Like/Tweet/+1
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Reproducere scatii!
Sam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Lun Iun 04, 2018 4:12 am Scris de Dan

» Proteine , zer de lapte
Mier Apr 25, 2018 8:48 am Scris de Dan

» Pasari la hranitoarea din gradina
Sam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

» Voliere/Colivii
Vin Mar 16, 2018 4:06 am Scris de Dan

» CANARI
Vin Mar 16, 2018 4:03 am Scris de Dan

» La inceput de drum
Dum Feb 18, 2018 5:13 pm Scris de Dan

» Apa pasarilor un element vital
Mier Feb 07, 2018 8:09 pm Scris de Dan

» Femele emancipate
Mier Feb 07, 2018 4:35 am Scris de Dan

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social

Vitamine, minerale etc.........

In jos

Vitamine, minerale etc.........

Mesaj  Admin la data de Sam Apr 23, 2011 10:02 am

Calci-lux

Sursa de calciu de inalta calitate.
Foarte solubil, poate fi administrat prin apa
de baut. Asigura un sistem osos sanatos si formarea cojii oualelor.

Canto-Vit
Amestec de vitamine si aminoacizi,
imbogatit cu vitamina E. Recomandat tuturor
pasarilor exotice. Canto-Vit stimuleaza starea generala de sanatate a pasarilor si este
benefica pentru vitalitate si cantat.

Omni-Vit
Amestec de vitamine si
aminoacizi esentiali. Imbunatateste metabolismul si asigura o stare
generala buna de sanatate.

Mute-vit
Amestec de vitamine si
aminoacizi, bogat in metionina si
cisteina. Ajuta la imbunatatirea
metabolismului si a procesului de
schimbare a penelor, precum si la
frumusetea si sanatatea penajului.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Apr 23, 2011 10:58 am, editata de 1 ori

Admin
Admin

Puncte : 529
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 39
Localizare : Berlin

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Vitamine, minerale etc.........

Mesaj  Admin la data de Sam Apr 23, 2011 10:17 am

Oro-digest
Compozitie: Monohidrat de dextroza, pulpa de mere si de fructe citrice, substante minerale, fructo-oligozaharide. ADMINISTRARE: O lingurita de 5ml la 100g Orlux Patee. Se administreaza intotdeauna in hrana, nu in apa de baut.

Ferti-Vit
Supliment nutritiv pentru pasari, pe baza de vitamine si aminoacizi. Aduce un aport important de vitamina E. Stimuleaza fertilitatea si reproducerea. De asemenea, imbunatateste cantatul la cinteze si canari.
Vitamine / kg: Vit. A 2.500.000 U.I., Vit. D3 200.000 U.I., Vit. E 50.000 mg, Vit. K 650 mg, Vit. B1 800 mg, Vit B2 3.200 mg, Vit. B3 2.200 mg, Vit. B6 1.200 mg, Vit. B12 4 mg, Vit. C 12.000 mg, Vit. PP 16.000 mg, acid folic 300 mg, Vit. H 30 mg, cholina 15.000 mg, lizina 15.000 mg, metionina 20.000 mg, cupru 500 mg, mangan 5.000 mg, zinc 5.000 mg, iod 100 mg, cobalt 50 mg.

Admin
Admin

Sus In jos

Carbunele Vegetal (saccharomyces cereviasiae)

Mesaj  Admin la data de Dum Apr 24, 2011 6:32 pm

MAI MULTE : Carbune lemnos are o capacitate de absorbţie mare de gaze intestinale şi a toxinelor. Deoarece cărbune nu este absorbit de insolubile volatile şi nu provoacă nici o acţiune secundare nedorite. Acesta conţine multe săruri minerale de bază, şi apoi un adjuvant pentru digestie. Are o putere mare de absorbţie şi înseamnă că il veţi găsi util în boli intestinale la păsări (diaree, dizenterie), şi otrăvirea din alimente stricate, medicamente care se iau pe cale orală, de exemplu, după tratament antibiotic. Foarte util în eliminarea "de minerale toxice depozitate în celule, tesuturi si organe. Administrarea de cărbune poate reduce absorbţia de substanţe nutritive şi vitamine. Ar trebui să se evite, prin urmare, folosirea lor pe perioade prelungite. Nu este recomandat "utilizat atunci când pasărea face tratament cu medicamente (cum ar fi antibiotice)," din cauza absorbţiei mare reduce eficacitatea medicamentului administrat.

CURIOZITATE : Carbune lemnos este o pudră obţinută prin arderea a diferite tipuri de lemn de esenţă moale (tei, plop, salcie).

Este, de asemenea, utilizat în diaree pentru proprietăţile sale de absorbţie.

Păsările care iau carbune pot depune scaun de culoare inchisa.

PROPRIETATE : El are capacitatea de a absorbi atât gazul tractului gastro-intestinal si excesul de acid gastric, arsuri la stomac, diaree, stimularea digestiei,, flatulenţă balonare, arsuri la stomac, tulburari gastrice, gastrită, etc. Ajută la prevenirea absorbţiei unei substanţe toxice în stomac şi intestine.
- Ornitologie UTILIZARE -
ADMINISTRARE: Datorita proprietatilor sale de absorbant poate împiedica aportul de vitamine in dieta de zi cu zi, ar trebui să fie utilizate cu moderaţie. Carbunele vegetal poate fi administrat într-un alimentator special sau în amestec cu supliment cu alte minerale. În cazul administrării de medicamente cum ar fi alte suplimente minerale de cărbune ar trebui să fie suspendate atunci când acestea sunt în măsură să împiedice absorbţia medicamentelor din partea tractului intestinal.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Admin
Admin

Sus In jos

Germenele de grau (Tnticum aestivum)

Mesaj  Admin la data de Mier Apr 27, 2011 8:40 pm

MAI MULTE : germenele de grau este embrionul de planta grâu situat in partea inferioara. Este derivat de la rădăcină şi muguri. Faina de germeni de grau este o sursa excelenta de proteine ​​si fibre. Acesta este un ingredient foarte gustoas care conţine o cantitate de proteine ​​egala cu 21 - 24%. Acesta conţine de asemenea un bun echilibru de aminoacizi , germenele de grau este un antioxidant natural în principal conţine vitamina E. Acesta conţine de asemenea si vitaminele B, B12, proteine, acid linoleic, lecitină, amidon, zaharuri simple, fibre prime, fier, calciu, fosfor, potasiu, magneziu, zinc, mangan, cupru, cobalt, molibden, vitamina C şi A , D, inozitol, zinc si multe alte substante de asemenea conţine Octasanolo care acţionează asupra glicogenului muscular şi se opune sentimentul de oboseală.

CURIOZITATE : utilizat în caz de stres, oboseala, psihologice şi fizice, pentru a îmbunătăţi performanţa

PROPRIETATE : reducerea nivelului colesterolului, antioxidant

- UZ Ornitologic -

ADMINISTRARE: nu folositi prea mult germeni de grâu deoarece conţine emoaglutinina o proteină care ar putea provoca tulburări intestinale. Pregătirea de pastoncino amestecat cu germeni de grau ar trebui să fie limitată la suma consumata pe o bază de zi cu zi deoarece germeni de grâu cu uşurinţă râncezesc. Acesta poate fi adăugat la pastoncino normal într-o doză medie de 5%.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  neagumihai la data de Dum Mar 11, 2012 6:21 am

Notiuni orientative privind furajarea si adaparea pasarilor captive
Nutritie Animala ralina scrie "O furajare corespunzatoare speciei de pasare cu sortimente cat mai apropiate de cele din natura, ca si administrarea de apa salubra sunt conditii principale, esentiale, in asigurarea normala a functiilor organismului si a cresterii rezistentei acestuia. Este bine stiut ca furajele si apa pot constitui frecvent o modalitatea directa sau indirecta de imbolnavire a pasarilor si de transmitere de la pasarile bolnave la cele sanatoase a agentilor patogeni.

Majoritatea speciilor de pasari intretinute in captivitate folosesc cu precadere sortimente de furaje de origine vegetala constituite din seminte de graminee si de oleaginoase cultivabile, fructe, verdeata, radacinoase (morcov, telina) si, intr-un procent redus, seminte de mac sau alte seminte ale unor plante din flora spontana. In cantitati limitate si periodic se includ in hrana pasarilor captive si sortimente de furaje de origine animala – oua, branza, insecte, viemi de faina, pupe de furnici, maduva de oase de vita.

O ratie completa include pe langa aceste surse si un supliment de saruri minerale sub forma de faina de oase, faina de scoici, coji de oua, creta furajera precum si de vitamine. Acestea se administreaza in alimentatia pasarilor in apa de baut sau odata cu furajarea.

In lista concentratelor energetice se includ in primul rand grauntele de graminee : mei alb, mei galben, mei rosu, dughie, glant, ovaz preferate aproape de toate speciile de pasari. Graul, secara, orezul si porumbul cu boabe mici sau maruntite constituie sortimente preferate pentru papagalii mari, fazani si pauni.

Semintele de plante oleaginoase sunt frecvent folosite in amestecurile furajere si mai rar ca singura sursa de hrana. In lista plantelor oleaginoase sant incluse: canepa, inul, rapita, floarea soarelui, macul. Semintele unor plante din flora spontana constituie sortimente preferate in special de catre pasarile de talie mca. In aceasta lista sant incluse semintele de papadie, mohor, traista ciobanului, timoftica, patlagina, cicoarea.

Indiferent de felul acestora, emintele de plante se administreaza in hrana pasarilor mai ales sub forma de amestecuri, ceea ce permite consumarea mai mult a celor preferate.

Unele amestecuri de seminte nu sunt destinate numai hranirii ci si asigurarii anumitor cerinte, ca de exemplu pentru calitatea penajului. Astfel, la pasarile captive autohtone se recomanda pentru refacerea si luciul penajului, dupa naparlire, reteta ing. Lakotos I. (Bucuresti), constand din: canepa 55g, floarea soarelui 15g, in 5g, rapita 5g, mei 10g, mohor 10g. La pasarile tinere se recomanda ca semintele de caanepe sa fie putin stivite pana la obisnuirea organismului cu acest furaj.

In fortificarea organismului si in ameliorarea tulburarilor digestive se recomanda includerea in amestecurile de seminte a celor de mac. In practica exista si un amestec de seminte numit ,,hrana de sanatate” si care asigura o buna functionare a organismului. Amestecul se compune, dupa Marin Longin Dolofan, din urmatoarele sortimente: seminte de mac, niger, cicoare, susan, salata, varza, anason, secara, toate in proportii egale. Amestecul de sanatate se administreaza 1-2 ori pe saptamana si in cantitate de o lingurita pentru fiecare pasare de talie mica. Semintele de patlagina, cicoare, chimen, susan, fenicul, anason, salata au un rol depurativ.

La canar se practica cel mai mult in hranire amestecurile de seminte. Unul dintre aceste amestecuri folosite frecvent in practica consta din: seminte de dughie 30%, mei galben sau alb 10%, de rapita 30%, de canepa 5%, de glant 15%, de in 5%, fulgi de cereale si in special de ovaz 5%.

Pentru pasarile autohtone cantatoare si exotice se practica hranirea cu un amestec de seminte format din canepa 30%, mei 15%, dughie10%, rapita 15%, glant15%, in 5%, fulgi ovaz 15%. In hrana perusilor se utilizeaza un amestec de seminte constituit din mei 80%, ovaz 5%, glant 5%, floarea soarelui 10%. Zilnic se vor indeparta din hranitori partile decorticate si neconsumate ramase din floarea soarelui, ovaz, mei sau alte seminte, care acopera semintele neconsumate.

Papagalii de talie mare datorita taliei si consumului mare de energie prin agitatie si miscare continua, beneficiaza de un amestec cu valoare calorica ridicata in care se includ : floarea soarelui 70%, ovaz 10%, mei 5%, porumb maruntit 5%, canepa 10%.

La fazani si pauni un amestec corespunzator de seminte consta din : porumb 30%, grau sau secara 35%, mei sau dughie 10%, canepa 15%, sorg sau ovaz 10%.

O sursa importanta de sortimente de origine vegetala o constituie frunzele diferitelor plante ca: salata, spanac, patlagina, marar, lucerna, papadie, mazare. Foarte cautate si preferate in special de grupul papagalilor sunt lastarii si mugurii arborilor de esenta moale (plop, salcie, tei, mar, par).

In hrana pasarilor captive se include de asemenea fructele, legumele si radacinoasele care, pe langa diversificarea ratiei, asigura un important de vitamine si saruri minerale foarte necesare in echilibrul organismului. Aceste cantitati se administreaza de 1-3 ori pe saptamana si in cantittati consumabile sub forma de felii fixate in gratiile coliviei sau in carlige de sarma.

Dintre sortimentele de furaje de origine animala incluse in hrana pasarilor enumeram: oua bine fiert si maruntit, branza proaspata de vaca, pupe de furnici, untura de peste, viermi de faina, insecte, maduva proaspata de os de vita. Aceste sortimente se pot administra dupa fierbere si maruntire simple sau in amestec cu nutreturi de origine vegetala (pesmet de exp.).

Desi recomandat si citat de unii autori, laptele praf nu este un furaj specific alimentatiei la aceste pasari, deoarece prezenta lactazei – enzima responsabila in digestia acestuia, nu a fost descoperita la pasari.

Un component necesar in furajarea pasarilor il constituie nisipul, dupa o prealabila cernere, spalare si uscare la foc pe o tava.

Vitaminele sunt elemente necesare in existenta si vitalitatea pasarilor si pot fi administrate prin suplimente sau obtinute prin intermediul furajelor. Indiferent de sortimentele de furaje, de amestecurile de seminte folosite in hrana pasarilor captive, la administrarea lor se vor avea in vedere urmatoarele recomandari generale:
• se folosesc in furajare numai sortimente salubre, fara imputitati sau cu mirosuri de mucegai, de soareci sau cu alte mirosuri neplacute;
• sortimentele de ,,hrana moale” pe baza de ou de gaina, maduva de oase de vita se dau numai in stare proaspata;
• furajele verzi se dau in stare proaspata, bine spalate si uscate ;
• semintele destinate furajarii pasarilor captive se pastreaza in ambalaje de hartie , panza, celofan si numai in locuri uscate si racoroase;
• apa se administreaza zilnic si trebuie sa fie in permanenta la dispozitia pasarilor captive.

Notita: Radu Alina Laura Student an II FMV Spiru Haret "

Publicat pe Monday, October 10 @ 13:24:15 CDT de catre admin

neagumihai
Utilizator
Utilizator

Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Dum Mar 11, 2012 3:18 pm

Foarte util articolul postat,sper sa fie si aplicat.
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 818
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  adybugady la data de Lun Mar 12, 2012 8:31 am

salut,am o nelamurire in legatura cu postarea d-lui neagumihai in leg cu hrana la pasari autohtone si aici eu fac referire la mugurari,din cite am inteles cinepa,rapita,floarea soarelui nu este benefica [in timp duce la deces ]
pt. ei sau am inteles gresit?
adybugady
Utilizator
Utilizator

Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 42
Localizare : timisoara

Sus In jos

Mesaj  cristianurzica la data de Lun Mar 12, 2012 11:12 am

Te salut Adi. Daca nu au spatiu mare la dispzitie, aceste seminte oleaginase sunt de evitat. In cantitati foarte mici pot fi folosite, dar nu pe perioade indelungate. Cam asta este cauza pentru care se prapadesc marea majoritate a mugurarilor aflati in captivitate(mai ales la noi unde floarea soarelui este la putere...) Articolul postat de Mihai mai sus este unul in termeni generali. Daca te intereseaza alimentatia optima a mugurarilor, urmareste ce a scris Sorin vizavi de hrana la aceasta specie.
cristianurzica
Admin
Admin

Puncte : 1112
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj  adybugady la data de Lun Mar 12, 2012 3:08 pm

i-ti multumesc pt raspunsul prompt.
adybugady
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Dan la data de Lun Mar 12, 2012 3:38 pm

Carbunele Vegetal.Cel mai mun carbune vegetal,poate fi obtinut prin arderea lemnelor de pomi fructiferi.La un gratar e momentul potrivit Very Happy
Dan
Moderator
Moderator

Puncte : 818
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Mesaj  neagumihai la data de Lun Mar 12, 2012 3:53 pm

adybugady a scris:salut,am o nelamurire in legatura cu postarea d-lui neagumihai in leg cu hrana la pasari autohtone si aici eu fac referire la mugurari,din cite am inteles cinepa,rapita,floarea soarelui nu este benefica [in timp duce la deces ]
pt. ei sau am inteles gresit?
Retine nu am spus ca numai acele sem. trebuiesc administrate toate pasarile au nevoie de sem.oleiginoase in diferite masuri.

neagumihai
Utilizator
Utilizator

Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

Mesaj  adybugady la data de Lun Mar 12, 2012 8:36 pm

da multumesc mihai am inteles ce ai spus iar sorin are mare dreptate cu hrana la mugurari,cunosc doi baieti care hranesc toate pasarile capturate cu floarea soarelui,mei si apa, jalnic.
adybugady
Utilizator
Utilizator

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Mar 12, 2012 9:17 pm

adybugady a scris:da multumesc mihai am inteles ce ai spus iar sorin are mare dreptate cu hrana la mugurari,cunosc doi baieti care hranesc toate pasarile capturate cu floarea soarelui,mei si apa, jalnic.
sunt foarte multi care fac asa avand impresia ca doar acele seminte constituie hrana pasarilor indigene

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos