CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
ANEFI SUNAI Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
ANEFI SUNAI Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
ANEFI SUNAI Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
ANEFI SUNAI Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
ANEFI SUNAI Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
ANEFI SUNAI Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
ANEFI SUNAI Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
ANEFI SUNAI Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
ANEFI SUNAI Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


ANEFI SUNAI

+2
elyhu82
anefisunai
6 participanți

In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Sam Mar 03, 2012 4:48 pm

Buna seara . Ma numesc Anefi Sunai , am 39 de ani si sunt din mun. Constanta . Am rasfoit acest forum de cateva ori din scoarta-n scoarta si am ramas placut impresionat de informatiile punctuale si pline de continut , expuse ,indeosebi , de d-nii Urzica si Cuciureanu , dar si de ceilalti membrii activi ai CRF , fapt care m-a indemnat sa-mi exprim admiratia pentru profesionalismul pe care-l demonstrati . Sincere Felicitari .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  elyhu82 Sam Mar 03, 2012 5:19 pm

Bine ai venit !
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Mar 04, 2012 9:35 am

Bine ai venit
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  Admin Dum Mar 04, 2012 2:35 pm

bun venit babai Very Happy stai in CT sau pe langa?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Multumiri

Mesaj  anefisunai Dum Mar 04, 2012 8:52 pm

Va multumesc . Asa cum am subliniat in prezentarea mea , pe acest forum m-au atras subiectele deosebit de interesante pe care le-ati expus si care , mai mult ca sigur , au in continutul lor multi ani de studiu si practica . Eu sunt un impatimit al canarului roller ( pe care-l consider un etalon ) si care este tot un fringilid , dar care are in spate cateva sute de ani de captivitate ; de aici daca raportez activitatea voastra de crestere si studiere a fringilidelor indigene la cresterea canarilor , observ ca voi va confruntati cu spete cu mult mai grele , in sensul ca aveti de-a face cu un nr. mare de specii care nu au in spate atatia ani de captivitate si care au binenteles propriile caracteristici . Toate acestea mi-au determinat inscrierea pe acest forum , dar si pentru a va asigura de toata admiratia mea , nepropunandu-mi sa fiu un membru prea activ .

P.S. D-le Cioranu , pentru ca eu am obiceiul sa-mi exprim starile de spirit pe care le am intr-o faza sau alta , iti spun ca nu mi-a placut apelativul tau si te rog sa nu-mi demonstrezi ca-ti plac doar glumele tale .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  Admin Lun Mar 05, 2012 12:55 pm

Imi cer scuze daca tea deranjat exprimarea mea esti bine venit pe forumul nostru asteptam pozele si comentariile tale in legatura cu pasarile care le detii si legate de experienta ta cu pasarile
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  cristianurzica Lun Mar 05, 2012 3:00 pm

Salut Anefi! Ma bucur foarte mult ca esti si tu alaturi de noi pe acest forum. Iti urez un bun venit calduros si mult succes in noua stagiune cu canarul nostru drag: Rollerul de HARZ. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Lun Mar 05, 2012 7:54 pm

Yorasta , in opinia mea totul e ok ; batem palma si-ti multumesc pentru intelegere .

Cristi , te salut . Bucuria este de partea mea , eu fiind un novice comparativ cu nivelul pe care-l aveti voi in studiul fringilidelor indigene , iar acest aspect remarcabil , este demn de toata stima . Cu admiratie .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  cristianurzica Lun Mar 05, 2012 8:54 pm

anefisunai a scris:Yorasta , in opinia mea totul e ok ; batem palma si-ti multumesc pentru intelegere .

Cristi , te salut . Bucuria este de partea mea , eu fiind un novice comparativ cu nivelul pe care-l aveti voi in studiul fringilidelor indigene , iar acest aspect remarcabil , este demn de toata stima . Cu admiratie .
Pe langa rolleri ai si ceva indigene? Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Mar Mar 06, 2012 4:05 pm

Te salut Cristi . Nu , nu detin pasari indigene , am avut in copilarie ( cand literatura de specialitate era foarte slab reprezentata ) pentru o perioada scurta de timp , diferite specii de fringilide indigene , cumparate , binenteles , de la braconieri si care nu de putine ori , aveau un sfarsit dramatic . Toate astea pana in momentul in care am inceput sa constientizez ce insemna pentru ele suprimarea brutala a libertatii lor naturala si supunerea fortata la captivitate . Din aceste considerente si in actualul moment am o mare rezerva , aproape de pragul agresivitatii , fata de cei care au astfel de indeletniciri primare . Aceleasi sentimente le nutresc si fata de vanatoarea , asa zis , "sportiva" , adica "din placere" adaug eu . INCA nu-mi explic cum ai putea cutreiera padurile , nu pentru a contempla in liniste frumusetile ei , ci pentru a ucide un animal , poate magnific in felul lui , in scopul de-ai atarna capul intr-un cui , drept trofeu , mandrindu-te cat de "barbat" esti , invingator in lupta cu "fiara" , o lupta total inegala de vreme ce folosesti arme si accesorii de ultima generatie ...
STOP . Gata imi revin ...
Ca un impatimit al naturii , incerc , in limitele posibilitatilor si a programului oscilant , sa-mi petrec timpul liber in mijlocul ei , insotit fiind intotdeauna de fiul meu si cainii nostrii . Nu de putine ori acesta imi adreseaza fel si fel de intrebari cu privire la flora si fauna intalnita in pelegrinarile noastre , prin paduri . E drept ca cel mai des intalnite sunt pasarile si dintre acestea , multe sunt specii apartinand fam. Fringilidelor . De aici si pana la a incepe studiul lor , e doar un pas ; de aceea mai consider ca ceea ce faceti voi pe acest forum al CRF , poate avea si bune conotatii didactice , si de ce nu ? poate cu un pic de noroc , veti culege , aduna si insuma toate aceste informatii , intr-o carte de specialitate . Eu va doresc mult succes .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  Admin Mar Mar 06, 2012 5:09 pm

intentiile si ideile tale sunt foarte bune dar pana la o carte este mult adevaru e ca niciodata nu se stie Very Happy si cred ca stiu de ce braconieri vorbesti cei din piata brick care fac trafic de pasari acolo si iti recomanda ca mancarea lor sunt semintele de floarea soarelui sau rapita , am impresia ca ei nu stiu ca ce recomanda ei in scurt timp le va distruce ficatii pasarilor da na ei se cred mari crescatori si pasarari asta e noi prin intentiile noastre speram sa schimbam cat de cat mentalitatea oamenilor dar nu cred ca putem schimba omenirea ca si in alte tari Civilizate care au pasari si sunt cu mult mai avansati decat noi in ornicultura inca se face trafic de pasari.
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Mar Mar 06, 2012 6:59 pm

Te salut Yorasta . Da asa este , obiectivele cu adevart importante nu se ating de azi pe maine , ci in timp cu sudoare si multa perseverenta .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 06, 2012 8:06 pm

Foarte frumos Anefi ca ai grija si rabdare sa explici copilului tot ce il inconjoara. Natura ne ofera multe minuni, care sunt privite cu alti ochi de catre copii(la fel cum am privit si noi la randul nostru in anii copilariei). In statutul clubului este trecuta aceasta latura de informare si educare a celor tinri, iar o lucrare pe acest fundament este intradevar o idee la care m-am gandit in multe randuri. Ducem lipsa de o asemenea lucrare in limba romana, care sa atinga toate fatetele ornitologiei Fringillidaelor. Speram ca in ceva timp sa reusim sa alcatuim o asemena lucrare, bazata bineinteles pe experientele proprii si nu prin simpla traducere a lucrarilor deja existente in literatura Mondiala. Cum am specificat mai sus, avem nevoie de timp pentru a culege informatiile despre speciile vizate, pentru o acuratete mai buna a acestora.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 06, 2012 8:11 pm

Sa nu uitam draga Anefi ca la un moment dat braconajul ne-a facut mult bine. Daca nu se intampla, acum nu mai aveam gaini, cai, vaci, porci etc. A fost un rau necesar si noi am profitat de oportunitate. In afara de caine, despre care se zice ca s-a asociat singur cu omul, pentru o vanatoare eficienta, restul speciilor au fost "siluite". Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Mar Mar 06, 2012 8:35 pm

Imi place gluma ta , Cristi .

Da ! ce vremuri , imi aduc aminte ca asa era ... Dar imi mai amintesc ca pe atunci ne luam doar dupa cutume , nu ca acum de nii se vara legile sub nas ... si-mi mai amintesc ca multi dintre noi erau politeisti si mai stii ce ne chinuiam sa le explicam alora ca nu exista mai multi babalai , ci doar unul ... ti-a duci aminte ce greu era ?!?
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 06, 2012 9:09 pm

Este o realitate Anefi si nu o gluma. Smile Daca vorbim de imblanzirea animalelor domestice, intradevar erau vremuri "tulburi"(vezi politeism), dar daca vorbim de exemplu de Fringillidae(chiar si canari), acele vremuri erau de mult apuse. Sa nu mai zicem de obiectul muncii acestui club: Fringillidaele indigene. Romanii au fost braconieri "degeaba", in timp ce altii(belgieni, olandezi, italieni, germani si nu numai...) au speculat captura exemplarelor deosebite din natura in sensul domesticirii acestor specii. Si s-a reusit!Nu avem numai gaini si curci albe, avem si sticleti albi, dar nu numai... Personal daca nu se intampla acest fapt "odios" nu m-as fi bucurat de amicii mei: florintii, mugurarii, forfecutele, toate provenind din exemplare reproduse peste hotare. Avem aceasta alternativa si merita speculata.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Mier Mar 07, 2012 6:39 pm

Pe FONDUL discutiei , ai perfecta dreptate Cristi , pe mine m-a amuzat teribil FORMA acesteia , imaginandu-mi pentru o clipa sensul infractional al termenului "braconaj" de astazi si efectele sale juridice in societatea moderna si raportarea acestui tablou in trecut , in contextele oportunitatilor de atunci ... Cu toata stima .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  vali_iasi Lun Apr 02, 2012 5:00 pm

Bine ai venit in CRF Anefi...Nu ar strica sa reusesti sa scoti un hibrid cu rollerii ( daca vei incerca asteptam pozele ca sa vedem ce splendoare a iesit)...Bafta cu pasarelele
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  vali_iasi Lun Apr 02, 2012 5:03 pm

ANEFI dupa limbaj pari a activa in Uniunea barourilor de avocatura,ma insel?
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty ANEFI SUNAI

Mesaj  anefisunai Mier Apr 04, 2012 7:40 pm

Vali , in ceea ce priveste rollerul , altul imi este scopul si anume cultivarea turelor conform standardului care impune anumite exigente , deci hibridarile pentru mine , sunt excluse ...

In privinta Baroului - nici vorba , dar folosind o autoironie ma pot caracteriza ca fiind un specializat in stiinte juridice , care iubeste biologia ...

Te salut si-ti doresc mult noroc .
avatar
anefisunai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/03/2012
Localizare : constanta

Sus In jos

ANEFI SUNAI Empty Re: ANEFI SUNAI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum