CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

+9
ioan23
boss_iasi
adybugady
Bogdan
Dan
massimo riva
Admin
cristianurzica
cuciureanu_sorin
13 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Aug 30, 2011 6:23 pm

Ma numesc Cuciureanu Sorin si sint inscris la AOR avind rnc sc10.In februarie 2011 impreuna cu urzica cristian si ionut cioranu am decis sa infiintam un club care sa ne reprezinte si anune CLUBUL ROMAN DE FRINGILLIDAE.Aici am capatat rnc SC02.Inca de mic am fost atras de padure. Imi aduc aminte vremea cand eram copil si colindam padurile din jurul iasului in cautarea cuiburilor de fringilide.La varsta de 10 ani am avut prima pereche de inarite,apoi au urmat sticletii,scatii,florintii si mugurarii.Pe atunci erau putine cunostinte despre cresterea acestor pasari in captivitate,mincarea neadecvata.Mureau dupa citeva saptamini de colivie.Erau alte vremuri.Am continuat cu canarii si perusii,crescandu-i fara nici un criteriu,cu ceva rezultate,as putea spune.In 2008 ma aflam la Milano in crescatoria unui prieten(un cunoscut arbitru de fringilide)cind,privirea mi-a cazut pe o pereche de botgrosi europeni care se aflau intr-o colivie de 120cm la un loc cu canarii.Am fost imediat atras de penajul si comportamentul acestei minunate pasari.Masculul avea o privire rece,statea pe bat si se uita la mine fara sa clipeasca.In urma discutiilor am aflat ca sunt foarte putine exemplare in captivitate si sunt foarte putini crescatori care ii reproduc.Probabil motivul este faptul ca nu au un cantec placut si melodios.Ajuns acasa am inceput sa ma uit pe net si sa caut o pereche pt mine,fara nici un rezultat deoarece se reproduc destul de greu iar puii obtinuti sunt deja prenotati inca din perioada "copilariei".In decembrie 2009 un coleg de munca mi-a adus din Maroc o pereche si un pui de botgros african.Aceasta subspecie are dimensiunea unui florinte si corpul in forma de fus(datorita pierderii de caldura in exces),penajul fiind asemanator cu al verisorului sau european, singura diferenta constand in faptul ca femela are un cerc alb imprejurul ochilor.Masculul are remigenele secundare de culoarea albastra . Femela are culorile mai sterse,in schimb are remigenele secundare gri.Ii pun pe balcon in colivia de 120cm,dar din pacate gasesc puiul inghetat pe bat din cauza temperaturilor foarte scazute.Batranii se descurca foarte bine si imi pun mari sperante in ei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Le dau un amestec de seminte pt canari diversificand cu alte amestecuri pt. fringilide,ajungand chiar la amestecul pt. papagali mari care contine arahide.In februarie incep sa le dau un amestec de seminte germinate(compus din canepa,floarea soarelui si niger),le introduc si viermii de faina, adaug vitamina e in apa de baut.Vremea este urata si cu diferente mari de temperatura ,iar odata cu venirea primaverii le maresc ratia de canepa si viermi.Se pare ca la aceasta specie semintele uleioase nu le afecteaza ficatul. Le completez cu fructe carnoase:cirese,piersici,caise,zarzari.In aprilie montez un cuib in partea dreapta a coliviei care este mai intunecata dar masculul distruge cuibul si-mi dau seama ca nu ii place locul.Il iau si-l montez pe peretele din spatele coliviei dar tot in partea dreapta,Din cauza unor probleme cu sanatatea stau acasa 3 luni si in perioada aceasta introduc o videocamera in colivie si asa incep sa le observ mai bine comportamentul.Vad cum masculul incepe sa hraneasca femela si viceversa(lucru ciudat) si imi dau seama ca sunt pe drumul cel bun,maridu-le iar doza de canepa si viermi.Femela doarme pe un bat in partea stanga a coliviei,semn ca se afla in siguranta.Incep sa care material in cioc,apoi gasesc intr-o hranitoare langa batul pe care sta noapte de noapte o cantitate de fulgi si pene.Avand impresia ca nu le place locul cuibului fac rocada cu hranitoarea.Femelei ii place cuibul din locul cel mai inalt,luminos si pe peretele din fata coliviei.Incet,incet femela incepe sa doarma pe el,apoi intra si incepe sa-l construiasca cu fibre de cocos.Prinde curaj si masculul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
.Pe 12 iunie femela face primul ou iar masculul il mananca si sunt nevoit sa-i despart, impartind colvia in doua.Ziua urmatoare femela face al doilea ou,dar de data asta il mananca ea.Al treilea ou il recupar si il pun deoparte.A patra zi ma trezesc din nou la 6,30 si astept.Depune de obicei intre 7 - 7,15 .privesc de pe monitorul din bucatarie pina la ora 10,timp in care nu se intimpla nimic.Ciudat . ar trebui sa depuna cel putin 4 oua.Intru pe balcon si observ ca femela a acoperit ouale cu seminte de artar murdare de gainat.pProbabil are de gind sa abandoneze cuibul.Schimb cuibul cu altul curat apoi plec in baie sa spal cuibul si ouale false.Cind ma intorc ,surpriza:femela depune al 4-lea ou.Il iau si adaug din nou ouale false.femela acopera toata ziua ouale,iar noaptea apare o alta surpriza:femela nu mai doarme pe cuib.Ziua urmatoare femela astupa din nou ouale cu seminte de artar,si nu depune nici un ou.A abandonat cuibul.Imi dau seama ca nu am nici o pasare care sa cloceasca in perioada asta,si imi aduc aminte de cuvintele prietenului meu din Milano:nu-i greu sa-i cresti ,,,,ii greu sa-i reproduci.Apar problemele.Ajutorul apare de la marius(boss_iasi). Are o femela de gloster care a depus in aceeasi zi cu femela mea. Cele doua oua se odihnesc sub gloster timp de 10 zile dar din pacate sint limpezi. Femela incepe sa-si construiasca un alt cuib.Din pacate intra in napirlire si scot cuibul.Sint hotarit sa incerc si la anul .Pe toata perioada toamna -iarna le administrez un amestec de seminte format din:ovăz decojit, cedru, in, cânepă, ciulinul alb, chiparos, coriandru, floarea-soarelui mica neagra, hrisca, Perilla maro, susanul salbatic, ridiche alba, trandafir salbatic, fructe de padure, quinoa, iar odata cu venirea primaverii le construiesc o mini voliera ajutat de boss.Am folosit mult placaj si doua fete de colivie(una de 50 de cm,si alta de 100 cm).lasind in urma doar tava care este gata peste citeva saptamini ,deoarece este facuta la comanda.(aceeasi firma care fabrica coliviile de 90,100 cm etc.Dimensiunea mini- volierei are 120 x50 x 120cm, asa ca tava va avea dimensiunea de 100 x 50 cm.Introduc inauntru o webcam care supravegheaza o parte din voliera si o camera de supraveghere care este fixata pe cuib si camuflez totul cu plante artificiale,apoi introduc perechea de botgrosi.La inceput au ramas pe pozitie mai mult de 30 minute(perioada in care li se invirteau ochii in cap ca satelitii),apoi imediat au prins curaj si au inceput sa coboare la adapatori si hranitori.In partea de sus am instalat si cuibul de 14 in diametru,apoi am facut o fereastra in tavan de 50 x 30cm unde am pus un alt grilaj,pentru a lumina cuibul.asa cum spunea si cristianu,sint pasari care isi petrec foarte mult timp la inaltime,coborind doar sa manince si sa bea apa.Tot in aceeasi zi am inceput sa le pun si vitamina e in apa(E-VIT PLUS,de la CANDIOLI) ,urmind ca peste doua saptamini sa le introduc si viermii de faina.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Totul decurge foarte bine,femela incepe sa-si construiasca cuibul ,masculul incepe sa hraneasca femela si incep sa-i bombardez cu proteine:viermi de faina si larva moliei de ceara.Cind cred ca sint pe drumul cel bun se intimpla un dezastru:penele din jurul ochilor le cad,se freaca mai tot timpul cu ochiul de bete,tin ochii mai tot timpul inchisi,iar citeodata lacrimeaza. La inceput am crezut ca este vorba de un curent de aer vazind femela mai tot timpul cu ochiul inchis .Apoi parea sa fi trecut pina am observat ca s-a transmis si la mascul.Incet ,incet penele din jurul ochiului au cazut .Am dezinfectat colivia si am inceput imediat un tratament cu METRONIDAZOL.Se mai poate folosi si FLAGYL.Se dizolva o jumatate de pastila intr-un litru de apa si se administreaza o saptamina de zile.Din pacate boala este foarte avansata si botgrosii mor dupa o saptamina.Aici se termina experienta mea cu aceste pasari minunate tragind concluzia ca sint pasari minunate si foarte rezistente.Sper ca pe viitor sa ajunga din nou in voliera mea si sa obtin si ceva rezultate.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Mar Aug 30, 2011 9:04 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cristianurzica Mar Aug 30, 2011 7:48 pm

Multumim Sorin pentru impartasirea acestei experiente derulate pe o perioada lunga de timp. Din pacate, multe povesti nu au happy-end, dar asta nu face decat sa fim mai indarjiti pe viitor, sa fim mai perseverenti si astfel vom evita greselile experientelor anterioare. Iti urez mult succes si am convingerea ca vei reusi sa ajungi acolo unde ti-ai propus.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Aug 30, 2011 8:54 pm

Am petrecut 2 ani frumosi alaturi de ei si mi-au dat destule satisfactii.Saptamina asta merg sa iau o pereche de forfecute de la un prieten,iar daca gasesc o pereche de pinicola toamna asta ......ar fi tare super.Stii doar ca-s innebunit dupa fringilidele rare.Mergem mai departe.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cristianurzica Sam Sept 03, 2011 7:00 pm

Si mie Pinicola enucleator mi se par de-a dreptul fabulosi. Mult succes si sa ne incanti cu pozele lor cand intrii in posesie.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Sept 03, 2011 7:08 pm

Azi am fost si am luat o pereche de forfecute(pui de 2 luni)si o pereche de florinti mutatia agata de anul trecut .Miine am sa fac ceva poze si le pun pe forum sa vad daca-ti plac.Le mai tin eu cam o saptamina apoi vor pleca spre Ploiesti.Sint scosi in colivia de 120.Si sint sigur ca vei avea grija de ei .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cristianurzica Sam Sept 03, 2011 9:27 pm

Multumesc frumos Sorin! De abia ii astept.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Sept 04, 2011 2:30 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Azi am dat o raita prin parc si am cules citeva ramurele de pyracantha .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cristianurzica Dum Sept 04, 2011 6:40 pm

Din cate observ, forfecutele sunt in plin proces de naparlire. Sunt foarte frumoase, iar florintii se vede ca au fost bine intretinuti. Multumesc pentru poze!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Admin Dum Sept 04, 2011 7:07 pm

super frumoase pozele ca si pasarile
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  massimo riva Dum Sept 11, 2011 7:24 am

Spettacolo Sorin,i Frosoni sei riuscito a riprodurli? Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
massimo riva
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 20
Puncte : 24
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 58
Localizare : Lavagna(Genova)

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Sept 25, 2011 8:27 am

massimo riva a scris:Spettacolo Sorin,i Frosoni sei riuscito a riprodurli? Very Happy Very Happy Very Happy
Due anni fa la femmina ha deposto 4 uova e sono riuscito a recuperare soltanto due per che 2 li ha mangiato.ho provato a mettere 2 sotto una canarina però eranno chiare.quest'anno sono statto vicinissimo ma per causa di una malatia gli ho persi entrambi.Sono uccelli meravigliosi che a me piaciono tanto,quindi un giorno tornerano di sicuro a casa mia.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Noi 01, 2011 5:30 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Dan Mar Noi 01, 2011 5:53 pm

La forfecute ce le puneti in apa de baut ?
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Noi 01, 2011 6:26 pm

un integrator biologic vitaminic (drojdie,fermenti lactici, vitamine din grupul b,aminoacizi sulfurati )indicat in echilibrul florei bacteriene intestinale.
chestia ii ca trebuie schimbata apa in fiecare zi
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Noi 06, 2011 7:17 am

femela de forfecuta si femela de sticlete
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Admin Dum Noi 06, 2011 10:03 am

Super amandoua sa va traiasca si app. ce ai u in cutiutele alea?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Noi 06, 2011 11:25 am

nimic special:saruri minerale si un praf care se pune in apa pentru stres.se mai foloseste cind transporti pasarile,pregatirea pasarilor pentru expozitie.produsul se numeste NEXTON.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Dec 02, 2011 8:11 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
inarita bruna si cea scura sint din specia carduelis flammea cabaret si sint pentru yorasta din partea clubului.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Dec 02, 2011 8:29 am

iar inarita pastel brun si ancestral sint din subspecia carduelis flammea rostrata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Mier Dec 07, 2011 7:42 am, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  cristianurzica Vin Dec 02, 2011 8:55 am

Superbe pasari Sorin! Cu ajutorul lui Dumnezeu si asemenea exemplare minunate vom reusi sa dezvoltam si la noi in tara cresterea si inmultirea indigenelor in captivitate. Multumim Sorin pentru implicare si efortul depus. Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Admin Sam Dec 03, 2011 9:00 am

Multumesc foarte multttt sorinn multumesc clubului si tuturor din acest club este cel mai minunat cadou care il primesc pe anu asta. Va multumesc inca o data tuturor si sper sa ne dezvoltam clubul si ideile cat mai mult posibil
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Dan Sam Dec 03, 2011 11:43 am

Sa te bucuri de ele Ionut si sa scoti pui frumosi.Clubul nu ne lasa la greu,asta inseamna sa fim uniti si la nevoie sa ne ajutam unii pe altii.Acesta este scopul acestui club,incet ,incet sa devenim puternici,mai buni si uniti sa realizam ce ne-am propus.Atata timp cat exista o cauza comuna pentru care ne zbatem cu totii,cineva acolo sus ne iubeste si ne ajuta. lol!
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Bogdan Dum Dec 04, 2011 1:56 pm

Wow superbe pasari mai ales cea alba Very Happy
OFFTOPIC: Mie cine imi face cadou o pasare ? Very Happy
Bogdan
Bogdan
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 36
Puncte : 42
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Admin Dum Dec 04, 2011 3:17 pm

Bogdan a scris:Wow superbe pasari mai ales cea alba Very Happy
OFFTOPIC: Mie cine imi face cadou o pasare ? Very Happy
Pai vedem pe parcurs daca te inscri in club s.a.m.d. Wink
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Admin Vin Dec 09, 2011 7:52 pm

Azi am luat cadoul iti MULTUMESC foarte multtt Sorin sunt superbe MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 3739562452 , multumesc CRF MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 4057932918 , maine le voi face MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 3940301797 si voi posta pe forum
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MICUL MEU PARADIS  RNC:SC 02 Empty Re: MICUL MEU PARADIS RNC:SC 02

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum