CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Cinteza de Munte a lui Sillem Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Cinteza de Munte a lui Sillem

3 participanți

In jos

Cinteza de Munte a lui Sillem Empty Cinteza de Munte a lui Sillem

Mesaj  cristianurzica Mar Ian 08, 2013 1:45 am

Cinteza de Munte a lui Sillem denumita "Cinteza cu capul parlit de soare" si Cinteza tibetana de munte (Leucosticte sillemi) este o specie de cinteză dîn familia Fringillidae. Face parte din randul asa numitelor " cinteze trandafirii"(Leucosticte), pasari aflate pe 2 continente ale emisferei nordice: Asia si America de Nord. Se gaseste doar in China si a fost cunoscuta datorita a două exemplare colectate în 1929 de la Chin Aksai in zona de sud Regiunea Autonomă Xinjiang . În 2012, s-a confirmat faptul că pasărea a fost fotografiata de un fotograf francez, la 1500 km de la locația de colectare originală.

Specia este numita dupa Sillem "Lex" Jérome Alexandru, un olandez colector pasari si membru al expeditiei care a cules exemplare în 1929.
Finch munte a fost o enigma tot de la descoperirea sa în 1929, nu în ultimul, deoarece nu a fost identificat până în 1992.


Specimenele au fost etichetate ca si apartinand cintezei de munte Brandt (Leucosticte brandti) și apoi expediate către un sertar în Muzeul Zoologic din Amsterdam. Acolo au rămas până în 1992 când un ornitolog olandez, Kees Roselaar, a deschis sertarul și realizat cele două exemplare apartin unei specii distincte. Și el a numit noua specie Leucosticte sillemi - după olandezul care a descoperit primele 2 exemplare in 1929.

Insa aceste date au fost accidental reconfirmate de un membru al unei expeditii bolnav care a ramas in tabara. Din pura intamplare atunci când naturalistul fotograful francez Yann Muzika aflat in drumeție în valea Yenigou de provincia Qinghai din China. El a contactat o toxiinfecție alimentara cu o ziinaintea plecării și astfel a fost obligatoriu sa ramana in tabără.

Yann povesteste: "După a doua zi m-am decis să iau o pauză de zi și de a explora împrejurimile atat cat starea mea permitea".

"A fost o calatorie, nu o excursie birdwatching, dar am avut totuși un aparat de fotografiat care transportă și o lentilă 400mm, pentru orice eventualitate".

"Am dat peste un stol de Mugurari tibetani(Carpodacus roborowskii), și împreună cu ei a existat o pasăre unică pe care nu o știam, care seamănă cu o cinteza de munte Brandt, dar cu un cap rosiatic în loc de maro inchis. Am reusit sa-i fac o poza inainte ca pasărea sa zboare la distanță.

"La întoarcerea mea acasă, doar am descarcat imaginile și le-am lăsat pentru câteva săptămâni, deoarece încă nu puteam identifica cinteza, dar in ghidul "Păsări din China" a existat o scurtă descriere a Cintezei de Munte a lui Sillem care părea să se potrivească destul de bine ... dar apoi am vazut ca e vorba de o pasăre care nu a fost văzuta din 1929, adica peste 80 de ani.

"Am trimis poza la Krys Kazmierczak, care gestionează baza de date a imaginilor cu pasari orientale a Clubului Oriental Bird. "

Acesta a identificat "pasărea misterioasa" din fotografia care i-am trimis-o
El a declarat pentru BBC News: "Când am văzut fotografia excelenta a păsării misterioase, gândul meu m-a purtat imediat la Cinteza de Munte a lui Sillem. Cu toate acestea, fiind o fire destul de precauta am făcut un pic de control și de consultare cu alt colegii.

"Acum suntem destul de siguri că acesta este Cinteza de Munte a lui Sillem , mai ales că acesta a fost aprobat de către Kees Roselaar, care pur și simplu a spus:" Fantastic! Iata ultima dovada că încă mai există sillemi! "."

In Iunie 2012 pasărea a fost gasita la 1,500 km est de locul original dîn 1929 și Clubul Oriental Bird cauta aceasta pasăre mai sus de 5.000 m în Pakistan, China și Tibet.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cinteza de Munte a lui Sillem Empty Re: Cinteza de Munte a lui Sillem

Mesaj  elyhu82 Mar Ian 08, 2013 1:34 pm

Foarte interesant, dupa atatia ani sa redescoperi un exemplar de care multi nu stiu... Frumos !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cinteza de Munte a lui Sillem Empty Re: Cinteza de Munte a lui Sillem

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 1:42 pm

Foarte interesant articolul si chiar nu stiam de existenta acestui exemplar ... mc cristi
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cinteza de Munte a lui Sillem Empty Re: Cinteza de Munte a lui Sillem

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum