CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
La inceput de drum - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


La inceput de drum

5 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Mar Noi 17, 2015 6:47 pm

bliviudaniel a scris:In primavara vazusem florinti in gradina consumand boabe de grau si m-am gandit ca e OK. Tind totusi sa cred ca graul a avut ceva...


Nu pot manca grau decat incoltit sau cand este in lapte. Daca le dai grau uscat nu vor manca niciodata.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Joi Ian 07, 2016 10:18 am

A mai trecut putin timp...si cu rele si cu bune. Pe canepar l-am scapat "la libertate" intr-un moment de neatentie: le faceam curat in cusca si am uitat sa incui usa cu zavorul, exact atunci a dat o rafala de vant, a dechis usa si gata. L-am auzit vreo 2 saptamani cantand dimineata prin copacii din jur, apoi i-am pierdut urma.
Dupa momentul asta, l-am adus pe Sticletel in casa ca sa nu ramana singur. Si daca tot l-am adus in casa, am inceput sa ne si imprietenim mai bine. Deja reusesc uneori sa-l conving sa vina pe mana mea si sa ramana acolo daca nu fac miscari bruste. Am mai facut cateva poze:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din 4 fringillidae, am ramas numai cu un mascul de sticlete, cam prost debut; dar nu ma las.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Sam Ian 09, 2016 3:38 pm

O corectie la limkul cu poze:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Vin Ian 29, 2016 7:26 am

A murit si sticletelul meu. Pacat, ca tocmai ce incepuse sa nu se mai teama de mine si sa stea pe mana mea. Inca cateva luni si cred ca as fi putut sa-l imblanzesc exact cu am imblanzit perusul...
Cu vreo saptamana in urma l-am vazut ca incepuse sa stea umflat in pene, dar manca normal si nu facea moale, asa ca i-am dat albastru de metilen si l-am lasat in pace. M-am gandit c-ar putea sa fie coccidoza, dar nu l-am vazut facand excrementele moi si-am ezitat sa bag Coccistop in el. Dupa 4 zile, am constatat ca slabise extraordinar de tare si ca incepuse sa-i cada tare penele. Ieri cand a murit era numai schelet cu piele si pe spate nu mai avea nici o pana. Pana la urma i-am dat Coccistop, dar se pare ca a fost prea tarziu.
Cam gata cu fringillidaele, o sa vad daca mai incerc.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Dan Vin Ian 29, 2016 5:58 pm

Nu vreau sa te critic,dar sa cresti pasari doar de dragul de a avea o distractie si o placere fara sa cunosti nevoile si problemele lor e pacat.In primul rand trebuie sa fi informat de bolile care pot surveni din lipsa unor vitamine si proteine care ajuta la sustinerea imunitati pasarilor crescute in captivitate si sa ajuti la prevenirea unor boli,vina e a ta.Fara o baza materiala si cunostinte minime de crestere,e pacat sa sacrifici niste pasari doar din placerea de a le avea in colivie.Te rog sa te informezi inainte de a achizitiona o pasare de ce are nevoie si cum poti preveni problemele.Bata.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Dan Vin Ian 29, 2016 6:59 pm

Nu degeaba am postat acea retete care e bebefica pentru toate pasarile.Eu nu am secrete,doresc ca toata lumea sa aiba pasari sanatoase.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Sam Ian 30, 2016 6:13 pm

Nu vreau sa te critic,dar sa cresti pasari doar de dragul de a avea o distractie si o placere fara sa cunosti nevoile si problemele lor e pacat.
Pai comert cu ele nu vreau sa fac si nici crescatorie cu zeci sau sute de pasari...Dar intr-adevar, un animal de companie il tin pentru "distractie si placere". Eu am mai ingrijit o pereche de pasari de colivie(perusi) timp de 10 ani si, in general, am idee cam care ar fi nevoile si problemele. Am avut si mai multe serii de pui la perusi, unii si acum traiesc pe unde i-am dat. Problema cea mai nasoala e ca, uneori, bolile nu se manifesta mereu asa cum scrie la carte si mi s-a mai intamplat sa "ratez" tratamentul si cu perusul, Dar, probabil, perusul pe care l-am avut a fost un exemplar mai viguros si a reusit sa supravietuiasca singur atunci cand eu nu l-am ajutat sau nu l-am ajutat corect.

Cat despre retete, am bagat in sticlete de toate: vitamine luna de luna, mancare numai de firma, morcov, plante salbatice, curatenie periodica si sute de ore de "socializare" ca sa-l imblanzesc. Il aveam deja de aproape jumate de an, l-am trecut cu bine de prima naparlire, eu consider ca il ingrijeam destul de corect. Asta nu inseamna ca nu-mi asum vina de a nu fi recunoscut si reactionat promt la boala lui.
Am sa-l intreb, de curiozitate, cand ma mai intalnesc cu el, pe omul de la care l-am luat, cum rezolva problemele de consangvinizare in crescatoria lui. N-ar fi exclus ca perechile care si le formeaza el sa cam fie rude apropiate toti intre ei, dar am sa-l intreb. Prea usor a picat la prima boala sticletelul, in conditii aproape ideale de crestere. Cu perusul eram cu adevarat incepator si a trebuit saracul sa-mi indure toata nepriceperea mea si tot a rezistat 10 ani (si la cat de vioi si viguros era, o mai ducea lejer cativa ani daca nu-l scapam la "libertate").

In fine, initial nici nu-mi propusesem sa anunt pe forum ca a murit si am esuat complet cu fringillidaele, fiindca-i cam rusinos. Puteam sa "dispar" pur si simplu din peisaj, dar am zis sa ramana totusi scrise simptomele pe care le-am observat la el inainte de a muri. Cine stie, poate va fi vreodata util pentru altcineva.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Dum Ian 31, 2016 9:06 am

Imi pare rau Liviu. Din pacate toti ne-am confruntat cu aceste situatii neplacute. Nu trebuie decat sa perseveram, pana reusim ce ne-am propus.
Succes in continuare!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Apr 05, 2016 7:27 am

cristianurzica a scris:Nu trebuie decat sa perseveram, pana reusim ce ne-am propus.
Succes in continuare!
Multumesc!
Profitand de cateva ore petrecute sambata in si langa Bucuresti, am facut rost si de o pereche de sticleti. Pasarile par a fi sanatoase si sunt destul de blande.
Am modificat cusca cea mare de afara facand cate o usita mica in cadrul usilor mari, astfel incat sa nu mai am probleme cu scapatul pasarilor. Apoi am amenajat frumos interiorul cu crengi de salcie, o creanga am pus-o chiar intr-un pahar cu pamant umed ca sa inradacineze si sa infrunzeasca. Sa le creez conditii de cazare cat mai placute fiindca in sezonul primavara-vara vreau sa-i tin cazati acolo. Momentan le servesc amestec de canari cu putin niger si ou cu morcov, dar cand o sa inceapa sa iasa si verdeturi, o sa le dau si de alea.

Deocamdata nu-mi propun altceva decat sa invat sa-i ingrijesc astfel incat sa nu-i pierd ca si pe ceilalti Neutral

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Apr 05, 2016 9:21 am

O corectie la link, adresa corecta este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Lun Apr 18, 2016 8:39 am

Ieri le-am facut curat in cusca si cu ocazia asta am facut si cateva re-amenajari la interior. Am mai pus o creanga de salcie la inradacinat acolo; in 7-8 zile salcia face radacini, sper sa infrunzeasca acolo sa le faca o ambianta placuta in cusca.
De vreo saptamana au aparut si papadiile aici langa mine, iar ieri le-am dat si lor. Le-au devorat pur si simplu. Azi dimineata le-am adus iar cateva, sa aiba in timpul zilei, pana ajung diseara acasa. O sa caut aici pe forum, parca era un subiect despre ce plante se pot servi la sticleti, poate gasesc si altceva in afara de papadie...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Mai 24, 2016 7:32 am

Mi-am luat ieri doi puisori de canar (eclozati in martie 2016, in ciuda culorii inelului). Un mascul monocolor portocaliu si o femela bicolora(baltata) maro cu portocaliu. Dupa prima seara, m-am "indragostit" de femeluta de la prima tinere in mana, mai ales ca e si de talie mai micuta. De mascul nu prea m-am atasat, o sa fac rost de unul baltat, iar pe asta, deja l-am promis unui vecin.

Femela inca mai face din aripioare gestul de a cere mancare si e asa de dragalasa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Mai 31, 2016 12:40 pm

Gradina mea (si in jurul curtii) a fost invadata in primavara/vara asta de planta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Am vazut in alta postare (Ierbar ornitologic) cum ca planta asta e buna pentru pasari. Am dat si eu la sticleti si canari si mananca de rup din ea. Rod saculetii aia cu seminte, mai ceva ca soarecii Smile Nu pot sa le dau decat planta in verde, daca apuca sa se usuce putin, pierde semintele. Foarte usor se sparg saculetii cu seminte.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Iun 07, 2016 7:42 am

Intre timp am ajuns sa am 4 canari: 2 baltati si 2 verzi. Fiecare dintre ei este luat de la o persoana diferita, nu s-au mai vazut pana au ajuns la mine.
Cei baltati sunt puisori de 3-4 luni, sper ca mascul si femela. Unul din puiuti e mascul sigur, celalalt astept sa mai creasca, dar pare a fi femela. E putin mai micut, ca dimensiuni, decat primul si mai putin agresiv. Pe astia doi i-am pus in cusca cu pescarusii japonezi si se inteleg bine cu pescarusii. Canareii intre ei, se mai "ameninta" din cand in cand, dar nu e ceva serios.
Cei verzi sunt adulti tineri si sunt aproape sigur ca-s mascul si femela. Masculul, l-am separat ieri vreo jumatate de ora de femela si l-am auzit cantand timid, dar destul de frumos: o combinatie intre cantecul de florinte si privighetoare. I-am cazat impreuna in cusca cu perechea de sticleti si spre bucuria mea, se inteleg foarte bine, nu am remarcat conflicte. Desi nu se cunosc decat de cateva zile, umbla mereu unul aproape de altul, noaptea dorm aproape lipiti, asa ca am pus si cuib in cusca, pentru orice eventualitate.
Azi dimineata am remarcat ca femela si masculul de sticlete cantau unul catre celalalt. Si parca faceau un fel de dans, fiecare pe cate o bara diferita, dar indreptati unul spre altul. Nu i-am mai vazut facand asa pana acum.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Joi Aug 04, 2016 9:04 am

Luna trecuta mi-am imbogatit gospodaria cu 6 pasarele Fringillidae: 2 puisori de canepar, 2 puisori de sticlete si 2 puisori de canar de talie mica (raza espagnol). Sticletii si caneparii sunt eclozati in captivitate (fratiori si/sau surioare de-ai lor, din cate am inteles, au ajuns chiar si la Bucuresti la domnul Dan), sunt blanduti si trag nadejde sa ii pot imblanzi frumos. Cand i-am vazut prima data, mititei si cumintei, parca nu-mi mai venea sa-i las din mana. Canareii astia de talie mica imi plac si ei tare mult, au dimensiunea ideala pentru gusturile mele (nu-mi plac canarii mari). In plus, au si "pedigree", adica inel AOR original  Smile
Ca sa nu mai repet greselile de anul trecut, deja am luat masuri: usile la custi le-am modificat (ca sa nu mai scap pasari), iar medicamente anti-coccidioza am "pe stoc" ca sa le pot da in caz de urgenta, dar si preventiv. In rest mancare buna este, spatiu pentru dat din aripi este. Afectiune si grija din partea mea este din belsug, asa ca sper sa mearga mai bine treburile de-acum incolo.

Perechea de sticleti din primavara n-o mai am, i-am dat crescatorului de la care am luat puisorii de indigene. Eu nu reusisem sa-i "combin", dar el a reusit sa scoata pui cu masculul si o alta femela de-a lui. Asa ca i-am lasat pe amandoi la dansul in crescatorie.

Cateva poze:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Vin Aug 05, 2016 11:33 am

Si cateva filmulete:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Lun Oct 03, 2016 6:55 am

La sfarsitul saptamanii viitoare o sa fiu la Sinaia si o sa profit de ocazie sa trag o fuga pana la Brasov sa vizitez expozitia AOR. Sunt tare curios sa vad cum arata pasarelele de expozitie. Pentru mine e prima data cand vad o astfel de expozitie. Eventual, daca au si de vanzare, la preturi de bun simt, poate imi si cumpar ceva. Desi, sincer sa fiu, ma cam astept ca preturile sa fie inaccesibile pale

In alta ordine de idei, m-as inscrie si eu intr-un club sau asociatie. Pe forum-ul AOR am fost primit, din pacate, foarte rece. Cu o atitudine de genul, daca nu iei pasari (scumpe!) de la noi, esti braconier. Ca si cum, in afara de AOR, nimeni nu mai creste fringillidae in captivitate. Nu prea inteleg filosofia lor de a ajuta la raspandirea hobby-ului, daca pretind incepatorilor sa cumpere pasari scumpe. Eu, ca incepator, am pierdut anul trecut vreo 4 pasarele, dac-as mai fi dat si o avere pe dansele Neutral . Poate un crescator experimentat isi permite sa dea sute de lei (sau euro) pe o pasare valoroasa, dar unul care abia invata cum sa le ingrijeasca, nu are cum. Ar trebui gasit un echilibru, nici sa fie incurajat braconajul, dar nici sa inhibi lumea cu preturi imposibile. O sa vad, la expozitie, poate o sa am ocazia sa-mi schimb impresia...

Clubul Crescatorilor de Fringillidae primeste membri incepatori study ?
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Vin Oct 07, 2016 7:29 pm

bliviudaniel a scris:La sfarsitul saptamanii viitoare o sa fiu la Sinaia si o sa profit de ocazie sa trag o fuga pana la Brasov sa vizitez expozitia AOR. Sunt tare curios sa vad cum arata pasarelele de expozitie. Pentru mine e prima data cand vad o astfel de expozitie. Eventual, daca au si de vanzare, la preturi de bun simt, poate imi si cumpar ceva. Desi, sincer sa fiu, ma cam astept ca preturile sa fie inaccesibile pale

In alta ordine de idei, m-as inscrie si eu intr-un club sau asociatie. Pe forum-ul AOR am fost primit, din pacate, foarte rece. Cu o atitudine de genul, daca nu iei pasari (scumpe!) de la noi, esti braconier. Ca si cum, in afara de AOR, nimeni nu mai creste fringillidae in captivitate. Nu prea inteleg filosofia lor de a ajuta la raspandirea hobby-ului, daca pretind incepatorilor sa cumpere pasari scumpe. Eu, ca incepator, am pierdut anul trecut vreo 4 pasarele, dac-as mai fi dat si o avere pe dansele Neutral . Poate un crescator experimentat isi permite sa dea sute de lei (sau euro) pe o pasare valoroasa, dar unul care abia invata cum sa le ingrijeasca, nu are cum. Ar trebui gasit un echilibru, nici sa fie incurajat braconajul, dar nici sa inhibi lumea cu preturi imposibile. O sa vad, la expozitie, poate o sa am ocazia sa-mi schimb impresia...

Clubul Crescatorilor de Fringillidae primeste membri incepatori  study ?


Salut Liviu!

Oricine este bine venit in randurile noastre. Scopul nostru este de a incuraja acest hobby, nu a-l remite. Din pacate nu suntem nici multi, nici cu exemplare numeroase, incat sa ne intalnim intr-o expozitie proprie. Din acest motiv nici nu am adunat cotizatii, astfel ca deocamdata suntem membrii de onoare. Smile
Prin informatiile pe care le poti accesa pe forumul nostru, incercam sa ajutam pe toata lumea. Bineinteles in limita timpului disponibili raspundem si la situatiile mai speciale cu care se confrunta toti membrii forumului, atat cat ne pricepem. Fiecare are de invatat de la fiecare, de aceea orice opinie/exemplu este de bun augur.
Cred ca ti-ai dat seama ca nu avem secrete de ascuns; din putinul bagaj informational pe care-l avem ne place sa il impartim cu toti ceilalti. Toate aceste lucruri sunt descoperite in urma a multor experiente, de cele mai multe ori dureroase. Lumea fringillidaelor este una dura, iar crescatorii care nu-si recunosc pierderile anuale ii putem numi Pinocchio.  

Va doresc mult succes si sa achizitionati din timp exemplarele necesare!

PS: Nici un membru al clubului nu a vandut pasari, decat la preturi modice. Marea majoritate au fost daruite din inima(donate), chiar daca proveneau din import.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Sam Oct 08, 2016 7:54 pm

Multumesc pentru raspuns, Cristian!

Intre timp, fac si eu progrese, in felul meu. Unul din sticletei(cred ca baietelul), deja imi sta pe mana:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sper ca ala din pozele de mai sus e mascul, iar cea din poza de mai jos sa fie femela:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Dum Oct 09, 2016 11:32 am

Sa ne delectam putin, ca pentru duminica dupa-amiaza, cu 3 filmulete facute astazi:






bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Dan Dum Oct 09, 2016 11:50 am

Foarte frumoase filmuletele ! sa te bucuri de pasarici sa fie sanatoase si asteptam noutati.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Dum Oct 09, 2016 11:56 am

Multumesc!
O sa incerc sa evit erorile de anul trecut, cu astia imi doresc sa ajung la cuib cu ei :-)
Sticletii is cam 80-90% sigur ca-s pereche. Cu caneparii mai astept pana ma voi lamuri daca-s de sexe diferite.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Dum Oct 09, 2016 6:31 pm

Pune poze cu ei. La cânepari te putem lămuri 100% în legătură cu sexele lor. Pozează pieptul și spatele. La sticleti pozează și umărul, coada și mustata, pe lângă masca. Te ajutam cu plăcere!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Lun Oct 10, 2016 7:06 am

E foarte greu sa le fac poze, ca nu stau dihaniile, sunt pline de miscorici Mad O sa incerc duminica viitoare sa le fac iar niste poze, poate reusesc. Pana atunci nu prea am cum fiindca dimineata plec pe intuneric, iar seara ma intalnesc cu ei tot pe intuneric.

La sticleti inca nu-i formata complet masca rosie-portocalie, dar sticletele care imi sta pe mana are masca mai mare si pare ca-i trece de ochi. In plus, are si penele de pe "umeri" mai negricioase decat celalalt. Si pe de-asupra, a inceput sa si cante timid. Deci cu sticletii is lamurit cat de cat.

La canepari in schimb, chiar nu-stiu. In filmuletul Caneparii 2 este filmat unul din ei, iar in filmuletul Caneparii 3 este filmat celalalt. Singurul lucru care l-am observat diferit la ei este ca pasarea din Caneparii 3 are culoarea bej de pe piept si burta mai intensa, mai spre portocaliu, iar penajul de pe spate e de un maro ceva mai intens. In schimb, "dungile" de pe piept imi par la fel la amandoi, din cauza asta tind sa cred ca ar putea fi doua fetite. Cred ca nici la canepari nu s-a terminat inca naparlirea Rolling Eyes Poate in cateva saptamani, o sa fie mai clar si la ei.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Lun Oct 10, 2016 7:12 am

Pentru o mai buna identificare, pasarea din Caneparii 2 are inel argintiu, iar cea din Caneparii 3 are inel mov.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 2 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum