CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

3 participanți

In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Oct 07, 2011 6:44 pm

Serinus Pusillus (pallas 1811) este singurul fringilid care impreuna cu sticletele prezinta lipocromul rosu si galben,neavind nici o subspecie.
Acest serinus are dimensiunea unui canar,deci 12 cm si 12g.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Il putem intilni pe tot continentul asiatic(Turcia,Caucaz,Iran,N-Afganistan,Pakistan,India,e-Nepal,Tibet)in padurile de mesteacan,pin ,brazi si ienuperi la altitudini de peste 2000 de metri.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Masculul este mai incarcat in lipocrom fata de femela avind culoarea rosie de pe cap mai pronuntata.Capul si gitul este de culoare neagra iar corpul negru are striatii galben -auriu.Coada este bifurcata si maronie iar abdomenul este alb sau galbui.Ciocul conic este scurt de culoare maro inchis la fel ca piciorusele.
Femela este foarte asemanatoare cu masculul avind in schimb culorile mai opace.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In habitatul natural se reproduce primavara tirziu sau vara(aprilie in Turcia,mai in Caucaz)construind un cuib din iarba uscata,coaja de copac subtire,muschi si licheni la inaltimi joase in locuri neaccesibile.Femela depune 3-5 oua pe care le cloceste numai ea in jur de 13 zile.Ajunge si la doua serii de pui pe an.
In iernile grele migreaza in zonele mai joase in functie de zona unde traieste ajungind chiar si pe coastele marine in Turcia.Traieste singur sau in grupuri de maxim 30 de indivizi din aceeasi specie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se hraneste cu semintele cazute din copaci sau plante.
De citiva ani se incearca reproducerea in captivitate dar rezultatele sint foarte rare.Din experienta unui crescator italian am aflat ca este foarte important sa aiba la dispozitie in captivitate ,nisip ,saruri minerale dar si seminte aruncate pe sol.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  Admin Vin Oct 07, 2011 6:57 pm

Daaaa superbi , unul din preferatii mei
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Oct 07, 2011 7:09 pm

stiam ca-ti place ,de asta am cautat informatii despre acest canarus.poate vorbesti cu vreun turc sa-ti faca rost de o pereche.am auzit ca ei opresc doar masculul in colivie pentru cintec.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cristianurzica Vin Oct 07, 2011 8:15 pm

Asa cum canarusul(Serinus serinus) s-a extins in urma cu cateva decenii pe teritoriul Romaniei, la fel s-ar putea sa intalnim aceasta specie in timp si la noi. Din cate am citit se intalneste accidental in Grecia, lucru notat si pe harta cu raspandirea acestei specii.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Oct 08, 2011 4:28 pm

In lumea ornitologiei totul este posibil.Probabil este o pasare care nu se adapteaza conditiilor climatice din Europa la fel cum ar putea fi si alimentatia. Dar cum evolutia tine de cauze si efect asa cum ziceam totul este posibil.Legat de acest canarus circula zvonul ca ar fi stramosul canarului lizard , posibil o imperechere dintre canarus (Serinus Serinus ) si canarusul cu fruntea rosie ,apoi posibilitatea ca un f1 sa fie fecund.Dar pina cind nu se vor lua ceva mostre adn ramine in continuare un mister neelucidat.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  Admin Mar Oct 11, 2011 4:30 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] harta cu teritoriile de raspandire
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cristianurzica Mar Oct 11, 2011 5:00 pm

Un mascul in adevarata lui splendoare... Very Happy Nu stiam de aceasta specie ca are ca areal de clocit, doar zone peste 2000 de metri. Cred ca este un fapt inedit in lumea Fringilidaelor.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Oct 11, 2011 6:02 pm

yorasta ori harta este gresita ori nu-i a canarusului cu fruntea rosie.nu am gasit nici o notita cum ca ar trai in America .
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  Admin Mar Oct 11, 2011 6:43 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] posibil ca in harta sa fie 2-3 puncte in plus
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cristianurzica Mar Oct 11, 2011 8:17 pm

S-a strecurat o greseala mai mult ca sigur. Asta daca nu o fi evadat vreun exemplar in state si astia l-au si bagat pe harta... Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cristianurzica Mar Oct 11, 2011 8:31 pm

Sunt foarte multe erori inhartile acelui sitte. Poate cea mai concludenta dintre ele este cea de la Serinus canaria: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Canarul salbatic figureaza si in America de Nord si Sud, dar si in tari precum Turcia si Polonia... Asa ca nu trebuie urmate in tocmai hartile acestui sitte.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Oct 11, 2011 8:38 pm

Eu cred ca-i harta cu magazinele care comercializeaza canarusul. Very Happy Very Happy
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  Admin Mar Oct 11, 2011 8:40 pm

Laughing Laughing asta e tare sorine Laughing
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mar Oct 11, 2011 8:44 pm

cristianurzica a scris:Un mascul in adevarata lui splendoare... Very Happy Nu stiam de aceasta specie ca are ca areal de clocit, doar zone peste 2000 de metri. Cred ca este un fapt inedit in lumea Fringilidaelor.

cristi lucrez la un subiect despre un botgros si nu ai sa crezi dar nidifica la 3000-3600m ,chiar si la 4200m.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  cristianurzica Mier Oct 12, 2011 12:05 pm

Interesant pentru un botgros mai ales. Dar intrebarea este: Cuibareste numai la asemenea inaltimi sau si la poalele muntilor?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS) Empty Re: CANARUSUL CU FRUNTEA ROSIE(SERINUS PUSILLUS)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum