CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
MUTATIILE Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
MUTATIILE Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
MUTATIILE Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
MUTATIILE Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
MUTATIILE Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
MUTATIILE Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
MUTATIILE Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
MUTATIILE Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
MUTATIILE Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


MUTATIILE

4 participanți

In jos

MUTATIILE Empty MUTATIILE

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Ian 08, 2013 9:04 am

Multe ore in sir am discutat cu Cristi despre mutatii si anume cum unele dintre ele pot deveni o prada foarte usoara datorita culorilor deschise si ca sint mai sensibile decit ancestralii.Multi dintre noi stim ca atunci cind imperechem doua mutatii intre ele rezultatul produs este mai mic in dimensiune.De curind am citit ca Europa Centrala este un bun furnizor in materie de pasari mutate(au fost observati in natura cinteze si sticleti opal),iar mai nou am aflat ca au fost cazuri si intr-o anumita zona a tarii noastre.Am gasit pe net ceva interesant:
Care este originea mutatiilor?
Se crede ca cele mai multe dintre ele se produc in cursul procesului normal de reproducere celulara.Dar experientele au aratat ca ele pot fi cauzate si de agenti exteriori cum sint radiatiile si substantele chimice.
Putine experiente in domeniul mutatiilor le pot egala in importanta pe acelea care au fost facute pe DROSOPHILA MELANOGASTER,adica musculita de otet.De la inceputul secolului nostru savantii au expus milioane de asemenea musculite actiunii razelor x.Faptul acesta a dus la cresterea frecventei mutatiilor in raport cu normalul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Un alt caz ar fi cel al fluturelui raspindit in insulele britanice BISTON BETULARIA.La inceput varietatea mai deschisa la culoare a acestui fluture a fost mai raspindita decit cea mai inchisa la culoare.Si intrucit culoarea acestui tip mai deschis este mai apropiata de culoarea deschisa a truchiurilor de mesteacan,acesti fluturi erau mai bine protejati impotriva pasarilor.Dar in regiunile industriale,dupa ani de poluare trunchiurile copacilor s-au innegrit.Culoarea deschisa a acestui fluture devenise astfel un dezavantajpentru eldeoarece putea sa cada usor prada pasarilor.In consecinta,varietatea de culoare mai inchisa ,despre care se spune ca ar fi o mutatiea a supravietuit mai bine datorita faptului ca pasarilor le venea din ce in ce mai greu sa le distinga pe trunchiurile copacilor.Aceasta varietate mai intunecata a devenit repede tipul predominant.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aceeasi trebuie sa fi fost situatia si cu unii germeni patogeni rezistenti la antibiotice sau cu unele insecte devenite imune la insecticide.
Sa nu uitam ca insecticidele sint primul inamic al pasarilor.De curind am auzit de la diversi crescatori ca belgienii trec ouale fringilidelor pe sub razele x si asta ar fi motivul pentru care ar avea exemplare mult mai mari decit dimensiunea normala.Voi ce parere aveti?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUTATIILE Empty Re: MUTATIILE

Mesaj  cristianurzica Mar Ian 08, 2013 12:23 pm

Tot ce este posibil Sorin vizavi de radiatiile cu raze X. Sa nu uitam ca aceasta expunere la radiatii duce de cele mai multe ori la sterilitate. Si aici este un avantaj al comerciantilor care iti vand exemplarele si acestea nu se reproduc, cumparatorul fiind nevoit sa achizitioneze mereu alte pasari. Aceasta practica nu este de putin timp folosita, acvaristii avand o experienta "bogata" cu aceasta practica, mai ales in cazul speciilor rare, unde nu exista interes sa reproduca si altii.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUTATIILE Empty Re: MUTATIILE

Mesaj  elyhu82 Mar Ian 08, 2013 1:43 pm

Foarte interesant domnilor. Oricum ideea in sine de a supune ouale razelor x sunt contrar ideilor mele. Oamenii nu stiu ce sa mai faca ca sa scoata bani.
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUTATIILE Empty Re: MUTATIILE

Mesaj  Dan Mar Ian 08, 2013 6:28 pm

Adevarat, la pesti se practica demult,in folosul comerciantilor.Nici mutatiile genetice nu sunt bune,creeaza multe probleme.Nimeni nu poate egala natura,care selecteaza mereu,la un moment dat s-ar putea sa nu mai poata face fata,din cauza omului care din dorinta de a face bine,produce mai mult rau naturii si omenirii prin experimentele facute.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUTATIILE Empty Re: MUTATIILE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum