CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA)

In jos

FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA) Empty FLORINTELE CU CAP NEGRU (CARDUELIS AMBIGUA)

Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Mai 30, 2011 6:48 pm

Este o pasare care face parte din familia fringilide,si are 2 subspecii:
-carduelis ambigua ambigua
-carduelis carduelis taylori
Diferenta dintre cele 2 subspecii consta doar intr-o mica lejera schimbare de culori a penajului.
Il putem intilni in Asia orientala (N Birmania,Nepal,Tibet,Laos ,S-V Chinei,N Vietnamului) in paduri dar si in parcurile din orase.
Are in jur de 13,5 cm si 17 g.
Masculul are culoarea de fond galben verzui,si capul negru cu infiltratii brune.Aripile si coada sint de culoarea neagra -brun cu galben.
Femela are culoarea de fond verde-gri iar calota neregulara este de culoarea neagra cu tendinta spre gri.
In natura se reproduce in luna aprilie.Femela construieste un cuib din radacini ,muschi,ramurele iar pe interior il captuseste cu par si fibre naturale.Depune apoi 4 oua pe care le cloceste 13 zile,dupa care apar puisorii care sint acoperiti de un puf gri.Puii stai in cuib inca 17 zile dupa care parasesc cuibul,fiind hraniti in continuare de amindoi parinti.
Reusesc sa duca la capat chiar si doua serii de pui pe an.
Sint pasari granivore,deci alimentatia de baza poate fi un amestec pentru canari lungit cu seminte de cinepa,salata.
Prefera si ceva insecte in plus fata de alte fringilide.
In captivitate se ineleaza cu inel B.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum