CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
La inceput de drum - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


La inceput de drum

5 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Uliu

Mesaj  minacandrei Joi Noi 03, 2016 4:21 pm

Multumesc pentru raspunsuri . Astazi l-am auzit ca canta cred ca in 2 zile isi revine la normal .
minacandrei
minacandrei
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 7
Puncte : 11
Data de inscriere : 26/10/2016

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Joi Noi 03, 2016 8:28 pm

Cu drag si succes în continuare!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Joi Dec 01, 2016 6:40 pm

2 minute de relaxare cu 2 fetite de fringillidae:



Pana la urma, acum ca s-a terminat si naparlirea, cei 4 puisori (2 sticlete + 2 canepar) luati in iulie sunt toti 4 fetite. Asta nu-i neaparat rau, fiindca femele se gasesc mai greu. Doua din ele sunt putin mai sperioase, dar celelalte doua, care apar in filmuletul de mai sus, sunt de-a dreptul delicioase :-) Iar femela de sticlete din filmulet, mai si canta cand ii pun muzica. Nu are triluri de mascul, ctegoric, dar canta in felul ei si e simpatica.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Vin Dec 02, 2016 11:21 am

bliviudaniel a scris:2 minute de relaxare cu 2 fetite de fringillidae:



Pana la urma, acum ca s-a terminat si naparlirea, cei 4 puisori (2 sticlete + 2 canepar) luati in iulie sunt toti 4 fetite. Asta nu-i neaparat rau, fiindca femele se gasesc mai greu. Doua din ele sunt putin mai sperioase, dar celelalte doua, care apar in filmuletul de mai sus, sunt de-a dreptul delicioase :-) Iar femela de sticlete din filmulet, mai si canta cand ii pun muzica. Nu are triluri de mascul, ctegoric, dar canta in felul ei si e simpatica.

Felicitari!
Mai rar canepar sa manance din mana.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Dec 06, 2016 4:25 pm

Multumesc. Intr-adevar, femela asta de canepar e destul de blanduta si curajoasa. Cealalta e mai sperioasa, n-are curaj sa se apropie de mana mea. La fel si cu sticletii, una e mai blanda, cealalta e ceva mai timida.
Momentan le-am separat. Femelele mai sperioase(una de sticlete si una de canepar) le tin afara intr-o magazie. Femelele mai blande (cele 2 pe care le-am filmat) le tin in casa si impart o singura cusca impreuna cu un cuplu de canari Raza Espagnol.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Mar Iun 13, 2017 3:53 am

Duminica a eclozat primul puisor de canar din viata mea Smile E din rasa Raza Espagnola, canari de talie mica. Parintii sunt pui de anul trecut, tatal e galben-negru si mama galbena. Asta e a 3-a serie de oute, celelalte 2 serii au fost nereusite. Iar la seria asta a facut 3 oua, unul l-am spart eu din greseala, unul a eclozat deja, iar unul mai astept o zi-doua si pe urma cred c-o sa-l dau afara din cuib.
Mai am o pereche de canari, tot Raza, i-am luat in mai anul asta. Ambii sunt galbeni, masculul din 2014 si femela de anul trecut. Dar la perechea asta, femela nu e in calduri si nu cred c-o sa mai iasa ceva anul asta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Joi Sept 28, 2017 5:05 pm

Din 4 puisori de canar scosi anul asta, doar 2 au supravietuit pana sa se hraneasca singur. Cel din prima serie si unul din a doua serie. Pe cel din a doua serie l-am luat in casa de la 14 zile, dupa ce a murit maicasa si l-am "umanizat". Sta pe mana, vine cand il chem, sta la pupat si mangaiat, o minune de animalut. Numai bun pentru relaxare, dupa o zi de munca. De cateva zile ii dau sa asculte de pe Youtube cantec de sticlete si am observat ca incearca sa imite. Banuiesc ca-i mascul, dar inca nu sunt sigur.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In afara de cei 2 puisori ai mei, am mai luat 4 de aici din Iasi. Si o sa incerc sa mai iau,macar o pereche,de prin alte parti, pentru diversitate genetica. Is frumosi foc canareii astia mici, mai ales ca ii aud cantand dimineata chiar si acum cand naparlesc.

Anul asta am avut o problema majora, mi-au murit 3 canari ucisi de pisici. Nu stiu cum reusesc animalele alea sa vare laba printre gratiile coliviilor de reproducere, ca mie nici macar degetul mic nu-mi incape. Mi-au omorat un mascul adult, femela cu care am scos anul asta, plus unul din pui (ii gaseam dimineata rupti pe fundul coliviei). Pentru la anul vreau sa-mi fac un fel de dulap cu pereti solizi si usa cu plasa de sarma, iar custile sa fie in interior la cel putin 15cm de usa. Ca oricate plase si protectii am incercat sa pun la colivii, satanele de matze tot au reusit sa ucida...
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Sam Feb 03, 2018 6:05 pm

Anul asta am inceput deja reproducerea unei perechi de canari Razza espagnola, pereche ce o tin in casa. Am deja un puisor la dansii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In afara lor, mai am 2 perechi de canari Razza espagnola si 1 pereche de sticleti, care ii tin afara. Pana azi stateau toti intr-o voliera, dar am observat ca baieteii de canar au inceput sa se lupte, asa ca am facut oleaaca de ordine. Am scos perechea de sticleti intr-o voliera afara. In voliera din magazie am lasat doar cele 2 femela de canar, iar masculii de canar i-am pus fiecare in "cutiuta" lui. In paralel cu "miscarile" de organizare pe custi, am inceput de azi si un program de vitaminizare: Calcilux+Fertivit la care vreau sa tin cele 2 perechi de canar plus perechea de sticleti, toata luna februarie. Iar din martie, sa-i pun la "produs" :-)

Pana una alta, duminica trecuta am facut 2 filmulete cu canareii mai cantand:



bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  bliviudaniel Sam Feb 17, 2018 8:49 pm

A crescut puisorul de canar Razza si il imblanzim si hranim la mana:



Parintii lui au deja primul out din a doua ponta.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  cristianurzica Dum Feb 18, 2018 3:20 pm

Sa iti traiasca!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Dan Dum Feb 18, 2018 5:13 pm

La mai multi !!! Atentie la rapitoare,vad ca expui pasarile afara.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

La inceput de drum - Pagina 4 Empty Re: La inceput de drum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum