CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI)

In jos

BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI) Empty BOTGROSUL CALUGAR (COCCOTHRAUSTES ABEILLEI)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Sept 08, 2012 8:16 pm

Isi capata acest nume datorita capului de culoare neagra asemanator unei glugi si mai poate fi intilnit sub denumirea de Hesperiphona abeillei (Lesson 1839).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are urmatoarele subspecii:
Hesperiphona abeillei abeillei
Hesperiphona abeillei pallida
Hesperiphona abeillei saturata
Hesperiphona abeillei cobanensis
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Este raspandita in partea de sud a Mexicului (Veracruz, Michoacan, Guerrero, Sierra de Juarez, Oaxaca, Chiapas) si in partea de nord-vestul Mexicului (Chihuahua, Sierra Madre), in El Salvador (Santa Ana) si Guademala (San Marcos, Jalapa).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Prefera zonele montane inalte cu latitudini de pina la 3000 de metri, dar si padurile tropicale cu altitudinea de 1000 m. Isi construeste cuibul pe ramurile de stejari sau in padurile mixte (pin, stejar). cautind hrana in livezi, parcuri, plantatii de fructe tropicale, gradini, diferite culturi. Consuma insecte, foarte multe boabe, samburi de fructe si diferite tipuri de seminte din copaci.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Traiesc in grupuri destul de mari, pot fi observati zburand printre arbori pe distante lungi sau in zone deschise de la marginea padurilor. Pot fi recunoscuti usor, dupa frumosul colorit al penajului si ciripitul lor.
Aceasta pasare zboara pe distante destul de lungi si la inaltimi mari cautand locuri preferate de cuibarit si hrana.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum