cu pulverizatorul sau baita naturala la discretie.Am experimentat baita cu inaritele si mexicanii si pot sa-ti zic ca s-a vazut diferenta.Bineinteles eu am folosit colorant in mincarea moale.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ionut la data de Vin Sept 27, 2013 6:34 pm

va multumesc pentru sfaturi am sa tin cont cu siguranta de acum. Apropo Sorin, maine ma duc intr-un targ in bucuresti,am auzit ca vine un om cu multe pasari,printre care si botgrosi.
Ionut
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Vin Sept 27, 2013 7:58 pm

Sint convins ca daca vei construi o voliera exterioara vei avea mai multe sanse pentru a reproduce botgrosii.
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Sam Sept 28, 2013 9:22 am

Mai asteapta nu te grabi sa cumperi acum,sunt foarte scumpi si nu cred ca ai sa gasesti.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Ionut la data de Sam Sept 28, 2013 2:45 pm

Aveti dreptate nu am gasit botgrosi, dar mi-a atras atentia o pereche de mugurari la pretul de 150 lei si ma gandesc sa-i iau. Ce parere aveti,la pretul asta sunt buni pentru reproducere?
Ionut
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Sam Sept 28, 2013 6:40 pm

Ce ai vazut tu azi sunt pasari cu probleme,nu te sfatuiesc sa le iei.Si pretul e mare.De reprodus nici nu poate fi vorba.Nu trebuie sa te grabesti,mai bine investeste in baza materiala si dupa ce ai tot ce trebuie alegi pasarile care o sa scada mult la pret pe parcurs.Erau 2 colivii cu despartitor de 60cm aproape noi,meritau luate pretul era de 50 lei.
Dan
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Dum Sept 29, 2013 6:58 am

Dan a scris:Ce ai vazut tu azi sunt pasari cu probleme,nu te sfatuiesc sa le iei.Si pretul e mare.De reprodus nici nu poate fi vorba.Nu trebuie sa te grabesti,mai bine investeste in baza materiala si dupa ce ai tot ce trebuie alegi pasarile care o sa scada mult la pret pe parcurs.Erau 2 colivii cu despartitor  de 60cm aproape noi,meritau luate pretul era de 50 lei.
 Pretul coliviilor este foarte bun la acest pret. Eu am luat chinezariile de la profipet cu peste 100 ron bucata.
 Botgrosi nu cred ca detine nimeni acum, pentru ca nu sunt apreciati decat de foarte putine persoane. Cei care-i tin iarna, o fac pentru ca atuci reusesc sa-i prinda cu usurinta si la fel de usor renunta la ei fiind speriati de cateva ciupitor, dar mai ales de "cat de mult mananca".
 Legat de mugurari, daca iti doresti sa incerci cu exemplare din natura te pot sfatui sa incerci cu pasari noi. Poti avea noroc sa nimeresti exemplare tinere. In primul an cand am incercat reproducerea mugurarilor am achizitionat 2 perechi si amandoua perechile au scos pui. Numai ca am constatat ca este foarte greu sa-si creasca puii, mai ales cand au 3-4 luni de la captura. Am intampinat aceleasi probleme si in anul urmator, ceea ce m-a determinat sa incerc cu pasari reproduse de colegii din strainatate.
 Totusi exista ceva ce-mi lipseste de la mugurarii salbatici: ritualul! Este incomparabil. Ma uit la mama femelei mele de mugurar ca nici nu mai asteapta masculul sa cante ca deja se pune "barcuta".
La mugurarii salbatici am avut ocazia sa iau parte la acest act de mai multe ori si este impresionant: femela umbla cu material in cioc, masculul isi umfla tot penajul, dar mai ales calota neagra, care devine ca o basca muncitoreasca, incepe sa danseze in jurul femelei si trage cu nadejde de firele de material din cioc. In tot acest timp canta cu foc. Cand femela este pregatita de calcat ii permite sa ia cateva fire si acesta se pregateste. In sfarsit femela il accepta si actul are loc.
  Prima data cand am luat parte la acest fenomen minunat din natura, s-a intamplat sa ma aflu la 2 metri de mine si am plans de fericire. Pentru mine nu a existat ritual mai frumos, de aceea va recomand tutror sa-l probati. Promiteti? Very Happy
cristianurzica
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cuciureanu_sorin la data de Dum Sept 29, 2013 7:48 am

Ionut a scris:Aveti dreptate nu am gasit botgrosi, dar mi-a atras atentia o pereche de mugurari la pretul de 150 lei si ma gandesc sa-i iau. Ce parere aveti,la pretul asta sunt buni pentru reproducere?
Nu pretul dicteaza daca sint buni sau nu pentru reproducere.Eu zic sa investesti in voliera si amestecuri de seminte si sa te documentezi mult.Pentru pasari ai timp deoarece imi imaginez ca le tii afara asa ca pina in aprilie ai tot timpul....SPOR...
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos