CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Incepator: florinte sau sticlete sau... Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Incepator: florinte sau sticlete sau...

2 participanți

In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  bliviudaniel Mar Iun 30, 2015 11:17 am

Buna ziua tuturor!

Am un perus eclozat in mai 2005 care in tineretea lui a avut 2 femele partenere si 5 randuri de puiuti. Acum e "vaduv" si singur, dar foarte vioi pentru varsta lui.
Intrucat mi-e dor sa mai am puiuti de pasarele mici bounce  si as vrea si niste companioni pentru perus, doresc sa-mi cumpar o pereche de fringillidae autohtone. Vreau autohtone fiindca din experienta cu perusul stiu ca pot aparea muuulti puiuti de care trebuie sa "scapi" in cateva saptamani. Iar daca nu sunt doritori, incepe disconfortul. Asa ca in cazul autohtonelor, as putea, in extremis, sa eliberez direct in natura puiutii pentru care nu gasesc stapan.
Din mai 2015 stau la o casa aflata la hotarul dintre o pasune si un palc de padure, asa ca ecosistem de viata ar fi pentru cei eliberati. In gradina mea am observat anul asta foarte multi florinti si din cand in cand sticleti. Anul trecut erau mult mai multi sticleti, anul asta le-au cam luat locul florintii. In toamna am vazut cinteze comune, dar au disparut inca din timpul iernii. Asadar, astea ar fi motivele pentru cele 2 specii din titlu.
Acum, intrebarea mea ar fi cam asa. Intre cele 2 specii, exista vreun avantaj la cresterea in captivitate, una fata de cealalta? Ma refer in special la hranire, imblanzire, reproducere, sensibilitate la boli sau alti factori de mediu, etc?
Recunosc ca am ridicat problema mea si pe alt forum Embarassed , dar nu pare prea activ acolo. Am citit acest forum in ultimele zile si am vazut ca sunt si cativa crescatori pasionati, asa ca mi-ar fi de mare folos niste sfaturi din partea voastra inainte de a ma decide.

P.S. Observand pasarile in libertate, am descoperit un mic avantaj al florintilor, din prisma hranei: mananca cu mare spor seminte de floarea soarelui(ba chiar dau si puilor!), pe cand sticleti la hranitoarea cu floarea soarelui n-am vazut deloc. Iar floarea soarelui se gaseste lejer la piata in cantitati mari si la pret rezonabil. Nu stiu daca acest avantaj s-ar aplica si in captivitate, dar ramane ca o observatie personala.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Re: Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  cristianurzica Mar Iun 30, 2015 9:56 pm

Te salut si te felicit pentru pasiune!
Inainte de toate trebuie sa citesti destul de mult, inainte sa te apuci sa ii reproduci. Legat de avantaje, unul foarte mare pentru tine este ca ai curte si iti poti creea un spoatiu adecvat lor. Poti face o voliera, astfel puii s-ar putea aclimatiza mai usor in natura. Zic acest lucru, pentru ca pasarile din captivitate sunt expuse la pradatori.
In alta ordine de idei, orice pasare nu se reproduce daca nu are conditii adecvate. Aici as enumera spatiul, lumina, caldura, curatenia, dar foarte foarte important: hrana.
Legat de ce spui de floarea soarelui, aceste seminte sunt preferate si de sticleti, dar nu vin la hranitorul tau pentru ca nu l-au descoperit si nu pentru ca nu mananca. Insa, floarea soarelui de foarte multe ori este daunatoare pasarilor aflate in captivitate, deoarece sunt predispuse la ingrasare excesiva. In nici un caz, nu le vei putea hrani exclusiv cu floarea soarelui, iar ele sa se reproduca. Pentru a se reproduce ai nevoie de un amestec selectionat de seminte, de hrana moale pe baza de ou fiert si de seminte germinate. In afara acestora, trebuie sa tii cont de o serie de plante pe care le consuma specia e interes in natura. De exemplu papadia sau Stellaria media, care nu trebuie sa lipseasca de la nici o specie de fringillidae. Daca pasarile tale nu mananca proteina animala in perioada in care au pui, acestia nu vor trai. De aceea trebuie sa le dai din timp acea mancare, pentru a o consuma cand au pui si a nu avea surprize neplacute.
Din cate am inteles ai avut pui la perusi. Si acestia au nevoie de ou fiert pentru a creste puii.
Legat de avantajele oferite de specii, te-as sfatui sa incepi cu florinti si asta pentru ca sunt mai rezistenti la boli si mai usor de intretinut.
Succes si tinem legatura!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Re: Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  bliviudaniel Mier Iul 01, 2015 9:20 am

Multumesc frumos pentru raspunsul tau, Cristian!
Din experienta cu perusii, stiu ca pentru inmultire le-au trebuit cateva lucruri esentiale: in primul rand timp de acomodare, apoi cuibul si binenteles hrana. E foarte interesant la perusi ca pana nu le pun cuibul(o cutiuta din lemn), nu se imperecheaza, oricat de multa curte ar face masculul. Eu, oricum, le dadeam ou fiert si mamaliga, salata verde, marar, patrunjel, chiar si cand nu aveau puiuti. Nu stiam de papadie, dar gasesc din belsug primavara si vara prin jur. Sigur ca nu o sa le dau doar floarea-soarelui, dar nici n-as ignora faptul ca e o hrana "la indemana".
Intr-adevar, am avantajul ca deja am inceput sa construiesc o voliera in gradina(2mx2m suprafata, inaltimea in panta de la 2m la 1.6m) in care vreau sa pun la "parter" prepelitele, iar la "etaj" viitoarele fringillidae. Asta pana mi-oi face o voliera doar pentru fringillidae, ca loc este Very Happy
Vreau sa incep cu o pereche de sticleti sau florinti, pe care sa-i tin, pentru inceput, in casa intr-o cusca mai mare (eventual impreuna cu perusul, daca nu s-or bate!). Asta in primul rand pentru imblanzire si obisnuire cu noi, dar si ei unul cu celalalt. Apoi, daca se vor inmulti sau voi mai lua si altii, sa-i trec si pe voliera.
Am retinut sfatul tau, asa ca +1 pentru florinti!

In alta ordine de idei, ieri am vorbit la telefon cu un om din Iasi care avea pe OLX anunt de vanzare sticleti. Iar el incerca sa-mi recomande cu insistenta sa nu iau sticleti, ci canepari. Zicea ca ar canta mai frumos. Asta am aflat si eu rasfoind forum-ul, dar tot in forum aici am gasit ca acesta specie, caneparii, ar fi cumva mai "salbatici" decat celelalte fringillidae si din cauza asta tind sa-i las (deocamdata) deoparte. Imi aduc aminte ca avea socrul meu un canar intr-un timp si, daca te apropiai de colivie, incepea sa se zbata si sa se izbeasca de toti peretii. Eu nu vreau asa ceva, ba din contra, perusul si acum daca-l strig vine pe mana sau umarul meu.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Re: Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  cristianurzica Joi Iul 02, 2015 7:47 pm

Intradevar, caneparii sunt de regula "salbatici". Nu ti-as recomanda sa ii ti la un loc cu perusul, orice fringillid ar fi. Perusii de regula agreseaza celelalte pasari. Cosmin a avut o experienta nefericita in acest sens.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Re: Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  bliviudaniel Vin Iul 03, 2015 8:52 am

Aha, multumesc pentru confirmarea cu caneparii.
Asa, din experienta voastra, care specie de autohtone e mai blanda si mai sociabila cu oamenii?
O sa vad cum o sa reactioneze perusul, masculul e in general bland, in schimb femelele rup! Chiar si pe masculi ii bat daca is mai tineri decat ele.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Re: Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  cristianurzica Lun Iul 06, 2015 8:01 pm

Scatii, mugurarii si forfecutele sunt specii care se imblanzesc foarte usor.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Incepator: florinte sau sticlete sau... Empty Re: Incepator: florinte sau sticlete sau...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum