CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

+17
degan dragos
craivan
Eugen BIG
Ionut
Gandalf
gaboru4all
adybugady
vali_iasi
GRINGO
elyhu82
Marius
florica
neagumihai
Petre Robert
CRISTIAN75
cuciureanu_sorin
Admin
21 participanți

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Marius Dum Mar 11, 2012 4:18 pm

Multumesc oficial domnului Cristian Urzica pentru toate raspunsurile oferite "fara perdea" in legatura cu toate speciile de pasari.
avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Dum Mar 11, 2012 10:35 pm

Cu placere Marius si am rugamintea sa nu mai fi atat de protocolar. Toti avem acelasi scop, suntem prieteni intre noi si este mai facil sa ne adresam la persoana intai singular, pentru o discutie libera. Oricand daca pot ajuta o fac cu mare placere, atat cat ma pricep. Smile
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Marius Sam Mar 24, 2012 5:37 pm

In urma sfaturilor primite am decis acum 2 zile sa "imperechez" femela de sticlete cu acel sticlete cu care am observat ca a-r avea ceva in comun(isi dau mancare ,se tin unul dupa celalalt).Am amenajat o colivie de 80 cm L,40 l si 40 cm h.Am amenajat un cuib mascat de cateva crengute de brad ,par de animale,etc....Am introdus pasarile ieri si surpriza,femela sa dus la cuib ,a umblat si ieri si azi cu calti in gura,barbatul ii da sa manance totul prea perfect,dar azi am observat ca masculul o mai bate cateodata usor.Nu mereu dar o mai bate cateodata,dupa care ii da sa manance.Tin sa mentionez ca o bate doar atunci cand el canta si rareori la mancare.Ce trebuie sa fac mai departe,ii despart,nu ii despart,scot si celalalt mascul de sticlete din incapere(poate il agita)?Multumesc anticipat pentru respunsuri.
avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Mar 24, 2012 5:48 pm

Lasa-i impreuna in continuare.Te-ai uitat la culoarea ciocului sa vezi cum este?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Marius Sam Mar 24, 2012 5:49 pm

La el sau la ea?


avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Mar 24, 2012 5:58 pm

Marius a scris:La el sau la ea?


La amindoi.Este normal sa se mai bata iar tu trebuie sa-i desparti doar atunci cind vezi ca lucrurile o iau razna.Eu cred ca-i normal sa se comporte asa.


















cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Marius Sam Mar 24, 2012 6:30 pm

Se bat momentan usor.Ciocurile amandurora sunt albe doar varful un pic negru.Cum trebuie sa fie?
avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Admin Sam Mar 24, 2012 10:00 pm

Din cate stiu eu la amandoi ciocurile trebuiesc sa fie albe cu tot cu varfuri
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Sam Mar 31, 2012 2:10 pm

si eu cred ca e a frizat pasarea si apoi a facut filmuletul...sper sa nu fi dat pasarea cu fixativ
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Sam Mar 31, 2012 2:12 pm

spuneti-mi si mie va rog ce materiale pt cuib folositi pt sticleti?
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Marius Sam Mar 31, 2012 4:05 pm

Calti,pene,si par de animale( fiecare cu ce are)
avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Dan Sam Mar 31, 2012 6:16 pm

Normal e indicat sa stea numai o pereche in colivie,sa inteleg ca mai exista un mascul cu ei? citez:scot si celalalt mascul de sticlete din incapere(poate il agita)? Trebuie exlus,normal un rival e stresant se pot isca batalii pana la moartea unei pasari.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Dum Apr 01, 2012 6:46 am

marius multumesc de raspuns...am intrebat pt ca stiu ca mugurarii nu-si fac cuib din materiale moi, si am vrut sa ma asigur ca bag materialele corecte in voliera
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Marius Dum Apr 01, 2012 7:58 am

Cu placere.Masculul din incapere,din camera nu din colivia cu cei 2.Am observat ca se duc la cuib amandoi,imprastie cuibul iar il aduna si tot asa.A inceput sa cante foarte tare si celalalt mascul din incapere( nu este in aceeasi colivie cu ei) si nu am observat nimik schimbat in comportamentul lor.
avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Mier Apr 04, 2012 8:17 pm

..astazi am observat ca un mascul de sticlete s-a imbolnavit asa ca am fost nevoit sa-l eliberez in natura ,in speranta ca se va reface si cred cu tarie ca asa va fi.Odata cu el am eliberat si femela pt ca ramanea singurik si nu avea nici un rost sa mai ramana in captivitate ...Am trait un sentiment de bucurie ca i-am eliberat dar si putina tristete ca acea pereche puteau sa-mi faca o bucurie si anume niste puisori...Sa fie sanatosi
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  elyhu82 Joi Apr 05, 2012 8:00 am

Vali nu pot sa spun decat ca ai proceadat foarte bine si poate urmatoarea pereche iti va aduce si puiuti. Mult succes in continuare !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Dum Apr 08, 2012 5:45 am

..Pe langa perechea care a fost eliberata de mine mi-a mai ramas una...Sper sa am putin noroc de data asta....
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  elyhu82 Dum Apr 08, 2012 1:07 pm

Multa bafta !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Dan Sam Apr 21, 2012 6:46 pm

In aceasta perioada pe langa incoltite,vitamine solubile,fertibol,vitamina E cu seleniu,buna e stelaria si capsulele de papadie inchise care mai au putin pana la zbor.Pentru a nu umple coliviile de puf,se pot taia cu foarfeca de la jumatate,este o delicatesa pentru sticleti.In aceasta perioada incep sa adune material pentru cuib,ma refer la zona de sud a tari,temperatura fiind in crestere optima pentru imperechere.Multa bafta !
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Dan Dum Apr 22, 2012 6:38 pm


Daca sunt persoane care cunosc spaniola,am putea descifra mai multe din tainele cantecului arbitrat,al sticletelui din acest material. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Dum Apr 22, 2012 8:49 pm

ce materiale pt cuib a-ti folosit la sticleti?(rog sa-mi raspunda cineva care are deja sticleti care au cuibul facut)..eu am bagat radacini,ate de canepa si nici un interes pt ele.
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Admin Dum Apr 22, 2012 8:57 pm

Poti incerca cu un amestec de vata, ata de canepa , muschi , firicele de nuca de cocos , uite aici cateva produse poate te ajuta asa ca idee [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Dan Mar Mai 01, 2012 7:00 pm

Pentru crescatorii de sticleti,avem aici comentariul unui arbitru referitor la cantecul corect si graselile sanctionate la sticlete. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  vali_iasi Lun Mai 14, 2012 7:35 pm

salut yorasta..ai scris pe forum ca ai inmultit sticletii..imi spui si mie te rog ce materiale pt cuib ai pus tu in colivie? si pe care le-au folosit la construirea cuibului?astept un raspuns de la tine..multumesc
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Admin Mar Mai 15, 2012 11:29 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] asa ceva am folosit cum e in acea punga si au folosit cam toate materialele nu au avut un material preferat
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 3 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum