CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

+12
piccollo
alinel
cristianurzica
Dan
adybugady
elyhu82
Tase
vali_iasi
Marius
manzatu marian
cuciureanu_sorin
Admin
16 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  elyhu82 Lun Sept 16, 2013 6:53 pm

Mult succes nea Dan va urez si eu cu noile achizitii !CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 3739562452 
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Noi 30, 2013 5:00 pm

Pe un site englezesc am gasit  acesti cinepari isabel de vinzare:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si vad ca amicii nostri spanioli au prins in natura un exemplar mutatia opal care a murit inainte de a intra la reproductie.Pacat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Sam Noi 30, 2013 5:43 pm

Da o raritate....mare pacat.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Admin Sam Noi 30, 2013 6:42 pm

Foarte frumosi , ii cumperi?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Noi 30, 2013 10:10 pm

Nu uuuuuuuuuuuuuu.Nu vreau sa ma bag in imprumuturi cu banca....Laughing Laughing Laughing 
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cristianurzica Sam Noi 30, 2013 10:19 pm

De-a dreptul mirifici! Multumim pentru poze. Nu am gasit pana acum poze cu canepari opali sau izabeli, asa ca am mai invatat ceva.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty ajutor

Mesaj  alinel Vin Apr 17, 2015 2:42 pm

Va rog sa ma ajutati cu info despre hrana si reproducerea caneparilor , in special Dan care are experienta cu acestea . Sunt tare sarace informatiile despre ei si vad ca mesajul privat nu functioneaza , apelul meu sta blocat in " mesage in curs de trimitere " ! Va multumesc !
email personal : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Vin Apr 17, 2015 3:46 pm

Câneparul este, în principal, o specie granivoră, dar vara este și insectivoră. Se hrănește cu diverse semințe și boabe de plante sălbatice, buruieni și plante cultivate (cânepă, margarete, ștevie, troscot, păpădie, susai, scânteiuță, ciulin, muștar sălbatic, măcriș, traista-ciobanului, răcuină, mătasea miresei, cruciuliță, păducel, mesteacăn etc), boabe de grâu, dude și mure.

Denumirea româna a păsării (cânepar) și științifică (cannabina) provine de la apetitul său pentru cânepă. În ultimii ani, cu diminuarea buruienilor din terenurile cultivate, câneparul și-a îndreptat preferințele către boabele de căpșuni. Considerat ca dăunător în zonele cu culturi de căpșuni, câneparul reușește să se strecoare sub materialul plastic care acoperă plantele.

Printre insectele cu care se hrănește cel mai frecvent se numără omizile, gândacii (mai ales crisomelide), gărgărițele, muștele. Puii sunt hrăniți cu insecte și semințe descojite.

În timpul verii, câneparul se cocoțează pe ierburi sau tufișuri joase pentru a se hrăni și se agăța în mod acrobatic de tulpinile flexibile. Toamna, se hrănește mai ales la sol, pe care la sfârșitul verii au căzut semințe și boabe.Merge foarte bine un amestec de canari fara mei si imbogatit cu putina canepa si mancare pentru sticleti,care contine 18 feluri de seminte.Ca supliment bun e reteta postata de mine, pasarile sunt perfect sanatoase si acum au tendinte de imperechere.Multa bafta

Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty daca-mi dati un deget eu va iau toata mana

Mesaj  alinel Dum Apr 19, 2015 10:29 am

despre reproducerea in captivitate ? cand , daca trbuie conditii speciale , daca pot fi tinute perechile impreuna tot anul ? multumesc !!!
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cristianurzica Dum Apr 19, 2015 3:35 pm

alinel a scris:despre reproducerea in captivitate ? cand , daca trbuie conditii speciale , daca pot fi tinute perechile impreuna tot anul ? multumesc !!!

Despre reproducerea lor, din pacate nu stiu foarte multe. Am avut in urma cu 3 ani o pereche care a depus 2 ponte, a cate 5 oua. Din pacate oualele au fost limpezi. Apoi am pierdut si femela. Eu am avut aceste rezultate intr-o voliera de circa 1,7 lungime, 0,7 latime si 1,5 inaltime, iluminata artificial, fiind impreuna cu o pereche de mugurari. Femela a devenit blanda si foarte protectoare cu ponta. Oualele sunt superbe: foarte mici, de un alb imaculat si stropite cu visiniu.
In natura incep prima ponta in prima jumatate a lunii mai. Ca si hrana folosesti: ou ras cu pastoncino si morcov ras, germinate multe, Stellaria media, seminte papadie si Vitamina E cu Seleniu. Bine ar fi sa ii lasi mai multe exemplare de ambele sexe si sa urmaresti afinitatile care se creeaza.
Pe net i-am vazut reprodcandu-se in clasicele colivii de 120.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Lun Apr 20, 2015 4:22 am

Hibrizi de canepar cu canar exista,pentru mascul reguli speciale nu vad.Ar trebui sa fie aceeasi regula ca la scati si sticleti.Regula de baza este sa lucrezi cu pasari tinere care nu au scos pui in libertate,a doua regula sa nu vada afara,cuibul si colivia sa fie camuflate,sa nu se vada cu alte pasari.La puii obtinuti aceste reguli dispar,ramane doar camuflarea cuibului,care dupa cateva generati dispare si aceasta.Si ultima regula toate pasarile cu care lucrezi sa fie foarte blande.Bafta la experiment.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty multumesc de sfaturi

Mesaj  alinel Lun Apr 20, 2015 6:08 am

voliera mea are baterii de 120x55x60 (sper sa fie suficient) si e amplasata pe balcon din pacate n-am decat o pereche primita anul trecut in toamna , deci probabil anul acesta nu voi avea succes la imperecheat , dar cine stie ce da Domnu' !
Daca am succes va tin la curent . Merci inca odata !
P.S. : Daca mai obtine cineva informatii utile , il rog sa posteze imediat !
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Lun Apr 20, 2015 6:58 am

Sanse poti avea,vorba ta : ce da Domnu ! important e sa nu vada afara,camuflajul si hrana, spatiul e suficient.Bafta
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Lun Apr 20, 2015 7:04 am

Ca stimult pentru a forta un pic treaba,poti folosi cu succes promotor 43 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty ?

Mesaj  alinel Mier Apr 22, 2015 6:16 am

apoi nu stiu ce canepari sunt astia ce-i am , ca nu se ating de nici o planta gasita si data lor de mine ,  si enumerata de dan !
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Mier Apr 22, 2015 6:39 am

Planta speciala pentru canepar este TRAISTA CIOBANULUI care ajuta mult si la pigmentul rosu.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  alinel Joi Apr 23, 2015 12:10 pm

Dan a scris:Planta speciala pentru canepar este TRAISTA CIOBANULUI care ajuta mult si la pigmentul rosu.
Nu mananca canaliile ! Smile)
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Dan Joi Apr 23, 2015 12:28 pm

Inseamna ca au ce le trebuie in hrana data,alta explicatie nu vad.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cristianurzica Joi Apr 23, 2015 10:05 pm

Dan a scris:Inseamna ca au ce le trebuie in hrana data,alta explicatie nu vad.

O alta cauza poate fi stresul. Am observat ca pasarile stresate nu se hranesc diversificat si nici nu se scalda.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  alinel Vin Apr 24, 2015 3:52 pm

nu cred ca-s prea stresate avand in vedere ca toata ziua canta ( si danseaza Smile ) !
iar mancarica le dau ceva mix de canari imbunatatit cu canepa , dughie si niger !
mai insist
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cristianurzica Vin Apr 24, 2015 5:43 pm

alinel a scris:nu cred ca-s prea stresate avand in vedere ca toata ziua canta ( si danseaza Smile ) !
iar mancarica le dau ceva mix de canari imbunatatit cu canepa , dughie si niger !
mai insist

Baie fac?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  alinel Vin Apr 24, 2015 5:52 pm

apoi asta n-am vazut , dar au vas pentru baie .
alinel
alinel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 14
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 51
Localizare : Satu-Mare

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  cristianurzica Vin Apr 24, 2015 6:18 pm

alinel a scris:apoi asta n-am vazut , dar au vas pentru baie .

Ok. Mult succes si sa ne tii la curent. Smile
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  piccollo Dum Mai 24, 2015 6:42 pm

cuciureanu_sorin a scris:azi am fost in parc si intimplator m-am intilnit cu un tip care admira cintezele.intrind in vorba cu el mi-a spus ca-i pasionat de fringilide.nu o sa credeti dar creste canepari(indigen care nu este asa apreciat datorita caracterului sau forastic).foarte apreciat de el datorita cintecului placut.imi spunea ca a observat comportamentul cineparului in natura pe toata perioada cresterii puilor.cind parintii aduceau mincare puilor de patru ori aduceau planta care este cunoscuta ca fiind traista ciobanului,si o data aduceau alta mincare.de aici a tras concluzia ca probabil este motivul pentru care cineparul are culkoarea rosie pe cap si piept.de 6 ani de zile el administreaza  cineparilor sai aceasta planta si este foarte multumit deoarece reuseste sa pastreze culoarea rosie in captivitate.


si mugurarii mananca cu placere traista ciobanului.
ai mei cel putin... Very Happy
piccollo
piccollo
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 3
Puncte : 5
Data de inscriere : 08/03/2015

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Caneparul

Mesaj  Cristi M Mier Aug 19, 2015 11:43 am

Salutare,

Postez mai jos un link de pe un site englezesc despre cresterea caneparilor ...si nu numai (in stanga sunt mai multe despre cresterea indigenelor in functie de specie)
Am vazut ca despre mugurari a postat cineva de pe acest site si de aia am yis sa vin cu detalii si despre altele,poate pot fi de folos.

Have fun : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cristi M
Cristi M
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 14
Puncte : 16
Data de inscriere : 12/08/2015

Sus In jos

CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA) - Pagina 2 Empty Re: CANEPARUL (CARDUELIS CANNABINA)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum