CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
TEMA DE ACASA Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
TEMA DE ACASA Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
TEMA DE ACASA Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
TEMA DE ACASA Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
TEMA DE ACASA Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
TEMA DE ACASA Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
TEMA DE ACASA Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
TEMA DE ACASA Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
TEMA DE ACASA Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


TEMA DE ACASA

3 participanți

In jos

TEMA DE ACASA Empty tema de casa

Mesaj  adieren Mier Ian 23, 2013 5:59 am

de citziva anishori ma framanta o problema pe care abia astazi am reushit s-o intzeleg...'vocea' mugurarilor.......in ultimii ani au aparut mugurari cu un timbru al vocii deosebit de cel cu care eram obishnuit cu ani in urma....concluzia..doua subspecii aproape identice.......un mugurar nordic shi unul european......ia sa va aud!
avatar
adieren
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 8
Data de inscriere : 07/10/2011

Sus In jos

TEMA DE ACASA Empty Re: TEMA DE ACASA

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 23, 2013 10:01 pm

adieren a scris:de citziva anishori ma framanta o problema pe care abia astazi am reushit s-o intzeleg...'vocea' mugurarilor.......in ultimii ani au aparut mugurari cu un timbru al vocii deosebit de cel cu care eram obishnuit cu ani in urma....concluzia..doua subspecii aproape identice.......un mugurar nordic shi unul european......ia sa va aud!

Nu prea e tema de casa pentru mine care-s in deplasare dar... este normal sa fie un mister pentru toata lumea, pentru ca in Romania nimeni nu a studiat nimic legat de fringillidae. Si in tarile in care se practica ornitologia sunt inca multe dezbateri in contradictoriu in aceasta privinta. Voi aduce in atentie cateva informatii gasite impreuna cu ce am observat personal. Intradevar am auzit in natura atat pasari cu un timbru subtire -un fluierat subtire, cat si pasari cu voce groasa insotita de ecou. Care este cazul normal pentru zona ta Adi?
Asadar sprijinul ni-l ofera tot literatura de specialitate occidentala, unde apar cateva dezbateri pe aceasta tema cu preponderenta in Marea Britanie. Din concluziile unor ornitologi, intradevar mugurarii nordici au un strigat mai puternic, cu ecou de parca ar canta "pe nas". O sursa citeaza faptul ca ar fi 2 varietati de mugurari: trompetisti si fluieratori in functie de sunetele emise(Trumpeting Northern Bullfinch and also Whistling Northern Bullfinch), pentru a delimita nordicii trompetisti de fluieratorii autohtoni(sursa 5). Exista si alte mici diferente intr subspecii legate de talie si colorit(mai aprins la mugurarul nordic decat la celelalte subspecii de pe intinsul Europei), deoarece sunetele pot diferi foarte mult de la un individ la altul, de exemplu fiind la unele exemplare nu foarte diferite de strigatul forfecutelor sau botgrosilor. Acele pasari cu sunete de trompeta de jucarie provin din zona Rusiei Europene(sursa 4). Revenind putin la diferentele de colorit, departajarea subspeciilor se face mai usor pe baza penajului femelelor decat al masculilor. Nu trebuie omisa marimea corpului pentru ca aceasta reprezinta un lucru important in departajare.
In perioada de reproductie apar anumite modificari in strigatul partenerilor, sunete de ecou dar care nu-s atat de puternice ca cele normale. Acele sunete se apropie de cele ale mugurarilor nordici trompetisti intr-o oarecare masura. Am facut aceasta specificare intrucat anumite persoane sustin ca ar cuibari mugurari nordici trompetisti in Sudul Germaniei sau Anglia si poate aparea aceasta confuzie.
In a 3-a sursa citata mai jos apare o poza cu un mascul nordic inelat care are in rectricele primare marginale zona mare alba, de unde cineva trage concluzia ca acesta ar putea fi un semn al mugurarilor nordici. Nu sunt de acord cu aceasta informatie, acea caracteristica fiind independenta de subspecia din care individul face parte.
In cantec, trompetistii scartaie mai mult decat fluieratorii.(5)

1. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

2. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

3. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

4. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

5. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Varianta fluierata, Pyrrhula pyrrhula europeo: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre cristianurzica in Mar Ian 29, 2013 10:25 pm, editata de 1 ori
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

TEMA DE ACASA Empty TEMA DE ACASA

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Ian 24, 2013 8:56 am

Salut Adi.Sint si eu curios sa aflu ce ai descoperit....
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

TEMA DE ACASA Empty Re: TEMA DE ACASA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum