CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Contrabanda cu indigene

+12
GRINGO
florica
cuciureanu_sorin
Gabonne1982
mihainyc
Bogdan
cristianurzica
Dan
Admin
leonard
kJean
nelutzu craiova
16 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  elyhu82 Vin Mar 09, 2012 3:48 pm

Doamnee ce ....oameni. Nu inteleg ce fac cu ele ? mai sunt si moarte majoritatea....
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  Tase Sam Feb 02, 2013 1:29 pm

florica a scris:Nu sant sticleti adusi din CEHIA, sant decolorati cu perhidrol (solutie de decolorat parul),nu cumparati asa ceva,veti lua o mare teapa.

Imaginatia romanilor nu cunoaste limite! Foarte pacat ca mor pasari din aceasta cauza, insa.
Referitor la clip... mi-a creat un disconfort mare vazandu-l... un macel fara rost, dupa parerea mea. Sunt pasari de "carne" gen gaini, curcani si pasari de cantec; de ce tin oamenii aia neaparat sa le schimbe intre ele?!
Tase
Tase
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 17
Puncte : 21
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  cristianurzica Sam Feb 02, 2013 8:43 pm

Am dat de un filmulet pe youtube oripilant. Nici nu am stiut unde sa-l postez, pentru ca face rusine si contrabandei cu indigene, care a avut un scop nobil la baza: reproducerea in captivitate a indigenelor. Niste "domni" italieni sunt tare mandrii de isprava lor:



In acest filmulet legea a fost aplicata, din pacate bietele suflete deja zburau spre ceruri de ceva timp...


In perioadele de foamete de la noi din tara se practica si la noi consumul de pasari mici. Totusi s-a abolit acest obicei o data cu trecerea foametei. Aceste filmari ma duc cu gandul la ani lungi de foamete care au condus poporul italian(o parte restransa) inca sa mai practice aceste obiceiuri culinare.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Feb 03, 2013 3:20 pm

La sfirsitul secolului 18 germanii mincau foarte multi mugurari,dar asta cum spui tu Cristi in perioadele foarte grele de foamete.Cind auzi impuscaturile din primul filmulet te gindesti imediat la un cimp de razboi,dar atunci cind se sfirseste totul realizezi ca de fapt sintem condusi de niste imbecili ,care habar nu au de fiziologia unei pasari si se cred mari iubitori de natura.Este ciudat deoarece in Italia daca esti prins cu o cinteza de iarna sau o cinteza neinelata in colivie primesti o amenda de 1500 de euro si te alegi cu un dosar penal, iar tot idiotii care au scos legea asta timpita au eliberat permise in locurile de migratie .Cred ca birocratia este de vina deoarece ar trebui trimisi oameni competenti pe teren sa culeaga informatii despre bietele fringilide iar atunci cind vor avea dosarul plin vor descoperi ca de fapt ar trebui sa se atinga de ciori,corbi sau cotofenele care fac ravagii in rindul indigenelor.
Am facut un top cu diferiti factori care ameninta bietele fringilide dupa parerea mea:
-cauza omului(defrisari,cimpuri cultivate si stropite cu insecticide)
-pradatorii naturali(cotofana,serpii care cauta puii si ouale fringilidelor)
-pradatorii rapaci nocturni sau diurni
-cauze naturale(furtuni,vijelii)
-braconajul( la visc,plasa sau chemator)
Voi ce parere aveti?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  cristianurzica Dum Feb 03, 2013 5:21 pm

Intradevar sunt multe anomalii in toata lumea. La noi in tara un vanator poate impusca din distractie sau din greseala aceste pasari si plateste o suma infima(acum 2 ani era vreo 5 lei fringillidul). Asta daca este prins sau daca-l declara... Cei suspusi au avut grija sa protejeze foarte bine vanatorul, pentru a nu fi tras la raspundere. Si asta se intampla pentru ca multi oameni cu "putere" practica aceasta veche arta. Totusi se pare ca insecticidelefac ravagii. Cum fringilidaele au mare nevoie de insecte primavara le consuma pe cele afectate de insecticide si primii care platesc acest tribut sunt puisorii. Poate exista cazul in care doar puii sa moara si parintii sa traiasca daca toxina nu sta mult in contact cu mucoasa pasarii. Un prim semnal de alarma s-a tras vizavi de canepar(Carduelis cannabina) datorita efectivelor reduse cu 60% in ultimii 30 de ani in Marea Britanie, iar cifra se respecta si in restul Europei. Vorbeam cu un prieten care a copilarit in Ardeal si ma intreba ce se intampla de nu mai vede canepari cand ajunge in zona aia, in conditiile in care cu 25-30 de ani zona abunda vara in canepari. I-am zis si lui de consemnarea de mai sus si poate fi confirmata.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  cristianurzica Dum Feb 03, 2013 5:27 pm

Nu stiam ca acest gen de vanatoare este permisa in Italia. Pai inseamna ca nu au facut nimic prin legile prohibitive. Nu o sa poata prinde nimeni cat impusca astia la o partida. Legi de oamneni pentru oameni...
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  Dan Dum Feb 03, 2013 6:50 pm

Daca Confederatia Ornitologica Mondiala (C.O.M) care are un cuvant greu de spus,nu ia masuri drastice pentru a da legi aspre,sa urmareasca aplicarea lor in vederea stopari acestor faradelegi rezultatele vor fi nule.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

Contrabanda cu indigene - Pagina 2 Empty Re: Contrabanda cu indigene

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum