CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS)

2 participanți

In jos

BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Empty BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Sept 12, 2012 11:21 am

Botgrosul gulerat are intre 22-24 cm si 69-83g .Il putem intilni in padurile mixte de conifere si foioase situate la poalele muntilor din Bhutan,Myanmar,Tailanda,la altitudini de 2400-4000 m,zone mult mai mari decit zonele unde traieste un alt botgros galben cu negru-Mycerobas ycterioides.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se pare ca are o predilectie pentru un anumit brad hymalaian(abies pindrow),dar si pentru artar,mesteacan,stejar.
Deseori natura ne lasa cu gura cascata si trebuie sa recunoastem ca aflindu-ne in prezenta acestui botgros galben cu negru putem observa explozia de lipocrom la amindoua sexele.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Masculul are capul,aripile si coada de un negru profund lucios care face un frumos contrast cu galbenul luminos de pe spate.Intre negrul de pe cap si galbenul de pe spate se afla o portiune de culoare portocaliu-ruginiu,de aici tragindu-si si numele anglosaxon de collared grosbeak.Masculul are un fluierat foarte puternic.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Femela este de un galben -verzui brilant si capul gri-azur.Ciocul este de culoare verde gri dar devine verde smarald in perioada reproductiei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Puii sint foarte asemanatori cu femela si au ciocul gri in prima iarna.
In functie de sezon pot fi vazuti in pereche sau in mici grupuri.Ocazional pot fi intilniti in Bhutan la altitudini de 4200m iarna .Pe toata perioada iernii coboara la inaltimi de 2700m in Sikkin si Nepal iar in Bhutan la 2200-2800m.
Se cunosc foarte putine despre acest botgros .
Femela,in lunile martie-iulie construieste un cuib din ramuri,fibre vegetale,licheni la inaltimi mari .
In natura se hranesc cu ramuri incoltite,conuri,seminte si fructe salbatice,melci.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS) Empty Re: BOTGROSUL GULERAT (MYCEROBAS AFFINIS)

Mesaj  Admin Joi Sept 13, 2012 10:42 am

Foarte frumosi si imi place combinatia de culori galben cu negru
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum