CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
vali_iasi Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
vali_iasi Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
vali_iasi Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
vali_iasi Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
vali_iasi Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
vali_iasi Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
vali_iasi Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
vali_iasi Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
vali_iasi Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


vali_iasi

2 participanți

In jos

vali_iasi Empty vali_iasi

Mesaj  vali_iasi Dum Apr 01, 2012 7:26 am


Ma numesc Diaconu Vali-Bogdan,am 27 de ani si sunt din iasi.Pasiune mea pt pasari este de pe la varsta de 11,12 ani ,iar prima pasare pe care am avuto a fost un mascul de mugurar.Pe atunci nu existau asa multe mijloace de informare si recunosc ca mugurarul acela nu arata deloc bine la penaj pt ca nu stiam ce sa-i dau de mancare.Dupa acel mugurar au urmat o multine de indigene si anume:botgros,sticleti,scatii,oitoi,cintezoi,pitigoi mare,pitigoi albastru,florinti,canarus(am vazut si o forfecuta in piata la vanzare dar nu am cumparat-o).Ce anume tin sa mentionez este ca ramasesem surprins ca se spunea ca pitigoii mor in captivitate dar la mine nu murise(mitul cazuze:)) )
Eram de-a dreptul disperat de pasari ,cu toate ca nu am inmultit niciuna ca eram prea mic si nu stiam cum..As vrea sa va povestesc o intamplare haioasa ce are legatura cu pasarile...Eram la bunici intr-o vara si nu ma puteam stapani sa nu caut prin copaci cuiburi si gauri in care erau tot felul de pasari .Vad eu intr-un copac o gaura destul de mare incat sa-mi intre mana ,iar in acea gaura intrase o pasare cenusie asemanatoare pietruselului(era capantortura).Bag eu mana in gaura aia si deodata se aude un sasait puternic ca si cum ar fi fost serpi,m-am speriat asa tare incat am cazut din copac.Dupa ce m-am convins eu ca nu are cum sa fie serpi in gaura aia deorece parintii veneau frecvent cu mancare in cioc,mi-am facut iar curaj si am bagat mana iar in scorbura.Am lasat eu sa patrunda lumina in scorbura ca sa pot vedea ce e inauntru,erau 5 pui de capantortura care scoteau sunete ca ale sarpelui.Am luat un pui sa ma uit mai atent la el si cand l-am luat in mana a inceput sa de-a ochii peste cap ca si cum urma sa moara.L-am lasat jos din mana si a rupto la fuga prin tufisuri pt ca puii nu stiau inca sa zboare.Realizasem ca era modul lor de aparare si ca fusesem pacalit.CAPANTORTURA ESTE PT MINE PASAREA CEA MAI CIUDATA PE CARE AM INTALNITO.
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

vali_iasi Empty Re: vali_iasi

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 01, 2012 8:00 am

Salut Vali si bine ai venit .Te-ai hotarit pina la urma sa ramii cu indigenele?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

vali_iasi Empty Re: vali_iasi

Mesaj  vali_iasi Dum Apr 01, 2012 11:46 am

Salut Sorine! De indigene nu ma pot desparti niciodata ,mai ales de pasarile mele preferate si anume mugurarii...Dar inmultesc si exotice ca pana acum nu am avut succes sa inmultesc indigenele ,ci doar ponta aia de oua la mugurari dupa care mi-a murit femela...Anul acesta experimentez iar cu 2 perechi de sticleti,una de pietrusei si una de mugurari..va tin la curent daca se intampla ceva ca deocamdata nu au intrat la furie..ciao
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

vali_iasi Empty Re: vali_iasi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum