CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
PROPUNERE Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
PROPUNERE Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
PROPUNERE Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
PROPUNERE Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
PROPUNERE Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
PROPUNERE Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
PROPUNERE Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
PROPUNERE Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
PROPUNERE Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


PROPUNERE

3 participanți

In jos

PROPUNERE Empty PROPUNERE

Mesaj  Dan Joi Mai 05, 2011 2:15 pm

Vreau ca in acest an, cu ajutorul clubului,sa achizitionam pasari indigene de la crescatorii de afara,pentru reproducere.Sa formam 4 sectii de cantec,pe urmatoarele profile:Carduelis carduelis,Carduelis cannabina,Carduelis spinus,Carduelis chloris.Stiu ca sunt multi pasionati de aceste pasari cantatoare.Singurul inconvenient pentru care nu le putem asculta,este lipsa inelelor de pe piciorul acestora.SA INTRAM IN LEGALITATE !! si astfel vom asculta impreuna cantecul lor,fara sa mai avem probleme cu legea.IMPREUNA vom organiza multe concursuri frumoase si distractive,numai asa vor fi mai putine pasari prinse din libertate.Sper sa fiu in asentimentul dvs.Veniti cu propuneri,sa putem demara treaba. Smile
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROPUNERE Empty Re: PROPUNERE

Mesaj  cristianurzica Joi Mai 05, 2011 5:59 pm

Dan a scris:Vreau ca in acest an, cu ajutorul clubului,sa achizitionam pasari indigene de la crescatorii de afara,pentru reproducere.Sa formam 4 sectii de cantec,pe urmatoarele profile:Carduelis carduelis,Carduelis cannabina,Carduelis spinus,Carduelis chloris.Stiu ca sunt multi pasionati de aceste pasari cantatoare.Singurul inconvenient pentru care nu le putem asculta,este lipsa inelelor de pe piciorul acestora.SA INTRAM IN LEGALITATE !! si astfel vom asculta impreuna cantecul lor,fara sa mai avem probleme cu legea.IMPREUNA vom organiza multe concursuri frumoase si distractive,numai asa vor fi mai putine pasari prinse din libertate.Sper sa fiu in asentimentul dvs.Veniti cu propuneri,sa putem demara treaba. Smile

Foarte bine punctat nea Dan. Mai este o specie care nu ar trebui omisa: Fringilla coelebs. Sunt destui bucuresteni care sunt impatimiti ai cantecului cintezoiului si exista aceasta oportunitate de a-si educa puii obtinuti cu partile dorite. Stiu ca pentru un cintezoi bun se cheltuiesc sume mai mari decat cele care ar acoperi achizitionarea si ingrijirea unor cinteze din strainatate. In primul rand se va lucra cu pasari foarte blande si nu va mai fi nevoie de invelirea coliviilor(deci vedem cine, cum si cand canta...). Si nu mai punem aici mutatiile care sunt foarte atragatoare si daca se atinge cantecul dorit, creste foarte mult spectaculozitatea concursului. Very Happy Deja am discutat aceste aspecte cu niste prieteni si li s-a parut buna ideea propusa. Ideea este valabila pentru oricare specie si daca exista si alte propuneri suntem deschisi catre oricare specie.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

PROPUNERE Empty Re: PROPUNERE

Mesaj  Dan Joi Mai 05, 2011 6:22 pm

Ma bucur de complectare cu Fringilla coelebs cristian.Am omis fara intentie si eu iubesc aceasta pasare puternica,care umple padurea cu splendoarea cantecului variat,multi sunt admiratori ai cantecului inconfundabil cu vriiicheau. Smile
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROPUNERE Empty Re: PROPUNERE

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Mai 05, 2011 7:18 pm

cred ca o treaba interesanta ar fi introducerea mutatiilor.

.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

PROPUNERE Empty Re: PROPUNERE

Mesaj  Dan Mier Oct 19, 2011 6:31 pm

Sa dovedit si este un lucru cert:La capitolul fringillidae (indigene) Romania sta cel mai prost,expozitiile au demonstrat...Acest segment dificitar ar trebui sa dea de gandit,asociaciilor sau cluburilor de crescatori,sa putem acoperi toata plaja de pasari crescute in captivitate,cum fac toate tarile care se respecta.Degeaba avem crescatori cu crescatorii impozante si super dotate daca PRESEDINTII de asociatii sau cluburi,nu urmaresc scopul acestora si indrumarea lor spre drumul ce ar trebui urmat,pentru a acoperii toata paleta de pasari crescute in captivitate,CU O FLOARE NU SE FACE PRIMAVARA.Multe succese tuturor pasararilor. Very Happy
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROPUNERE Empty Re: PROPUNERE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum