CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

+15
paucornel
gaboru4all
kJean
vali_iasi
Marius
elyhu82
adybugady
GRINGO
florica
neagumihai
mihainyc
nelutzu craiova
CRISTIAN75
cuciureanu_sorin
Admin
19 participanți

Pagina 4 din 16 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Urmatorul

In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Feb 17, 2012 2:48 pm

]quote="florica"] Chiar exista cei doi asi...ce faci daca femela refuza sa mai hraneasca?.. ce faci daca o femela scoate pui si fuge dupa cuib? sau o femela are sapte pui si hraneste doar patru,
In cazul asta ar fi trei asi????Puii sint toti sapte de la o femela?Sint si eu curios sa vad cum ati reusit sa pacaliti adultii .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  CRISTIAN75 Vin Feb 17, 2012 7:05 pm

CE AM FACUT EU IN ACESTI TOTII ANI :LE-AM SCHIMBAT PINA AM GASIT ACELE MAME BUNE SI NU MA LOVESC DE ASEMENEA PROBLEME ,OPRESC IN FIECARE AN FEMELE SCOASE LA MINE IN CRESCATORIE SI INTRODUC DOAR MASCULI.
avatar
CRISTIAN75
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 75
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 48
Localizare : craiova -roma

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Sam Feb 18, 2012 5:15 pm

Totul e bine când se termină cu bine.A dovedit ca este o mama foarte buna (eroina) si poate face fata la atatia puiuti.Este si un mare eveniment tot o data,primii pui scosi la noi.Multe realizarii sa auzim de bine,asteptam noutati.Felicitari si la mai multi. MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 3739562452
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Lun Feb 20, 2012 4:39 pm

Cred ca la succesul realizat de nea florica,sta metoda enuntata de cuciureanu_sorin plus seringa ajutatoare.Asta ca sa mai risipim din ceata care inca persista.Stiu ca nea florica nu are secrete si ajuta pe toata lumea,cum o face de fiecare data,probabil nu are timpul necesar sa ne expuna tot procesul.Ar fi pacat sa mai moara si la altcineva puii.Pentru asta suntem aici,sa invatam si sa ne impartasim ideile bune.De fapt asta e menirea clubului.La reproducerea indigenelor suntem deocamdata la 0 ca tara.Cu o floare nu se face primavara.VREAU SA VINA PRIMAVARA. MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 941308610
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Joi Feb 23, 2012 11:06 am

Multa lume nu a inteles reteta lu nea florica si au cautat pe net fara succes acele probiotice ajutatoare,deoarece era o grasala minora de scriere.Dau in continuare reteta cu modificarea corecta. Reteta, sau retetele folosite la cresterea indigeneloer,nu sant inventate de mine,sant o gramada de siteuri care prezinta fel si fel de retete de cresterea pasarilor,atat papagali,canari,exotice,sau,indigene,eu mi-am adaptat reteta mea,la produsele pe care le gasim la noi pe piata,nu este nici un secret,altfel nu m-ai filmam,vasele cu hrana,
ingrediente;
sem incoltite
brocoli
mazare
porumb boabe
morcov
dovlecel
pateu insect
Cometaves Bird
megabactin,toate sant amestecate intru-nul din vase
al doi-lea vas contine pateu canarini dolce forno dry,cred ca e bun si golden spinus tot de la MANITOBA ou,morcov,megabactin,cometaves forte,astea sant toate ingredientele folosite,aaa,am uitat ce se afla in seringa ,pateu de crescut la mana pasari insectivore,cam atat cred ca-m fost destul de explicit.: Sper sa nu se supere pe mine pentru rectificarea facuta. lol!

Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Joi Feb 23, 2012 11:16 am

Acum se pune intrebarea:pe care piata? Citez : eu mi-am adaptat reteta mea,la produsele pe care le gasim la noi pe piata. De unde putem procura mai precis ? si acel pateu de insectivore cu denumirea lui corecta unde se gaseste? Asteptam solutia, D-le vicepresedinte FOR.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  GRINGO Vin Feb 24, 2012 5:28 pm

Dan a scris:Acum se pune intrebarea:pe care piata? Citez : eu mi-am adaptat reteta mea,la produsele pe care le gasim la noi pe piata. De unde putem procura mai precis ? si acel pateu de insectivore cu denumirea lui corecta unde se gaseste? Asteptam solutia, D-le vicepresedinte FOR.
Orlux Insect Patee.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am cumparat de la pet ul in cora pantelimon. atentie la data expirari
are si in maxi pet in militari
GRINGO
GRINGO
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 24
Puncte : 36
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Vin Feb 24, 2012 7:05 pm

Nu intamplator am intrebat ce fel de patee este folosit,pentru ca sunt mai multe feluri de retete folosite la acest patee, produs de mai multe firme.Poate este mai bun Orlux Handmix,conteaza foarte mult toate amanauntele.E pacat sa mai experimentam pe bietii pui nevinovati,daca experienta a fost facuta.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cristianurzica Vin Feb 24, 2012 10:17 pm

GRINGO a scris:
Dan a scris:Acum se pune intrebarea:pe care piata? Citez : eu mi-am adaptat reteta mea,la produsele pe care le gasim la noi pe piata. De unde putem procura mai precis ? si acel pateu de insectivore cu denumirea lui corecta unde se gaseste? Asteptam solutia, D-le vicepresedinte FOR.
Orlux Insect Patee.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am cumparat de la pet ul in cora pantelimon. atentie la data expirari
are si in maxi pet in militari

Salut "GRINGO"! Acest pateu poate fi administrat cu seringa? Ideea este ca daca nu se face referire la un produs pentru a stii toata lumea despre ce vorbim, se pot face confuzii intre produse(masina este si Mercedes, dar si Dacia 1100) si asta e grav. Chiar doare mana sau gura(dupa caz) pentru a specifica despre ce este vorba? Daca da, inseamna ca nu sunt indeplinite conditiile "filozofice" ale acestui forum si fiecare isi alege propriul drum. Noi, membrii CRF am ales transparenta si daca se doreste o comunitate puternica de crescatori de Fringillidae si la noi in tara se va respecta acest aspect. De ce ne-am reunit? Nu ca sa ne ajutam reciproc? Ca nu le stie nimeni pe toate, in afara de bunul Dumnezeu... Ambiguitatea duce la presupuneri si printre noi sunt persoane care stiu foarte bine la ce duc acestea: PRESUPUNEREA=ESEC...
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  GRINGO Sam Feb 25, 2012 4:51 am

a intrebat de "pateu de insectivore "
GRINGO
GRINGO
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 24
Puncte : 36
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cristianurzica Sam Feb 25, 2012 7:00 am

GRINGO a scris:a intrebat de "pateu de insectivore "
Acum am inteles raspunsul tau "GRINGO". Mersi! Initial am crezut ca te referi hranirea artificiala a puilor, pentru ca nea Dan facea referire la pui. Patee pentru insectivore am gasit si eu, dar handmix dedicat insectivorelor nu.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  neagumihai Lun Mar 05, 2012 9:06 pm

Azi am decis sa va scriu ,se pare ca mugurari se pot reproducesi in custi(L60-l35-i40).in iarna am decis sa iau acasa o pereche de mugurari(celalalte pasari sunt la locul de munca)sai monitorizez mai bine .Tot timpul am avut de unde sa le dau verdeata(stelaria, papadie,troscat,iarba verde)lemn cainesc,vita salbatica ,muguri de diversi pomi,sem. de cicoare,tuia si de dif. frasini,viermi de faina.De 2 sap. le dau germinate .In urma cu 3 zile,surpriza,F incepe sa construiasca cuibu din bucati de radacina,paie groase,carcei ve vita de vie,in acest timp se si calca pe cuib si in afara.Azi nu au carat nimic gros ,semn ca rtebuie sa captuseasca,le-am pus fire de iarba si par de cal pe care le-au carat .Acum astept primu ou.Daca doriti va tin la curent.
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cristianurzica Lun Mar 05, 2012 9:08 pm

Ma bucur Mihai! Mult succes. Ar fi fantastic sa reusesti in acel spatiu redus. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  neagumihai Lun Mar 05, 2012 9:09 pm

Sa nu uiti treaba cu inelele ,batut nu ma dau.
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cristianurzica Lun Mar 05, 2012 9:39 pm

neagumihai a scris:Sa nu uiti treaba cu inelele ,batut nu ma dau.
Nici eu nu ma dau, dar sa te astepti la o lupta crancena... Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  neagumihai Mar Mar 06, 2012 7:26 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Primul ou.
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Admin Mar Mar 06, 2012 7:43 pm

frumos la cat mai multi pui sanatosi
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cristianurzica Mar Mar 06, 2012 7:52 pm

neagumihai a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Primul ou.
Mult succes Mihai!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  neagumihai Mar Mar 06, 2012 8:11 pm

Multumesc
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Mar Mar 06, 2012 8:28 pm

Sa fie intr-un ceas bun,nu te lasa. Very Happy
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Dan Mier Mar 07, 2012 10:18 am

Pentru inplicarea si efortul depus,primesti cadou din partea clubului o galetuse cu mealworms.FELICITARI lol!
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  adybugady Mier Mar 07, 2012 7:21 pm

frumoase imagini ,sa vedem si poze cu puii parasind cuibul .felicitari!
adybugady
adybugady
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 84
Puncte : 100
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 47
Localizare : timisoara

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  neagumihai Mier Mar 07, 2012 7:42 pm

MULTUMESC
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  cristianurzica Mier Mar 07, 2012 8:57 pm

Astazi s-au calcat si la mine pentru prima oara mugurarii. Este vorba de femela brun si masculul ancestral, de provenienta Italia. Multumesc Sorin pentru ajutor! Very Happy Voi incerca sa-i filmez pentru a va bucura si voi de acest ritual minunat. Spatiul alocat lor este o colivie de 120 de cm.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  neagumihai Mier Mar 07, 2012 9:36 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
neagumihai
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 100
Puncte : 127
Data de inscriere : 30/11/2011
Localizare : CALARASI

Sus In jos

MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA) - Pagina 4 Empty Re: MUGURARUL (PYRRHULA PYRRHULA)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 16 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum