CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

+4
Admin
cristianurzica
kratos
cuciureanu_sorin
8 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Apr 03, 2012 9:55 am

Nu ma consider un as,dar fiind pasionat de fringilide in special de botgrosi si primavara asta avind un pic de timp liber ,un pic mai mult as putea spune,trecind de la teorie la practica,provind cu cresterea fringilidelor in captivitate ca multi altii de pe acest forum am reusit pe data de 1 aprilie sa procur din nou o pereche de africani ,asta pentru a fi un bun autodidact,lucru care sper sa mearga mai bine de acum incolo si aici ma refer la faptul ca vreau sa inelez neaparat citiva puiuti cu ciocul mare si gros..Perechea este la fel de subtirica ca cea precedenta in schimb femela nu mai are cercul alb in jurul ochilor dar se vede imediat tonalitatea culorilor si aici ma refer la faptul ca ,cremul de pe git ,piept si abdomen este inlocuit cu un gri.Ambii au ciocul bleo metalic asa ca miine voi monta un cuib din nuiele captusit cu cocos si va voi tine la curent cu ceea ce se intimpla.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Apr 03, 2012 10:36 am

In putinul spatiu disponibil de pe balcon era normal sa-i rasfat un pic dupa atitea sute de km:Au fost cazati aici:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si am inceput cu un amestec de seminte pentru papagali mari amestecat cu cel pentru indigene care-l folosesc la inarite si mexicani:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  Admin Mar Apr 03, 2012 10:46 am

Sa iti traiasca botosii sorin si sper ca anu asta sa ai si puisori de la ei mult succes ok
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  elyhu82 Mar Apr 03, 2012 11:38 am

Sorin iti urez mult succes cu botgrosii !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cristianurzica Mar Apr 03, 2012 1:12 pm

Ma bucur ca s-a materializat aceasta experienta ravnita de tine de mult timp! Mult succes Sorin si sa ai parte de acesti pui cu botul gros. Very Happy
Intrebare: Masculul are alb in jurul ochilor?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Apr 03, 2012 4:56 pm

Ca si masculul precedent si acesta are negru in jurul ochilor iar din observatiile facute am putut constata ca nu exista masculi cu alb in jurul ochilor.Prima femela pe care o aveam avea alb iar aceasta nu are si nu inteleg cam cum ar trebui sa fie sotospecia si asta ma cam deruteaza un pic .Oricum se vede clar ca este o sotospecie dupa dimensiunea capului ,a corpului sI as putea face usor o comparatie cu un florinte .Oricum i-am zis sa-mi mai aduca o femela sau chiar si doua dar asta prin toamna-iarna si atunci prin comparatie pot sa ma lamuresc si eu..Pentru perechea asta am asteptat un an dar s-a meritat deoarece femela este foarte calma si asta conteaza mult.


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Mar Apr 03, 2012 6:43 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cristianurzica Mar Apr 03, 2012 6:33 pm

Am inteles Sorin. Multumesc pentru informatiile superioare. Intrucat stiu ca ai mai detinut aceasta subspecie "pitica" a botgrosului european, a-i putea face o comparatie vizavi de comportamentul acestora? Sunt oare acesti botgrosi africani cu un temperament mai prietenos, decat "salbaticii" nostri botgrosi?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Apr 03, 2012 7:06 pm

cristianurzica a scris:Am inteles Sorin. Multumesc pentru informatiile superioare. Intrucat stiu ca ai mai detinut aceasta subspecie "pitica" a botgrosului european, a-i putea face o comparatie vizxavi de comportamentul acestora? Sunt oare acesti botgrosi africani cu un temperament mai prietenos, decat "salbaticii" nostri botgrosi?
Pot spune ca au acelasi comportament neincrezator in fiinta umana dar cred ca depinde de la subiect la subiect.Am intilnit botgrosi care mincau viermi din mina(vorbesc de femela care a avut-o Boss anul trecut) si s-a transformat intr-o razboinica in momentul cind a dat-o unui prieten care detine voliera in scopul reproducerii la fel cum am intilnit botgrosi care sint foarte calmi deoarece au fost hraniti la mina inca de cind aveau 5 zile de viata si au ramas asa chiar si dupa ce s-au reprodus cu ajutorul doicilor,bineinteles.
Acum citeva minute am prins femela si m-am uitat mai atent la puful din jurul ochilor si am putut observa ca are ceva puf de culoare alba dar foarte putin ( aproape imposibil de observat )si sint sigur ca va creste in citeva luni.Din pacate pasarile nu au un penaj excelent dar sint sanatoase si asta-i bine deoarece penajul se reface in citeva luni.


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Dum Mai 27, 2012 5:50 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cristianurzica Mar Apr 03, 2012 7:18 pm

Atata timp cat pasarile sun sanatoase si au hrana adecvata, penajul se va reface in scurt timp. Ce doici se folosesc la botgrosi? What a Face
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Apr 04, 2012 6:05 am

Pina acum am auzit de mexicani si canari.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Mai 04, 2012 4:45 pm

Datorita faptului ca i-am adus acasa in primavara femela avea deja ciocul metalizat 100% iar masculul nu era inca pregatit.Acest lucru a degenerat in batalii duse zile intregi perioada in care am observat ca amindoua sexele scot un sunet foarte tare produs cu ciocul(initial am crezut ca se datoreaza bataii foarte repezi din aripi) ,iar dupa ce femela l-a masacrat pe mascul(l-a bagat puternic in corzi) am aruncat prosopul Very Happy Very Happy si am fost nevoit sa-i despart.Au stat separati circa 3 saptamini,perioada in care incercam odata pe saptamina introducerea masculului dar fara nici un succes.A treia saptamina am scos femela si am lasat masculul in minivoliera (in toata aceasta perioada am continuat cu germinate si vit E in apa ) apoi totul s-a calmat si femela a acceptat masculul.Acum pare ca se inteleg de minune si azi am vazut cum femela a intrat in cuib.Deocamdata atit..... sper ca vremea sa se calmeze si sa vina caldura.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Mai 20, 2012 10:13 am

Au inceput si botgrosii sa se hraneasca reciproc in ciuda vremii care continua sa fie instabila.Vom vedea ce se intimpla in urmatoarele saptamini.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Mai 27, 2012 4:56 pm

As putea spune ca botgrosii sint pe calea cea buna .Azi masculul a adus material in cioc apoi l-a plasat femelei care l-a aranjat in cuib ,pe urma a intrat si l-a mai asezat un pic iar apoi s-au hranit reciproc cu ceva frunze de artar..Citeva poze preluate cu aparatul de pe un monitor alb negru care este legat wireless la o camera montata deasupra cuibului:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cristianurzica Dum Mai 27, 2012 5:12 pm

Felicitari Sorin! cheers Stai foarte bine cu botgrosii, de aceea ma bucur foarte tare. Mult succes in continuare si asteptam aparitia pontei. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Mai 27, 2012 5:15 pm

Cred ca in curind va veni si clipa Cristi deoarece am vazut femela cum rontaie osul de sepie.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  CRISTIAN75 Dum Mai 27, 2012 5:19 pm

Mult succes ca stiu cit de mult iti doresti sa reproduci acesta specie ,faina secventa de foto,pe la mine ce sa-ti zic a inceput sa se miste bine :au mai iesit citiva puii de gloster ,3 de scatiu si azi mugurari au scos primul puii(au 5 oua),iar cele doua femele de inarita au terminat cuiburile miine astept primul ou .
avatar
CRISTIAN75
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 75
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 48
Localizare : craiova -roma

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Mai 27, 2012 5:35 pm

E un pic mai greu pentru cei care reproduc afara pasarile iar eu am un mare respect pentru cei care fac acest lucru si mai ales pentru cei care au un stil mai spartan de a creste pasarile, deoarece cred ca in felul asta indigenele isi formeaza anticorpii cum trebuie mai ales daca sint hraniti de proprii parinti si devin mult mai puternici in fata bolilor.Ma uitam in pozele cuiva (nu dau nume)si am vazut o groaza de pasari bolnave de ornitoza si sint sigur ca-s indopate de antibiotice iar in momentul cind parasesc crescatoria stim cu totii ce se intimpla iar atunci cind ii chemi la telefon dau imediat vina pe tine ca n-ai experienta.Mult succes si tie in continuare.Eu m-am pricopsit cu un alt mascul de inarita deoarece femela care am cumparat-o la Reggio s-a transformat intr-un mascul dupa ce i-am administrat colorant.Asta este.... Very Happy
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  CRISTIAN75 Lun Mai 28, 2012 7:26 pm

EU SCOT PASARI PENTRU MINE si vreau sa -ti zic ca am renuntat la a mai trata pasarile de doi ani nu ma-i am in crescatorie nici un fel de antibiotic ,din aceasta cauza am si pierdut anul asta 3 sticletii mutatii,mai am un pic de esb 3% ramas de acum un an si le mai pun in apa o data la 3 luni pentru 2 zile.
anul acesta nu au vazut nimic doar :germinate cu pastone (ornitalia),mazare ,ou,mar si citeva larve de musca .
avatar
CRISTIAN75
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 75
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 48
Localizare : craiova -roma

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Aug 11, 2012 4:13 pm

Perechea de botgrosi nu a reusit sa iasa in evidenta cu nimic dar om observat ca au consumat aproape un os de sepie si acum dau semne ca ar incepe napirlirea.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Mar 26, 2013 6:29 pm

Toata toamna,inclusiv iarna am tinul femela si masculul separati in doua colivii de 45cm .Acum ca a venit primavara ,chiar daca sint in continuare variatii mari de temperatura am vazut ca ciocul incepe sa capete culoarea specifica anotimpului cald si m-am gindit ca ar fi timpul sa incep si eu cu germinate chiar daca in toti anii astia am observat ca botgrosii fac destul de tirziu cuibul(iunie).Anul trecut m-am hotarit sa schimb tactica si anume sa tin separati masculii de femele si vad ca deja rezultatul da roade deoarece in urma cu o saptamina am pus coliviile apropiate(tot anotimpul rece a fost una deasupra celeilalte) si am observat ca masculul incepe sa sara de pe un bat pe altul de bucurie si incearca sa hraneasca femelaprintre gratii.Am de gind sa-i tin asa pina cind voi vedea femela ca incepe sa care material in cioc ,apoi sa o las singura in minivoliera si dupa ce-si face cuibul sa introduc si masculul.Bineinteles ca anul asta renunt la cuibul de cocos gata confectionat si mi-am cumparat un manunchi de firisoare de cocos avind intentia sa las femela sa-l lucreze de la zero.Sa vedem ce va iesi.....
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 26, 2013 6:46 pm

Tactica aceasta de a tine sexele separat in sezonul rece am intalnit-o la crescatorii de mugurari de peste hotare. Personal ii tin amestecati masculi si femele pe timpul iernii si astfel am observat un lucru foarte interesant: intotdeauna perechile se pastreaza si in anul urmator. Revenind la botgrosi, nu stiu cat de bine este sa tii cuplul separat pana in ultimul moment. Este foarte bine ca se vad si isi dau de mancare, deoarece acest proces este foarte important. Sunt curios sa vad ce va iesi in acest an. Succes!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Apr 27, 2013 9:08 am

Astazi am lasat liberi botgrosii in mini voliera si am vazut masculul cum hranea femela. Va tin la curent dar deocamdata vremea este cu mari variatii de temperatura .Am cumparat fire de cocos si le-am pus o legatura mica ca sa-i stimulez.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  Dan Sam Apr 27, 2013 5:26 pm

Fara un complex de vitamine sa-i stimulezi e greu.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Apr 29, 2013 7:27 am

Dan a scris:Fara un complex de vitamine sa-i stimulezi e greu.
E adevarat dar eu cred ca odata ce vine caldura ,se vor lasa conduse de instinct la fel cum fac pasarile din natura.Aceeasi metoda o aplic si la mexicani,inarite.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Mai 08, 2013 12:45 pm

Femela intra din ce in ce mai mult in cuibul deja preparat iar eu in aceasta perioada le dau foarte multe crengi cu cirese pe care le consuma cu placere.Masculul este foarte bucuros deoarece danseaza in continuu pe bete si se hranesc reciproc.Deocamdata nu le-am administrat nici o proteina de origine animala.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI) - Pagina 2 Empty Re: BOTGROSUL AFRICAN(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES BUVRYI)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum