CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

+17
degan dragos
craivan
Eugen BIG
Ionut
Gandalf
gaboru4all
adybugady
vali_iasi
GRINGO
elyhu82
Marius
florica
neagumihai
Petre Robert
CRISTIAN75
cuciureanu_sorin
Admin
21 participanți

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  bliviudaniel Dum Feb 19, 2017 4:35 pm

Am vazut la locatie ca ati trecut Iasi. Eu mi-am luat sticleti din Iasi scosi in captivitate si inelati cu inel de 2.7mm. Dar momentan omul nu mai are decat cateva perechi ce le tine pentru sezonul de reproducere.
Eu, personal, am 1 pereche de sticleti cu care o sa incerc in primavara sa scot pui. Dar nu stiu daca o sa reusesc, dat fiind ca e prima data cand incerc.
Avantajul ar fi ca daca asteptati pana in vara, puteti lua un puisor care se poate obinui mult mai usor cu dumneavoastra.

Cat despre companion pentru canarita...nu-s asa sigur ca n-o sa se bata cu viitoarea colega de colivie. La canari nu stiu cum e, dar la perusi, 2 femele in aceeasi cusca se poate lasa cu rani pana la moarte.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  bliviudaniel Dum Feb 19, 2017 4:38 pm

Puteti incerca sa luati un canar mascul ca si companion. Daca se accepta unul pe celalalt, masculul nu va canta asa de mult. Canarul canta mult si tare ca sa atraga femele si sa-si "marcheze" teritoriul. Daca femela este deja in cusca cu el, nu mai are motiv sa cante toata ziua. Asta v-o zic din experienta proprie: cat timp tin perechea de canari in aceeasi cusca, masculul nu prea canta.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Dum Feb 19, 2017 6:27 pm

Va multumesc de informatii!
Oricum, planuiam sa iau o cusca dubla cu separator pentru a obisnui, la inceput, cele doua pasarici. Daca voi observa semne de agresivitate, ceea ce ma rog sa nu se intample, voi pune separator opac. Asa, macar vor mai purta conversatii (canarita mea, daca vorbeste cu ciorile si vrabiile, sunt sigura ca va putea vorbi si cu sticletica).
Totusi, din pacate cred ca sunt sanse mari sa nu se inteleaga. Acum cativa ani, cand am pus canarelul cantaret la ea in cusca, a devenit foarte teritoriala (tin sa precizez ca era o cusca mica, cu lungimea 30 cm). Chiar ii dadea in cap. Atunci l-am scos si l-am dat unui vecin care are mare grija de el.
Acum sper ca faptul ca am imblanzit-o si nu mai ciupeste o s-o faca mai agreabila.
PS: Succes pentru primavara aceasta!
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Dum Feb 19, 2017 6:50 pm

Am citit pe un site in engleza ca 2 femele de canar pot fi tinute in aceeasi colivie, dar depinde de personalitatea lor. De asemenea, pe un alt site, am gasit ca sticletii si canarii pot trai fara probleme, dar era iar mentionata personalitatea.
Acum imi ramane sa imi educ putin canarul, asa, ca sa poata primi musafiri. Cand va veni sticletica, canarita mea va primi ou pisat (mancarea ei preferata) de fiecare data cand se poarta frumos cu noua ei "colega de colivie".
De asemenea, voi tine separatorul pana voi observa ca se inteleg, iar la primul semn de agresivitate, le voi separa iar.
Nu stiu daca este cea mai buna metoda, dar am incredere ca cele doua se vor intelege intr-un final.
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Feb 23, 2017 10:00 pm

SunnyCanary a scris:Am citit pe un site in engleza ca 2 femele de canar pot fi tinute in aceeasi colivie, dar depinde de personalitatea lor. De asemenea, pe un alt site, am gasit ca sticletii si canarii pot trai fara probleme, dar era iar mentionata personalitatea.
Acum imi ramane sa imi educ putin canarul, asa, ca sa poata primi musafiri. Cand va veni sticletica, canarita mea va primi ou pisat (mancarea ei preferata) de fiecare data cand se poarta frumos cu noua ei "colega de colivie".
De asemenea, voi tine separatorul pana voi observa ca se inteleg, iar la primul semn de agresivitate, le voi separa iar.
Nu stiu daca este cea mai buna metoda, dar am incredere ca cele doua se vor intelege intr-un final.


Este foarte bine sa le tii separate la inceput, sa se poata studia pe indelete. Totodata sa le pui 2 vase pentru ou, 2 bucatele separate de mar etc cand vor fi impreuna, pentru a evita confruntarea. Ideal ar fi sa o introduci pe canarita ta intr-un spatiu in care nu a mai stat pana acum, deoarece daca apare o pasare noua in "casuta" ei este foarte probabil sa nu o priveasca cu ochi buni pe musafira.
Succes!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Vin Feb 24, 2017 7:53 pm

Multumesc pentru sfaturi!
Dupa cautari indelungate, am reusit sa gasesc un model de colivie propice pentru cele doua pasari. Acesta nu are separator, dar confectionarea unuia nu este o problema, avand norocul de a avea in familie destui mesteri. Voi lasa un link mai jos pentru a va face o idee asupra a cum arata.
Planul initial era sa pun separatorul si sa las canarita in jumatate din colivia mare ca apoi, cand iese sticletica din carantina dupa 2 saptamani, sa le pun pe amandoua impreuna, desigur cu separatorul pus in continuare. Pentru inceput, voi pune ceva opac pentru a se obisnui una cu alta, apoi, dupa inca 1-2 saptamani, voi lasa doar grilajul pentru a avea posibilitatea sa interactioneze.
Cu putin noroc si acceptare din partea canaritei, le voi lasa impreuna cate putin in fiecare zi (cu separatorul scos), sub atenta supraveghere. Daca voi observa o buna coabitare, abia atunci le voi lasa impreuna.

Aici este colivia:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Vin Feb 24, 2017 7:58 pm

De asemenea, imi puteti recomanda o firma care produce vitaminele A, D3, E pentru pasari? Primul rezultat la cautare este romvac, dar nu sunt sigura de calitatea produsului si de posibilitatea de a fi folosit pentru pasari mici.
Va multumesc anticipat!
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Mier Mai 03, 2017 9:03 pm

Buna seara!

Puteti sa incercati Fertivit de la Versele Laga.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 9 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum