CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
HRANA PENTRU STICLETI Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


HRANA PENTRU STICLETI

+2
Bogdan
Dan
6 participanți

In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Dan Lun Oct 03, 2011 12:41 pm

Hrana pentru sticleti se compune dintr-o foarte mare varietate de seminte,trebuie sa cunoastem si continutul acestora,pentru a putea ajuta pasarile in perioadele critice sau diferite situati. Am gasit aceasta pagina care este utila pentru toti pasararii. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Hrana sticleti

Mesaj  Bogdan Mier Noi 09, 2011 9:07 am

Pe langa amestecul de seminte care il dau sticletilor le pun si ciulini cu toate ca nu prea se mai gaseste acum dar mi-am luat de la tara provizii sa am macar toata toamna,si am mai cules din gradina seminte de laptuci care le manca imediat,le plac asa de mult incat amestecul de seminte dat zi de zi nici nu se mai uita la el Very Happy
Bogdan
Bogdan
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 36
Puncte : 42
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Admin Mier Noi 09, 2011 12:23 pm

le poti da pasarilor tale un amestec mai mare de plante intri la ierbar ornitologic si o sa gasesti o gama variata de plante , eu azi le-am dat mexicanilor papadie inca se mai gasesc plante pe care le puteti administra pasarilor
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Dan Mier Ian 01, 2014 7:29 am

O mare graseala care o fac majoritatea pasararilor,este cantitatea mare de hrana pe care o pun in hranitori.Din comoditate tindem sa punem multa hrana si in special ce le place,pasarea alege numai boabe cu un continut mare de grasimi,care este daunator.Acestea ducand la aparitia bolilor incurabile si scaderea imunitati,sa nu mai spun si de pierderi,sau chinul cu medicamentatia care de multe ori se lasa cu pierderi de pasari.E foarte usor de testat cantitatea necesara pentru o zi de hrana,aceasta trebuie cosumata in totalitate.Este cel mai bun test.Valabil si la voliere,sa nu ramana hrana NE consumata.Numai asa veti avea pasari sanatoase, blande,cu pofta de mancare si cantarete.Urmati exemplul celor cu canari de cantec.Nu tot ce e bun e si sanatos.Va doresc la toti un an mai bun cu multe bucurii !!! HRANA PENTRU STICLETI 2861174806
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  elyhu82 Sam Ian 04, 2014 5:59 pm

Aveti mare dreptate nea Dan, eu am patit-o pe pielea mea la mai multe pasari in voliera. Asa cum ati spus din comoditate obisnuiam sa pun o cantitate de hrana mai mare in hranitori, pentru a nu ramane pasarile fara mancare, dar acest lucru este gresit pentru ca ele se napustesc asupra semintelor grase (cum ar fi canepa, rapita, f soarelui, nigerul, etc.) prima data si raman in hranitoare semintele albe in general care nu au un continut atat de mare de grasime. Cel mai bine este sa reglam cantitatea de hrana zilnica.
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Dan Dum Ian 05, 2014 5:07 am

Pana am realizat cum sta treaba si eu am avut pierderi.Am vrut sa trag un semnal de alarma,deoarece multi ma intreaba pe mp. ce le dau la pasari special de nu am pierderi.Este mai usor sa previ,decat sa ajungi la tratamente inutile facute prea tarziu,cand pasarea cu greu mai poate fi recuperata.Am studiat hrana speciala pentru sticletii ancestrali de la manitoba, care costa cam mult 30 lei kg,ea contine foarte putine seminte grase,baza in amestec sunt semintele de iarba,perila,cicoare,salata,mac,dughie si glantul,astea mentin sanatatea pasarilor,restul cam 20% sunt seminte grase.Pasarile care zboara nu au depuneri de grasime,ca cele din colivii,voliere.O transforma automat in energie pentru zbor.La noi pasarea doar topaie de pe un bat pe altul.Daca aveti curiozitatea,sa va convingeti,luati o pasare din colivie si testati-o, o sa vaedeti ca am dreptate.Devin obeze,sunt apatice,canta putin.si nu sunt vioaie.Geasimea le omoara,ca si pe om colesterolul,care se depune,din cauza sedentarismului.Concluzia o trageti voi.Pana nu consuma ABSOLUT TOT alta mancare sa nu mai vada.O ligurita de hrana cu varf,este suficient pentru o pasare de colivie.Asta mai depinde si de felul pasari.Sa nu ne mai mire faptul,ca strainii nu au pierderi si fac productie.La noi floarea soarelui e la putere,gusa sa fie plina si mancarea ieftina,daca moare pasarea e de vina ca nu a avut imunitate.  lol! Vreau sa aud ca nu mai aveti pierderi. ok
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty salutare

Mesaj  craivan Sam Feb 22, 2014 2:47 pm

foarte adevarat..e f bine sa dam de mancare la pasari cu "portia".eu le dau la pasari cate o lingurita de amestec de seminte din comert si tot ramane un pic de seminte albe... alea parca nu le pot inghiti,mereu la urma..oricum pana nu mananca aproape tot, adica a doua zi nu primeste alta inafara de pastone,fructe si legume.Zic asta deoarece am fost la o cunostinta(italian) care el ce face? umple hranitorile bine,apoi cu timpul trece pe la ele,sufla corjile de la semintele consumate ,adauga diferenta si tot asa..,normal ca pasarile aleg ceea ce le convine.Si nici la capitolul curatenie nu sta prea bine....astai asa ca fapt divers.....
craivan
craivan
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 117
Puncte : 135
Data de inscriere : 18/02/2014
Varsta : 41
Localizare : PONTECURONE(ITALY)

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  cristianurzica Sam Feb 22, 2014 10:30 pm

craivan a scris:foarte adevarat..e f bine sa dam de mancare la pasari cu "portia".eu le dau la pasari cate o lingurita de amestec de seminte din comert si tot ramane un pic de seminte albe... alea parca nu le pot inghiti,mereu la urma..oricum pana nu mananca aproape tot, adica a doua zi nu primeste alta inafara de pastone,fructe si legume.Zic asta deoarece am fost la o cunostinta(italian) care el ce face? umple hranitorile bine,apoi cu timpul trece pe la ele,sufla corjile de la semintele consumate ,adauga diferenta si tot asa..,normal ca pasarile aleg ceea ce le convine.Si nici la capitolul curatenie nu sta prea bine....astai asa ca fapt divers.....

Mergi e drumul ales cu o lingurita pe zi si va fi bine. Italianul le umple ca sa nu stea zilnic sa adauge hrana la ei. Probabil ca are putin timp pentru pasari. Risca astfel ca cele dominante sa manance tot ce este gras si sa devina supraponderale in scurt timp.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Dan Sam Feb 06, 2016 5:57 am

Hrana e bine sa nu contina mei si ovaz ok
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  elyhu82 Sam Feb 06, 2016 10:45 pm

Mei de ce nu nea Dan ?
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Dan Dum Feb 07, 2016 7:55 am

Am incercat tot soiul de mei,alb,galben si rosu nu se ating de el,ramane si e pacat ca se arunca,ovazul le cauzeaza probleme la digestie,o confirma si straini.La noi producatorii pentru a castiga mai mult,introduc in hrana deoarece sunt foarte ieftine si atarna la kg.De 8 luni de când au bagat si ovaz,prefer sa cumpar separat hrana si o combin eu.E 6 lei kg de amestec,nu are mei,dar mai nou au introdus ovazul care ma deranjaza.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Dan Dum Feb 07, 2016 8:04 am

Spunea cineva mai sus de ciulini,semintele de ciulini sunt foarte tari si nu le pot sparge dect daca sunt inmuiate (de zapada sau ploi) sunt folosite doar pe timp de iarna din cauza lipsei de hrana.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

HRANA PENTRU STICLETI Empty Re: HRANA PENTRU STICLETI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum