CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

+3
cristianurzica
Dan
cuciureanu_sorin
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Dec 05, 2011 3:50 pm

Se cunosc 6 subspecii:
Coccothraustes coccothraustes coccothraustes
Coccothraustes coccothraustes buvryi
Coccothraustes coccothraustes nigricans

Coccothraustes coccothraustes humii
Coccothraustes coccothraustes japonicus
Coccothraustes coccothraustes schulpini
Se intilneste in aproape toate continentele in afara de Australia.
Tipic la aceasta minunata pasare este ciocul bleo metalizat pe toata perioada verii si devine galbui iarna. Ciocul poate deveni o arma formidabila,deoarece poate exercita o presiune de pina la 72 de kg.
In natura stau mai tot timpul ascunsi in virfurile arborilor si ii putem intilni in paduri ,livezi chiar si in parcuri. Este cel mai mare fringilid ,poate ajunge pina la 20 cm.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dimorfismul sexual nu este prea evident,femela avind un pic culorile mai sterse.Are capul foarte gros de culoarea castanei,aripile sint negre avind o fasa alba . Au coada foarte scurta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Femela construieste un cuib din ierburi subtiri imbracat cu licheni ,apoi depune intre 4-6 oua pe care le cloceste 14 zile. Puii sint hraniti cu insecte in primele zile ,parasesc cuibul dupa 20 de zile si devin independenti dupa alte 15.
Sint pasari care formeaza perechi fixe si nidifica odata pe an.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ca hrana se poate folosi un amestec de seminte pentru canari,adaugind floarea soarelui si cinepa. Se pot adauga fructe carnoase tot timpul anului. Sint innebuniti dupa simburii de cirese si piersici. Ginditi-va ca poate desface chiar si un simbure de maslin.
Puii se ineleaza in a 6 zi cu un inel de tip c (3,4mm)


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Lun Dec 05, 2011 6:44 pm, editata de 2 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Dec 05, 2011 3:51 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am gasit aceste minunate foto care-mi plac la nebunie...
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Dec 05, 2011 3:54 pm

Aceasta minunata pasare am privit-o in copilarie cu admiratie si frica pe de alta parte. Nu stiam de aceasta specie, decat ca ciupeste groaznic, lucru confirmat de o carte cu tema faunei si florei Romaniei scrise de marele ornitolog Dimitrie Radu, unde specifica faptul ca poate sparge samburii de cirese cu puternicul lor cioc conic(nu degeaba in Oltenia li se zice ciresari...). In timpul acela am facut o pasiune deosebita pentru scatii, iar imaginile rare cu botgros s-au pierdut in amintire, pana cand m-am conversat cu Sorin Cuciureanu si Adieren, persoane care au trait experiente deosebite cu acest fringilid. Avand consideratie deosebita pentru acesti 2 ornitologi am redeschis "dosarul prafuit" si am cautat pe deoparte informatii de pe net, dar si in "sanul" naturii. Am urmarit aceste pasari atat vara, cand treceau intre paduri, de la sursa apa/hrana la cuib, cautand insecte prin frunzele uscate ale padurii si mai tarziu vara, in iulie cand ieseau puii la zbor. Cuibaresc la marginea padurilor de foioase in gherghini(paducel), corcodusi, ulmi etc, dar foarte des in livezi de meri, la inaltime nu foarte mare(2-3m). Totodata am intalnit botgrosi in zona de munte in sezonul de imperechere(900m altitudine), ceea ce denota ca arealul este unul intins. Sunt pasari teritoriale, dar se pare ca ar cuibari si in colonii(recordul ar fi de 17 perechi). Iarna se hranesc in special cu seminte de frasin, artar si jugastru, dar si cu fructe de gherghin, fiind intalniti atat in paduri de la campie si ses, dar si in orase si sate. Iarna se produc concentratii de botgrosi in estul Europei cu pasari provenite din Vestul Europei. Botgrosii sunt teritoriali si in sezonul rece, deseori alergandu-se intre ei prin pomi si certandu-se la sursele de hrana. Cand se odihnesc sau inopteaza, se strang mai ales in parcuri cu pomi inalti, in grupuri de 4-7 exemplare. Aceasta sporire a exmplarelor de botgrosi la noi are loc in perioada: a 2-a jumatate a lunii ianuarie, pana la sfarsit de februarie. Ca mentiuni interesante confirmate de cei 2 prieteni ai mei care indragesc aceasta specie as mentiona: o confruntare dintre o ciocanitoare pestrita mare si un botgros relatata de adieren; cu toate ca ciocanitoarea este mai mare cu aproape 10 cm, botgrosul nu s-a lasat mai prejos renumelui sau si a pus pe fuga gheonoaia, dar si relatarea lui Sorin, legata de schimbarea culorii ciocului pe timpul verii, in albastru (am vazut si eu botgrosi in aceasta perioada si intradevar arata mirific).
Cu toate ca nu exista in Romania multi admiratori ai acestei specii, sper ca in scurt timp sa fie apreciata la justa ei valoare si de ce nu sa fie incercata si la noi reproducerea botgrosilor.
Subiect scris de Cristian Urzica.





cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Dec 05, 2011 3:57 pm

cele 6 subspecii si arealul lor:
- Coccothraustes Coccothraustes-Europa Centrală şi nordul Europei , inclusiv Iberia şi Insulele Britanice , de asemenea, prezent în vestul Asiei . ( Linnaeus 1758 ).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-Coccothraustesc buvryi - Algeria şi Tunisia , prezent în Maroc . (Cabanis în 1862 ).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-Coccothraustes coccothraustes nigricans -prezent in Ucraina , Crimea , Marea Caspica , Irán ( Buturlin 1908 ).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-coccothraustes coccothraustes humii - este distribuit în partea de est a Kazachistan , Kirghistan şi vestul Afganistanului . (Sharpe 1886 )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
coccothraustes coccothraustes japonicus - este situat pe insula Sahalin , Hokkaido şi nord Honshu , îşi petrece iernile în China şi Insulele Ogasawara . (Temminck şi Schlegel 1848 ).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-coccothraustes coccothraustes schulpini - Amur ( Rusia si China ), Manciuria (China) ,Corea de Nord , Corea de Sud , Rusia si Japónia . (H. Johansen 1944 )


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Lun Dec 05, 2011 5:29 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Dec 05, 2011 4:00 pm

Ce parere aveti despre penajul acestui botgros?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  Dan Lun Dec 05, 2011 4:57 pm

Cat s-ar stradui omul nu poate egala sau depasi natura.Un exemplar frumos,pare a fi mascul.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cristianurzica Lun Dec 05, 2011 5:36 pm

cuciureanu_sorin a scris:albastrul este super.mie m-i se pare mai degraba un brun...
Se aseamana mult cu albastrul intalnit la gaite. Oricum un exemplar foarte interesant.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  Admin Lun Dec 05, 2011 6:04 pm

interesant , botgros agat ok mie imi plac penele de la varfurile ariilor
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Dec 05, 2011 6:15 pm

albastrul este super......


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Sam Noi 16, 2013 4:13 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cristianurzica Lun Oct 15, 2012 8:41 pm

De ceva timp am observat un lucru inedit. M-a surprins faptul ca aceste intamplari se tot repeta in aceasta perioada a migratiei Fringillidaelor indigene si am decis sa va impartasesc si voua acest lucru. Noaptea trec pe deasupra orasului Ploiesti la mare inaltime botgrosi. Nu unul, nu doi, ci stoluri intregi. Bineinteles ca nu exista contact vizual, auzind doar acele exemplare aflate in trecere si care se striga intre ele. Acest lucru l-am observat in luna septembrie pentru prima oara(pe la 12 noaptea), iar astazi in jurul orei 22 am auzit iar multe exemplare. In aceasta seara am auzit in parcarea unui hipermarket trecand in continuu stolurile de botgrosi, lucru care s-a intamplat si in parcarea locuintei(cam 5 km intre cele 2 locuri), ceea ce denota ca botgrosii migreaza in numar mare noaptea. Puteti verifica si voi aceste informatii ascultand noaptea dupa ora 22. Cu siguranta aceste pasari au anumite trasee de migratie si ar trebui notate aceste date, asa ca dragi prieteni spor la ascultat... Very Happy
PS: De la aceasta data consemnata voi incerca sa aflu mai multe lucruri in anii care vor urma despre migratia botgrosilor. Sper sa le aflam impreuna. bounce
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  elyhu82 Lun Oct 15, 2012 9:23 pm

cristianurzica a scris: De ceva timp am observat un lucru inedit. M-a surprins faptul ca aceste intamplari se tot repeta in aceasta perioada a migratiei Fringillidaelor indigene si am decis sa va impartasesc si voua acest lucru. Noaptea trec pe deasupra orasului Ploiesti la mare inaltime botgrosi. Nu unul, nu doi, ci stoluri intregi. Bineinteles ca nu exista contact vizual, auzind doar acele exemplare aflate in trecere si care se striga intre ele. Acest lucru l-am observat in luna septembrie pentru prima oara(pe la 12 noaptea), iar astazi in jurul orei 22 am auzit iar multe exemplare. In aceasta seara am auzit in parcarea unui hipermarket trecand in continuu stolurile de botgrosi, lucru care s-a intamplat si in parcarea locuintei(cam 5 km intre cele 2 locuri), ceea ce denota ca botgrosii migreaza in numar mare noaptea. Puteti verifica si voi aceste informatii ascultand noaptea dupa ora 22. Cu siguranta aceste pasari au anumite trasee de migratie si ar trebui notate aceste date, asa ca dragi prieteni spor la ascultat... Very Happy
PS: De la aceasta data consemnata voi incerca sa aflu mai multe lucruri in anii care vor urma despre migratia botgrosilor. Sper sa le aflam impreuna. bounce

Cu siguranta ca le vom afla, oricum, bine punctat pe subiect- foarte interesant faptul ca migreaza noaptea. BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) 3739562452
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Oct 19, 2012 12:12 pm

Pare interesanta Cristi observatia facuta de tine.Eu pot doar sa confirm faptul ca ii pot auzi noaptea cum cinta si chiar se foiesc pe betele din colivie.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cristianurzica Vin Oct 19, 2012 3:13 pm

Trec in numar mare Sorin si lucrul interesant este ca o fac in diferite momente ale zilei: mai ales noaptea si dimineata. Trec la inaltime mare si foarte mare seara si medie ziua. Uneori ziua mai fac popasuri in pomi inalti. Directia de migratie este clara, indiferent de culoar: NORD->SUD. Am vorbit acest subiect cu un pasarar in varsta si acelasi lucru l-a observat si el de-a lungul anilor. Sincer sa fiu pana in acest an nu am observat aceasta informatie.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Oct 22, 2012 11:19 am

Multe nopti la rind,la diverse ore , i-am auzit cum coboara la hranitori si maninca seminte .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cristianurzica Lun Oct 22, 2012 2:03 pm

Noaptea nu i-am observat sa faca popas, chiar daca in zona se aflau pomi inalti. Probabil ca-si aleg zone impadurite pentru o siguranta sporita. Un comportament similar se poate observa si la inarite sau mugurari. Cel putin inaritele devin active pe la 3 dimineata, parca asteptand sa se lumineze mai repede. Daca va aflati pana in rasarit in padure ve-ti putea auzi mugurari si scatii care incep sa se strige.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Oct 15, 2013 5:22 pm

Cu ceva ani in urma am observat sub aripa unei femele  o mica punga de grasime acumulata la incheietura aripii cu corpul care s-a exfoliat odata cu venirea primaverii.Navigind pe net am gasit aceasta foto facuta de un ceh iar tipul spune ca ar fi vorba de o ruptura a osului.Uitindu-ma mai atent se vede si culoarea pielii care este un pic schimbata  si pare ciudat ca botgrosul poate sa zboare.Eu cred ca poate fi vorba de acea rezerva de grasime acumulata dar ma cam deruteaza anotimpul (cred ca este vara tirzie- toamna judecind dupa palaria  coapta a floarei) deoarece eu am intilnit fenomenul asta iarna.Voi ce parere aveti?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  Dan Mier Oct 16, 2013 5:02 am

E ciudata ecea escrescenta,nici os nu cred ca este,iar rezerva de grasime la toate pasarile se afla in glanda de pe spate la sfarsitul cozi.Este o anomalie.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Oct 16, 2013 5:23 am

Fractura nu e sigur deoarece pasarea este la minim1,5 m de pamint si nu cred ca ar reusi sa se ridice in zbor in conditiile astea.Totusi, eu nea Dane am intilnit acea rezerva sub aripa si era de culoare galbuie si se vedea clar ca e grasime acumulata.....deoarece botgrosul era in colivie la Boss iar eu l-am prins si m-am uitat atent.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  Dan Mier Oct 16, 2013 7:13 am

Interesanta remarca,avea la ambele aripi acea grasime?
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Oct 16, 2013 9:30 am

Nu.Doar la una:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nea Dane crezi ca daca i-ar fi iesit osul in halul ala ar fi reusit sa zboare botgrosul?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  Dan Mier Oct 16, 2013 2:09 pm

Am studiat mai mult poza,clar nu e osul de la aripa.ori e ceva crescut,sau ceva care sa infipt,pote de la luptele intre ei.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  adybugady Joi Oct 17, 2013 5:54 am

Pana acum doua zile nu am vazut in realitate un botgros doar cu binoclul si la distanta,am fost la o cunostinta si am vazut-o [pt ca mi-a zis ca este femela],o tine intr-o voliera exerioara [partial] si am ramas cu gura cascata ,este o pasare superba si prin colorit dar mai ales marimea ei[din poze sau alte imagini nu mi-am dat seama],prietenul meu cauta pt. ea si un mascul ,daca stiti pe cineva va multumesc.
adybugady
adybugady
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 84
Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 47
Localizare : timisoara

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Oct 17, 2013 11:49 am

Sint pasari extraordinare crede-ma....
Eu mai caut o pereche si in viitor as vrea sa ma reprofilez pe multe specii cu ciocul gros......
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Noi 16, 2013 1:43 am

Se pare ca cineva din Italia a reusit sa "fabrice"in captivitate si mutatia Topaz la botgrosi.Am inteles ca mutatia Brun este destul de raspindita in Franta .Ma uit la aceasta poza si nu-mi dau seama ce are divers dar sint sigur ca in curind colegii nostri ne vor da ceva explicatii si ne vor spune dupa ce criterii au ajuns la aceasta concluzie.
Va voi tine la curent cu informatii pe masura ce voi intra si eu in posesia lor...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  cristianurzica Sam Noi 16, 2013 12:10 pm

Chiar daca unghiul din care este fotograiat acest mascul si lumina nu ne avantajeaza sa vedem diferentele clare fata de ancestrali sau celelalte mutatii, am remarcat totusi culoarea mai deschisa pe spinare. Legat de ce discutam noi Sorin, intr-adevar asa am retinut si eu legat de mutatia topaz: se naste cu ochii rosii si se schimba dupa 10 zile. Cred ca acesta a fost si fundamentul dupa care au identificat mutatia. Voi ce spuneti?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES) Empty Re: BOTGROSUL(COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum