CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
HIBRIZII CU MUGURARUL Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


HIBRIZII CU MUGURARUL

+2
Dan
cuciureanu_sorin
6 participanți

In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Ian 24, 2012 9:34 am

Un hibrid pentru a putea fi prezentat la mostre trebuie sa fie in primul rind superb,iar cei facuti cu mugurarul se pare ca se incadreaza perfect acestei caracteristici. iMugurarul este un fringilid cu culorile penajului foarte clare incit devine aproape o obligatie si constringe foarte multi crescatori sa-l imperecheze cu alte specii.
Cu mugurarul s-au realizat foarte multi F1 si trebuie sa recunoastem ca toti au fost foarte reusiti.
Si aici ,la fel ca la cinteza este folosita mai mult femela deoarece masculul de mugurar in perioada imperecherii are o parada nuptiala care sperie si plictiseste orice femela din alta specie.
Femela de mugurar din contra accepta orice mascul din alta specie ,este calma si mai putin agresiva decit cinteza acceptind masculii mai romantici reusind sa depuna oua in cuib fara prea multi stimulenti alimentari.De obicei femela incubeaza singura si hraneste puii ,dar unii crescatori pentru a sta mai linistiti prefera sa mute ouale sau puii de abia iesiti sub o femela de canar sau mugurar mexican.
Toti hibrizii cu mugurarul au o forma rotunda si un penaj frumos.
Rezultatele cele mai bune se obtin cu masculii care au un desen clar si foarte bine definit.
Hibrizi frumosi au fost obtinuti cu sticletele,inarita,cineparul,florintele si carpodacus scarlatto dar si cu canarii africani:canarul de Mozambic,canarul cu burta alba(serinus dorsostriatus),canarul cu burta galbena(serinus flaviventris),canarul sulfurat(serinus sullphuratus),cantore din africa(,(Serinus leucopygius) canarul cu git negru(.Serinus atrogularis).
Hibrizii magnifici au fost obtinuti cu mugurarul pinilor,mugurarul din jneperi,forfecuta si mugurarul mexican.
Foarte reusiti sint si hibrizii cu canarii pe factor rosu sau galben.
Pina acum nu au fost realizati hibrizi facuti cu canarusul,venturone(serinus citrinella),trompetistul comun,scatiul de Venezuela ,negrito di Bolivia ,florintele Himalayan,mugurarul cu coada lunga,canarusul cu fruntea rosie.


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Mar Ian 24, 2012 11:00 am, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Ian 24, 2012 10:07 am

Hibrid cu canarul cu burta alba
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu canarul cu burta galbena
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu forfecuta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu florinte mutatia brun
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu cineparul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu florintele
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu canarul cu git negru
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu inarita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu mugurarul mexican
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu scatiul de Mozambic
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu canarul sulfurat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu sticletele mutatia galben
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Hibrid cu canarul factor rosu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Mar Ian 24, 2012 11:01 am, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  Dan Mar Ian 24, 2012 10:23 am

Clar,mugurarul e pe primul loc la frumusete in clasament.Rezultatele hibrizilor obtinuti sunt de necontestat.mc.sorine pentru poze. HIBRIZII CU MUGURARUL 1698035826
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Ian 24, 2012 11:02 am

Asa este si pacat ca nu traiesc mai mult de 3-4 ani.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  neagumihai Mier Ian 25, 2012 5:23 pm

Foarte frumos Sorin tine-o tot asa,anul acesta voi testa toate perechile de fringilide, iar la anul poate o iesi ceva hibrizi.
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty incercare de hibrizare intre desert finch si mugurar comun

Mesaj  mihainyc Mier Ian 09, 2013 12:58 am

sint in posesia a unei frumoase femele de mugurar siberian care sa nascut la mine in crescatorie, deci este un exemplar domesticat. Este frumoasa chiar daca dintr-un accindent am fost nevoit sa-i tai un picior, de fapt era asa de rau rupt ca nu am avut alta alternativa, si oricum nici nu a simtit vreo durere atunci cind am taiat pielita de care mai atirna piciorul. Dar a supravietuit si e superba, binenteles pentru mine. Din cauza ca nu pot obtine un mugurar mascul ca sa pot imperechea aceasta femela, in toamna am achizitionat un mascul - nici nu stiu cum sa-l numesc - de desert finch (Rhodopechys obsoleta) si sa incerc sa vad daca obtin ceva, mai ales ca am observat ca s-ar asemana intr-un fel cu mugurarul nostru comun. I-am tinut impreuna, acest desert finch care sa imblinzit destul de repede, si chiar cinta destul de placut, iar acum in Decembrie am observat ca a inceput sa calce femela de mugurar. Femela a depus 6 oua, dar dupa o saptamina de stat pe oua din pacate 2 oua s-au spart. Problema cu aceasta femela, asa cum am scris mai sus, este ca are un picior, celalat picior este ca un ciot, si atunci cind sare pe cuib nu are balanta, sau suport si sparge ouale. Din aceasta cauza am achizitionat o pereche de pescarusi japonezi pentru ai forta sa cloceasca oule, dar cu aceste 4 oua ramase le voi lasa mai departe femelei de mugurar, daca intr-o saptamina nu iese nimica, le voi lua, si astept sa depuna urmatoarea monta, iar atunci cu noua ponta de oua le voi pune sub pescarusii japonezi. Binenteles atunci ( daca reusesc) cind eclozeaza puii ii voi pune din nou sub femela mugurar, in toata perioada cit vor sta pescarusii japonezi pe oua, voi pacali femela de mugurar cu oua de plastic, dar pina atunci sa mai asteptam inca o saptamina sa vedem ce iese din aceste 4 oua ramase, sper sa nu se mai sparga vreunul. Sint tare curios sa vad ce o sa iasa, daca voi reusi din aceasta hibrizare intre desert finch ( as putea sa-l numesc cinteza de desert sau mugurar de desert asta va ramine voua sa-i aflati denumirea corecta) cu femela de mugurar siberian. Mugurarii sint interzisi in Statele Unite din cauza ca in Puerto Rico care e teritoriu american, exista un asa numit mugurar de puerto rico, ciocul este asemanator cu mugurarul nostru, numai ca coloritul este complet negru cu ceva rosu pe la cioc, dar foarte putin rosu, dar din cauza ca este denumit bullfinch, deci mugurar, atunci toti mugurarii sint interzisi, plus mugurari migreaza din Siberia spre Alaska care e tot teritoriu american, si atunci sint considerati pasari autohtone, deci sint ilegali sa-i tii in colivie. Pentru mine este o stupiditate, mai ales ca in Canada se pot tine fara nici o problema. Va voi tine la curent cu ceea ce se intimpla intre mufurarul de desert si muguraul comun, plus incerc sa pun niste poze.
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  Dan Mier Ian 09, 2013 10:18 am

Cred ca o solutie ar fi,sa pui un ou un pic mai maricel sau 2 care sa mai preia din greutatea pasari,astfel ca socul la impactul cu ouale bune sa fie preluat de acestea,si lasat pana se maresc un pic puiuti. ok
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 09, 2013 10:21 am

Mihai iti multumesc pentru ca ne-ai detaliat experienta ta. Noi am tot discutat in privat despre acest subiect, dar era pacat sa nu stie si ceilalti prieteni ai nostri despre intamplarea ta pioniereasca. Zic ca este o situatie de pionierat deoarece nu am auzit ca cineva sa fi reusit hibridizarea celor 2 specii. La prima vedere am crezut ca poate fi o bariera genetica(gen canar-cinteza sau uneori canar inarita), dar am consultat informatiile de pe forum prezentate de Sorin si acum cred ca ai sanse mari de izbanda. Acest mugurar de desert(asa stiu ca este numit la noi, datorita staturii, chiar daca finch se traduce cinteza) este inrudit cu florintii din punct de vedere al evolutiei speciilor de fringillidae. Astfel, cum se stie ca mugurarul eurasiatic se hibridizeaza cu florintii usor, cred ca ai sanse mari de izbanda.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Personal astept nu nerabdare acest succes, unul care va merita consemnat in ornitologia Mondiala. Cu siguranta masculii vorfi superbi, chiar daca rosul mugurarilor cred ca va fi mai palid. Succes Mihai si te rugam sa ne tii la curent.
PS:1. Am un sfat pentru reusita ta. Nu te-ai gandit sa folosesti florinti sau mugurari mexicani ca doici? Nu stiiu daca gasiti mugurari mexicani, care pot fi considerati specie autohtona, dar florintii stiu de la tine ca se gasesc. Ma gandesc ca o asemenea pereche de doici te pot ajuta sa cresti si puii la o adica.
2. Te-ai gandit vreodata sa hibridizezi si alte specii de pe continentul American? (sticleti, botgrosi, cardinali)


Ultima editare efectuata de catre cristianurzica in Mier Ian 09, 2013 10:27 am, editata de 1 ori
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 09, 2013 10:25 am

Dan a scris:Cred ca o solutie ar fi,sa pui un ou un pic mai maricel sau 2 care sa mai preia din greutatea pasari,astfel ca socul la impactul cu ouale bune sa fie preluat de acestea,si lasat pana se maresc un pic puiuti. ok
Cred ca e buna "smecheria" dvs. Smile


Ultima editare efectuata de catre cristianurzica in Mier Ian 09, 2013 2:19 pm, editata de 1 ori
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 09, 2013 2:18 pm

Pentru ca m-a starnit experienta aceasta, Mihai am 3 intrebari sa ti le adresez:
1.Nu te-ai gandit pentru incubatie sa folosesti canarite?
2.Mai ai canari?
3.Ce am uitat mereu sa te intreb, cum de ai ajuns la ideea de a folosi pescarusi japonezi la mugurar? Nu am mai auzit de aceasta optiune. Stiu ca este valabila la exotice, gen cinteza gould.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  mihainyc Mier Ian 09, 2013 4:11 pm

incerc sa raspund cam la toti si la toate intrebariile, dar va multumesc mult de tot pentru sfaturiile pe care mi le dati;
- folosesc pescarusii japonezi deoarece sint recunoscuti ca bune pasari clocitoare, sau sint buni cunoscuti ca doici, binenteles doresc numai sa cloceasca ouale, la eclozare (daca reusesc) puii ii voi pune din nou la femela mugurar.
- despre canarita, mi-a fost cam frica sa pun, nici nu am momentan vreo canarita deloc, de fapt n-am canari deloc, si ca sa cumpar o canarita, imi si ii trebuie timp pentru a se acomoda , pe cind pescarusii japonezi clocesc imediat ouale straine, si toata intimplarea intre desert finch si mugurar s-a intimplat neprevazut si am fost prins nepregatit;
- sa folosesc niste pasari autohtone, asa cum se intimpla si in Europa, aici este absolut strict interzisa prinderea si tinea pasariilor autohtone in captivitate, binenteles ca exista din abundenta cardinali rosii, mugurari mexicani peste tot , poate chiar prea multi, dar asa cum am scris mai sus am fost luat prin surprindere si nepregatit de aceea optiunea ideala si usorara a fost cu pescarusii japonezi
- acum am lasat exact asa cum este aceasta ponta, vad ca femela mugurar cloceste foarte bine iar in cuib am pus un ou de plastic, dar cred ca o sa mai pun vreo citeva pentru a le feri pe cele 4 ramase sa se mai sparga, deci femela mugurar sa aibe un bun sprijin cind sare pe cuib fara a dauna ouale bune, aici e o idee buna, acum exista doar unul de plastic, dar daca voi pune mai multe cred ca ar fi o idee buna, iar pescarusii japonezi ii voi folosi la ponta urmatoare, parca nu as vrea sa mai pierd nici un ou
- ma gindesc ca anul acesta sa obtin un cardinal rosu (chiar cu legea interzicerii), si sa incerc imperecherea cardinal rosu cu aceasta femela de mugurar, dar trebuie sa caut un mascul cardinal, cunosc pe cineva care prinde pasari autohtone si cred ca n-ar strica incercarea, dar pina atunci sa vedem ce reusesc intre desert finch si mugurarul comun;
- am de gind sa cumpar o femela de canar mozaic si sa incerc hibrizarea cu sticleti, am doi sticleti frumosi si cred ca n-ar strica o incercare, doresc o femela mozaic cu mult alb si rosu pe la cioc si pe la aripi, atunci hibrizind cu sticleti, cred ca vor iesi niste exemplare frumoase, asa e parerea mea, oare ce credeti;
- despre florinti, se gasesc din abundenta, dar nu doresc sa mai cumpar pasari , am vindut aproape tot stocul de pasari pe care l-am detinut inainte, cred ca ar fi bine sa ma orientez pe ce am, momentan, deci am numai 2 sticleti, (si asa cum am scris , am in plan sa cumpar o canarita mozaic), desert finch si mugurarul, plus mai ma perechea de pescarusi japonezi, asta este tot stocul meu, deci nu mai am aproape cele 50 de pasari cite aveam inainte. Cu stocul precedent obtinusem hibrizi intre mugurarul mexican cu canarita, canarul brimstone cu canarita, florinte cu canarita plus florinti de mutatie, dar din cauza ca am fost deceptionat (nu stiu de ce) am hotarit sa vind totul si sa termin cu acest hobby, dar am pastrat mugurarul, dupa aceea am cumparat acesti doi sticleti si desert finch-ul si am impresia ca incep din nou cu acest hobby. Ce mai este ca un virus acest hobby, nu cred ca voi scapa de acest hobby, asta e, dar incerc sa tin un stoc de pasari cit mai mic.
Inca o data va multumesc cu sfaturiile si ideile pe care mi le-ati dat
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  Dan Mier Ian 09, 2013 5:06 pm

Nu mai mult de 2 oua plastic,daca sunt prea multe va sta in stres continu,ca nu le poate acoperi suficient si oboseste.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Ian 09, 2013 5:16 pm

Salut Mihai.Eu cred ca ar fi bine sa lasi femela sa creasca puii iar daca vei avea probleme sa-i muti sub canar,mugurar mexican sau alt fringilid dar in nici un caz nu-i va creste un exotic deoarece am mai discutat pe acest forum motivul .Daca nu ma insel acest hibrid a fost scos in captivitate. Mult succes si sa ne tii la curent.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  mihainyc Mier Ian 09, 2013 6:40 pm

da, asa voi face, am pus deja inca un ou de plastic, deci sint doua, si o las tot pe ea sa cloceasca aceasta ponta, dar in caz ca ponta nu reuseste la urmatoarea ponta voi pune ouale sub pescarusii japonezi, dar numai sa cloceasca ouale, atunci cind eclozeaza, adica ies puii, voi repune puii inapoi la femela de mugurar sa-i creasca ea, deci folosesc pescarusii japonezi numai pentru clocit
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 09, 2013 7:13 pm

Multumesc Mihai pentru ca mi-ai raspuns punct cu punct. Nu stiam de acest hibrid, poate daca gasesti Sorin ceva poze ar fi super. Sticleti americani(Carduelis tristis) se gasesc? Stii Sorin sa se fi obtinut cu acest sticlete sau cu cardinal rosu?
Mugurarul de desert cantand:


Canarul Brimstone este Serinus Sulphuratus. Din acesta ai avut?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  elyhu82 Mier Ian 09, 2013 7:30 pm

Foarte frumos Mihai, iti urez mult succes la hibridizare !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty despre cuplul desert finch si mugurar

Mesaj  mihainyc Vin Feb 22, 2013 3:41 pm

din pacate prima ponta n-a fost o reusita, din 6 oua doua s-au spart iar restul oualelor au fost ori nefecundate ori s-au sufocat atunci cind cele doua oua s-au spart si n-a iesit nimica din prima ponta, acum a facut din nou 4 oua si sta bine pe cuib sa speram ca voi reusi ceva de data asta , cam pe la sfirsitul lunii voi cerceta ouale sa vad stadiul lor pina atunci nu doresc sa ating ouale
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

HIBRIZII CU MUGURARUL Empty Re: HIBRIZII CU MUGURARUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum