CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

+7
Dan
elyhu82
Marius
florica
cuciureanu_sorin
cristianurzica
Admin
11 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Admin Mier Mar 30, 2011 7:36 pm

Florintele -carduelis chloris-face parte din familia fringilide si se imparte in 5 subspecii:
Carduelis chloris chloris se gaseste in Europa
Carduelis chloris aurantiiventris se gaseste in N Africii si Insulele Azore
Carduelis chloris chlorotica se gaseste in orientul Mijlociu
Carduelis chloris madaraszi se gaseste in Insulele Corsica si Sardinia
Carduelis chloris turkestanus se gaseste in Iran si Caucaz
Acest fringilid cu corpul masiv a fost introdus cu succes in Oceania si in America de Sud: Argentina, Uruguay.
Dimorfismul sexual este destul de accentuat, femela avind un pic culorile mai deschise. Masculul are capul si spatele de culoare brun masliniu cu infiltratii gri.Femela are capul si spatele de culoare gri verzui.
Are in jur de 15 cm. Zborul este ondulat iar cintecul este placut, aproape repetat. In natura nu se indeparteaza de copaci primavara coborind din paduri pina in parcurile oraselor. Construieste un cuib grosolan si voluminos la sfirsitul lunii aprilie. Femela depune 4-5 oua alb albastrui si cloceste 13-14 zile fara ajutorul masculului. Puii ies din cuib dupa 16-18 zile devenind independenti dupa cc 33 de zile. In primele5-6 zile de viata ale puilor parintii devin"insectivori" deoarece puisorii au nevoie de proteine. Perioada de intarcare este foarte dificila pentru puisori deoarece foarte multi mor. Inca nu se cunoaste exact motivul dar se crede ca ar fi vorba de ceva boli intestinale. Ambii parinti au un caracter blind si afectuos.
Ca hrana se foloseste un amestec de seminte pentru canari. Fructe si legume se vor adauga tot timpul anului. Pe perioada intarcarii se va lasa mincare care se digera mai usor:glant si salata .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Vin Apr 08, 2011 8:41 pm

Experienta traita de mine in 2010: am reprodus florinti si am avut cate o ponta la 2 perechi de mugurari. Am sa va dau cateva informatii pe care eu le-am primit la randul meu, dar si informatii pe care eu le-am cules din comportamentul pasarilor mele. Am inceput timid, prin construirea unei voliere spatioase de 2m latime, 2,30 m inaltime si in jur de 2m adancime. Aceasta voliera am incarcat-o cu crengi de pin si a reprezentat un mediu adecvat pasarilor mele. Am "pitit" 7 cuiburi razlete, pentru a se putea desfasura in voie la diferite inaltimi. Am populat-o cu o pereche de inarite, una de florinti si una de mugurari, dupa ce cuplurile s-au format(asta prin martie, la inceput). Am achizitionat pastoncino(10kg King Bird), Ornisol Ornitalia, hrana pe baza de insecte din Germania(4 cutii de 100g fiecare), material de cuib. Am incercat inmultirea gandacilor buffalo,dar din pacate nu am reusit, asa ca a trebuit sa renunt la aceasta alternativa proteica. Am inceput din martie sa le dau seminte germinate la 3-4 zile(rapita, niger, canepa si trifoi rosu), papdie, atat seminte, cat si frunze, Stellaria media care m-a ajutat foarte mult, datorita continutului bogat in Vit E si plante de urzica. M-am documentat pe sitte-uri straine in legatura cu semintele pe care trebuie sa le administrez si am aflat ca ponderea cea mai importanta trebuie sa fie acoperita de glant(80%), apoi ovaz decorticat 10%, rapita 5%,niger 5%. Floarea soarelui si canepa trebuie evitate, consumul acestora in mod necontrolat ducand la pierderea exemplarelor in timp. Am observat ca in urma acestei scheme, pasarile au inceput sa devina mai apropiate si interesate de viitoarele(posibile) cupluri. Primul cuplu care mi-a adus bucurie in suflet a fost de florinti. Fara prea multe menajamente acestia au inceput dansul nuptial, care consta dintr-o alergatura veritabila intre sexe, fiind la limita incaierarii. Totul s-a soldat prin imperecerea propriu-zisa(de 6 ori in jumatate de ora). La interval de cateva zile, femela a inceput sa care material in cuib, iar eu eram in extaz urmarind cum se formeaza primul meu cuib de Fringillidae. La scurt timp dupa ce cuibul a fost "rotunjit, au inceput sa apara cele 5 oute, zilnic unul cate unul. Dupa 13-14 zile de incubare au eclozat puii(4 la numar, un ou fiind limpede). Un pui din pacate l-am gasit mort in cuib in a 4-a zi de viata, astfel ca am realizat inelarea in ziua a 4-a cu inele tip B. Ii verificam mereu, pentru ca aveau obiceiul sa scape de ele, dar din ziua urmatoare acest fapt nu s-a mai intamplat. Dupa alte 2 saptamani au iesit la zbor, fiind pentru aproximativ 2 saptamani dependenti de tatal lor in a se hrani. Femela s-a apucat de o noua generatie de florinti, dar care din pacate a fost un esec. Un pui a iesit si acela a fost luat de femela pe picioare si aruncat din cuib. Nu a vut nici o sansa,. In acest moment s-au intarcat puii de florinte si femela are o noua ponta.

La inceput, din 3 perechi de mugurari, una a inceput sa se pupe si sa-si dea de mancare, avand un ritual al lor de a se batzai pe loc, de a zbura rapid impreuna si de a face anumite giumbuslucuri in aer. Perechea care se alesese a stat cateva luni in acelasi stadiu, ne facand pasi importanti. Am observat cam prin mai ca si-au schimbat tonalitatea strigatului, devenind mai molcom, mai linistit, dar si mai ascutit. Apoi, a inceput masculul sa cante mai des, iar femela sa se puna in pozitia "barcuta". A fost doar un foc de paie, pentru ca femela nu statea sa fie calcata, fugind in momentul in care masculul facea saltul. I-am lasat cat mai mult timp nederanjati si dupa o luna de acalmie au inceput sa alcatuiasca cuibul. Si cum exista o vorba din popor: "nu stii de unde sare iepurele", acelasi lucru l-am patit si eu. In luna mai am mai facut o voliera de dimensiuni mici: 1.8m lungime, 1,2m inaltime si adncime de 0.7m. Am decorat-o cu pin si am introdus o pereche de mugurari, una de inarite(fusese intai in cealalta voliera mare, dar masculul imi fugarea mugurarii de la care nutream mari sperante), o pereche de scatii si un locuitor inedit: o cinteza de iarna cu aripa franta gasita asta iarna la mine in gradina si care nu poate sa zboare deloc. Am vazut in voliera aceasta ca femela de mugurar doarme intr-un anumit loc si am urmat sfatul lui Sorin Cuciureanu de a amplasa un cuib in acel loc. M-am conformat si surpriza nu a intarziat sa apara. In prima zi femela a evitat acel loc, drag pana atunci, dar ion 2 zile deja incepuse sa stranga ace de pin si sa formeze cuibul. Am fost vadit surprins, intrucat nestand in compania pasarilor nu stiam ca acea pereche e atat de evoluata din punct de vedere reproductiv. A format cuibul in 3 zile si in urmatoarea zi aveam primul meu ou de mugurar. Intotdeauna nu ai parte numai de succese si acel ou a 2-a zi a disparut. Au trecut 2 zile si nimic.... Cuibul gol. Apoi in a 3-a zi a mai aparut unul. Iar pauza 2 zile si a mai aparut unul. Acum femela cloceste cele 2 oua si nu se lasa in nici un fel intimidata de actiunile mele. Apreciez foarte mult devotamentul acestor pasari pentru cuib, ponta si pui.

Inaritele au inceput apoi si ele sa se pupe si masculii sa devina nervosi si agitati la cantecul celuilalt pretendent. Scatii isi dadeau si ei de mancare, dar atat. Pana acum nu am inregistrat succese pe cale reproductionala cu aceste 2 specii, dar sper ca in acest an(2011) sa reusesc, mai ales ca am dobandit multe informatii si despre aceste specii mult indragite de mine.

Un sfat am pentru cei care indragesc aceste pasari deosebite: pastrati-va calmul si asteptarea va fi intotdeauna incununata de succese.


PS: Multumesc tuturor prietenilor cu fringillidae si nu numai, ca am putut sa ma sfatuiesc cu ei si ca au fost buni si mi-au impartasit din experienta lor, de multe ori mult mai bogata decat a mea.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty MUTATIA AGATA

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 17, 2011 4:38 pm

MASCUL SI FEMELA
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Dum Apr 17, 2011 4:47 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty MUTATIA ISABEL

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 17, 2011 4:40 pm

MASCUL SI FEMELA
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty MUTATIA BRUN

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 17, 2011 4:54 pm

MASCUL SI FEMELA
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Mai 30, 2011 7:07 pm

Am gasit cele 10 subspecii in care se imparte specia-chloris.

Carduelis chloris aurantiiventris (Cabanis, 1851)
Carduelis chloris bilkevitchi (Zarudny, 1911)
Carduelis chloris chloris (Linnaeus, 1758)
Carduelis chloris chlorotica (Bonaparte, 1850)
Carduelis chloris harrisoni (Clancey, 1940)
Carduelis chloris madaraszi (Tschusi, 1911)
Carduelis chloris muehlei Parrot, 1905
Carduelis chloris turkestanica (Zarudny, 1907)
Carduelis chloris vanmarli Voous, 1951
Carduelis chloris voousi Roselaar, 1993
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Mar Mai 31, 2011 8:54 am

Carduelis chloris aurantiiventris, legat de aceasta subspecie europeana am citit cu ani in urma de prezenta in Romania, mai ales in Banat. Fiind o subspecie prezenta in sudul Europei este de la sine inteles de ce prefera aceasta zona a tarii noastre. In literatura de specialitate din tara noastra l-am intalnit sub denumirea de florintele galben, denumire data de nuanta galbuie a penajului masculilor. Se pare ca ar fi diferente si la cantec, avand parti mai placute decat C. chloris.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Noi 17, 2011 6:50 pm

am gasit o lista cu cele 10 subspecii si arealul lor.
-harrisoni (Clancey, 1940) - Marea Britanie(fara N Scotia) si Irlanda.
-Clori (Linnaeus, 1758) - N Scotia, Norvegia si Franta, N Urali , W NV Kazakistan si Siberia, S Ungaria si Ucraina N,
-aurantiiventris (Cabanis, 1851) - Madeira, Canare, S Franta si Spania , in Croazia, V si S Grecia, Creta, Cipru, N e NVTunisia Libia; Maroc, N Egipt.
-muehlei( Parrot, 1905) - Serbia, Macedonia, Romania si R. Moldova
-vanmarli (Voous, 1951 )- N Spania, Portugalia si Maroc NV.
-voousi (Roselaar, 1993 )- Maroc E si N Algeria.
-madaraszi (Tschusi, 1911) - Corsica si Sardinia .
-chlorotica (Bonaparte, 1850) - S Turcia , Siria, Liban, Israel, Iordania e V- NE Egipt
-bilkevitchi (Zarudny, 1911) - S Ucraina (Crimea) si Caucaz, Turcia NE, N Iran si Turkmenistan SV.
-turkestanica (Zarudny, 1907) - V si N Tien Shan , S Kazakistan, Kirghizistan si Tagikistan C; iarna si in S a NV Afghanistan.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Noi 17, 2011 7:50 pm

Admin a scris:Florintele -carduelis chloris-face parte din familia fringilide si se imparte in 5 subspecii:
Carduelis chloris chloris se gaseste in Europa
Carduelis chloris aurantiiventris se gaseste in N Africii si Insulele Azore
Carduelis chloris chlorotica se gaseste in orientul Mijlociu
Carduelis chloris madaraszi se gaseste in Insulele Corsica si Sardinia
Carduelis chloris turkestanus se gaseste in Iran si Caucaz
Ai gasit Sorin ceva legat si de diferente intre subspecii? Se pare ca la noi in tara se intalnesc 2 subspecii, a 2-a fiind Carduelis chloris aurantiiventris, care dupa unii autori ar fi intalnita mai ales in Banat. Acesta ar fi varianta "galbena" a florintelui intalnit la noi in tara.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Noi 18, 2011 4:46 am

cristianurzica a scris:
Admin a scris:Florintele -carduelis chloris-face parte din familia fringilide si se imparte in 5 subspecii:
Carduelis chloris chloris se gaseste in Europa
Carduelis chloris aurantiiventris se gaseste in N Africii si Insulele Azore
Carduelis chloris chlorotica se gaseste in orientul Mijlociu
Carduelis chloris madaraszi se gaseste in Insulele Corsica si Sardinia
Carduelis chloris turkestanus se gaseste in Iran si Caucaz
Ai gasit Sorin ceva legat si de diferente intre subspecii? Se pare ca la noi in tara se intalnesc 2 subspecii, a 2-a fiind Carduelis chloris aurantiiventris, care dupa unii autori ar fi intalnita mai ales in Banat. Acesta ar fi varianta "galbena" a florintelui intalnit la noi in tara.
n-am gasit multe informatii despre el dar se pare ca ar ajunge in E Croatia ,in N Grecia,Bulgaria ,deci este posibil sa ajunga cum spui tu si in Banat.din ce stii tu aceasta subspecie cuibareste la noi sau este numai in treacat?
legat de diferentele dintre specii probabil este la fel ca la celelalte:dimensiuni si diferente de lipocrom sau culoare de fond
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Vin Noi 18, 2011 9:56 am

Subspecia aceasta(Carduelis chloris aurantiiventris) este una care cuibareste la noi in tara, mai ales in Banat. Asta nu inseamna ca nu poate fi intalnita si in alte zone ale tarii si cred ca acei florinti "galbeni" care se intalnesc foarte rar pe la noi(in sudul tarii) constituie aceasta subspecie.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Admin Sam Dec 03, 2011 12:24 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] mascul isabel
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] femela
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Mar Dec 27, 2011 8:28 am

Cei care au participat activ sau nu la concursul nostru stiu ca am ridicat la un moment dat problema vizavi de comportamentul florintilor in perioada reproductiei(ritual). Aceasta bataie am observat-o si eu si o puteti vedea in urmatorul video, din minutul 2:05.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Admin Mier Dec 28, 2011 9:38 pm

Foarte frumoase pasari florintii superbi si am vazut pe la min 3:31 parca un mascul de mugurar cu niste culori super pe el + o inarita ca a mea Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Dec 29, 2011 12:52 pm

Admin a scris:Foarte frumoase pasari florintii superbi si am vazut pe la min 3:31 parca un mascul de mugurar cu niste culori super pe el + o inarita ca a mea Very Happy
Intradevar sunt superbi mugurarii din mutatia pastel-brun. Imi zicea Sorin ca nu e de ajuns sa imperechezi un pastel cu un brun pentru a obtine aceste mirifice exemplare, ci acei genitori imperecheati sa aiba amandoi si mutatia brun si pastel. Vizavi de florinti vroiam sa vedeti "alergatura" cu tente violente din ritualul florintilor. Se bat si apoi dintr-o data se calca. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Admin Joi Dec 29, 2011 5:46 pm

Da cristi am vazut dar cel mai bine zic eu ca se vede agresivitatea lor in concursurile de cantec
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Dec 29, 2011 9:29 pm

Acolo putem spune ca este firesc. Se intalnesc mai multi masculi si fiecare se crede "jupan". Dar aici eu ma refer la lupta mascul-femela. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  florica Joi Ian 26, 2012 10:10 am

Femele florinte mutatie -izabel-si agat pe cuib fiecare cu cate 5 oua-ianuarie 2012
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
florica
florica
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 34
Puncte : 43
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 66
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  florica Lun Feb 06, 2012 10:26 am

Au scos Florintoaicile Very Happy
IMG][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
florica
florica
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 34
Puncte : 43
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 66
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Marius Dum Mar 11, 2012 1:02 pm

Se pot reproduce florintii intr-o voliera de 120 cm?Accepta si alte pasari in voliera cand sunt pregatiti de imperechere?
avatar
Marius
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 39
Data de inscriere : 03/03/2012
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Dum Mar 11, 2012 1:06 pm

La 120 de cm este mai degraba colivie. Da se pot reproduce in acest spatiu, dar singuri(o pereche). Eu am avut la comun o pereche de mugurari, una de inarite si una de florinti, aceasta din urma scotand 3 serii de pui, fara a fi deranjata de celelalte pasari. Mai apoi in acelasi spatiu la comun au scos pui si mugurarii. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Mier Mar 14, 2012 8:16 pm


Cu ajutorul lui Sorin, caruia ii multumesc am reusit sa completez colectia de florinti cu inca 2 femele: una lutin si una agat. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Admin Mier Mar 14, 2012 8:20 pm

foarte frumosi sa iti traiasca si cat mai multi pui frumosi si sanatosi
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  cristianurzica Mier Mar 14, 2012 8:57 pm

Multumesc admin!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  elyhu82 Mier Mar 14, 2012 9:32 pm

Sa iti traiasca Cristi ! Imi plac mult !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS) Empty Re: FLORINTELE (CARDUELIS CHLORIS)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum